π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aggelosmin »

Γεια σας κ παλι αγαπητοι φιλοι, λοιπον ο Γεροντας Γαβριηλ ειναι ενας πολυ καλος παππουλης που διαμενει σε ενα σπιτακι σε μια χαραδρα κοντα στην μονη Κουτλουμουσιου, μαλιστα δεν απεχει πολυ απο το κελι του Γεροντος Παισιου στην Παναγουδα..Τον εχω επισκεφθει πολλες φορες και οντως ειναι μια γαληνια μορφη ενας ισως Αγγελος εν ζωη..Μου εχει πει οτι γνωριζε καλα τον Γεροντα Παισιο και μου εδωσε συμβουλες που κατα τον ιδιον θα μου ελεγε ο Γεροντας Παισιος.. :wink: Επισης στο κελακι του εχει μια εικονα της Παναγιας μας που αναβλυζει λαδακι το οποιο μοιραζει στους φτωχους..Κυρια συμβουλη του ειναι να βρουμε πνευματικο και να εξομολογουμαστε..Ειναι πολυ μεγαλης ηλικιας νομιζω 90+ και κουραζεται ευκολα και δεν μπορει να καθεται με τους πιστους..Μιλα δε με τοσο καλοσυνη για τον Θεο και εχει κατι γατακια τα οποια οταν τους μιλα πανε διπλα του και νομιζεις οτι τον ακουνε..Σε μια παρεα που πηγαμε εκει με φιλους μου με πολλα αξιωματα, μας κατεκρινε για πολλα πραγματα τα οποια κανουμε στην ζωη μας χωρις να του εχουμε πει κατι..Επισης μας ανεφερε οτι πρεπει να ταπεινωθουμε και να ειμαστε ταπεινοι απεναντι στον Θεο..Μια θερμη παρακληση οποιος πηγαινει να τον επισκεφθει ας του πηγαινει κανενα τροφιμο γιατι την βγαζει δυσκολα ο παππουλης...Μερικα λουκουμια,κουλουρακια,ψωμι απο τον φουρνο των Καρυων, η εστω μακαρονια η ρυζι θα βοηθησει τον γεροντα του οποιου εχουν κοψει ενα μικρο επιδομα που επαιρνε απο το κρατος..Αυτα αγαπητοι φιλοι..οποτε πηγαινω στο Α.Ο. προσπαθω να πηγαινω να τον δω.. :mrgreen:
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

Είχαμε την ευλογία να τον επισκεφθούμε κατά την μεγάλη φορουμική προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιον Όρος, τον Μάϊο του 2010. Ήταν ξαπλωμένος, όπως τον βλέπω στο βίντεο. Έδωσε και κάποιες συμβουλές στον αδελφό και συμπροσκυνητή Βασίλη, αλλά αυτός ουδόλως τις τήρησε...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7241
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από stathisekp »

Είχα κι εγώ τη τύχη, ή καλύτερα την ευλογία να τον δω στο πρόσφατο προσκύνημά μου στο Α.Ο (Εδώ το σχετικό ¨φωτορεπορτάζ :lol: " viewtopic.php?f=77&t=15331&start=60
Δεν είναι τόσο μεγάλος σε ηλικία (λίγο πριν τα 75, απ΄ότι μου είπε ένας γέροντας που τον ξέρει) αλλά έχει αρκετά προβλήματα υγείας.
Πραγματικά μια σύγχρονη οσιακή μορφή!!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: π.ΓΑΒΡΙΗΛ 11-9- 2011 ΑΓ.ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από aposal »

aposal έγραψε:Είχαμε την ευλογία να τον επισκεφθούμε κατά την μεγάλη φορουμική προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιον Όρος, τον Μάϊο του 2010. Ήταν ξαπλωμένος, όπως τον βλέπω στο βίντεο. Έδωσε και κάποιες συμβουλές στον αδελφό και συμπροσκυνητή Βασίλη, αλλά αυτός ουδόλως τις τήρησε...
Τον επισκεφθήκαμε και δύο έτη αργότερα, τον Μάιο του 2012. Πειρσσότερες λεπτομέρειες στην περιγραφή της προσκυνηματικής εκδρομής στο ΑΟ Μαΐου 2012. Αυτή τη φορά δεν ήταν κατάκοιτος, αλλά, αντίθετα μας άνοιξε να μπούμε ο ίδιος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”