ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Το πλήρες πρόγραμμα:
http://in-ad.gr/images/stories/DIMITRIA ... ma2013.pdf
Αφου τα λεει ολα στο προγραμμα το οποιο εβαλα ποιο πανω εγω....
δεν χρειαζοταν να το κανεις και εσυ αλλα πως θα βαλεις την υπογραφη σου δεν γινεται :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Κανόνισε εσύ να είσαι εδώ τη Δευτέρα να ακούσουμε παρεούλα τον παπα-Νίκωνα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Το σημερινό πρόγραμμα:


ΤΡΙΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Ὄρθρος τῶν Ἁγίων τῆς ἡμέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:

Ἑσπερινός – ἱερά Παράκλησις τοῦ Ἁγίου Δημητρίου καί τοῦ Ἁγίου Κοσμᾶ τοῦ Αἰτωλοῦ.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:

Ὁμιλία μέ θέμα: "Ὁ γάμος μας, τά παιδιά μας καί ὁ Χριστός μας".
Ὁμιλητής: Ὁ Αἰδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος π. Παῦλος Παυλίδης, ἐφημέριος τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Μακρυνοῦ Μεγάρων. Ἡ ὁμιλία θά γίνει ἐντός τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:

Ἐνοριακό Ἀρχονταρίκι: Ὁ Αἰδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος π. Παῦλος συζητᾶ μέ τό ἀκροατήριο γιά θέματα ὀρθοδόξου πνευματικότητος. Ἡ συνάντηση θά γίνει στόν ἰσόγειο χῶρο, κάτωθεν τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ..

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:

Κατανυκτική ἱερά ἀγρυπνία, τήν ὁποία θά τελέσει ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Δαμασκηνός, Ἡγούμενος τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Γενεσίου Θεοτόκου Αἰμυαλῶν Δημητσάνης.
Ἑσπερινός Μ. Ἑβδομάδος Ἁγίου Δημητρίου.
Ὁμιλία μέ θέμα: "Ἡ εὐλογία τῆς ὑλικῆς κτίσεως στήν ἀλογία τῆς ἐποχῆς μας".
Ὁμιλητής: Ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Συμεών Συναδινός, ἐφημέριος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ζωοδόχου Πηγῆς Δάφνης.
Ὄρθρος Μ. Ἑβδομάδος Ἁγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία.
Θά ψάλουν ὁ Πρωτοψάλτης κ. Ζαχαρίας Κοντοφρύδης καί ὁ Λαμπαδάριος κ. Χρῆστος Γαβαλᾶς..
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Εικόνα

Ο πατέρας Ματθαίος και ο Γέροντας Νίκων από την χθεσινή συζήτηση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Εικόνα

Το λείψανο του Αγ. Κοσμά του Αιτωλού που τίθεται σε προσκύνηση, στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου, μαζί με το λειψανο του αγίου μας, Αγίου Δημητρίου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Εικόνα

Άποψη από το πλήθος των πιστών που παρακολουθούσε τη συζήτηση στον ημιυπόγειο χώρο του ΙΝΑΔ. Κάπου εκεί μέσα φαίνομαι κι εγώ...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Παραθέτω την περιγραφή που έκανε ένας από τους πιστούς που παρακολούθησαν την χθεσινή συζήτηση με τον πατέρα Νίκωνα:
Κάποια στιγμή, προς το τέλος της συζήτησης, ο π. Ματθαίος ανέφερε ότι πολύς κόσμος ασχολείται με την εσχατολογία. Ακόμα και στην εξομολόγηση φαίνεται ότι τους απασχολεί τι θα γίνει με το μέλλον, σχετικά με τις προφητείες, ακούνε για πόλεμο, για τρόφιμα να μαζεύουμε κλπ και ζήτησε από τον Γέροντα να το σχολιάσει.
Ο Γέροντας απήντησε ότι με αυτό τον τρόπο ο Διάβολος, ακόμα και μέσα από ανθρώπους ευσεβείς και Χριστιανούς, μας κάνει να ασχολούμαστε με το μέλλον και την μέλλουσα κρίση, (αντίχριστο κλπ) και έτσι "χάνουμε" και δεν ασχολούμαστε με την δική μας κρίση (από τον Χριστό) και το δικό μας τέλος που πιθανότατα θα έρθει πριν από όλα αυτά τα γεγονότα. Πρέπει λοιπόν να συγκεντρωνόμαστε στη δική μας μετάνοια, στο δικό μας τέλος και να αφήσουμε τον Αντίχριστο που θα έρθει, διότι βασικά κακό του κεφαλιού του θα κάνει. Η Αποκάλυψη το γράφει καθαρά: ο Χριστός θα τον πιάσει, θα τον δέσει και θα τον πετάξει στη λίμνη του πυρός!
Δεν δίνουμε σημασία σε αυτά. Κοιτάμε αποκλειστικά το παρόν διότι είναι το μόνο που μας ανήκει. Το μέλλον είναι στα χέρια του Θεού και το παρελθόν πάει πέρασε. Αν ασχολούμαστε με το τι θα γίνει στο μέλλον χάνουμε το παρόν!
Εδώ και 30 χρόνια, μας λένε, πάνω στη Μακεδονία (που έχει πολλούς εχθρούς τριγύρω), ότι κάθε Απρίλη, ξεκινάει ο πόλεμος με τους Τούρκους. Ε! κάποια στιγμή μπορεί να ξεκινήσει και τότε κάποιοι θα πουν: είδατε που σας τα λέγαμε!
Δεν πάει έτσι φυσικά...
Και μας είπε πάλι το παράδειγμα με τον γ. Εφραίμ, που κάποιος πήγαινε και του έλεγε: Γέροντα να πάρω τρόφιμα, γέροντα να πάρω τρόφιμα; Τον είχε πρήξει! Ε! κάποια στιγμή του λέει ο παππούλης: ε! πάρε λίγα να έχεις.
Βγαίνει αυτός και αρχίζει να διαδίδει: ο Γέροντας είπε να πάρουμε τρόφιμααααα!!!
Τον ακούει και μια γερόντισσα, ευσεβής άνθρωπος είναι αυτός σκέφτεται, πνευματικό παιδί του π. Εφραίμ, δεν λέει ψέματα, έτσι άρχισε και αυτή να διαδίδει να πάρουμε τρόφιμα... Και ο γέροντας σταυροκοπιόταν με αυτά που έβγαιναν εις βάρος του.
Δεν δίνουμε λοιπόν σημασία σε αυτά και μόνο με το δικό μας τέλος ασχολούμαστε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Εικόνα

Άποψη από το πλήθος των πιστών που παρακολουθούσε τη συζήτηση στον ημιυπόγειο χώρο του ΙΝΑΔ. Κάπου εκεί μέσα φαίνομαι κι εγώ...
ΔΊΠΛΑ σε εκείνον με το πράσινο που έχει νυσταξει κάΘεσαι Εσύ ο ααμαρτωλός
Του είσαι του ανθρώπου Βαρετος τον κοιμησες
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από GeorgiosM »

θα ήθελα καποιοι να μπορούσαν να ρωτήσουν τους γέροντες που θα μιλήσουν το εξής.

"σήμερα υπαρχει απο πολλούς πιστους διαμαρτυρία κ παράπονα απο διαφορους ιεραρχες
και πρακτικές της επίσημης Εκκλησίας. εμείς τί σταση πρεπει να κρατάμε απέναντι σε αυτό;"

και εκείνοι με την πείρα αλλα και την αγία ζωή τους, να έλεγαν 2-3 πραγματα.
διοτι καλό ειναι να μιλάμε προβληματιζόμενοι, αλλα να μην πέφτουμε σε άκρα κ υπερβολες.
τώρα το τί είναι ακρο και το τί δεν είναι...το αποτέλεσμα θα δείξει , αλλα καλό ειναι να εχουμε
συγκεκριμενες συμβουλες. :smile:
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από GeorgiosM »

διοτι πανε 500-1000 ανθρωποι κ ακούνε,
ρωτανε και 10-30 συνηθισμένες ερωτήσεις, κ μετά...thats it! τέλος.
ενώ υπαρχουν φλέγοντα ζητήματα της καθημερινοτητας,
(ο Πειραιώς, ο π.Σαράντης, ο Σωτηροπουλος κλπ γιατί βγαίνουν κ ελεγχουν
κάθε λιγο κ λιγακι;)
ενω υπαρχουν φλεγοντα κ πολυπλοκα θεματα, τελικα ειναι δύσκολο
να μαθουμε ρωτωντας τους γεροντες.
εχει ο Θεός όμως. κ εγω πρεπει να φτιαχνω τα δικά μου ζητήματα κατα πρώτον.
:smile: καληνύχτα σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”