Άγιο Όρος-ερωτήσεις

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
kakalisxr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:52 pm

Άγιο Όρος-ερωτήσεις

Δημοσίευση από kakalisxr »

Edinburgh School of Architecture and Landscape Architecture
Working title of the project: Place experience of the sacred: The topography of Mount Athos

Αγαπητοί μου φίλοι/φίλες,

Καλημέρα σας.

Ονομάζομαι Χρήστος Κακαλής. Είμαι αρχιτέκτονας, δουλεύω την διδακτορική μου διατριβή πάνω στην εμπειρία της αρχιτεκτονικής και του τοπίου του Αγίου Όρους στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και είμαι μέλος του φόρουμ. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν μπορείτε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις.

1. Ηλικία:

2. Φύλο: Άνδρας/Γυναίκα(*)

* Αν είσαστε γυναίκα προχωρήστε απευθείας στην ερώτηση: 10

3. Έχετε πάει ποτέ στο Άγιο Όρος?

4. Πόσες φορές?

5. Πότε έγινε το πρώτο σας ταξίδι εκεί, από πού είχατε ακούσει/μάθει για το Άγιο Όρος και ποιος ήταν ο σκοπός του?

6. Πότε έγινε το τελευταίο σας ταξίδι εκεί και ποιος ήταν ο σκοπός του?

7. Πώς επηρέασε η πεζοπορία στα μονοπάτια του Όρους το ταξίδι (ή τα ταξίδια) σας?

8. Πως επηρέασε το ταξίδι (ταξίδια) σας η προσωρινή σας παραμονή σε κάποιο μοναστήρι, σκήτη, κελλί?

9. Έχετε επισκεφτεί τη μονή Γρηγορίου? Αν ναι, θα μπορούσατε να περιγράψετε τις εντυπώσεις από αυτήν?

10(*). Έχετε πραγματοποιήσει ποτέ τον μονοήμερο περίπλου της χερσονήσου με τα πλοιάρια της γραμμής? Αν ναι, θα μπορούσατε να περιγράψετε σύντομα την εμπειρία σας αυτή?

11. Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες σας που θεωρείτε χαρακτηριστικές σε σχέση με την εμπειρία σας στο Όρος? Θα μπορούσατε να τις επισυνάψετε μαζί με την απάντησή σας στο ερωτηματολόγιο?

Σας Ευχαριστώ θερμά,



Christos P. Kakalis
PhD Candidate, Architecture
University of Edinburgh
Room 4.19, Minto House
20 Chambers Street
Edinburgh EH1 1JZ
Email: xpkakalis@gmail.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”