Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από spyridonas »

Η Ιερά μονή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Παναγία Χρυσήνου) βρήσκεται στον Νομό Τρικάλων 23 χιλιόμετρα μετά τα Μετέωρα μετά το χωριό Αμπελιά.
Ιερέας στην Μονή είναι ο Ιερομόναχος Πατέρας Ιωάννης ετών 58
Γεννήθηκε σε ένα χωρίο της Καρδίτσας και μέχρι τα 14 χρόνια του ήταν εκ γενετής τυφλός,όπως κι ο ίδιος λέει χαρακτηριστικά,(μέχρι τα 14 ήμουν δεμένος σε μία καρέκλα μη μπορόντας να κάνω καμία εργασία) κάποια στηγμή στα 14 χρόνια του επισκέφθηκε επάνω στα Άγραφα το Μοναστήρι της Παναγίας της Σπηλιώτισσάς και όπως λέει ο ίδιος (έπεσα κλαίγοντας στο έδαφος και παρακάλεσα την Παναγία να δώσει και σε εμένα το φώς μου όπως το έχουν όλα τα παιδάκια κι εγω θα ερθώ και θα γίνω υπηρέτης σου και τότε διέκρινα μια λάμψη που σαν αστραπή άνοιξε τα μάτια μου και άρχισα να βλέπω) στη συνέχεια πήγε στα Μετέωρα όπου μόνασε 35 χρόνια. Κάποια στηγμή μαζί με άλλους πατέρες ήρθαν στο εγκατελιμένο μοναστήρι της Παναγίας της Χρυσήνου όπου με θαυμαστό τρόπο η Παναγία τον τοποθέτησε εκεί <<φρουρό της>>...
Αλλά αυτό είναι μια άλλη Ιστορία...και συγνώμη παιδιά για την φλυαρία μου :(
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΡΥΣΗΝΟΥ

Δημοσίευση από evagelia »

ΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΝΑ ΛΕΓΩΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑ ΘΕΟΥ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΛΥΑΡΙΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ11
Εικόνα
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΡΥΣΗΝΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Σπυρίδωνα ...και χερε..
εγω πανώ απο 40 αν δεν μπορ'ω να πω ότι έχω το ((ΦΩΣ)) μου...
με έκανες να καταλάβω ότι ουδεν εποιήσα....
από καρδιάς ευχαριστώ και χερε Σπυρίδωνα
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΡΥΣΗΝΟΥ

Δημοσίευση από grigoria-ka »

μεγαλη η χαρη της Παναγιας μας!δε φλυαρεις καθολου καλο ειναι να μαθαινουμε τα θαυμαστα της Παναγιας μας
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΡΥΣΗΝΟΥ

Δημοσίευση από zefs2008 »

όχι και φλυαρίες!!!!!!!!!!!!
grigoria-ka έγραψε:μεγαλη η χαρη της Παναγιας μας!δε φλυαρεις καθολου καλο ειναι να μαθαινουμε τα θαυμαστα της Παναγιας μας
η Παναγία έχει χιλιάδες θαυμαστά και όσο μπορούμε να τα ψάχνουμε.
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΡΥΣΗΝΟΥ

Δημοσίευση από Andreasmas »

Σ`ευχαριστούμε Σπυρίδωνα ,
Εύχομαι να μ`αξιώσει ο Θεός να επισκευτώ το μοναστήρι αυτό. :105
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από spyridonas »

Αν είναι έτσι να τελειώσω με την ιστορία της Μονής πρός ΠΡΟΣ ΔΟΞΑ ΘΕΟΥ,όπως χαρακτηρίστηκα τόνισε και η evagelia
Σας είπα πριν πως ο Πατήρ Ιωάννης Μόνασε στα Μετέωρα για 35 χρόνια, όλα αυτά τα χρόνια πέρασε και περνά του κόσμου της αρρώστιες και διαδοχικά δύο καρκίνους στο ένα του μάτι και στο πόδι του, μάλιστα οι γιατροί του είχαν δώσει δύο μήνες ζωής γιατί και τα δύο καρκινώματα ήταν σε καλπάζουσα μορφή, παρόλα αυτά όπως μας τόνισε πήρε στα χέρια του την εικόνα της Παναγίας και κλαίγοντας της ζήτησε να τον θεραπεύσει, πήγε στους γιατρούς έκανε την θεραπεία του και όντως με την βοήθεια της Κυρίας Θεοτόκου ξεπέρασε τον κίνδυνο.
Φτάνοντας λοιπόν με τούς Πατέρες στη Μονή την βρήκαν σε κακά χάλια. Το Μοναστήρι που κάποτε άκμαζε με 40 μοναχούς, λόγω του πολέμου του 1941-1946 οι Γερμανοί υπέθεσαν ότι κρύβονται αντάρτες και το κατάστρεψαν, μετέπειτα κάποιοι <<πανέξυπνοι>> Έλληνες έσκαψαν ακόμη και μέσα στο Ιερό για να βρουν λίρες.
Βλέποντας αυτή την ερήμωση οι Πατέρες ξεκινήσανε να φύγουν όμως ο Πατήρ Ιωάννης πήρε την μεγάλη απόφαση <<θα μείνω εδώ και θα ξαναχτίσω το σπίτι της Παναγίας >> τους είπε, οι Πατέρες δεν το δεχτήκανε "είσαι άρρωστος δεν θα τα καταφέρεις μόνος εδώ επάνω" του είπαν και άρχισε ένας διάλογος <<θα μείνω - δεν σ`αφήνουμε εδώ>> σε κάποια στιγμή όμως εκεί που διαφωνούσαν από την μισογκρεμισμένη εκκλησία αρχίσανε να χτυπούν οι καμπάνες και να ακούγονται ψαλμωδίες και θυμιατά όλοι τα έχασαν έπεσαν κάτω προσκύνησαν και αφού πήραν την άδεια του Μητροπολίτη ο πατήρ Ιωάννης ήρθε να φτιάξει το σπίτι της Παναγίας, όπως λέει κι ο ίδιος Παναγία μου να τελειώσω το σπίτι σου και ας πεθάνω.
Ακόμα έχω να πω πως ο Πατήρ Ιωάννης έχει κάνει μεγάλο αγώνα για την αναστύλωση της Μονής και δόξα το θεό έχει δώσει και δίνει έργο θεάρεστο. Αν μου ζητούσαν να τον χαρακτηρίσω θα έλεγα πως είναι ένας Ιερέας που δεν μασάει τα λόγια του και τα λέει για όλους και για όλα παπάδες και μη <<χύμα και τσουβαλάτα>>, ακόμα πολύς κόσμος τον επισκέπτεται για να τους διαβάσει και να τους σταυρώσει με το Σταύρο που ο ίδιος Μακαρυστος Γέροντας Παϊσίος του είχε δώσει.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από evagelia »

ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ!!ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΣΥΝΗ ΔΥΝΑΤΗ!!ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από grigoria-ka »

evagelia έγραψε:ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ!!ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΣΥΝΗ ΔΥΝΑΤΗ!!ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
συμφωνω,εχει τοση μεγαλη πιστη κ αγαπη στην Παναγια μας,ειναι αληθηνη κ η Παναγια δε τον αφηνη ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ που υπαρχουν τετιοι ιερεις :105
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΒΑΛΣΑΜΟ ΨΥΧΗΣ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΠΟΥΛΜΑΝ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”