Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aggelosmin »

Aγαπητοι φιλοι μολις γυρισα απο το ΑΟ χαρουμενος και με πολλες συγκινησεις...Εγιναν τρια θαυματα και παλι εκει αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη
2 μερες ΙΜΜ Βατοπαιδιου
1 μερα ΙΜ Γρηγοριου
1 μερα Σιμωνοπετρα

Ολα ηταν καταπληκτικα.Στην ΙΜΜ Βατοπαιδιου ειχε αγρυπνια ελεω της Κυριακης των Μυροφορων..Μετα απο εξομολογηση κοινωνησα και ο Γεροντας Εφραιμ γεματος απο Θεια Χαρη μας μιλησε πολυ ομορφα και για δυο θαυματα.Το ενα εγινε οταν μοναχος με ισχυρο πονοδοντο προσπαθουσε να κοιμηθει και δεν μπορουσε..Τοτε μεσα στο κελι του εμφανιστηκε η Παναγια μας μαυροφορεμενη και σταυρωσε τον μοναχο ο οποιος την ειδε και μετα εξαφανισθηκε.Εκτοτε του περασε ο πονος αμεσα.Το δευτερο θαυμα εγινε μπροστα σε μια εικονα της Παναγιας μας η οποια ζωντανεψε και μιλησε σε εναν μοναχο..Φυγαμε επειτα απο εκει γεματοι συγκινηση και οδευσαμε στην μονη Γρηγοριου οπου κ εκει ηταν πολυ ομορφα και κατανυκτικα..
Στην Σιμωνοπετρα ομως ηταν παρα πολυ ομορφα με μια θαυμασια λειτουργια..Εκει λοιπον κατα το προσκυνημα των Αγιων Λειψανων μετα τον εσπερινο μας εφεραν να προσκυνησουμε και το χερι της Μαριας της Μαγδαληνης το οποιο ηταν ζεστο,ναι φιλοι μου κατα ενα θαυματουργο τροπο διατηρει θερμοκρασια σωματος ζωντανου ανθρωπου. Ολη η παρεα μου εμεινε εκπληκτη με αυτο και συγκινημενοι προσκυνησαμε κ τα αλλα Λειψανα.Ο ιερομοναχος μας ειπε οτι ετσι διατηρειται το χερι της Μαριας Μαγδαληνης..Αυτα φιλοι μου.Την αλλη ημερα γυρισαμε Αθηνα σημερα δλδ και υπολογιζουμε ποτε θα μας αξιωσει ο Θεος να ξαναπαμε στο περιβολι της Παναγιας μας που τοσο αγαπουμε..
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Φοβερά πράγματα Άγγελε! Μακάρι να σε αξιώνει πάντα ο Θεός να βιώνεις παρόμοιες καταστάσεις!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Βοήθειά σου Αγγελε, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας τις εντυπώσεις και τα θαυμαστά που περιέγραψες.

Σε μελετήσαμε όταν έλειπες, με τα χρόνια πολλά για την επέτειο των γενεθλίων σου.

Μπες στο παρακάτω να δεις, μάλλον δεν θα το πήρες είδηση.

viewtopic.php?f=52&t=12767

Νάσαι πάντα καλά και να αξιωθείς να ξαναπάς στο Ορος κι' άλλες φορές.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aggelosmin »

Ευχαριστω πολυ παιδια...)))

Παναγιωτη μολις ειδα τις ευχες και απαντησα στο σχετικο τοπικ..Συγχωρεστε με για αυτο...Μολις φτιαξω τις φωτογραφιες θα ποσταρω αν επιτρεπεται μερικες να θαυμασετε την ομορφια του περιβολιου της Παναγιας μας..Οσον αφορα το πως αισθανομαι θα πω οτι φορτωσα τις πνευματικες μου εμπειριες και γεμισα Θεια Χαρη απο τους Παναγιους Πατερες και την Παναγιτσα που με ξαναπροσκαλεσε στο περιβολι της για να την προσκυνησω...Αναλυτικα θα γραψω μολιε βρω χρονο αν θελετε και εσεις να μαθετε το πως περασα και τι ακριβως εκανα...

Με εκτιμηση και αγαπη..
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από toula »

Άγγελε καλημέρα σου.

Καλώς ήλθες από το περιβόλι της Παναγίας μας. Περιμένουμε οπωσδήποτε αναλυτική περιγραφή του ταξιδιού σου.
Να είσαι καλά.
GIKGEO
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ-ΑΤΤΙΚΗΣ-

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από GIKGEO »

Μολις.... επεστρεψα και εγω απο το Αγιο Ορος με γεματος μπαταριες για μεγαλο -ελπιζω- χρονικο διαστημα.
Καθε χρονο μαζι με την παρεα μου πηγαινουμε για να προσκυνησουμε και για να παρουμε πνευματικες δυναμεις.Δυστυχως ομως μονο για 3 μερες.Φετος ειχαμε την χαρα να επισκεφτουμε:
1 μερα Βατοπαιδι
1 μερα Σκητη Αγιας Αννας
1 μερα Σιμωνοπετρα

1η ΜΕΡΑ:
Εισοδο με το πρωινο των 6:30 απο Ουρανουπολη.
Ειναι η καλυτερη επιλογη αφου ξεκινας νωρις και φτανεις στην Δαφνη περιπου στις 8:30.
Απο εκει πηραμε ταξι για Καριες οπου ξεκινουσε η πεζοπορια.
Προσκυνηση του Αξιον Εστι και περνουμε δυναμη για την συνεχεια.
Αγιος Ανδρεας: Ο μεγαλυτερος ναος του Αγιου Ορους και ταυτοχρονα τοσο επιβλητικος.Η Αθωνιαδα σχολη διπλα ακριβως με 45 μαθητες απο την πρωτη Γυμνασιου.Ειχαμε την ευκαιρια να μιλησουμε με τα παιδια και να μας πουν πως περνανε.
Στην συνεχεια η μονη Κουτλουμουσιου και προσκυνηση στην Φοβερα Προστασια.Εδω περνουμε και το πρωτο λουκουμι και το απαραιτητο τσιπουρακι στο Ορος.
Ο δρομος προς τον Γερο Γαβριηλ ειναι συντομος.Δυστυχως ειχε προβλημα με τα ποδια του και δεν μπορεσαμε να τον δουμε αρκετη ωρα.Πηραμε την ευχη του, μας εδωσε τις συντομες συμβουλες του και φυγαμε για Παναγουδα.Εκει επισκευτηκαμε το κελι του Γεροντα Παισιου και πηραμε τις ευχες απο τους γεροντες που βρισκονται τωρα εκει.Στην συνεχεια παμε Καριες για να φαμε την υπεροχη φασολαδα στο καφενειο και να παρουμε το ταξι για το Βατοπαιδι.
Την μονη Βατοπαιδιου την επισκευτηκα για τριτη φορα αλλα πρωτη φορα εμεινα.Ομολογω οτι εχει αλλαξει παρα πολυ και εχει γινει πανεμορφη.Μεγαλη εντυπωση μας εκανε ο ηγουμενος -που τοσο εχει κατηγορηθει- πατερας Εφραιμ που ηταν ανοιχτος με ολο τον κοσμο και φυσικα μπορουσες να τον πλησιασεις και να μιλησεις μαζι του.Ηταν σε ολες τις λειτουργιες στην εκκλησια και στα γευματα μας μιλουσε παντα με ευστοχο και πολυ γλυκο τροπο.Τα Αγια Λειψανα που προσκυνας ειναι τοσα πολλα που χαρακτιριστικα λενε οτι οσα εχει το Βατοπαιδι εχει ολο το υπολοιπο Αγιο Ορος.Το κειμηλιο των κειμηλιων ειναι βεβαια η ΤΙΜΙΑ ΖΩΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ που ειναι και το μονο που μας αφησε.Εχει παρα πολλους μοναχους για να εξομολογηθητε και οι περισσοτεροι ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ.Ειναι η καλυτερη και η πιο καλα οργανωμενη μονη, με τους περισσοτερους μοναχους (περισσοτεροι απο 110!!! ).Οπως μαλιστα μας ειπαν πατερες και απο αλλες μονες αυτος ειναι και ο λογος που ο διαολος επελεξε να τα βαλει με την μονη αυτη.Εχει κανει μαλιστα τεραστιο φιλανθρωπικο εργο και στην Αμερικη οπου δεν θυμαμε να σας πω ποσα ακριβως ιδρυματα εχει χτισει τα τελευταια χρονια και για αυτο οι Εβραιοι βρηκαν αυτους για να χτυπησουν!!!!
Υ.Γ. Μην ξεχασεται να επισκεφτειτε και το λιμανι και να καθησεται με τις ωρες να απολαυσεται την ηρεμια που εκπεμπει!!!

2η ΜΕΡΑ:
Αναχωρηση το πρωι με ταξι για Δαφνη και απο εκει με το πλοιο για Αγια Αννα.
Στην σκητη της Αγιας Αννας καθε χρονο πηγαινουμε στους Βολιωτες οπου εκει εχουμε την ευκαιρια να κανουμε τις συζητησεις μας με τους μοναχους που πλεον τους γνωριζουμε τοσο καλα και που περιμενουμε ολοι να τους δουμε αφου η τηλεφωνικη επικοινωνια που εχουμε ολο το χρονικο διαστημα δεν φτανει.Ετσι συζηταμε με τις ωρες και φυσικα συμμετεχουμε ενεργα στις λειτουργιες.
Στο Κυριακο προσκυνησαμε το ποδι της Αγιας Αννας και την θαυματουργικη εικονα.Τα θαυματα εκει ειναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και οσοι πανε ειναι σιγουρο οτι θα συγκινηθουν μολις αντικρισουν τις φωτογραφιες απο τα παιδια που γεννηθηκαν με την βοηθεια της Αγιας.
Υ.Γ.Πολυ περπατημα!!!!!!!!!!!! Εκει θα βρειτε το καλυτερο λιβανι του Αγιου Ορους (Θωμαδες) και τους καλυτερους Αγιογραφους ( Δανιηλεοι)

3η ΜΕΡΑ:
Περνουμε το καραβακι και παμε Γρηγοριου.Συντομη επισκεψη εκει και μετα την ευλογια ξεκιναμε τον ποδαροδρομο για Σιμωνοπετρα.Ειναι απο τα πιο δυσκολα κομματια του Αγιου Ορους αλλα ευτυχως οχι μακρινο.Εμεις καναμε 2 ωρες μεχρι να φτασουμε αλλα ηταν τοσο ομορφη η διαδρομη που ουτε που το καταλαβαμε.
Στην Σιμωνοπετρα πηγα για δευτερη φορα και οι διαφορες με την πρωτη μου επισκεψη και εδω μεγαλες.Παρα πολλα εργα που εχουν κανει την μονη ακομη πιο ομορφη.Η διαδρομη προς την σπηλια του γεροντα Σιμωνος ειναι καταπληκτικη και εχουν φτιαξει υπεροχα κιοσκια που μπορεις να ξαπωστασεις και να βγαλεις φωτογραφιες μοναδικες την μονη που τοσα χρονια στεκεται αγεροχη πανω στα βραχια.Η μονή απο μόνη της ειναι ενα θαυμα.Πως χτιστικε και πως ακομη εδω και 900 χρονια δεν εχει παθει το παραμικρο ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΑΥΜΑ.
Εδω βρισκουμε τους καλυτερους ψαλταδες του Ορους και αν βρεθεις σε ολονυχτια νομιζεις οτι ακους Αγγελικη Ψαλμωδια.Εμεις δεν ειχαμε την ευκαιρια αυτη αλλα και μονο που ακουσαμε να ψαλλουν τους υμνους της ημερας, πηραμε μια εικονα που θα μας μεινει αξεχαστη.
Υ.Γ.Εμεις περιμεναμε να εξομολογηθουμε στον πατερ Μυρων αλλα εκεινος εχει διακονια σε γυναικειο μοναστηρι στην Ορμυλια της Χαλκιδικης (πανω απο 100 μοναχες!!!! ) μεχρι το τελος του 2010.Ετσι εχει μεινει η μονη χωρις πνευματικο και αν καποιος θελει καλυτερα να το κανει σε αλλη μονη.

Ετσι περασαμε ενα ακομη αξεχαστο 3ημερο μεσα στο Περιβολη Της Παναγιας.
Ευχομαι να μας αξιωσει να ειμαστε και παλι συντομα κοντα της.
Καλο ταξιδι παιδια και σε εσας, που θα πατε ολοι μαζι εδω απο το forum.Προσοχη στους δρομους και με το καλο να ερθετε και να μας δωσετε αναλυτικα και εσεις τις εντυπωσεις σας.
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟ
GIKGEO
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ-ΑΤΤΙΚΗΣ-

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από GIKGEO »

Θελω να βαλω καποιες φωτο.
Μπορειτε να μου πειτε σε ποια ενοτητα να τα περασω
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ αδελφέ μας, που μοιράστηκες τις πανέμορφες εμπειρίες σου μαζί μας.
Βοήθειά σου και ο Θεός να σου δίνει υγεία και δύναμη να ξαναπάς πολλές φορές στο Αγιον Ορος.

Οσο για τις φωτογραφίες, ένα κατάλληλο σημείο για να τις βάλεις κατά τη γνώμη μου, είναι το παρακάτω:

viewtopic.php?f=3&t=11319
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aggelosmin »

Παιδια συγγνωμη εκ των προτερων αλλα επειδη για καποιο λογο δεν μπορω να ποσταρω νεο θεμα εχω μια ερωτηση και νομιζω οτι εδω ηταν το πιο σχετικο θεμα..την παρασκευη ξαναμπαινω στο Α.Ο. και μια γνωστη μου κυρια μου εδωσε ενα πακετο να το δωσω στον γεροντα Σεραφειμ που ασκητευει στο κελι εσοδειων της Θεοτοκου στις Καρυες....Μηπως ξερει κανεις που ειναι αυτο το μερος στις Καρυες? ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη..
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Loginos »

Άγγελε προσωπικά δεν ξέρω αλλά αν ρωτήσεις στον Ταλέα(το μαγαζί απέναντι από το αγίασμα του Αγίου Γεωργίου - τη βρύση με το τρεχούμενο νερό - που είναι εκεί που μας αφήνει το λεφωρείο που μας παίρνει από τη Δάφνη και που παίρνουμε μόλις τελειώσει το προσκύνημά μας για να γυρίσουε στη Δάφνη και μετα στον κόσμο) θα σου πούν ,από εκεί παιρνούν και πολλοί κελιώτες μοναχοί οπότε μπορείς να ρωτήσεις εκεί. Πιστεύω να σε βοήθησα, καλό προσκύνημα να έχεις.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”