Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητής

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Γράφει ο Μοναχός Μωυσής, Αγιορείτης

Ένα γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό. Σε μια δύσκολη εποχή, ένας άσημος ιερομόναχος, ένας φτωχός παπαδάκος, ένας ολιγογράμματος κληρικός, ένας φιλάσθενος άνθρωπος κατετάγη μετά των αγίων. Κρυμμένος, αφανής, άδοξος, άγνωστος στους πολλούς, δίχως εξωτερικά και φανταχτερά προσόντα, λάμπει σήμερα με το φωτοστέφανο της αγιότητος. Τι ήταν αυτό άραγε που ήλκυσε τόσο πλούσια πάνω του τη χάρη του Θεού; Ασφαλώς η μεγάλη του, μόνιμη και γνήσια ταπείνωση και η ατσιγγούνευτη συνεχής αγάπη του προς Θεό και άνθρωπο, τον κάθε συνάνθρωπο.

Γεννήθηκε φτωχός, από ευσεβείς γονείς, στην Αργυρούπολη του μαρτυρικού Πόντου το 1901. Ορφάνεψε νωρίς και την ανατροφή του ανέλαβε η ευλαβής γιαγιά του. Μετά και το θάνατο αυτής, τον πήρε ο παππούς του και πήγαν στο Ερζερούμ, τη Θεοδοσιούπολη της Μεγάλης Αρμενίας. Ο θάνατος και του παππού του τον άφησε μόνο. Μετέβη στην Τιφλίδα της Γεωργίας, όπου νέος ακόμη εκάρη μοναχός σε μονή και χειροτονήθηκε διάκονος και ιερεύς. Κατόπιν μετέβη στο Σοχούμ. Το σοβιετικό καθεστώς για την πίστη του τον φυλάκισε με άλλους μοναχούς, που βρήκαν μαρτυρικό θάνατο. Φυλακίσεις, ταλαιπωρίες, μαρτύρια τον άφησαν ημιπαράλυτο.

Το 1929 ήλθε στην Ελλάδα. Από τη Θεσσαλονίκη πήγε στην Κατερίνη, στο Κιλκίς και κατέληξε στη Σίψα της Δράμας το 1930. Στη μνήμη του υπήρχαν ο μαρτυρικός Πόντος, η μακρινή Γεωργία και η ταραγμένη Ρωσία ως τόποι αγώνων, ασκήσεων, πόνων και θυσιών. Οι κακουχίες της φυλακής, οι ταλαιπωρίες των μετακινήσεων και οι πολλές στερήσεις τον είχαν αφήσει αρκετά αδύναμο, συχνά δυσκολευόταν και να βαδίσει. Όλη του η περιουσία ήταν λίγα βιβλία, άμφια και εικονίσματα. Επί μία εικοσαετία έγινε κτήτορας μικρής μονής, ανύστακτος λειτουργός, άριστος πνευματικός, φιλόστοργος, φιλότεκνος και φιλάνθρωπος πατέρας. Μαγείρευε και φούρνιζε να μη φύγει κανείς από κοντά του νηστικός. Χαιρόταν να δίνει και όχι να παίρνει. Ζούσε για τους άλλους.

Ο πνευματικός ανεφοδιασμός του ήταν στις καθημερινές θείες λειτουργίες, τις αγρυπνίες, τις μελέτες, τις θερμές και άοκνες προσευχές. Για την καθαρότητα και την ταπεινοφροσύνη του ο Θεός τον χαρίτωσε. Τον κοσμούσε η διάκριση, η διόραση, η προόραση, η προφητεία. Έβλεπε τις καρδιές σαν σε ανοιχτό βιβλίο. Τα παρελθόντα και τα μέλλοντα γίνονταν για τον όσιο παρόν. Ήταν τρομερά αυστηρός με τον εαυτό του και λίαν επιεικής με τους άλλους. Δεν είχε καμία απαίτηση, καμία κακία, κανένα παράπονο, κανένα δικαίωμα. Όλη του η ζωή ήταν μία συνεχής προσφορά.

Έτσι, πώς να μην ευωδιάσουν τα χαριτόβρυτα τίμια λείψανά του; Πολλά θαύματα διηγούνται επώνυμα πολλοί. Έτσι δοξάζει τους αληθινά ταπεινούς ο Θεός. Συγχαρητήριες ευχές αξίζουν στον μητροπολίτη Δράμας Παύλο για την όλη προετοιμασία των σεμνά μεγαλοπρεπών εορτών, όπως και στη φιλόθεη αδελφότητα των μοναζουσών της ιεράς μονής Αναλήψεως του Σωτήρος για τη διακριτική παρουσία τους στον πρώτο επίσημο εορτασμό του οσίου πατρός Γεωργίου Καρσλίδη (+1959), που τις φιλοξενεί στο ιερό μοναστήρι του. Να που η εκκλησία μας και σήμερα γεννά αγίους.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος. Σίψα Δράμας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:Εικόνα
Την ωρα της αγιοποιησεως σχιματιστηκε στην Καρα του Μεγαλου αυτου Αγιου και Ομολογητου του Θεου το σχιμα του σταυρου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από dionysisgr »

"...Δεν είχε καμία απαίτηση, καμία κακία, κανένα παράπονο, κανένα δικαίωμα..."

Λογος με βαθυτατο περιεχομενο. Ουσιωδης και περιεκτικος. Ειναι ο διαδρομος εκκινησης, για την αγιοτητα.

Περιεχει τα απαραιτητα και προαπαιτουμενα, στοιχεια στο "βιογραφικο",
καθενος ανθρωπου πιστου κατα Θεον, που επιθυμει να πορευθει προς την αγιοτητα,
οπως εντελλομεθα απο τον Κυριο μας,
κατα την παγια προτροπη Του: " «Άγιοι γίνεσθε, ότι εγώ άγιος ειμί», (Α' Πέτρ. α 16).

Ειναι εξαιρετικα, δυσκολο, να φθασουμε σε αυτην την κατασταση της εσωτερικης ειρηνης, που την δινει μονον ο Χριστος.

Στο μη δικαιωμα. Στο πολυτροπο προσφερειν και μετεχειν, απο το μονοτροπο λαμβανειν και ιδιωτευειν.

Στην κατεξοχην εποχη των "δικαιωματων", θεμιτων και αθεμιτων, λογικων και παραλογων,
που γινονται συχνα η θανασιμη μυλοπετρα που συνθλιβει την ελευθερια του "αλλου", του πλησιον,
αλλα ακομα και του στενου περιβαλλοντος μας, σε καθε επιπεδο, το "δικαιωμα", αποτελει εναν αδιαπεραστο κλοιο.

Οσοι ξεφευγουν, με αγωνα και πονο, φτανουν, στο καταφωτο, ξεφωτο, της αμεριμνιας, της αναπαυσεως εν Χριστω,
η οποια βιωνεται εσωτερικα, παρα τις φαινομενικες εξωτερικες δυσκολιες, και οταν φθασει στο ικανο σημειο, τελειοτητος,
εκχεεται και στο αισθητο, εξωτερικο πεδιο των διαπροσωπικων σχεσεων, ως χαρισμα, ως αρετη και προσφορα, προς τον αδελφο.

Αυτο επετυχαν οι Αγιοι, και ειδικα ο νυν εορταζων, Αγιος Γεωργιος ο Καρσλίδης. Ας εχουμε την ευχη του, και την προστασια του.

Και ας χανουμε λιγο απο το "δικαιωμα" μας, ως μιμητες του, και τιμητες του, με την Ορθοδοξη παντα εννοια,
αφου κατα Αγ.Ιωαννην Χρυσοστομον, "τιμη μαρτυρος, εστιν μιμησις μαρτυρος"...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από pepiixthis »

Σημερα μετα τον εσπερινο ''Ηταν εκει'' στο εκκλησσακι που λειτουργουσε,οι μοναχες ψιθύριζαν,τι ευωδία-μας επισκεφτηκε σημερα ο Αγιος μας
Μεγαλη η Χάρη Του
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Μια επισκεψη εκει με καλη διαθεση ,καθαρη καρδια
και ο Αγιος θα σας κοντεψει τα δακρυα θα κυλουνε απο τα ματια ασταματητα

Ναι ειναι εκει
λλα πως θα τον νιωσουμε εμεις? εκει ειναι το ερωτημα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
mariagermania
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 6:00 pm

Re: Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος.Όσιος Γεώργιος Ομολογητή

Δημοσίευση από mariagermania »

me poli tapinosi ,proseyxi,nistia kai ola ginonte otan to zitame apo tous agious mas.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”