Διαμονή στο Άγιον Όρος.

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Διαμονή στο Άγιον Όρος.

Δημοσίευση από giannis162 »

Καλησπέρα σας. Θα ηθελα οποίος μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για διαμονή στο Άγιο Όρος. Θέλω να πάω εδω και χρόνια αλλα δυστυχώς δεν μπόρεσα. Επίσης για κάποιο λόγο κανεις απο τους γνωστούς μου δεν ακολουθεί. Το μέγιστο της διαμονής ειναι 4 ημέρες και πρέπει καθε μέρα να διαμένω σε διαφορετική Μονή σωστά; Θέλετε να μου προτείνετε ποιες μόνες να επισκεφθω; Σίγουρα η μια θα ειναι το Βατοπέδι. Για περισσότερες λεπτομερείς μπήκα στο site και είδα για δρομολόγια καραβιών κλπ. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα με βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαμονή στο Άγιον Όρος.

Δημοσίευση από ntinos »

giannis162 έγραψε:Καλησπέρα σας. Θα ηθελα οποίος μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για διαμονή στο Άγιο Όρος. Θέλω να πάω εδω και χρόνια αλλα δυστυχώς δεν μπόρεσα. Επίσης για κάποιο λόγο κανεις απο τους γνωστούς μου δεν ακολουθεί. Το μέγιστο της διαμονής ειναι 4 ημέρες και πρέπει καθε μέρα να διαμένω σε διαφορετική Μονή σωστά; Θέλετε να μου προτείνετε ποιες μόνες να επισκεφθω; Σίγουρα η μια θα ειναι το Βατοπέδι. Για περισσότερες λεπτομερείς μπήκα στο site και είδα για δρομολόγια καραβιών κλπ. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα με βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ.
Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες εδώ: viewtopic.php?f=3&t=9429
Η διαμονή πλέον είναι 3 μέρες! (πριν χρόνια ήταν 5, μετά το έκαναν 4, και πέρσι που πήγα το διαμονητήριο έγραφες 3 ημέρες :shock: )...πάνε πλέον πολλοί βαλκάνιοι...τεσπα, αν μείνεις και μία μέρα ΄παραπάνω δν τρέχει τίποτα (θέλω να πιστεύω, γιατί κ εγώ που θα ανέβω το καλοκαίρι, πρώτα ο Θεός, έκλεισα να μείνω και 4η μέρα σε μία μονή...ελπίζω να μην με διώξουν και την βγάλω κάτω από κάνα πεύκο :lol: )
μονές πολλές...Βατοπαίδι είναι ωραία αλλά έχει πολύ κόσμο! (κ που δεν έχει θα μου πεις)...βασικά παντού είναι ωραία, όχι μόνο σε μονές αλλά κ σε σκήτες...δες το παραπάνω λινκ κ ότι θες εδώ είμαστε.
(όσον αφορά τη διαθεσιμότητα, πριν κανα 2 εβδομάδς που πήρα τηλ, μου είπαν ότι για 1 άτομο ή 1η διαθέσιμη ημερομηνία να μπεις ήταν 1 μήνα μετά...το λέω απλά για να έχεις μια εικόνα για το πόσο νωρίτερα πρέπει να πάρεις τηλ. να κλείσεις, αν σκέφτεσαι να πας συγκεκριμένη ημερομηνία)
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Διαμονή στο Άγιον Όρος.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διαμονή στο Άγιον Όρος.

Δημοσίευση από giannis162 »

Σας ευχαριστω και τους δύο. Θα κοιτάξω το τοπικ και θα αποφασίσω. Πάντως και εγώ για καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω. Ημερομηνίες δεν ξέρω ακριβώς ακόμη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”