Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από lovethink »

nikolaos-9 έγραψε:
Αφού λοιπόν απ' ότι ξέρω τα νοσοκομεία ή τα σχολεία δεν πληρώνουν ΕΤΑΚ, χαράτσια ή έκτακτες εισφορές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να εξαιρείται η Εκκλησία, αφού είναι ένα "δημόσιο αγαθό" παραδεδωμένο από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό μέσω των Αποστόλων..
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Η Εκκλησία απ'όσο ξέρω πληρώνει φόρους κανονικά .Το θέμα στο Αγιο Ορος προέκυψε για την φορολόγηση των ακινήτων "εκτός" Αγίου Ορους.
Αν δηλαδή υπάρχει κάποιο ακίνητο για το οποίο κάποιος φορολογούμενος πληρώνει ενοίκιο, λογικό είναι να υπόκειται κι αυτό στους νόμους του κράτους.
Κι εγώ θα ήθελα να ήταν η Ελλάδα όρθια στα πόδια της και να μην είχε ανάγκη καμμία ,κι εγώ θα ήθελα να μην είχαν βάλει αβάσταχτους φόρους σε όλη την Ελλάδα αλλά από τη στιγμή που βρισκόμαστε σε αυτή τη θέση που το κακό να φορολογηθεί κάποιο ακίνητο ;
Δεν εννοώ φυσικά ορφανοτροφεία ,ή ξενώνες αστέγων ,ή ιδρύματα .ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ! και βέβαια όχι.
Φυσικά δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται ,ιστορικές κτλπ ώστε να γνωρίζω πως διαμορφώθηκε όλη αυτή η κατάσταση.
Η Ελλάδα ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ,έχει πέσει σε ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ και αυτή τη δεδομένη χρονικά στιγμή το να βλέπει ο Ελληνας πολίτης την "Εκκλησία" (διότι έτσι το μεταφράζει ο λαϊκός στο αυτί του,δεν κάθεται να τα ξεχωρίσει) να λέει "Οχι δεν θέλω να φορολογηθώ για την Χ ακίνητη περιουσία" δεν ακούγεται ευχάριστα και δίνει και δικαίωμα για να πει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.
Οτι στο παρελθόν το Αγιο Ορος είχε δικαιωθεί όταν είχε προσφύγει στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο για κάποιες καταπατήσεις απ'το Ελληνικό κράτος (δεν θυμάμαι στοιχεία) και ακόμα προφανώς το Ελληνικό κράτος δεν θα έχει δώσει την αποζημίωση πόσοι το γνωρίζουν ; Αυτά δεν ακούγονται στα ΜΜΕ
Το Αγιο Ορος είναι για όλο το κόσμο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΦΑΡΟΣ ! είναι ΠΙΣΤΗ ! είναι ΣΩΤΗΡΙΑ είναι χίλια είναι !
Δεν είναι όμορφο να υπάρχει κρίση αυτή τη δεδομένη στιγμή μεταξύ Αγίου Ορους και Ελληνικού κράτους.
Συγνώμμη για τις λάθος απόψεις μου ,ίσως στην πορεία να μάθω κάτι ,να διαβάσω κάτι παραπάνω και να σχηματίσω άλλη άποψη.
Αυτό ήθελα να πω.
Ευχαριστώ για το χρόνο
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από aposal »

Αφού ψηφίζουμε μασόνους, δηλαδή εχθρούς της Ορθοδοξίας, είναι επόμενο η κυβέρνηση αυτή, η χειρότερη των τελευταίων 38 ετών, να θέλει να διαλύσει (οικονομικά για αρχή) το ΠΟΛΥ μεγάλο αγκάθι που λέγεται Άγιον Όρος.
Ψηφίστε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ (τα κόμματα που προσκυνούν αυτόν τον πρωθυπουργό, τον χειρότερο εχθρό της ορθοδοξίας), όπως και ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ που επίσης τον προσκήνυσαν.

Όσο γι' αυτό που έγραψα για τους ιερείς, αναφερόμουν στους εν κόσμω ενορίτες και όχι στους μοναχούς του ΑΟ. Το ΑΟ έχει ειδικό καθεστώς.
Αυτή η άθλια κυβέρνηση είναι εδώ για να κουκουλώνει τις πάμπολλες βρβμιές της (βλέπε Siemens = 200 δις), για να λέει ΨΕΜΜΑΤΑ στο λαό ότι δεν έχει λεφτά για μισθούς και συντάξεις, ώστε να τα δίνει όλα τα λεφτά στην έξωθεν Μασονία. Θα πεθαίνουν οι Έλληνες κι εμείς θα τους χειροκροτάμε
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

επειδη ξερουμε πως θα τα αρπαξουν επαγγελματικα κ με το νόμο...

λοιπον, θα ελεγα κατι πιο πρακτικο..
θα επρεπε η πολιτεια να ζητησει εισφορά απο την Ελλ.Εκκλησια και η Εκκλησια μετα απο διαβουλευσεις
σίγουρα θα έδινε κάποια.
και αν δεν ηταν η πολιτεια ευχαριστημενη να ζητουσε πιο πολλα.
αλλά θα δουμε πολλά ακομη...

αλλη ατάκα..
"η πολιτεια παθαινει πτωχευση και γιαυτο μπορει να δινει μονο 49 ευρω στο μισθο των ιερεων"
μα το 1821 η εκκλησια εδωσε το 90 τοις εκατο της εκκλ.περιουσιας της για τις αναγκες του κρατους
"πάνε τωρα τα χρονια αυτα, περασανε, οι καιροι αλλαξαν, φινιτο τα λεφτα, η συμφωνια που ισχυε απο τοτε ως σημερα
εμεις ηρθαμε και την καταργουμε λογω πενιας,,,φινιτο λα μουσικα...τέλος ντε λα γκρατσια μουτσατσος χοριβες αζορο πεστεκαρ!¨

και Δόξα Τω Θεώ να λέμε, διοτι στην διπλανη μας Ρωσια όταν ήρθε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ Κ ΔΙΩΞΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,
εξαφανίστηκαν εκκλησίες κ μοναστήρια...
καθως και στη μισή περιπου ευρώπη...ας μην ξυνουμε πληγες, διοτι το θρησκευμα δεν δικαιουται κανεις να το ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΕΙ,
ειδικά να επιβαλλει με το ζορι αθεια ή άλλη πίστη...
εμεις στην Ελλάδα ευλογηθήκαμε και ειχαμε ενορίες στις γειτονιες μας, όταν αλλου ήταν απαγορευμενα..
μηπως ερχεται η ωρα μας? Ο Θεός δεν θα μας αφήσει πάντως...ουτε τους ρωσους αφησε, αλλα υπεφεραν..
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

εξαλλου κ το αλλο που εχω ακουσει.
οταν ηρθε ο Οθωνας στην Ελλαδα βασιλιας,επειδη ηταν δυτικου φρονηματος έκανε μεγαλη ζημια στην ορθοδοξια.\
πολεμησε πολυ τα μοναστηρια...έκλεισε δεκάδες μοναστηρια, αφησε γεροντες πατερες στο δρομο,
εβαλαν καλογριες και εκαναν οικογενεια , το ελα να δεις εγινε... στο ιντερνετ υπαρχουν δεκαδες στοιχεια για αυτο αν δεν κανω λαθος..
ο βασιλιας ...ο βασιλιας οθωνας...

ενα μικρο κομματι της εκκλ.ιστορίας...
βεβαια υπηρχαν κ λαμπρες ιστοριες...ενδοξες ...μεγαλης προσφορας απο άλλες περιοδους.
ποιο ειναι ομως το σωστο? των πατερων ή των άλλων ασχετων?
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αλλη ατακα στα μμε...
"η εκκλ.περιουσια αποδωθηκε την εποχη του βυζαντιου. ομως τώρα αφου εχουμε δημοκρατια και οχι βασιλεια,
οι τοτε τιτλοι ιδιοκτησιων ολοι εύλογα και λογικά ανήκουν στο λαο, στο ελληνικό ή εθνικό δημόσιο*ακόμη και σε αλλες χωρες -Τουρκία, Ισραήλ κλπ!"

αρκετά φορεμένο σύνθημα...τα ξερουμε πολυ καλα...
δηλαδή τί να πρωτοπουμε σε τετοιες ατακες?!
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

πολλοί απαντουν "αυτό που λες ειναι προδοσία των ιερων, εθνικη προδοσία, αντίχριστο κλπ"
και απαντουν ψυχραιμοι...πολλες φορες
"απλα ειναι αληθινο και δίκαιο για το καλο της ανθρωποτητας κλπ"
δηλαδη καληνυχτα και αυριο...
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

εννοώ ότι αν δεν εχεις μεσα σου σεβασμό και εκτίμηση για Το πρόσωπο Του Θεού,,,και τον παράδεισο που σου δίνει,,,
πως να βρεις συννενοηση περι περιουσιας και καθημερινοτητας και αλλων κοπων/ θελει θαυμα!
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Εχω μια ερώτηση lovethink και αν θέλεις απαντάς....
Εσύ έχεις κάνει ποτέ κάποιες διαπιστώσεις, στο ότι πράγματι υπάρχουν κάποιες δυνάμεις εξωτερικές, ξένες, δεδηλωμένες, κρυφές ή φανερές, που πολεμουν με ποικίλους τρόπους την πίστη σου;
Έχεις δηλαδή εντοπίσει τέτοιες μεθόδους απο άγνωστους έστω φορείς;
(Δεν αναφέρομαι στους πλέον φρικτούς εχθρούς μας, δηλαδή στον ίδιο τον εαυτό μας,και τους ψευδαδέλφους, τους προδότες, τους Δημάδες τους άλλοτε πιστούς, τους Ιούδες,που αποτελούν και κύριο πεδίο επιθεσης του πνευματικού εχθρού μας)
Νομίζω η ερώτηση είναι σαφής, προσωπικά θα μου αρκούσε ένα ναι ή ενα όχι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από lovethink »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Εχω μια ερώτηση lovethink και αν θέλεις απαντάς....
Εσύ έχεις κάνει ποτέ κάποιες διαπιστώσεις, στο ότι πράγματι υπάρχουν κάποιες δυνάμεις εξωτερικές, ξένες, δεδηλωμένες, κρυφές ή φανερές, που πολεμουν με ποικίλους τρόπους την πίστη σου;
Έχεις δηλαδή εντοπίσει τέτοιες μεθόδους απο άγνωστους έστω φορείς;
(Δεν αναφέρομαι στους πλέον φρικτούς εχθρούς μας, δηλαδή στον ίδιο τον εαυτό μας,και τους ψευδαδέλφους, τους προδότες, τους Δημάδες τους άλλοτε πιστούς, τους Ιούδες,που αποτελούν και κύριο πεδίο επιθεσης του πνευματικού εχθρού μας)
Νομίζω η ερώτηση είναι σαφής, προσωπικά θα μου αρκούσε ένα ναι ή ενα όχι.
Γιατί να μην απαντήσω ; πάντα απαντώ σε όποιαδήποτε ερώτηση γίνεται με ευγενικό τρόπο.
Σίγουρα θα υπάρχουν.
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

lovethink έγραψε:Γιατί να μην απαντήσω ; πάντα απαντώ σε όποιαδήποτε ερώτηση γίνεται με ευγενικό τρόπο.
Σίγουρα θα υπάρχουν.
Λοιπόν το Άγιο Όρος δέχεται οικονομική επίθεση, με παγίδευση, όχι τώρα που αλλάζουν οι κανόνες φορολόγησης για αυτό το ίδιο, αλλά απο τότε που άρχισε με εκκατ. Ευρώ ετησίως η χρηματοδότηση των μονών.
Λές να τους τάδιναν για το καλό τους;
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”