O μυστικός πλούτος της Ορθοδοξίας !

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

O μυστικός πλούτος της Ορθοδοξίας !

Δημοσίευση από toula »

O μυστικός πλούτος της Ορθοδοξίας

Ο κ. κ. Τζών Κίττμερ, πρεσβευτής της Βρετανίας στη Ελλάδα, διηγείται προσωπικές εμπειρίες στο blog του από πρόσφατη επίσκεψη στο Αγιον Όρος: «Είμαι πιστός αγγλικανός, και ενδιαφέρομαι εδώ και πολλά χρόνια για το μοναχισμό και την πνευματικότητα της Ορθοδοξί­ας». Εκφράζει τον θαυμασμό του για τις φυσικές καλλονές του Αγίου Όρους και συνεχίζει: «Αλλά για μένα, η κύρια εμπειρία του Αθω δεν είναι τόσο η φυσική ομορφιά του παρθενικού τοπίου, όσο η εμβάπτιση του πιστού στους ρυθμούς και τις απαιτήσεις του μοναστικού βίου (...). Αγαπώ την ορθόδοξη λειτουργία και έχω παρευρεθεί σε πολλές υπέροχες λειτουργίες. Στη Θεία Λειτουργία της Ιβήρων και στον Εσπερινό της Ξενοφώντος, ντράπηκα για τα δάκρυα στο πρόσωπό μου. Αλλά, κοιτώντας γύρω μου, κατάλαβα ότι δεν ήμουνα ο μόνος. Οι περισσότεροι από εμάς συγκινηθήκαμε εμφανώς από τη θαυμάσια αρμονία της μουσικής, της αρχιτεκτονικής και της τέχνης, καθώς και από τον μεστό λόγο της λειτουργίας και τη σταθερή της προτροπή σε μια πορεία μετάνοιας και ελέους».

Πολύ ευχάριστη έκπληξη προξε­νεί στον ορθόδοξο αναγνώστη ο εξομολογητικός τόνος στη διήγη­ση του ετερόδοξου αξιωματούχου αλλά και η πετυχημένη εμβάθυν­σή του στα ουράνια μηνύματα, τα οποία απευθύνονται σε κάθε καλοπροαίρετο άνθρωπο που προσέρχεται ως ευλαβής προ­σκυνητής στο Αγιώνυμο Όρος. Επιπλέον ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί η θαρραλέα ομολογία της χριστιανικής ιδιότητος από ένα μάλιστα επίσημο πρόσωπο βρετανικής καταγωγής. Αυτός είναι ο μυστικός πλούτος της Ορθοδοξίας, τον οποίο δυστυ­χώς πολλοί από εμάς δεν έχουμε εκτιμήσει όσο πρέπει.. Ας διδα­χθούμε λοιπόν από το φωτεινό παράδειγμα της αγάπης στον Θεό και στην αγία μας Εκκλησία από έναν ειλικρινή αναζητητή της αλήθειας (περ."0 Σωτήρ”). Αλήθεια , μερικές φορές , λυπάμαι που έχουμε δίπλα μας γάργαρη πηγή " ζώντος ύδατος”, που αναβλύζει από το Αγιον Όρος, και εμείς ξεδιψάμε από θολά νερά...

π.Ν.Σ

http://www.inagiounikolaoutouneou.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”