Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Δημοσίευση από agiooros »

Ένα αφιέρωμα στο μοναχισμό και σε ιστορικές μορφές της Ορθοδοξίας που έζησαν στο περιβόλι της Παναγιάς.
Για πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση προβάλλονται εικόνες από την επίσκεψη του Πατριάρχη Αθηναγόρα το 1963 ενώ ακούγονται οι διδαχές φωτισμένων μοναχών όπως ο Γέροντας Παϊσιος...τη Δευτέρα 26/12/2011 στις 23:00
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σε ποιο καναλι;
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Δημοσίευση από agiooros »

Skai
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Δημοσίευση από ravniotis »

νομίζω πως το συγκεκριμένο ντοκυμαντερ υπάρχει αναρτημένο στο youtube. αν είναι το ίδιο, πραγματικά αξίζει κανείς να το δει γιατί δείχνει το άγιον όρος των παλιών χρόνων όπου έπλεαν στις ακτές του μόνο καραβοκάικα και οι εσωτερικές μετακινήσεις γινόντουσαν με τα μουλάρια.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Άγιον Όρος: Μοναχισμός και Ιστορία

Δημοσίευση από pan »

ravniotis έγραψε:νομίζω πως το συγκεκριμένο ντοκυμαντερ υπάρχει αναρτημένο στο youtube. αν είναι το ίδιο, πραγματικά αξίζει κανείς να το δει γιατί δείχνει το άγιον όρος των παλιών χρόνων όπου έπλεαν στις ακτές του μόνο καραβοκάικα και οι εσωτερικές μετακινήσεις γινόντουσαν με τα μουλάρια.
ενώ τώρα; κρουαζιερόπλοια, αυτοκίνητα, λεωφορεία, φορτηγά, τρακτέρ, ανοίγουν δρόμους, φτιάχνουν δωμάτια σύγχρονα.
Δεν έβαζες κάμερα στο Όρος, τώρα ο καθένας το κινητό του τραβάει ότι θέλει. Σε λίγο θα γίνουν κοσμοκαλόγεροι, αν δεν είναι.
Δεν ξέρω αλλά δεν μου αρέσουν αυτά τα πράγματα. Όπως και σε πολλούς μοναχούς μέσα. Όλα απ' ότι βλέπω, οδηγούν την έλευση της γυναίκας στο Όρος.
Μακάρι να διαψευστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”