Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
goldengreek25
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 3:32 am

Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Δημοσίευση από goldengreek25 »

Άκουσα ότι τα διάφορα μοναστήρια στην Άνδρο (Μονή Παναχράντου, Αγίου Νικολάου, Αγίας Μαρίνης, κ.λπ.) είναι πνευματικούς θησαυρούς. Εσείς πήγατε ποτέ σ' αυτά τα ιερά μέρη; Έχετε αναμνήσεις ή εμπειρίες που θέλετε να μοιραστείτε;

Και γενικά, ξέρετε ποια είναι τα διάφορα σχέδια/προγράμματα των Ιερών Μονών;, που είναι καλό μέρος για να μείνετε στο νησί;, κ.λπ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Δημοσίευση από efthumhs »

Προσωπικά έχω πάει στις Μονές Παναχράντου όπου φυλάσεται η ευωδιάζουσα κάρα (μέρος της) του Αγίου Παντελεήμονα και στην Ι.Μ Αγίου Νικολάου απο μια φορά στη καθεμία. Στην πρώτη είδα και γνώρισα τον πατερα Ευδόκιμο, έναν εξαίρετο πατέρα και μοναχό, φιλόξενο και χαριέστατο όπου όταν σου μιλάει νοιώθεις πως σου μιλάει ένα παιδί!!Δεν είναι υπερβολή αυτα που λέω, ούτε διαφήμιση κάνω στον γεροντα (ο οποίος γιορτάζει σημερα παρεπιπτόντως!!) απλά λέω τι μου άφησε το προσκήνυμά μου εκεί. Το εκπληκτικό είναι πως όταν του τηλεφωνησα μετα απο αρκετα χρόνια για ένα θέμα με θυμόταν ονοματικά(απο το τηλεφωνο!!!).Στη δεύτερη μονή όπου φυλάσσονται πολλοί θησαυροί,Λείψανα αγίων, θαυματουργές εικόνες και μυροβλύζουσες (όπως της Παναγίας στην οποία μαλιστα εχουν και διχτυ μπροστα για να μη χυνεται το μυρο στο πατωμα) ωφεληθηκα παρα πολύ. Ειδα ένα νεο παιδι (μαλλον δοκιμος μοναχος ηταν), το οποίο διακριτικά και κοιταζοντας κάτω χωρις να μιλαει ακολουθούσε τους προσκυνητές και αν χρειάζονταν αυτοι (οι προσκυνητες) κατι τους βοηθούσε και τους εξηγουσε τις αποριες. Εκεί άκουσα και το εξης, ότι γινονται παρα πολλά θαυματα αλλά δεν τα δημοσιευουν για να μην εμπορευτούν τα θαυματα ή για να μην ερχεται ο κοσμος εκει μονο για τα θαυματα.Άλλωστε τα ταματα στις εικονες και τα λειψανα των αγιων που υπαρχουν εκει φανερωνουν τα θαυματα και την πολύ όμορφη πνευματική δουλειά που γινεται (μυστικά) εκεί...Αξιζει πραγματικά ένα προσκύνημα στην Άνδρο!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7309
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Δημοσίευση από stathisekp »

Επισκέφτηκα τη μονή της Αγίας Μαρίνας οικογενειακώς σε ένα μονοήμερο προσκύνημα το καλοκαίρι του 2008. Παρά το ότι σαν προσκύνημα το ευχαριστηθήκαμε, δυστυχώς μια σειρά από ατυχίες, οι οποίες ευτυχώς έγιναν μετά την επίσκεψη στη μονή, μου χάλασαν όλη τη διάθεση. Ενδεικτικά να αναφέρω, είχαμε ένα σκασμένο λάστιχο με το οποίο ταλαιπωρηθήκαμε για πάνω από 2 ώρες, και μια αδιαθεσία κατά την επιστροφή, αρκεί μόνο να σας πω ότι από το λιμάνι της Ραφήνας έως το σπίτι, οδηγούσε με 40,4 πυρετό. Εύχομαι να ξαναπάμε με καλύτερες συνθήκες!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7309
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Δημοσίευση από stathisekp »

"οδηγούσε με 40,4 " συγνώμη, οδηγούσα ήθελα να γράψω.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσωπικές εμπειρίες από τα Μοναστήρια της Άνδρου

Δημοσίευση από aposal »

Έχω επισκεφθεί κι εγώ την Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου μαζί με τη σύζυγο μου κι ένα φιλικό μας ζευγάρι από τα Χανιά και μάλιστα πήραμε όλοι το δάκρυ της Παναγίας. Εκεί φυλάσσεται και η ιερή κάρα του Αγίου Νικολάου του εν Βουνένοις.
Η επίσκεψη στο Μοναστήρι για κάποιον που θα βρεθεί στην Άνδρο είναι, για μένα, εκ των ων ουκ άνευ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”