Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από theodosis79 »

Θυμάμαι πολύ καλά μάλιστα πως αρκετές μονές είχαν σκεφτεί πολύ σοβαρά να δεχτούν αυτές τις επιδοτήσεις - ενισχύσεις ότι ήταν τέλος πάντων γιατί καταλάβαιναν πως κάποιος πονηρός σκοπός κρυβόταν πίσω απο αυτό. Δεν μπορεί η Ε.Ε να αγάπησε έτσι ξαφνικά το Αγιον Ορος και θέλει να το επιδοτήσει
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από stathis73 »

Ανοίγετε μια πολύ μεγάλη συζήτηση που εκ των πραγμάτων το μόνο που μπορούμε να πούμε όλοι μας είναι οι προσωπικές μας εκτιμήσεις.

Εγώ το μόνο που θα πώ ειναι το εξής..

Ο Μακαριστός γέρων Παΐσιος δεν ήθελε ούτε καν δρόμοι να ανοίξουν, πόσο μάλλον ολες αυτές οι ανέσεις που υπάρχουν σήμερα, είμαι σίγουρος οτι οι πατέρες στηρίχτηκαν στο αυτο- διοικειτο του Αγιου Ορους αλλα σε αυτό το κράτος δεν υπάρχουν ούτε μέτρα ουτε σταθμά, αυτό φάνηκε απο την παράνομη είσοδο του εισαγγελέα και σύλληψη του γεροντα Εφραίμ, απο κει και μετά εγω οτι και να δώ δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση απο ολα αυτά τα μασωνοκοπρόσκυλα που ηγούνται αυτού του κράτους
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

χωρίς να ξέρω πολλά περι του θέματος "εκκοσμίκευσης ΑΟ με δρόμους και ιντερνετ κλπ"
νομίζω ότι αν οι μονές εκσυχρονίστηκαν ειναι κυρίως γιατι αλλιως θα γκρεμιζονταν..
δηλαδή μου φαινεται οτι ειχαν αιώνες να συντηρηθουν όλα αυτά τα παναρχαια κειμηλια-θησαυροι κλπ..
η θα επρεπε να αρχισουν να ξεπουλανε κτηριακες περιουσιες και να μην φιλοξενουν κοσμο και
να κοψουν ενα σωρό πνευματικά εργα (συντηρηση μονων,εκδόσεις, ψαλτική, επικοινωνία, επισκεψεις στον κοσμο, επισκευες μονων κλπ).
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

η θα επαιρναν τα χρηματα της εε για να κληρονομηθουν τα αρχαια κιμηλεια (τεμπλα, εικόνες, ναοί, )
να μην χαθουν στο περασμα των χρονων,
δεν ξερω τι να πω δεν το χω ψαξει πολυ,
αλλά κοτζαμ 18-20 μονες επεσαν εξω?
θα μου πεις ο αγιος Παίσιος έλεγε αλλιως αλλά δεν ξερω μηπως τελικά
υποχωρουσε και αυτος κατ οικονομία ή να δεχόταν κάποια λίγα κλπ...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

theodosis79 έγραψε:Θυμάμαι πολύ καλά μάλιστα πως αρκετές μονές είχαν σκεφτεί πολύ σοβαρά να δεχτούν αυτές τις επιδοτήσεις - ενισχύσεις ότι ήταν τέλος πάντων γιατί καταλάβαιναν πως κάποιος πονηρός σκοπός κρυβόταν πίσω απο αυτό. Δεν μπορεί η Ε.Ε να αγάπησε έτσι ξαφνικά το Αγιον Ορος και θέλει να το επιδοτήσει
Εδωσες ρεστα. Εδω ειναι ολο το κλειδι της "κερκοπορτας" που ανοιξε, στον Αθωνα.

Κατα τον γεροντα Παϊσιο, και αλλους παλαιους γερονταδες,
αυτο ηταν ενα "στρατηγικο" κυριολεκτικα, λαθος.

Μαλιστα λεγανε χαρακτηριστικα οι Γεροντες: καλυτερα να ρημαζανε ολα, παρα αυτους τους ευρωπαιους,
που βαλανε ποδι μεσα, μεσω των επιδοτησεων, και μεθαυριο θα ζητανε τα ρεστα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητοί αδελφοί, αν και εχω ακούσει αυτα που λέτε και απο άλλους κλπ,
δυσκολευομαι να τα δεχτώ όλα και κρατω καποιες αντιρρησεις/επιφυλαξεις σχετικά.
δεν επιμένω όμως διότι δεχομαι ότι υπάρχει αρκετη ουσια στα λεγομενα και δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα.
επισης ομως δυσκολευομαι να δεχτω οτι το Αγιον Ορος κινδυνευει απο οτιδήποτε το κοσμικό
και ότι οι μοναχοί του ΑΟ δεν θα συνεχίσουν οσο υπαρχουν στο ΑΟ να στηριζουν την ορθοδοξία.
ισως να βρισκονται σε λιγοτερα μέτρα απο αλλοτινες εποχές, αλλά δεν ανησυχω και τοσο.
ελπιζω να μην πεφτω εξω πολυ..
ακουσα τις αποψεις σας με ενδιαφερον παντως,
ολα αυτα θα τα σκεπτομαι και στο μελλον..σας ευχαριστω.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από lovethink »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
lovethink έγραψε:Γιατί να μην απαντήσω ; πάντα απαντώ σε όποιαδήποτε ερώτηση γίνεται με ευγενικό τρόπο.
Σίγουρα θα υπάρχουν.
Λοιπόν το Άγιο Όρος δέχεται οικονομική επίθεση, με παγίδευση, όχι τώρα που αλλάζουν οι κανόνες φορολόγησης για αυτό το ίδιο, αλλά απο τότε που άρχισε με εκκατ. Ευρώ ετησίως η χρηματοδότηση των μονών.
Λές να τους τάδιναν για το καλό τους;
Το Αγιο Ορος είναι παγκόσμια κληρονομιά ,όπως η Ευρωπαϊκή Ενωση έδωσε του κόσμου τις επιδοτήσεις για χίλια δυό θέματα έτσι προφανώς χρηματοδοτήθηκαν κάποιες εργασίες.
Εδώ σε μια οδό (με αμέτρητα διόδια) βρισκόμαστε και όλα τα δισεκατομμύρια τα έχουν δώσει απ'το εξωτερικό.
Μη μου πεις ότι εμείς φερθήκαμε σωστά όλα αυτά τα χρόνια και δεν υπήρξαν μίζες σκάνδαλα και όλα αυτά που βγήκαν βγαίνουν και θα βγουν τυχόν στη φόρα.
Από που να ξεκινήσουμε και που να τελειώσουμε.
Δυστυχώς στην χώρα μας κάποιοι ξεζούμησαν πρώτα καλά καλά όλα τα κονδύλια από την Ευρωπαϊκή Ενωση που μας τα έδωσε ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ! και αφού φάγαμε όσα φάγαμε (γενικά μιλάω όχι προσωπικά) λέμε τώρα "Κακιά Ευρώπη".
Είναι όμως έτσι ; Αν εμείς οι ίδιοι είχαμε μια τίμια απόλυτα σχέση με την οικονομία του κράτους και δεν υπήρχε πρόσφορο έδαφος θα μπορούσαν σήμερα να μας "ταλαιπωρούν" με αυτό το τρόπο ;
Αρα λοιπόν όλα είναι σχετικά.Δεν μου αρέσει να στέκομαι από μια μεριά ,να ξεχνώ όλα τα δικά μας στραβά και να φωνάζω ότι φταίνε για όλα οι Αντίχριστοι οι Ευρωπαίοι και πως εμείς είμαστε ο καημένος ο λαός που όλοι τον αδικούν.
Ολοι έχουμε ευθύνη και το κάθε κράτος κοιτά το συμφέρον του.(Εις βάρος του απλού πολίτη πολλές φορές μη πω πάντα)
Τι σχέση όμως μπορεί να έχουν οι επιδοτήσεις που λες με το θέμα της φορολογίας της περιουσίας ΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ δεν γνωρίζω.
Δεν γνωρίζω δηλαδή αν υπάρχει κάποια παράγραφος σε κάποιο μνημόνιο ή κάποιο συμφωνητικό απ'το οποίο ζητούν οι Ευρωπαίοι κάτι τέτοιο από εμάς.
Μπορεί η προσπάθεια του κράτους να φορολογήσει την εκτός Αγίου Ορους περιουσία να μην είναι εντολή της Ευρώπης αλλά ο πανικός μιας κυβέρνησης που δεν ξέρει από που να βρει χρήματα.
Καλή Σαρακοστή
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

lovethink έγραψε:
Μ.Δ.Κ. έγραψε:
lovethink έγραψε:Γιατί να μην απαντήσω ; πάντα απαντώ σε όποιαδήποτε ερώτηση γίνεται με ευγενικό τρόπο.
Σίγουρα θα υπάρχουν.
Λοιπόν το Άγιο Όρος δέχεται οικονομική επίθεση, με παγίδευση, όχι τώρα που αλλάζουν οι κανόνες φορολόγησης για αυτό το ίδιο, αλλά απο τότε που άρχισε με εκκατ. Ευρώ ετησίως η χρηματοδότηση των μονών.
Λές να τους τάδιναν για το καλό τους;
Τι σχέση όμως μπορεί να έχουν οι επιδοτήσεις που λες με το θέμα της φορολογίας της περιουσίας ΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ δεν γνωρίζω.
Δεν γνωρίζω δηλαδή αν υπάρχει κάποια παράγραφος σε κάποιο μνημόνιο ή κάποιο συμφωνητικό απ'το οποίο ζητούν οι Ευρωπαίοι κάτι τέτοιο από εμάς.
Μπορεί η προσπάθεια του κράτους να φορολογήσει την εκτός Αγίου Ορους περιουσία να μην είναι εντολή της Ευρώπης αλλά ο πανικός μιας κυβέρνησης που δεν ξέρει από που να βρει χρήματα.
αγαπητε φίλε Μάνο, το Εκτός αγιου Ορους προφανώς ειναι προσωρινό...δηλαδή, σε 1-3 χρονια περιμενε και τα εντός...διαφωνεις σε αυτό?
νομιζω θα ηταν ψιλοαφελες..να περιμενουμε κατι καλυτερο. Οταν μιλαμε για φορολογια Εκκλησιας ακομη και εκτος ΑΟ μιλάμε για πολύ χοντρο χρημα...
δεν μιλαμε για πεντε ευρώ...
για τα υπολοιπα που γραφεις αδελφε θα απαντησω αργοτερα..
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητε Μανο μια λεξη ακομη.
ενταξει,παντα εννοειται οτι φταιμε και εμεις καπου.
αλλά τη στιγμή που ερχονται ολα τα μεγαλα απανθρωπα μετρα απο ΕΕ εσύ θα κοιταξεις μονο το δικο μας
φταιξιμο? δεν θα κοιταξεις να αμυνθεις ? αγαπητε νομιζω βρονταει ο τοπος..απο τους ΕΕ.διαφωνεις?

επισης δεν λεω πιο πολλα διοτι ειδα οτι εκανες παρατηρηση σε αλλου τα λεγομενα..
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κρατικός διωγμός κατά Αγίου Όρους εν έτει 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Προφανως, για μερικους αδελφους,
δεν ηξερε τι ελεγε ο π.Παϊσιος,
και οι παλαιοι Ηγουμενοι και Γερονταδες που φωναζουν ακομα, και προειδοποιουσαν,
και ξερουν αυτοι καλυτερα.

Ολα καλα, και ολα αθωα, οι Φραγκοι και οι Γοτθοι,
ερωτευθηκαν αιφνης.. σφοδρα, το Αγιον Ορος, κατα την αποψη τους.

Η αφελεια σαφως δεν λογιζεται, αναμεσα στις αρετες.

Ιδιως οταν ειναι επιτηδευμενη.

Σεβαστες οι αποψεις, αλλα η αληθεια ειναι διαφορετικη.

Δεν το λεω εγω, το λενε παλαιοι αγιορειτες,
που μετρουν πολλες δεκαετιες εκει πανω..

Θα δειξει ο καιρος, αν θα δικαιωθουν η οχι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”