Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickts »

ntinos έγραψε: Τρί Αύγ 20, 2019 12:06 pm Στον εξωτερικό ξενώνα.
Αλήθεια, πόσα από τα δωμάτια του ξενώνα διατίθενται για τους προσκυνητές και πόσα έχουν για τους ξένους που πληρώνουν;
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

nickts έγραψε: Τετ Αύγ 21, 2019 2:02 pm
ntinos έγραψε: Τρί Αύγ 20, 2019 12:06 pm Στον εξωτερικό ξενώνα.
Αλήθεια, πόσα από τα δωμάτια του ξενώνα διατίθενται για τους προσκυνητές και πόσα έχουν για τους ξένους που πληρώνουν;
Δεν εχω ιδεα για τι μιλας.Τοσο εγω οσο κ οι αλλοι 2 προσκυνητές, εκείνη την ημέρα που πηγα, φιλοξενήθηκαν χωρις κάποια χρέωση.Αν ειναι δυνατόν!..μαλιστα εκεινοι θα έμεναν 1 επιπλέον ημέρα, απο οτι μου είπαν.
Εχω μείνει και στις 20(+1) μονες (Εσφιγμενου παλια/νεα ή δεν ξερω κ εγω πως τις λένε), 5 Σκητες κ 1 κελι (χωρις να εχω κανενα γνωστο πουθενα) κ δεν άκουσα ποτέ για ''χρέωση διαμονής" στο ΑΟ! Κύριε ελέησον!
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickts »

Μην σκανδαλίζεσαι αδελφέ... Δεν εννοώ ότι πληρώνουν οι προσκυνητές πουθενά.. Πληρώνουν όμως κάποιες φορές οι ξένοι επισκέπτες... Γι αυτό σε ρώτησα για τον εξωτερικό ξενώνα, εκτός εάν σας έβαλαν αλλού. Μιλάω για το κελί του π.Ιωσήφ που βρίσκεται κάτω από το κονάκι, πιο σωστά κάτω από το νέο κτίριο διοικητικών υπηρεσιών για το οποίο είχα ανοίξει θέμα.. Υπάρχει και εκκλησάκι του Αγ.Ιωάννη του Ρώσου καθώς και έκθεση με αναμνηστικά. Σε εκείνον τον ξενώνα μείνατε ή διατηρεί η αδελφότητα και άλλο δωμάτιο για τους προσκυνητές;
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

nickts έγραψε: Τετ Αύγ 21, 2019 6:02 pm Μην σκανδαλίζεσαι αδελφέ... Δεν εννοώ ότι πληρώνουν οι προσκυνητές πουθενά.. Πληρώνουν όμως κάποιες φορές οι ξένοι επισκέπτες... Γι αυτό σε ρώτησα για τον εξωτερικό ξενώνα, εκτός εάν σας έβαλαν αλλού. Μιλάω για το κελί του π.Ιωσήφ που βρίσκεται κάτω από το κονάκι, πιο σωστά κάτω από το νέο κτίριο διοικητικών υπηρεσιών για το οποίο είχα ανοίξει θέμα.. Υπάρχει και εκκλησάκι του Αγ.Ιωάννη του Ρώσου καθώς και έκθεση με αναμνηστικά. Σε εκείνον τον ξενώνα μείνατε ή διατηρεί η αδελφότητα και άλλο δωμάτιο για τους προσκυνητές;
Όχι δεν σκανδαλίζομαιν...ακριβώς απέναντι από την κουζίνα/τράπεζα ήταν ο ξενώνας...έτυχε και τον έβγαλα φωτο:
https://imge.to/i/bBAPx
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickts »

Νάσαι καλά, ευχαριστώ για τη φωτογραφία... Δεν είναι αυτός που λέω εγώ στο κελί Μεταμόρφωσης Μουτάφη που λειτουργεί άτυπα και σαν ξενοδοχείο..
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Δηλαδή έχουν μετατρέψει το μοναστήρι σε ξενοδοχείο;
Τι άλλο θα ακούσουμε!
Πόσα αστέρια παρακαλώ;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickzark »

nickts έγραψε: Τετ Αύγ 21, 2019 7:04 pm Νάσαι καλά, ευχαριστώ για τη φωτογραφία... Δεν είναι αυτός που λέω εγώ στο κελί Μεταμόρφωσης Μουτάφη που λειτουργεί άτυπα και σαν ξενοδοχείο..
Νέα Ρόδα λέει στο site . Αυτό είναι έξω από το Αγιο Όρος
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickts »

Δεν το είδες καλά... Έχουν και στα Νέα Ρόδα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και είναι συγγενείς με τον π.Ιωσήφ που έχει το κελί-ξενοδοχείο στις Καρυές. Το site είναι κοινό.. Εξυπηρετούν κυρίως ρώσους τουρίστες, δες στο visitafon.ru
Ο ξενώνας ανακαινίστηκε με τη βοήθεια της μονής Εσφιγμένου και κάποιες φορές προσκυνητές φιλοξενούνται (δωρεάν) και εκεί. Λειτουργεί σαν ξενοδοχείο προσφέροντας πλήρεις ανέσεις που βρίσκει κανείς και εκτός Όρους. Ο π.Ιωσήφ έχει και δικό του λεωφορειάκι που πηγαίνει τους επισκέπτες να επισκεφτούν τα μοναστήρια, ενώ τους εκδίδει άμεσα ειδικό διαμονητήριο από την μονή Εσφιγμένου.
Έρχονται δηλαδή Ελλάδα και με ένα τηλέφωνο, χωρίς καμιά προηγούμενη συνεννόηση, επισκέπτονται τον Άθω ενώ οι οικογένειές τους μπορούν να παραθερίσουν στα Νέα Ρόδα.. Πλήρες τουριστικό πακέτο..
Και οι υπόλοιποι ξένοι πρέπει έξι μήνες πιο μπροστά να αρχίσουν τη διαδικασία, διαμονητήρια, συνεννοήσεις χωρίς να μιλάνε οι μοναχοί αγγλικά, διεθνή υπεραστικά τηλεφωνήματα κλπ...
Δυστυχώς τελευταία εμπορικοποιήθηκε πολύ το Άγιο Όρος.. Έμαθα ότι και στον Μυλοπόταμο διαμένουν οι ξένοι επισκέπτες επί πληρωμή...
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από stam-mag »

Απαράδεκτο, μπήκα στα site και όντως είναι έτσι, απορώ πως δόθηκε άδεια για κάτι τέτοιο, γράφει πως έγινε με τη βοήθεια της νέας αδελφότητας της Εσφιγμενου, μιλάμε μετά για τους καταληψίες....
Σταμάτης
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Η Ιερά Μονή Εσφιγμένου είναι μία (η νόμιμη), αλλά υπάρχει και μια άλλη, παράνομη, που έχει κάνει κατάληψη των κτιρίων της νόμιμης με αποτέλεσμα η δεύτερη να στεγάζεται στις Καρυές.
Παρακαλώ όταν κάνετε χρήση των ενεργειών της Ιεράς Μονής να είστε σίγουροι ότι μιλάτε γι αυτήν και όχι για την παράνομη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”