Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

οι καιροί αλλαξαν...τώρα στον καταναλωτισμό - αθεο υλισμό δεν ιδρωνει το αφτι.,..
τα συναισθηματα ειναι πολύ πτωχα και υποτασσονται υπερ του ορθολογισμου...
δεν παιζει ρολο η μετανοια οσο η τιμη του ομολογου κ της "ελευθερης" (αλυσόδεμα δηλαδή) αγορας...
ο Παράδεισος ειναι "πτωχος".
πόσα μμε μιλουν για παραδεισο κ ημερα Κρίσεως? για την αιώνια ορθοδοξη ζωή?
οι συντριπτικες ειδησεις λενε 1 ωρα την ημερα για τα κοσμικα, τα εργα το ιδιο, για μέλλουσα Κτίση σιγή ...
(ευτυχως παντως εχουμε αρκετες αναφορες σε μονες,εκκλησιες κλπ)...
ακόμη υπαρχει ορθοδοξια στο αιμα του ελληνα...
αισιοδοξούμε! αφού και τον Λάζαρο θύμωσαν οι Ιουδαίοι και ήθελαν να τον θανατωσουν,
άσχετο αν αναστήθηκε~! χαμπάρι δεν πήραν~! ουτε συγκινηθηκαν ουτε καρφι δεν τους ενοιαξε...!
(απίστευτο!!??)
τώρα σε επιμερους ζητηματα όλοι διαφωνούμε μεταξυ μας , καπου καπου . κ πολλακις κλπ...
συζητηση κανουμε. κ προβληματιζει κ δυσκολευει ο ενας τον αλλο κ βοηθα κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
nikolaos-9
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 10:26 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Με στενοχωρεί λίγο η τελευταία παράγραφος της ανακοίνωσης των αγιορειτών, πως "θα διακόψουν κάθε σχέση με την Πολιτεία και θα διαμαρτυρηθούν στις ομόδοξες χώρες για διωγμό":
Είναι ένα είδος εκβιασμού προς το Ελληνικό κράτος, με δεδομένο πως η Ρωσία επιβουλεύεται το ΑΟ και την κυριαρχία της σε αυτό; Ζητά προστασία από τη Ρωσία;
Και αν διακόψει σχέσεις με την Ελληνική Πολιτεία και συνάψει σχέσεις με τη Ρωσική Πολιτεία, ποιά θα είναι η συνέπεια για εμάς τους προσκυνητές;
Θα μπαίνουμε στο Όρος με διαβατήρια; Θα πληρώνουμε σε ρούβλια; Θα πρέπει να μάθουμε ρωσικά;


Γιατί, εάν δεν κάνει όρεξη το αχρείο κράτος να επιβάλλει φορολογία της τάξεως του 50-60% (δημιουργώντας προβλήματα στη λειτουργικότητα των μονών) και βάλει ένα μικρό ποσοστό, τότε ευχής έργο θα είναι, από τη στιγμή που όλη η κοινωνία δοκιμάζεται από την κρίση.
"Εν ημέρα θλίψεώς μου τον Θεόν εξεζήτησα"
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Captain Yiannis έγραψε:
aposal έγραψε:Καπετάνιε θεωρώ ότι οι ιερείς θα πρέπει πρώτοι να δίνουν το παράδειγμα της υποταγής στους νόμους (τα του Καίσαρος...)
Νάναι ευλογημένο,
Αποστολε, επρεπε να ζουσες στην Ρωσσια,
λιγο μετα την επιτυχια της οκτωβριανης επαναστασης του '17,
και να σε βλεπα, αμα θα μας τα ελεγες αυτα.

Να σου πω εγω, τι γινεται, οταν ο "Καισαρας", ξεσαλωνει και κανει οτι γουσταρει,
και σφαζει σαν κουνελια με καθε δυνατο τροπο, τους Ιερεις, και τους πιστους,
αφου τους εχει κατασχει οτι εχουν και δεν εχουν πρωτα, με προσχημα ταχα, τις αναγκες του λαου.

Μην γενικευετε, καθε θεμα εχει την ιστορικη αναφορα και τις ιδιαιτεροτητες του.

Ποτε δεν ειπε η Εκκλησια, στην Ελλαδα οτι δεν πληρωνει.

Αλλα, αλλο η Εκκλησια και αλλο το Αγιον Ορος.

Μην τα μπερδευουμε. Εχει ειδικο καθεστως, πως να το πουμε πιο απλα;

Εδω φαινεται οτι βημα βημα υπαρχει οργανωμενο σχεδιο να χτυπηθει το Αγιο Ορος,
οποιος δεν μπορει να το καταλαβει,
ας ασχοληθει με κατι αλλο, αμα δεν το σηκωνει ο νους του.

Δεν ειναι ντροπη.

Δεν ειναι ολα τα θεματα, για ολους. Απλο ειναι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

nikolaos-9 έγραψε:Με στενοχωρεί λίγο η τελευταία παράγραφος της ανακοίνωσης των αγιορειτών, πως "θα διακόψουν κάθε σχέση με την Πολιτεία και θα διαμαρτυρηθούν στις ομόδοξες χώρες για διωγμό":
Είναι ένα είδος εκβιασμού προς το Ελληνικό κράτος, με δεδομένο πως η Ρωσία επιβουλεύεται το ΑΟ και την κυριαρχία της σε αυτό; Ζητά προστασία από τη Ρωσία;
Και αν διακόψει σχέσεις με την Ελληνική Πολιτεία και συνάψει σχέσεις με τη Ρωσική Πολιτεία, ποιά θα είναι η συνέπεια για εμάς τους προσκυνητές;
Θα μπαίνουμε στο Όρος με διαβατήρια; Θα πληρώνουμε σε ρούβλια; Θα πρέπει να μάθουμε ρωσικά;


Γιατί, εάν δεν κάνει όρεξη το αχρείο κράτος να επιβάλλει φορολογία της τάξεως του 50-60% (δημιουργώντας προβλήματα στη λειτουργικότητα των μονών) και βάλει ένα μικρό ποσοστό, τότε ευχής έργο θα είναι, από τη στιγμή που όλη η κοινωνία δοκιμάζεται από την κρίση.
Ακομα και ετσι να ειναι βρε Νικολαε, ξερουμε ολοι, βαθια μεσα μας,
οτι ακομα και τα τυχον εσοδα που θα προκυψουν,
θα πανε με μαθηματικη ακριβεια στις τσεπες των πολιτικων λαμογιων,
που δεν εχουν πια απο που να φανε,
και βαλανε στο ματι τα ιερα και τα οσια.

Ποτε δεν θα πανε στον λαο, και το ξερεις, ολοι μας το ξερουμε.

Οποτε τι καθομαστε και λεμε;
Απωτερος στοχος ειναι το Αγιον Ορος και οτι συμβολιζει την Ορθοδοξια.

Εγω το εχω πολυ ξεκαθαρα στο νου μου,
και το ενστικτο μου, αυτο μου λεει.

Αυτα τα περι λαου και κοινωνιας, ειναι προφασεις εν αμαρτιαις,
απο ανθρωπους επαγγελματιες ψευτες και απατεωνες, αθεους και διωκτες της πιστεως,
κεκαλυμμενα, υπουλα και με δολο, συστηματικα και μεθοδικα.

Δεν ξερω τι λετε εσεις. Εγω αυτα βλεπω και δεν ειμαι ο μονος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

nikolaos-9 έγραψε:Με στενοχωρεί λίγο η τελευταία παράγραφος της ανακοίνωσης των αγιορειτών, πως "θα διακόψουν κάθε σχέση με την Πολιτεία και θα διαμαρτυρηθούν στις ομόδοξες χώρες για διωγμό":
Είναι ένα είδος εκβιασμού προς το Ελληνικό κράτος, με δεδομένο πως η Ρωσία επιβουλεύεται το ΑΟ και την κυριαρχία της σε αυτό; Ζητά προστασία από τη Ρωσία;
Και αν διακόψει σχέσεις με την Ελληνική Πολιτεία και συνάψει σχέσεις με τη Ρωσική Πολιτεία, ποιά θα είναι η συνέπεια για εμάς τους προσκυνητές;
Θα μπαίνουμε στο Όρος με διαβατήρια; Θα πληρώνουμε σε ρούβλια; Θα πρέπει να μάθουμε ρωσικά;


Γιατί, εάν δεν κάνει όρεξη το αχρείο κράτος να επιβάλλει φορολογία της τάξεως του 50-60% (δημιουργώντας προβλήματα στη λειτουργικότητα των μονών) και βάλει ένα μικρό ποσοστό, τότε ευχής έργο θα είναι, από τη στιγμή που όλη η κοινωνία δοκιμάζεται από την κρίση.
αγαπητέ Νικόλα εμένα καθολου δε με στενοχωρεί, διότι το δηλωσαν μεν, αλλά νομίζω σαν έλεγχο, όχι τοις μετρητοις.
απλά το να επιβαλλουν σε μια νυκτα εκβιαστικά τα χαράτσια και στους πατερες, δημιουργει εξοργισμο.
παντως νομιζω δεν χρειαζεται να ειναι κανεις προφητης για να καταλαβει ότι τελικά οι πατερες αργα η γρηγορα θα δωσουν
μεγάλες περιουσιες κατοπιν διαβουλευσεων ένεκα της αγάπης...
τώρα για τους πολιτικους που θα λαβουν αυτα τα μετρα...καλη μετανοια να τους δώσει Ο Θεός...
χαρατσωσαν τον ελληνα, τωρα θα χαρατσωσουν κ τα ιερα...

να δουμε ομως τα θαυματα που θα γινουν...
ηδη νομιζω εγινε ενα τρανο θαυμα...
πολύς καλοπροαιρετος κόσμος αφού ειδε τον γέροντα Εφραιμ στον Κορυδαλλο και ειδε κ ακουσε,
κλπ τώρα έγινε αρκετά πιο υπερ και αυξηθηκε ο σεβασμός του απεναντι της Εκκλησίας...

βεβαια απο την αλλη αυτοι που ειναι καπως ασχετοι λένε ...το αντίθετο...
πάντως όλους τους αγαπάμε, αλλά τρεχουμε να γλιτωσουμε κ καμια φαπα...
Άβαταρ μέλους
nikolaos-9
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 10:26 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

dionysisgr έγραψε:Ακομα και ετσι να ειναι βρε Νικολαε, ξερουμε ολοι, βαθια μεσα μας,
οτι ακομα και τα τυχον εσοδα που θα προκυψουν,
θα πανε με μαθηματικη ακριβεια στις τσεπες των πολιτικων λαμογιων,
που δεν εχουν πια απο που να φανε,
και βαλανε στο ματι τα ιερα και τα οσια.

Ποτε δεν θα πανε στον λαο, και το ξερεις, ολοι μας το ξερουμε.

Οποτε τι καθομαστε και λεμε;
Απωτερος στοχος ειναι το Αγιον Ορος και οτι συμβολιζει την Ορθοδοξια.

Εγω το εχω πολυ ξεκαθαρα στο νου μου,
και το ενστικτο μου, αυτο μου λεει.

Αυτα τα περι λαου και κοινωνιας, ειναι προφασεις εν αμαρτιαις,
απο ανθρωπους επαγγελματιες ψευτες και απατεωνες, αθεους και διωκτες της πιστεως,
κεκαλυμμενα, υπουλα και με δολο, συστηματικα και μεθοδικα.

Δεν ξερω τι λετε εσεις. Εγω αυτα βλεπω και δεν ειμαι ο μονος.
Δε διαφωνώ Διονύση και μάλιστα μπήκα στη σκέψη πως, ίσως και να διαχειρίζονται ύπουλα την οργή μας μετά από τα τόσα χαρατσώματα και το οικονομικό τέλμα που μας έφτασαν και να βγάζουν το θέμα της φορολογίας του ΑΟ επίτηδες τώρα, προκειμένου να συνηγορήσουμε κι εμείς, παραμυθιασμένοι από την υποτιθέμενη "...αμύθητη εκκλησιαστική περιουσία" και να επιβάλλουν αβάσταχτη φορολογία, αποδυναμώνοντας έτσι τα μοναστήρια από το πνευματικό τους έργο.

Που να ξέρει κανείς, το θράσος τους και τα παιχνίδια που παίζουν στις πλάτες μας δεν έχουν όρια... Μπορεί έτσι να παρασύρθηκε και η Ιερά Κοινότητα, ασκώντας κι αυτή την πίεσή της με την εν λόγω ανακοίνωση, παίζοντας με τους όρους που είναι μαθημένοι οι πολιτικάντηδες.
"Εν ημέρα θλίψεώς μου τον Θεόν εξεζήτησα"
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από lovethink »

Υπάρχουν οικογένειες πολύτεκνες που δεν έχουν να ζήσουν αλλά φορολογούνται.Υπάρχουν άνεργοι που δεν έχουν μέλλον και η ψυχολογία τους είναι σμπαράλια αλλά φορολογούνται.Υπάρχουν άρρωστοι που έχουν του κόσμου τα έξοδα και οικογένεια να συντηρήσουν και φορολογούνται.Ανθρωποι που δεν έχουν να σπουδάσουν τα παιδιά τους και φορολογούνται κανονικότατα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο πρέπει διαμερίσματα ή καταστήματα (ΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ) να μείνουν αφορολόγητα.
Ούτε γιατί πρέπει να βάλουμε τους πιστούς σε ένα φόρουμ στο τρυπάκι να αποφασίσουν αν είναι ή αν δεν είναι αμαρτία να φορολογηθεί η εκτός Αγίου Ορους περιουσία.
Εγώ ξέρω ότι διωγμός είναι τα βασανιστήρια ,τα μαρτύρια των Αγίων μας ,οι θρησκευτικοί πολεμοι κτλπ.
Η φορολογία (ΕΤΑΚ κτλπ) από ακίνητα που φέρνουν εισόδημα δεν είναι διωγμός αλλά υποχρέωση όλων μας.
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί η άποψη του καθενός για θέματα φορολογικά-πολιτικά να τον χαρακτηρίζει καλό ή κακό Χριστιανό.
'Αλλο πράγμα η πίστη και άλλο η "οικονομία" νομίζω.
Τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό.
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και αυτο για να ενημερωθεις, και μετα να ξερεις για ποιο θεμα μιλας, Lovethink.:

αναδημοσιευω απο romfea.gr

Η υποβόσκουσα ένταση στις σχέσεις Αγίου Ορους και πολιτείας έφτασε προχθές στα πρόθυρα ανοιχτής ρήξης, με αφορμή τη φορολόγηση των εκτός χερσονήσου Αθω ακινήτων των μοναστηριών.

Σε μια φορτισμένη συνεδρίαση η Διπλή Σύναξη της Ιεράς Κοινότητος, στην οποία συμμετέχουν οι εκπρόσωποι αλλά και οι ηγούμενοι των είκοσι μονών, καταγράφηκε τη Δευτέρα η πρόθεση του σώματος να κηρύξει υπό διωγμό το Αγιον Ορος και να παγώσει τις σχέσεις με την ελληνική πολιτεία.

Το ανώτατο διοικητικό όργανο της μοναστικής κοινότητας εμφανίστηκε αποφασισμένο να προσφύγει προς αναζήτηση ηθικής και υλικής βοήθειας σε ομόδοξες χώρες (σλαβικές), με πρώτες εκείνες που έχουν μοναστηριακή παρουσία στον Αθω, δηλαδή Ρωσία, Σερβία, Βουλγαρία. Διορία έως τις 15 Μαΐου.

Η Διπλή Σύναξη κατηγορεί την ελληνική πολιτεία για εμπαιγμό και παλινωδίες και απευθύνει τελεσίγραφο, σύμφωνα με το οποίο n βούλησή της να παγώσει τις σχέσεις και να κηρύξει υπό διωγμό το Ορος θα τεθεί σε ισχύ αυτομάτως ως απόφαση της Ιεράς Κοινότητος αμέσως μετά τη 15η Μαΐου, οπότε υπολογίζουν ότι θα έχει σχηματιστεί κυβέρνηση, εάν δεν έχει λάβει απάντηση επί των αιτημάτων της.

Τη ρήξη προκάλεσε η φορολόγηση των εκτός Αγίου Ορους ακινήτων των μοναστηριών.Οι αγιορείτες ζητούν από την πολιτεία να μην καταβάλλουν φόρους για τα διαμερίσματα, καταστήματα κ.λπ που κατέχουν οι μονές από δωρεές ή αγορές εκτός του Αθω, με το αιτιολογικό ότι από αυτά αντλούν πόρους για τη συντήρη σή τους και για τη φιλοξενία χιλιάδων προσκυνητών κάθε χρόνο.

Η προηγούμενη κυβέρνηση συμπεριέλαβε τα ακίνητα στα υπό φορολόγηση, αλλά ταυτόχρονα, όπως λένε στις Καρυές, καλλιεργούσε στους μοναχούς προσδοκίες ότι θα τακτοποιήσει το θέμα με νομοθετική ρύθμιση, χωρίς ωστόσο να τηρήσει τις υποσχέσεις της. Επί τρία χρόνια μας εμπαίζουν. Ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Στις επιτροπές μας που πηγαινοέρχονταν στην Αθήνα και συναντούσαν υπουργούς και κυβερνητικούς αξιωματούχους έλεγαν να μην ανησυχούμε και πως θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για την εξαιρεσή μας. Δεν έγινε τίποτα. Περιμένουμε μέχρι και τις εκλογές και n απόφασή μας μετά θα είναι σκληρή τόνιζε αγιορείτικη πηγή.

Παρακράτηση ενοικίων

Σύμφωνα με πληροφορίες, το θέμα όχι μόνο δεν τακτοποιήθηκε , αλλά ήδη σε τουλάχιστον μία μονή του Αγίου Ορους έγινε παρακράτηση ενοικίων από γραφεία που στεγάζονταν υπηρεσίες του Δημοσίου λόγω μη καταβολής του ΕΤΑΚ. Η αντίδραση της Ιεράς Κοινότητος ήταν αναμενόμενη.

Σύννεφα στις σχέσεις της με την πολιτεία συσσωρεύονταν διαρκώς τα τελευταία χρονιά πάνω από τον Αθω, με αφορμή τη διακοπή των κονδυλίων για την ψηφιοποίηση των κειμηλίων, την υπόθεση Βατοπεδίου κ.ά., όμως το ποτήρι ξεχείλισε η φορολόγηση των ακινήτων.

Πέρυσι, την ύστατη ώρα, αποσοβήθηκε η λήψη απόφασης της Ιεράς Κοινότητος, αν και συζητήθηκε και καταγράφηκε και τότε σχετική βούληση να στραφεί προς τη Μόσχα για υποστήριξη, εξέλιξη που θα ενέπλεκε τον ρωσικό παράγοντα στις σχέσεις Αγιορειτών και ελληνικής πολιτείας. Και ήταν αυτός ακριβώς o λόγος για τον οποίο στην τότε κυβέρνηση Παπανδρέου προκλήθηκε πανικός και κάποιοι εμπλεκόμενοι παράγοντές της έφτασαν να μιλήσουν για προδοσία.

Τελικά έπειτα από έντονο παρασκήνιο και υποσχέσεις για τακτοποίηση η ρήξη αποσοβήθηκε, αλλά μάλλον προσωρινά καθώς εκδηλώνεται δριμύτερη τώρα. Ο ίδιος ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου, κατά την επίσκεψη του στις Καρυές για να συναντήσει τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο, είχε διαβεβαιώσει την Κοινότητα πως θα έκανε ό,τι μπορούσε για να βρεθεί λύση.

Τα ίδια είχε πει νωρίτερα στο δικό του προσκύνημα και ο υπουργός Εξωτερικών κ. Δ. Δρούτσας, ο οποίος είχε συγκαλέσει και την επί των αγιορείτικων ζητημάτων διυπουργική στην Αθήνα, χωρίς αποτέλεσμα. Βυζαντινή διπλωματία Οι μοναχοί θεωρούν τώρα ότι ο χρόνος και n υπομονή τους εξαντλήθηκαν και στη Διπλή Σύναξη της Δευτέρας κατέθεσαν τη βούλησή τους, διατυπωμένη με βυζαντινή διπλωματία , να έχει δηλαδή τη μορφή μη απόφασης μέχρι την 15η Μαΐου και εφόσον δεν ικανοποιηθεί το αί τημά τους να μετατραπεί αυτομάτως αμέσως μετά σε απόφαση!

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Κοινότητα εξουσιοδότησε τον πολιτικό διοικητή του Αγίου Ορους και εκπρόσωπο της πολιτείας, κ. Αρίστο Κασμίρογλου, να διαβουλευθεί με τους αρμοδίους. Ο ίδιος ο κ. Κασμίρογλου, πάντως, ερωτηθείς από την "Κ" απέφυγε να σχολιάσει τα όσα διαδραματίστηκαν στη συνεδρίαση. Σε μια άλλη ενδιαφέρουσα απόφασή της η Διπλή Σύναξη αποφάσισε να σταλεί στη Βουλγαρία για μόνιμη εγκατάσταση πιστό αντίγραφο της θαυματουργού εικόνας του Αξιον Εστί."


Mηπως θελεις να στειλεις καμμια επιστολη στους Αγιορειτες, περι Καισαρα και λοιπα;

Εαν ναι, πες μας την απαντηση τους, μολις ερθει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
nikolaos-9
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 10:26 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Οι διαχρονικές -οικονομικού χαρακτήρα- απαιτήσεις της Πολιτείας απέναντι στην Εκκλησία αγγίζουν τα όρια της παράνοιας:

Αυτό διότι η Εκκλησία δεν ανήκει ούτε στους ιερείς (όπως αφελώς διατυμπανίζουν κάποιοι) ούτε στους νεοκόρους αλλά σε όλο τον Χριστεπώνυμο λαο. Ιδιοκτήτης της είναι μόνο Ένας, ο Παντοκράτωρ Ιησούς Χριστός που την Εκκλησία Του τη μοιράζεται σε όλους εμάς, με μοναδικό σκοπό να μας περάσει στη σωτηρία και στην αιώνια Βασιλεία Του.
Και μιλάμε για την Ορθόδοξη πίστη, σε μία χώρα που κατοικείται στη συντρηπτικότατη πλειοψηφία της από Χριστιανούς Ορθόδοξους, που δε θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο από ΝΠΔΔ, όπως είναι σύμφωνα με το Σύνταγμα, διότι ανήκει σε όλους. Όπως είναι τα νοσοκομεία, τα σχολεία κλπ, έτσι είναι και η Εκκλησία που επιτελεί τον ύψιστο ρόλο, το σκοπό της ίδιας μας της ύπαρξης. Αφού λοιπόν απ' ότι ξέρω τα νοσοκομεία ή τα σχολεία δεν πληρώνουν ΕΤΑΚ, χαράτσια ή έκτακτες εισφορές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να εξαιρείται η Εκκλησία, αφού είναι ένα "δημόσιο αγαθό" παραδεδωμένο από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό μέσω των Αποστόλων. Οι μοναχοί στο Άγιο όρος προσεύχονται νυχθημερόν για όλο τον κόσμο, τα μοναστήρια παράγουν ένα τεράστιο πνευματικό έργο, παράγουν ΑΓΙΟΥΣ. Αναστυλώνονται τα κτίρια για να αντέξουν για άλλα 1000 χρόνια, για να ακτινοβολεί η Ορθοδοξία και η Αλήθεια.

Κάποιοι συνάνθρωποί μας όμως, επηρεασμένοι από φιλοσοφικά συστήματα και πολιτικές ιδεολογίες, θεωρούν πως η πίστη στο Θεό δεν είναι χρήσιμη και κατά συνέπεια δε χρειάζεται και η Εκκλησία. Εντάξει, δικαίωμά τους είναι να πιστεύουν ότι θέλουν, δεν έχουν όμως κανένα -μα κανένα δικαίωμα να προσπαθούν να επιβάλλουν τις πεποιθήσεις τους στον υπόλοιπο κόσμο.
Γιατί για μένα από εκεί ξεκινάει, να ικανοποιηθεί δηλ. η πτέρυγα αυτών που έχουν αντιλήψεις και κοσμοθεωρίες αντίθετες με την Ορθόδοξη πίστη. Τη μιά με την προσευχή στα σχολεία, την άλλη με τις εικόνες στα δικαστήρια, βλέπουμε συνεχώς μία πολεμική και μία περιφρονητική διάθεση απέναντι στα Θεία και στο αισθητήριο των ανθρώπων να λατρεύουν τον Θεό. (Η πολεμική τους βέβαια πάει στο βρόντο, γιατί είναι σαν κάποιος να προσπαθεί με ένα φύσημα να σβήσει τον ήλιο).
Κι επειδή η Πολιτεία και τα κόμματα νιώθουν κάτι σα "δέος" απέναντι σε αυτές τις ιδεολογίες, σα να ντρέπονται απέναντι σε αυτές τις κοσμοθεωρίες, σα να χρωστάμε τέλος πάντων σε αυτές τις θεωρίες και να απολογούμαστε σε αυτές, το γυροφέρνουν συνεχώς να τα βάζουν με την Εκκλησία. Μπορεί να μην καταλαβαίνουν πως πελεκάνε τα πόδια τους, μπορεί η Θεία Χάρη να τους ρίξει ένα χαστούκι κάποια στη ζωή τους και να τους συνεφέρει (όπως κάνει σε όλους μας), προς το παρόν όμως ας αφήσουν την Εκκλησία να επιτελέσει το έργο της.



Ίσως παρασυρμένοι από την προεκλογική πλυση εγκεφάλου να πούμε προς στιγμή "γιατί να μη μπαίνει φόρος στα ακίνητα που ανήκουν στην Εκκλησία;", εάν σκεφτούμε όμως πόσο αναγκαίο είναι η Εκκλησία να έχει οικονομική δυνατότητα για να παράγει το έργο της, τότε διώχνουμε αυτό το λογισμό και συνεχίζουμε τον πνευματικό μας αγώνα.
"Εν ημέρα θλίψεώς μου τον Θεόν εξεζήτησα"
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

και μετα απο ολες τις ωραιες γνωμες που ακουγονται,
ας θεσω ορισμενα θεματα οπως λεγει ενα μικρο αθεο μερος της πολιτειας...
"λογω ανεξιθρησκειας και ισότητας που λεει η ΕΕ να δωσουμε ισα δικαιωματα σε ολα τα πιστευω"
οι ανθρωποι μπορει να δωσουν, Ο Κύριος όμως αγίους δίνει μόνο στην ορθοδοξια.
ακομη και αν υπαρχουν φωτεινοι εναρετοι ανθρωποι σε αλλες θρησκειες, καμια σχεση με τη Θεία Χάρι...

"η εκκλησία δεν πρεπει να ειναι πτωχη και να υποφερει κ αυτη οπως ο μεροκαματιαρης?"
κλασικο πονηρο ερωτημα . μια απαντηση ειναι η εξης..
δεν μου λες, αν καποιος δρομος σε οδηγουσε στον παραδεισο και συναντουσες τον Θεό και τη σωτηρια σου,
πόσα απο το εισοδημα σου θα εδινες για Τον Θεό, απο ευχαρίστηση
επισης πονηρή απάντηση στο παραπάνω "Ο Θεός και η σωτηρια μου ειναι δωρεαν, δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,
τί σχεση εχει!" (θυμώνουν κιολας και προσπαθουμε με το κερακι να σωθουμε,χωρις εξοδα ...)
ε,αν ο αλλος δεν παραδεχεται ότι οπως λενε και οι πατερες άλλοι πτωχαινουν απο ευγνωμοσυνη
και φιλοτιμο και αλλοι θυμωνουν να δωσουν ακομη και το δεκα τοις εκατο απο τα εισοδηματα τους,
(ας βαλω δυστυχως και τον εαυτο μου μέσα σε αυτους...)

τότε δεν μπορουμε να μιλησουμε περι εκκλ.περιουσιας με τετοια προσωπα...που σκανδαλιζονται με τις μονες και τα δαση τους...

δέχομαι οτι συμβαινουν πολλά στραβα στους κολπους της εκκλησιας αλλά όχι να τα αρπαξουν απο ολες τις μεριες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”