Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickzark »

Και έναν φίλο μου που είδε που είχε λίγα κιλά παραπάνω τον ειπε με αγάπη να προσέχει τα κιλά του.βέβαια ήταν κ ένας άγνωστος στην αυλή του κ αυτός με κάποια κιλά αλλά δεν άκουσα να του λέει κάτι. Μάλλον αυτούς που αξίζουν κάτι τους λέει ή απλά σε όποιον προλάβει .δεν ξέρω
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

iliasgr έγραψε:καλως ηλθες στον ''κοσμο'' Ντινο ! χαιρομαι που περασες ωραια,αν και δεν εχω ακουσει απο καποιον να μην του αρεσε το Ορος!
Αρχονταρης στην Διονυσιου,ειναι μονιμα,εδω και πολλα χρονια, ο π.Παυλος ο Κυπριος, αλλα δεν ειναι ηγουμενος. Ηγουμενος ειναι ο αρχιμανδριτης Πετρος,Κυπριος και αυτος!
ο π.Παυλος εχει την εξαιρετικη ικανοτητα να σε βαζει με το '''''''''ζορι'''''''''' (εντος πολλων εισαγωγικων),για εξομολογηση, και επισης να θυμαται σχεδον τους παντες!
οταν πρωτοειχα εξομολογηθει στον π.Παυλο,προ αμνημονευτων ετων, ζυγιζα 160 (!) κιλα.την επομενη φορα μετα απο 2 χρονια με το ζορι ζυγιζα 90 κιλα ,και ομως με αναγνωρισε ,αν και με 70 κιλα λιγοτερα ημουν παντελως αγνωριστος!
Μάλλον μπέρδεψα τους Κύπριους κ τα ονόματα :P
Πάντως Ηλία αν κ δεν γνωριζόμαστε σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες το email της Σιμωνόπετρας κ έτσι μπόρεσα να 'πιέσω' κάπως κ τελικά να μας δώσει άδεια ο αρχοντάρηςγια να μείνουμε. Με φαξ κλπ δεν θα τα κατάφερνα, Ευχαριστώ κ πάλι!
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από iliasgr »

ntinos έγραψε:
iliasgr έγραψε:καλως ηλθες στον ''κοσμο'' Ντινο ! χαιρομαι που περασες ωραια,αν και δεν εχω ακουσει απο καποιον να μην του αρεσε το Ορος!
Αρχονταρης στην Διονυσιου,ειναι μονιμα,εδω και πολλα χρονια, ο π.Παυλος ο Κυπριος, αλλα δεν ειναι ηγουμενος. Ηγουμενος ειναι ο αρχιμανδριτης Πετρος,Κυπριος και αυτος!
ο π.Παυλος εχει την εξαιρετικη ικανοτητα να σε βαζει με το '''''''''ζορι'''''''''' (εντος πολλων εισαγωγικων),για εξομολογηση, και επισης να θυμαται σχεδον τους παντες!
οταν πρωτοειχα εξομολογηθει στον π.Παυλο,προ αμνημονευτων ετων, ζυγιζα 160 (!) κιλα.την επομενη φορα μετα απο 2 χρονια με το ζορι ζυγιζα 90 κιλα ,και ομως με αναγνωρισε ,αν και με 70 κιλα λιγοτερα ημουν παντελως αγνωριστος!
Μάλλον μπέρδεψα τους Κύπριους κ τα ονόματα :P
Πάντως Ηλία αν κ δεν γνωριζόμαστε σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες το email της Σιμωνόπετρας κ έτσι μπόρεσα να 'πιέσω' κάπως κ τελικά να μας δώσει άδεια ο αρχοντάρηςγια να μείνουμε. Με φαξ κλπ δεν θα τα κατάφερνα, Ευχαριστώ κ πάλι!

:8
ελεησον με ο Θεος
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ravniotis »

Από την πρώτη στιγμή που πάτησα για πρώτη φορά στο Άγιο Όρος το 1993 πίστεψα οτι εκεί ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει να δει...
Μόλις γύρισα από το προσκύνημα μου και εγώ. Πήγα της Παναγίας επιθυμώντας να βιὠσω για ακόμα μία φορά μια αγιορείτικη αγρυπνία.
Κουρασμένος σωματικά και απροετοίμαστος πνευματικά ξεκίνησα από το χωριό μου για το όρος. Από την πρώτη στιγμή όμως που βρέθηκα στην Ουρανούπολη ένιωσα κάπως άβολα. πρώτη φορά είδα να δρομολογούν 2 πλοία για τη Δάφνη! στην ουρά για το ακτοπλοικό εισιτήριο κακός χαμός! Το ίδιο και στο κτελ από δάφνη για καρυές.
Είχα 3 χρόνια να πάω στις Καρυές. Είδα οτι άνοιξαν 2 ακόμα τυροπιτάδικα που πουλούσαν και φρέντο καπουτσίνο (σε περίοδο νηστείας)! δίπλα ένα μεγάλο σουπερ μαρκετ που πουλούσε μπύρες και άλλα τινά και δίπλα μαγαζί με ορειβατικά είδη!! Ρώσοι και άλλοι επισκέπτες τιμούσαν όλα αυτά τα μαγαζιά δεόντως. Δεν ξέρω αν όλη αυτή η εξέλιξη στις Καρυές (υπήρχε μόνο ένα εστιατόριο και 2 μικρά μαγαζάκια) έχει γίνει με σχέδιο "οικονομικής ανάπτυξης" ή απλά η αθρώα πια προσέλευση ξένων κυρίως προσκυνητών είχε ως αποτέλεσμα αυτή τη μεταβολή.
Προσπάθησα να απομακρυνθώ γρήγορα και τα κατάφερα. Από εκεί και ύστερα όλα πήγαν κατ'ευχή. Τόσο η Σταυρονικήτα όσο και η Γρηγορίου είναι πολύ φιλόξενα μοναστήρια.
Ας κλείσω με αυτό που ξεκίνησα. Στο Άγιο Όρος ο κάθε προσκυνητής βλέπει αυτό που θέλει να δει...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickzark »

Περιμενουμε την συνεχεια
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ravniotis έγραψε:Από την πρώτη στιγμή που πάτησα για πρώτη φορά στο Άγιο Όρος το 1993 πίστεψα οτι εκεί ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει να δει...
Μόλις γύρισα από το προσκύνημα μου και εγώ. Πήγα της Παναγίας επιθυμώντας να βιὠσω για ακόμα μία φορά μια αγιορείτικη αγρυπνία.
Κουρασμένος σωματικά και απροετοίμαστος πνευματικά ξεκίνησα από το χωριό μου για το όρος. Από την πρώτη στιγμή όμως που βρέθηκα στην Ουρανούπολη ένιωσα κάπως άβολα. πρώτη φορά είδα να δρομολογούν 2 πλοία για τη Δάφνη! στην ουρά για το ακτοπλοικό εισιτήριο κακός χαμός! Το ίδιο και στο κτελ από δάφνη για καρυές.
Είχα 3 χρόνια να πάω στις Καρυές. Είδα οτι άνοιξαν 2 ακόμα τυροπιτάδικα που πουλούσαν και φρέντο καπουτσίνο (σε περίοδο νηστείας)! δίπλα ένα μεγάλο σουπερ μαρκετ που πουλούσε μπύρες και άλλα τινά και δίπλα μαγαζί με ορειβατικά είδη!! Ρώσοι και άλλοι επισκέπτες τιμούσαν όλα αυτά τα μαγαζιά δεόντως. Δεν ξέρω αν όλη αυτή η εξέλιξη στις Καρυές (υπήρχε μόνο ένα εστιατόριο και 2 μικρά μαγαζάκια) έχει γίνει με σχέδιο "οικονομικής ανάπτυξης" ή απλά η αθρώα πια προσέλευση ξένων κυρίως προσκυνητών είχε ως αποτέλεσμα αυτή τη μεταβολή.
Προσπάθησα να απομακρυνθώ γρήγορα και τα κατάφερα. Από εκεί και ύστερα όλα πήγαν κατ'ευχή. Τόσο η Σταυρονικήτα όσο και η Γρηγορίου είναι πολύ φιλόξενα μοναστήρια.
Ας κλείσω με αυτό που ξεκίνησα. Στο Άγιο Όρος ο κάθε προσκυνητής βλέπει αυτό που θέλει να δει...


Κάπου διάβασα ότι το Άγιο όρος το προορίζουν για τουριστικό θέρετρο.

Όμως έχει και αυτοδιοίκητο………και ιδίαν ευθύνη επομένως………..

Θα συμφωνήσω μαζί σας και στο πνεύμα και στο τελικό συμπέρασμά σας.

Με την εξής παρατήρηση.

Και στην οδό Μητροπόλεως στην Αθήνα ότι θέλει κανείς βρίσκει …….

Τους άγιους μάρτυρες Φιλοθέη και Γρηγόριο τον Έ…..

Παρακάτω έχει και σουβλάκια κεμπάπ, χοιρινό, κοτόπουλο με τζατζίκι ή χωρίς.

Ας σταθούμε λοιπόν όρθιοι, χαίρομαι λοιπόν που ωφεληθήκατε, πράγματι ότι κανείς αναζητά αυτό τελικά μόνο μένει στη συνέχεια, αν ξαναπάτε ανάψτε και ένα μικρό κεράκι για όλους εμάς εδώ.

Και κάτι τελευταίο μην εμπιστευόμαστε αδιάκριτα αλλοδαπούς ΄΄ προσκυνητές΄΄ κάθε άλλο παρά ΄΄προσκυνητές΄΄ είναι, το παραθέτω σαν πληροφορία. Το ίδιο ισχύει και για αρκετούς εκ των ημετέρων….
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ravniotis »

Έχεις δίκιο Νίκο. Ας γράψω τώρα αυτά που πρέπει να γραφτούν.
Πέρασα από τη σκήτη Προφήτη Ηλία. Πάρα πολύ ωραία και προσεγμένη σκήτη. Ο π. Φιλήμονας είναι τόσο καλόκαρδος. Το καθολικό της σκήτης μεγαλοπρεπές και επιβλητικό. Είναι σίγουρο οτι την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να διανυκτερεύσω στη σκήτη αυτή.
Η Σταυρονικήτα ανήκει πια στις αγαπημένες μου μονές. Λίγος κόσμος, ησυχία, λάμπες πετρελαίου και σκοτάδι. Ο αρχοντάρης, ένας νέος μοναχός, είναι η προσωποποίηση της αθωνικής φιλοξενίας. Η λειτουργία στο εξωκλήσι έξω από τη μονή πραγματική εμπειρία. Στη συνέχεια αναμονή της ανατολής του ήλιου και στη μετά πρωινό κάτω από τη κληματαριά...
Την άλλη μέρα όλη σχεδόν από τη Σταυρονικήτα "μετακόμισαν"στην Ιβήρων για τη Πανήγυρη της Παναγίας εκτός από μένα που θα συνέχιζα για τα βουνά. Στην Ιβήρων από τις 8.30 το πρωί που φτάσαμε υπήρχε αναβρασμός. Η πρωινή τράπεζα ήδη γεμάτη από προσκυνητές ενώ οι υπόλοιποι έψαχναν τον αρχοντάρη μήπως εξασφάλιζαν κάποιο ράντζο για την αγρυπνία. Εγώ προσκύνησα την Πορταίτισσα, είδα και την άφιξη του Μητροπολίτη Κρήνης με όλη τη δέουσα επισημότητα και αναχώρησα.
Έφτασα το μεσημέρι στη Γρηγορίου. Όλοι ησύχαζαν για να είναι έτοιμοι για την αγρυπνία. Στη Γρηγορίου υπάρχει ένας νεανικός παλμός. Ίσως για αυτό ευθύνεται και ο νεότατος ηγούμενος. Πρώτη φορά πάντως είδα τόσα νέα παιδιά φιλοξενούμενα σε ένα αγιορείτικο μοναστήρι. Η αγρυπνία ξεκίνησε στις 7. Μία ακόμα μονή που έχει μελίρρυτους ψάλτες. Της αγρυπνίας προεξήρχε ο Μητροπολίτης Εμμανουήλ. Το πρωί η πανηγυρική θεία λειτουργία και στη συνέχεια η τράπεζα ( εκεί έφαγα έναν ωραιότατο μπακλαβά!!!)
Είχε πάει ήδη 10.30 και το ταξίδι της επιστροφής ξεκινούσε!
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από iliasgr »

ravniotis έγραψε:Από την πρώτη στιγμή που πάτησα για πρώτη φορά στο Άγιο Όρος το 1993 πίστεψα οτι εκεί ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει να δει...
Μόλις γύρισα από το προσκύνημα μου και εγώ. Πήγα της Παναγίας επιθυμώντας να βιὠσω για ακόμα μία φορά μια αγιορείτικη αγρυπνία.
Κουρασμένος σωματικά και απροετοίμαστος πνευματικά ξεκίνησα από το χωριό μου για το όρος. Από την πρώτη στιγμή όμως που βρέθηκα στην Ουρανούπολη ένιωσα κάπως άβολα. πρώτη φορά είδα να δρομολογούν 2 πλοία για τη Δάφνη! στην ουρά για το ακτοπλοικό εισιτήριο κακός χαμός! Το ίδιο και στο κτελ από δάφνη για καρυές.
Είχα 3 χρόνια να πάω στις Καρυές. Είδα οτι άνοιξαν 2 ακόμα τυροπιτάδικα που πουλούσαν και φρέντο καπουτσίνο (σε περίοδο νηστείας)! δίπλα ένα μεγάλο σουπερ μαρκετ που πουλούσε μπύρες και άλλα τινά και δίπλα μαγαζί με ορειβατικά είδη!! Ρώσοι και άλλοι επισκέπτες τιμούσαν όλα αυτά τα μαγαζιά δεόντως. Δεν ξέρω αν όλη αυτή η εξέλιξη στις Καρυές (υπήρχε μόνο ένα εστιατόριο και 2 μικρά μαγαζάκια) έχει γίνει με σχέδιο "οικονομικής ανάπτυξης" ή απλά η αθρώα πια προσέλευση ξένων κυρίως προσκυνητών είχε ως αποτέλεσμα αυτή τη μεταβολή.
Προσπάθησα να απομακρυνθώ γρήγορα και τα κατάφερα. Από εκεί και ύστερα όλα πήγαν κατ'ευχή. Τόσο η Σταυρονικήτα όσο και η Γρηγορίου είναι πολύ φιλόξενα μοναστήρια.
Ας κλείσω με αυτό που ξεκίνησα. Στο Άγιο Όρος ο κάθε προσκυνητής βλέπει αυτό που θέλει να δει...

καλως ορισες απο το Ορος! την περιοδο του δεκαπενταυγουστου(με το παλαιο ημερολογιο) ημουν και εγω στο Αγιο Ορος! θα μου επιτρεψεις να διορθωσω κατι ,που μαλλον απο παρανοηση εγραψες!
το μαγαζακι που πουλαει φρεντο,κτλπ την παραμονη της Παναγιας που πηγα,Δ Ε Ν εφτιαχνε καπουτσινο,ουτε και εβαζε γαλα στον καφε,ουτε πωλουσε τυροπιτες! το ιδιο συνεβαινε και στο εστιατοριο στις Καρυες! μ αλιστα την πεμπτη στο εστιατοριο υπηρχαν μονο νηστισιμα φαγητα,ενω την παρασκευη (της Παναγιας) ειχε τονομακαροναδα,και δεν σερβιρε ουτε τυρι,μιας και δεν επιτρεποταν η καταλυση του!
και αυτο εγινε,λογω εντολης της Ιερας Επιστασιας! αν και κατα τη γνωμη μου,ακομα και τις μερες νηστειας,θα επρεπε να επιτρεπεται η πωληση και αρτυσιμων απο τα εν λογω μαγαζια,πρωτον διοτι στο Ορος δεν ειναι απαραιτητο οτι νηστευουν ολοι, η οτι ειναι ολοι ορθοδοξοι,και δευτερον διοτι θεωρω μεγιστη υποκρισια και αφελεια την ''απαγορευση'' αφου διπλα απο το καφενειο ,απ οπου δεν μπορουσες να βαλεις γαλα στο καφε,λογω νηστειας,υπαρχουν μπακαλικα που πωλουν οχι μονο γαλα,αλλα και αλλαντικα,τυρια κτλπ.!
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από iliasgr »

και μιας και ''καρφωθηκα'' οτι ημουν στο Αγιο Ορος,ας σας πω και την δικη μου ιστορια!
ξεκινησα λοιπον απο το χωριο μου,520 χιλιομετρα μακρια στη μια τα μεσανυχτα της τεταρτης 26/08 και εφτασα μετα απο 6 ωρες στην Ουαρανουπολη! διπλα απο το δημοτικο παρκιν,οπου αφησα το αυτοκινητο,βρισκεται το γραφειο προσκυνητων απο οπου πηρα το διαμονητηριο,και μετα απο ενα καφεδακι στα γρηγορα,επιβιβαστηκα στο ταχυπλοο '' μικρα Αγ.Αννα'' και σε 40 λεπτα επινα καφεδακι στο λιμανακι της Δαφνης!ο κοσμος δεν ηταν πολυς,μιας και οι περισσοτεροι προτιμουν το φερυ της γραμμης!
μετα απο μια βολτα στα μαγαζακια,και λιγη αναμονη,πηρα το ταχυπλοο εκ νεου και εφτασα στην ιερα μονη Οσιου Διονυσιου,μαζι με αλλους 5 προσκυνητες! η κουραση της ανηφορας προς το μοναστηρι,εσβησε με το τσιπουρακι και το λουκουμι που μας προσφερε ο αρχονταρης-σημα κατατεθεν-της μονης π.Παυλος!
αφου μας τακτοποιησε στα δωματια μας,( η ταπεινοτης μου σε μονοκλινο :105 ),και μας ενημερωσε για το προγραμμα,αναπαυθηκαμε,ενω ταυτοχρονα εφτασαν στο μοναστηρι 20 ακομη προσκυνητες με το ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ!
Λιγο πριν τον εσπερινο,ειχα την ευκαιρια να μιλησω λιγο κατ ιδιαν ,με τον παλιο μου πνευματικο π.Παυλο,να φτιαξω το καφεδακι μου και να το απολαυσω με τα απαραιτητα τσιγαρα,στο καταπληκτικο μπαλκονακι σε υψος 80 μετρων! τον κατανυκτικο εσπερινο,ακολουθησε τραπεζα,με φασολια αλαδωτα,ελιες ,συκα και καρπουζι,και αμεσως μετα το Αποδειπνο και η προσκυνηση των αγιων λειψανων!
Μετα βολτα εξω απο το μοναστηρι,προσκυνημα στον ταφο του Αγιου Νηφωνα και χαλαρη κουβεντα με τον π.Χαριτωνα,ο οποιος ειναι να μην δει ανθρωπο με τσιγαρο :105 :105 :105 :105 !
Λογω κουρασης,ο υπνος ηρθε νωρις,αλλα στις 4 το ξημερωμα,ειχε εγερτηριο! αρχισε η ακολουθια,και μετα το τελος της θειας λειτουργιας,κατα τις 7,προχειρη αλαδωτη τραπεζα στο αρχονταρικι,μονο για τους προσκυνητες!
Στις 10 το πρωι και αφου ταισα με μπισκοτα τους αναριθμητους σαργους και τσιπουρες στον αρσανα-λιμανακι της μονης,ηρθε το ταχυπλοο και σε δεκα λεπτα βρεθηκα στη Δαφνη,απ οπου με το λεωφορειο ανηφορησαμε στις Καρυες!
ο κοσμος πολυς,περιμενε τα λεωφορεια προς την Δαφνη! ενας καφες στα γρηγορα (φρεντο εσπρεσσο),και εν ταχει στην Ιερα μονη Εσφιγμενου (νομιμη αδελφοτητα),οπου με περιμενε ο φιλος μου παπα Εφραιμ και ο συντοπιτης μου ηγουμενος π.Βαρθολομαιος!αφου αφησα τα πραγματα στο δωματιο και συζητησα λιγο με τους πατερες,υποδεχθηκαμε και αλλους προσκυνητες και στη 1 ειχε τραπεζα,με πατατες νεροβραστες και χαλβα!
Λογω της ημερας,υπηρχε ελευθερος χρονος,και επισκεφθηκα για προσκυνημα το Πρωτατο,καθως και το σερβικο κελλι Τυπικαριό. Στο κελλι αυτο,εζησε ο Αγιος Σαββας πατριαρχης Σερβιας,και εχει το αυστηροτερο ισως τυπικο του Ορους! Νηστεια ολο το χρονο(!!!!!!!!!!!!!),ακομα και το Πασχα(!!!!!!!!!!),και καθημερινη αναγνωση ολου του ψαλτηριου του Δαυιδ! ο μοναχος που μενει εκει,πριν με οδηγησει στον ναο για προσκυνημα,εκανε αναριθμητες μετανοιες,μπροστα σε καθε εικονα που βρισκονταν στο εσωτερικο του κελιου!
Στις εννια το βραδυ ξεκινησε η αγρυπνια της Παναγιας,τοσο στην Εσφιγμενου,οσο και στον ναο του Πρωτατου,που πανηγυριζε! κατανυκτικη ακολουθια στον μικρο ναο της ι.μ.Εσφιγμενου,με τους πατερες να ψελνουν υπεροχα,και με ευλαβεια! Θεια κοινωνια,αγιασμος και αρτος βουτηγμενος σε κρασι ακολουθησε!η δικη μας αγρυπνια εληξε στις 3 το πρωι και επειτα τραπεζα με ψαροσουπα και ψαρι στο φουρνο,ενω η αγρυπνια στο Πρωτατο,στις 9 το πρωι! το πρωι μετα απο το καφεδακι κατω απο την καρυδια στο προαυλιο της μονης ,και κουβεντας με τον ψυχολογο-ψυχαναλυτη π.Μαρτινιανο,κατηφορισα για προσκυνημα στο Κουτλουμουσι,απο το μονοπατι (περιπου 15 λεπτα). και εκει ο κοσμος πολυς και μαλιστα οι περισσοτεροι νεοι!
Ακολουθησε βολτα στις Καρυες,ξεκουραση και το απογευμα μετα τον εσπερινο,προσκυνημα στο Σεραι(Αγ.Ανδρεα),οπου παρακολουθησα τα εγκωμια της Παναγιας, τα οποια απηγγειλε εν μεσω λυγμων και αναφιλητων,ενας εκ των πατερων της Σκητης!
επιστρεφοντας στην Εσφιγμενου ,ειχε τραπεζα,και μετα απο συζητηση με τους πατερες,κοιμηθηκαμε εως τις 4 το πρωι,οποτε αρχισε και η ακολουθια.μετα το τελος της θειας λειτουργιας,ελαφρα τραπεζα,και καφεδακι!
ολα τα ωραια ομως εχουν ενα τελος! μαζεψα τα πραγματα μου και αφου χαιρετισα και ευχαριστησα τους πατερες για την διημερη αβραμιαια φιλοξενια τους,πηρα το λεωφορειο ως τη πολυβοη Δαφνη,και απο εκει με εκτακτο δρομολογιο (λογω των ημερων υπηρχαν εκατονταδες προσκυνητες ),στην κοσμοπολιτικη Ουρανουπολη!
ενα ακομα προσκυνημα εφτασε στο τελος του! στο καραβακι της επιστροφης η ιδια παντα σκεψη,εδω και 20 χρονια που επισκεπτομαι το Περιβολι της Παναγιας,κυριαρχουσε! αξιωσε με Παναγια μου να ξαναρθω,οσο το δυνατον συντομοτερα! αμην
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από nickzark »

Μεγάλη ευλογία αδέρφια. Ευχαριστουμε για τις αφηγήσεις σας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”