Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ntinos »

ok, σε ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ntinos »

nickts έγραψε: Δευ Ιούλ 15, 2019 9:50 am Τα περισσότερα κελιά φιλοξενούν προσκυνητές αν και φυσικά καλό είναι να σε γνωρίζουν ειδάλλως μπορεί ευγενικά να αρνηθούν. Σε ποια περιοχή θα κινηθείς;
Παντελεήμονος και Καρυές.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ntinos »

Παιδιά μια βοήθεια, όσοι είστε από Θεσσαλονίκη.
Ανεβαίνω από Αθήνα με τρένο (IC)
Φτάνει 16.45 (το πόλύ 16.50 μου είπαν) και 17.45 είναι το τελeυταίο ΚΤΕΛ για Ουρανούπολη.
Προλαβαίνω (με ταξί) να είμαι στο ΚΤΕΛ max 17.35? (πρέπει να βγάλω και εισιτήριο)...
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από stam-mag »

Η λογική λέει ότι προλαβαίνεις αν δεν πέσεις σε τίποτε μυστήρια κίνηση, που δεν νομίζω, για πια μέρα μιλάμε;
Σταμάτης
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ntinos »

stam-mag έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 6:45 pm Η λογική λέει ότι προλαβαίνεις αν δεν πέσεις σε τίποτε μυστήρια κίνηση, που δεν νομίζω, για πια μέρα μιλάμε;
Τετάρτη...αλλιώς θα αναγκαστώ να μείνω Θεσσαλονίκη και να πάω με το πρώτο κτελ ουρανούπολη (6.00)...καλού-κακού, ξερετε κανα ξενοδοχείο?...έναν ύπνο θα κάνω..
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από stam-mag »

Σάββατο μπαίνω εγώ, γι αυτό ρώτησα παραλίγο θα ταίριαζε να πηγαίναμε μαζί, αν έρθει το τρένο μέχρι τις 5 για να μην πω 5.15 πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα, τώρα αν δεν έχεις μπαγκάζια και ανεβαίνεις σε μηχανάκι έρχομαι και σε πετάω εγώ
Από ξενοδοχεία δεν ξέρω έχει πέριξ του σταθμού αλλά μπορεί να είναι και λίγο περίεργα, έχει και στην Εγνατία μέχρι τα πανεπιστήμια, από τιμές από 35-40 προς τον σταθμό και όσο περπατάς προς το κέντρο ανεβαίνουν
Εγώ πάντως και τέταρτο να έφτανα θα έπαιρνα ταξί και δρόμο
Σταμάτης
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ravniotis »

ntinos έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 4:41 pm Παιδιά μια βοήθεια, όσοι είστε από Θεσσαλονίκη.
Ανεβαίνω από Αθήνα με τρένο (IC)
Φτάνει 16.45 (το πόλύ 16.50 μου είπαν) και 17.45 είναι το τελeυταίο ΚΤΕΛ για Ουρανούπολη.
Προλαβαίνω (με ταξί) να είμαι στο ΚΤΕΛ max 17.35? (πρέπει να βγάλω και εισιτήριο)...
Προλαβαίνεις μια χαρά, μην έχεις άγχος. Το αστικό λεωφορείο 45 που πηγαίνει στα Κτελ Χαλκιδικής κάνει το πολύ 30 λεπτά, οπότε το ταξί θα κάνει λιγότερο. Στην Ουρανούπολη ξέρω πολλούς που μένουν στο ξενοδοχείο Μακεδονία που κάνει ειδικές τιμές σε προσκυνητές. Καλό προσκύνημα
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Όρος από Αθήνα την ίδια μέρα

Δημοσίευση από ntinos »

stam-mag έγραψε: Σάβ Ιούλ 27, 2019 9:32 pm Σάββατο μπαίνω εγώ, γι αυτό ρώτησα παραλίγο θα ταίριαζε να πηγαίναμε μαζί, αν έρθει το τρένο μέχρι τις 5 για να μην πω 5.15 πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα, τώρα αν δεν έχεις μπαγκάζια και ανεβαίνεις σε μηχανάκι έρχομαι και σε πετάω εγώ
Από ξενοδοχεία δεν ξέρω έχει πέριξ του σταθμού αλλά μπορεί να είναι και λίγο περίεργα, έχει και στην Εγνατία μέχρι τα πανεπιστήμια, από τιμές από 35-40 προς τον σταθμό και όσο περπατάς προς το κέντρο ανεβαίνουν
Εγώ πάντως και τέταρτο να έφτανα θα έπαιρνα ταξί και δρόμο
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!
Τετάρτη 7/8 ανεβαίνω...αν είσαι Θεσσαλονίκη στείλε μου pm!...ένα backpack έχω, τίποτε άλλο.
Βασικά αν αναγκαστώ να μείνω Θεσσαλονίκη, θα ήθελα να μείνω κάπου έτσι ώστε να είναι κοντά σε στάση για να πάρω το πρωϊ το 45 (μην πληρώνω πάλι ταξί για να με πάει ΚΤΕΛ). Γι'αυτό ρώτάω...είμαι άσχετος από Θεσσαλονίκη, μόνο τον Λευκό Πύργο ξέρω :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”