Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Για οσους και οσες δεν γνωρίζουν πρέπει να πουμε οτι το συγκεκριμένο Ιερόν Ησυχαστήριον τελει υπό την πνευματική καθοδήγηση της Ιερας Μονης Ξενοφωντος της Αθωνικης Πολιτείας και συγκεκριμένα από τον αγιον Καθηγούμενον πανοσιολογιώτατον πατέρα Αλέξιον.
Ειναι νεώτερο κτίσμα, αντίγραφον (τό Καθολικόν) της Ιερας Μονης Ξενοφωντος.
Εικόνα
«Για όσες η όσους δεν έχουν επισκεφθεί μονές του Αγίου Ορους τους δίνεται μια καλή ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από Αγιορείτικη Μοναστηριακή Αρχιτεκτονική αλλά και από ατμόσφαιρα».
Εικόνα
«Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου Ακριτοχωρίου.
Κτίστηκε το 1981 στο Ακριτοχώρι Σιντικής. Είναι κτισμένο σύμφωνα με τα πρότυπα της Μονής Ξενοφώντος του Αγίου Όρους. Η θέα για τον επισκέπτη είναι εκπληκτική τόσο προς τη λίμνη Κερκίνη όσο και προς το Μπέλες».

Στο Ησυχαστήριο του Τιμίου προδρόμου λειτουργεί ξενώνας που επιτρέπει τη φιλοξενία γκρουπ και όχι μόνο, αφού πρώτα ειδοποιηθεί τηλεφωνικά η Μονή. Γιορτάζει στις 29 Αυγούστου. Τηλ: 23230-71189

Η επίσκεψη του πιστού στο Ησυχαστήριο του Τιμίου Προδρόμου μπορεί άριστα να συνδυασθεί με μετάβασή του στον διεθνώς γνωστό υγροβιότοπο της Λίμνης Κερκίνης καθώς και στην περιοχή, ιδιαίτερου φυσικού κάλλους των `Ανω Πορροΐων.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Απέχει 24 χλμ. από το Σιδηρόκαστρο και 50 από τις Σέρρες. Είναι κτισμένο επάνω στο διεθνές περιπατητικό μονοπάτι Ε 4/6 και έχει πανοραμική θέα στη λίμνη Κερκίνη. Σήμερα μονάζουν περίπου 40 μοναχές.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ξεκίνησε πριν από δυόμιση χρόνια να χτίζεται με μοναδικό τρόπο στη Μονή Προδρόμου του Ακριτοχωρίου Σερρών. Ένας νέος ναός χωρητικότητας 1000 ανθρώπων που οικοδομείται με την τεχνογνωσία του Αγίου Όρους και τη Βυζαντινή τεχνική. Πρόκειται για εντυπωσιακές κατασκευές από Μηχανικής, Αρχιτεκτονικής όσο και καλλιτεχνικής πλευράς. Χωρίς θεμέλια και υπόγεια, χωρίς χρήση μπετόν, χωρίς σκαλοπάτια ο ναός, όπως έγραψε στις 29/04/2008 στην εφημερίδα «Το Βήμα» ο δημοσιογράφος Άρη Γαλδαδάς, μοιάζει να «φυτρώνει» από το έδαφος το οποίο και «γεννιέται». Γιατί τα υλικά του με βάση έναν χρυσό κανόνα της αρχιτεκτονικής θα είναι από αυτά που βρίσκονται εκεί γύρω, όσο γίνεται πιο κοντά. Ακόμα και τα μάρμαρα έρχονται από μέρη μέσα από το Νομό Σερρών. Ασήκωτες πέτρες ακραίας σκληρότητας, έρχονται από το Μπέλλες, για να γίνουν κομμάτια του Ναού. Ακόμη και παλιές ράγες τραίνων που βρέθηκαν πεταμένες στο βουνό, βρήκαν την θέση τους μέσα στην ενισχυμένη τοιχοποιία για να προστατεύσουν το οικοδόμημα από τους σεισμούς.
Όλα «συναρμολογημένα» με την τέχνη του Βυζαντινών που είχαν για κριτήριο την λειτουργικότητα του κτίσματος και απαράβατη αρχή τον σεβασμό στα χρησιμοποιούμενα υλικά.

ΜΟΝΑΧΗ ΙΑΚΩΒΗ, Ηγουμένη Ιερού Ησυχαστηρίου Τιμίου Προδρόμου Ακριτοχωρίου νομού Σερρών

«Ουδέποτε σκέφτηκα να δημιουργήσω κάτι μεγάλο, ούτε επιθύμησα ποτέ να ηγηθώ. Απλώς επιθυμούσα να γίνω μια συνεπής μοναχή, υποτακτική. Τα υπόλοιπα είναι έργο Θεού. Υπακοή, παρθενία, ακτημοσύνη είναι το βασικό γνωρίσματα του μοναχού και προϋποθέτουν βαθιά ταπείνωση και εξαφάνιση του θελήματος μας. Είναι, βέβαια, αυτό λίγο ακατανόητα για τον "κόσμο", ωστόσο η λέξη "φιλοδοξία" πρέπει να απουσιάζει από το μοναχικό λεξιλόγιο».

Το Άγιον Όρος πηγή έμπνευσης και φωτισμού για ανθρώπους σε ηγετικές θέσεις της πολιτικής και της οικονομίας

«Έχω περάσει ώρες ακούγοντας επαγγελματίες, επιχειρηματίες και πολιτικούς. Όλοι τους έχουν σοβαρό πρόβλημα αντίληψης και εστίασης στο τι είναι σημαντικό. Όλοι έρχονται στο μοναστήρι με την ανάγκη να καταλάβουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην εργασία και τη ζωή τους.»
«Όλοι επιχειρηματίες έρχονται στο Άγιον Όρος με ένα απέραντο αίσθημα κενού».
«Πήγα στο Άγιο Όρος κατά τύχη. Βγήκα από το καράβι και χωρίς λόγο άρχισα να τρέχω. Ένας μοναχός που δεν είχα ξαναδεί μου έδωσε ένα κομμάτι κέικ και μου είπε: Γιώργο, γιατί άργησες τόσο να έρθεις εδώ; Τρελάθηκα!».

Πηγή: Ένθετο Περιοδικό Εικόνες, τεύχος 152, Έθνος της Κυριακής, 23 Ιανουαρίου 2005,
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Το Σαββάτο το πρωί βρισκόμουν εκεί καθώς βγήκε ο Γέροντάς μου από την Ξενοφώντος(για να εξομολογήσει κόσμο) και πήγα να τον δώ . Μια πληροφορία : Τις γιορτές των Χριστουγέννων θα βρίσκεται εκεί ο ηγούμενος της Ξενοφώντος Αλέξιος ... οσοι επιθυμούν μπορούν να τον δουν και να εξομολογηθούν αν το θέλουν.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Το Σαββάτο το πρωί βρισκόμουν εκεί καθώς βγήκε ο Γέροντάς μου από την Ξενοφώντος(για να εξομολογήσει κόσμο) και πήγα να τον δώ . Μια πληροφορία : Τις γιορτές των Χριστουγέννων θα βρίσκεται εκεί ο ηγούμενος της Ξενοφώντος Αλέξιος ... οσοι επιθυμούν μπορούν να τον δουν και να εξομολογηθούν αν το θέλουν.
Ευχαριστουμε Στεφανε την επομενη φορα που θα πας εκει ξερης :101 :101
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Dimitris39 έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Το Σαββάτο το πρωί βρισκόμουν εκεί καθώς βγήκε ο Γέροντάς μου από την Ξενοφώντος(για να εξομολογήσει κόσμο) και πήγα να τον δώ . Μια πληροφορία : Τις γιορτές των Χριστουγέννων θα βρίσκεται εκεί ο ηγούμενος της Ξενοφώντος Αλέξιος ... οσοι επιθυμούν μπορούν να τον δουν και να εξομολογηθούν αν το θέλουν.
Ευχαριστουμε Στεφανε την επομενη φορα που θα πας εκει ξερης :101 :101
ωραίο το κόλπο με το κινούμενο σχέδιο... δε πηγαίνω πάντως συχνά... περίπου 2 με 3 φορές το χρόνο το υπολογίζω...κυρίως το συνδυάζω με την έξοδο του Γέροντα φίλε Δημήτρη...
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν πειραζη Στεφανε αφου εισε απο εδω κοντα καπου ισως να τα πουμε και απο κοντα θα χαρω
και ασε τον Αποσαλ με τον Ανδρεα μας τον Βασιλη αλτ και τον Παναγιωτη σπυ
να ζηλευουνε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ιερα ΜονηΤιμίου Προδρόμου, Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου Σερρών

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

πρώτα ο θεός...
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”