Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ιερά Μονή Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, στην Κύμη
Τοποθεσία : Κύμη
Νομός: Ευβοίας

Σε απόσταση πέντε περίπου χιλιομέτρων βορειοανατολικά της Κύμης, απέναντι από τις κορυφές των βουνών Αξαμένων και κάτω από το βυζαντινό κάστρο του 11ου αιώνος, απλώνεται η παλιά πέτρινη μονή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού, κτισμένη στην αγκαλιά ενός κατάφυτου λόφου, σε υψόμετρο 250 μέτρων από την επιφάνεια της θάλασσας. Η ίδρυση της μονής τοποθετείται τον 16ο αιώνα, όπως προκύπτει από ένα χρυσοκέντητο επιτάφιο που σώζεται σ' αυτήν και φέρει χρονολογία 1635 και από μια παλιά μεταλλική σφραγίδα της, που επίσης σώζεται, με ημερομηνία 1643.
Η κεντρική πύλη είναι οικοδομημένη με πέτρινα αγκωνάρια τα οποία καταλήγουν σε αψίδα και απάνω από αυτήν σχηματίζεται μεγάλη καμάρα, που καλύπτει την είσοδο. Δεξιά και αριστερά στην πύλη, υπάρχουν και σήμερα οι πολεμίστρες που παλιά χρησίμευαν για την άμυνα της μονής. Αριστερά στην αυλή τρέχει τα κρυστάλλινα νερά της μια πηγή.

Στη βορειοδυτική γωνία βρίσκεται ο πύργος, που στους χρόνους των κινδύνων ήταν το καταφύγιο των μοναχών και στο ισόγειό του σώζονται ακόμα πολεμίστρες. Στο κέντρο της μονής βρίσκεται το καθολικό, ναός σταυροειδής με τρούλο.

Σήμερα η αδελφότητα του μοναστηριού αποτελείται από μοναχές οι οποίες επιδίδονται στην αγιογραφία και το χρυσοκέντημα, και λειτουργούν έκθεση χειροτεχνημάτων.

Η μονή πανηγυρίζει στη Μεταμόρφωση του Σωτήρος (6 Αυγούστου) και του Αγίου Ιγνατίου του Θεοφόρου (20 Δεκεμβρίου).
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πρόκειται για ένα πολύ φιλόξενο γυναικείο μοναστήριο μεγάλης ομορφιάς,
πολύ νοικοκυρεμένο, πραγματικό στολίδι.
Ο γέροντάς του π. Νικόδημος είναι εξαιρετικός.

Είχα την τιμή εχθές Κυριακή να φιλοξενηθώ στη συγκεκριμένη μονή.
Το τυπικό τους, η ευγένειά τους και η φιλοξενία τους εντυπωσιακή.

Ευχαριστώ πολύ τον συμφορουμίτη και την οικογένειά του (το γνωστό και ως ηγούμενο
του φόρουμ) για την φιλοξενία στην Έυβοια και το όμορφο προσκύνημα.

Τολμήστε το.
Αξίζει το κόπο.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από agiooros »

vasilisalt έγραψε:
Τολμήστε το.
Αξίζει το κόπο.
Ετσι αξιζει το κοπο
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από aposal »

Η Εύβοια έχει πολλά, καλά μοναστήρια. Ο Νίκος τα γνωρίζει. Και αν σ' ευχαρίστησε η παραμονή στη συγκεκριμένη Ι. Μονή, που να δεις και στην περίφημη Ι. Μονή Μυρελαίου...
(ο Θεός να μας φυλάει)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από agiooros »

Στον εσωτερικό χώρο

agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από agiooros »

Εξωτερικός χώρος.
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από johnge »

Τυγχάνει και είμαι από την Κύμη αν και ζω στην Αθήνα. Η χαρά μου μεγάλη για το συγκεκριμένο topic.

Μάλιστα τυγχάνει και έχω πνευματικό/εξομολόγο τον πατέρα Νικόδημο. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χάρα που μου δώσατε. Ήμουν στη Κύμη το σ/κ που μας πέρασε, κι αν είχα ιδέα ότι κάποιος από το forum εδώ βρέθηκε στα μέρη μου θα ήταν χαρά μου να τον συναντήσω. Ο γέροντας λείπει αυτό το καιρό σε προσκυνηματικό ταξίδι στους αγίους τόπους. Θα επιστρέψει 4-5 Οκτωβρίου αν δεν κάνω λάθος.

Δεν μπορώ να μιλήσω για το μοναστήρι, γιατί δεν θα είμαι αντικειμενικός. Αξίζει όντως τον κόπο. Και οι μοναχές πολύ φιλόξενες αλλά και ο γέροντας εξαίσιος. Μάλιστα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση που έρχονται άτομα από Θεσσαλονική που ζουν στο εξωτερικό για να εξομολογηθούν, όπως και επίσης από Λαμία, Αθήνα και Χαλκίδα. Και πολλοί από αυτούς επιστρέφουν την ίδια μέρα πίσω. Αν θα θέλετε να δείτε τον γέροντα και έρχεστε από μακριά καλό είναι να ρωτήσετε αν ο γέροντας θα βρίσκεται εκεί. Δεν λείπει συχνά αλλά όταν λείπει η απουσία του ειναι αισθητή για μένα.

Αξιζει να σημειωθεί πως ο γέροντας με τις μοναχές κάθε καλοκαίρι και για 2 φορές, του Αγ. Παντελεήμωνα και προς το τέλος τους Αυγούστου τελούν παράκληση και Θεία Λειτουργία αντίστοιχα στην Κρυφή Παναγιά που βρίσκεται χτισμένη σε μια απότομη πλαγιά λίγο πιο μακριά από το Μοναστήρι. Ο δρόμος ενδείκνυται μόνο για 4Χ4 αλλά με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Πραγματικά έχω χαρεί. Όσο λυπήθηκα το Σάββατο που πήγα να εξομολογηθώ και δεν βρήκα τον γέροντα, τόσο περισσότερο ευχαριστήθηκα με το θέμα αυτό. :)

Αν κάποιος χρειαστεί οτιδήποτε, χαρά μου να βοηθήσω.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο γέροντας Νικόδημος πράγματι έλλειπε. Τον αναπλήρωνε όμως ένας καταπληκτικός γέροντας ιερέας,
που τον καταχαρήκαμε μαζί με τις πολύ φιλόξενες μοναχές.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Ήταν μια πανέμορφη Κυριακή
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από agiooros »

vasilisalt έγραψε:Ο γέροντας Νικόδημος πράγματι έλλειπε. Τον αναπλήρωνε όμως ένας καταπληκτικός γέροντας ιερέας,
που τον καταχαρήκαμε μαζί με τις πολύ φιλόξενες μοναχές.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Ήταν μια πανέμορφη Κυριακή
Ο Πατέρας Δημήτριος
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στην Κύμη Ευβοίας

Δημοσίευση από johnge »

Είναι κατανυκτική η ατμόσφαιρα και αυτό είναι που μ αρέσει. Πολύ ιδιαίτερα είναι τόσο στους Χαιρετισμούς αλλά και τη Μεγάλη Εβδομάδα όπως και στην αγρυπνία της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.

Τον πατέρα Δημήτριο έχω την εντύπωση πως δεν τον γνωρίζω. Δεν θα έχει τύχει. Εκτός κι αν, αλλά πάλι θα πω ψέμματα. Το σίγουρο είναι ότι όσες φορές λείπει, πάντα υπάρχει ένας εξαίρετος ιερέας. Τις Κυριακές (όσες βρίσκομαι στη Κύμη) λόγο ότι ο θείος μου λειτουργεί στην Αγ. Τριάδα, δίνω το παρόν εκεί και πιο σπάνια στο μοναστήρι. Αν και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ως προς την κατάνυξη αυτών που προσέρχονται στη Θεία Λειτουργία (σαφώς στις εκκλησίες του χωριού γίνεται περισσότερη φασαρία) "πρέπει" να δίνω την παρουσία μου κι εκεί. Όχι βέβαια ότι ο θείος μου θα παρεξηγήσει. Ίσα ίσα. Τέλος πάντων. Όπως μου λέει και ο γέροντας όπου και να πας, να πας με τη καρδιά σου.

Αν τύχει και ξανάρθετε μη με ξεχάσετε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”