Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίνοις

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Αθανάσιε σου οφείλω μια απάντηση.

Εγώ εξομολογήθηκα για πρώτη φορά 1 Μαρτίου 2011. Κάπου διάβασα στο Θέμα για την ΕΡΤ και την Θεία Λειτουργία έγραψες ότι μετά την αμαρτία μας ντρεπόμαστε. Δίκιο έχεις, ντρεπόμαστε όταν Εξομολογούμαστε ή όταν έρθουμε σε μετάνοια. Όταν έρθει η αίσθηση της αμαρτωλότητας μας, η επίγνωση αυτής. Μέχρι τότε το Μάρτιο, είχα περίπου 6 μήνες που προσπαθούσα να προσεγγίσω έναν άνθρωπο να μιλήσω, και όταν λέω «άνθρωπο» εννοώ άνθρωπο της Εκκλησίας, έναν οποιοδήποτε Ιερέα, άνθρωπο Πνευματικό, με πίστη, με ράσα, άνθρωπο του Θεού. Παρόλο που στην «ευρύτερη» οικογένεια υπάρχει Ιερέας και δυο μάλιστα, όχι ένας, δεν μπορούσα να μιλήσω για το Θεό, για το τι νιώθω, για το τι θέλω, είχα ερωτήματα πολλά χωρίς απαντήσεις. Όπως και ακόμα, υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να εκφραστώ για Εκείνον γιατι δεν έχω λέξη να πω, δεν βρίσκω καμία μα καμία που να μπορεί να προσεγγίζει εις το έλασσον για Εκείνον. Ποια λέξη να πω για να περιγράψω την Αγάπη Του, όταν έμαθα να αγαπώ μέσα από την Εξομολόγηση και όλα τα χρόνια δεν αγαπούσα; Ούτε καν ξέρω ποια λέξη να σου πω για να καταλάβεις το πώς «αγαπούσα» τα προηγούμενα χρόνια. Πώς να στην περιγράψω την Αγάπη Του και πως την νιώθω όταν εγώ αμαρτάνω ή έχω πτώση, και Αυτός μου έχει δώσει την ευκαιρία να μου λύνουν τα δεμένα μου οι Ιερείς; Οι λέξεις θεωρώ είναι εργαλεία που δίνουν στους ανθρώπους την δυνατότητα να επικοινωνούν μεταξύ τους, να εκφραστούν μεταξύ τους, αλλά σε ότι αφορά Εκείνον δεν μπορεί καμία λέξη να Τον περιγράψει και Αυτόν και ότι Τον περιβάλει.

Εκκλησιαζόμουν όλο αυτό τον καιρό, προσπαθούσα να πηγαίνω και σε Εσπερινούς, είχα αρχίσει να πηγαίνω κάθε Κυριακή (είχα και την μάνα μου να μου λέει που πας τέτοια ώρα; Είναι νωρίς στις 9 αρχίζει η Εκκλησία. Ο Εξάψαλμος τάχα τι να ΄ναι αναρωτιόμουν; Αφού κάποτε της λέω… θέλεις να πω στον παπά να αρχίζει 12 να πηγαίνω 12 παρά;), να έχω μια επαφή με την Εκκλησίας. 16 του μήνα Ιανουαρίου του 2011 παραμονές του Αγίου Αθανασίου που τότε έχει οριστεί να εορτάζουμε τον Άγιο Γεώργιο, πήγα στον Ναό εντελώς τυχαία, απλά με έβγαλε ο δρόμος, ντροπή να πηγαίνω στον Ναό του μόνο και μόνο επειδή με έβγαλε ο δρόμος, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Μπήκα στον Ναό, δεν είδα κανέναν, προσκύνησα τον Άγιο μου, τον καλησπέρισα (δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το τραγικό και το κακό να βλέπεις κάποιον να μιλά στον Άγιο, τόσο παρεξηγήσιμο είναι;) του πα κάτι, και τον καληνύχτισα και πήγα να φύγω. Βλέπω τότε τον Ιερέα του Ναού πάνω σε μια σκάλα να καθαρίζει τα καντήλια κοντά και απέναντι από την Λειψανοθήκη. Πως δεν πέθανα επιτόπου από την τρομάρα μου, που τον είδα ξαφνικά και στον αέρα κι όλας, ένας Θεός ξέρει, όταν μπήκα δεν τον είδα, ακόμα απορώ όταν το σκέφτομαι που ήταν και δεν τον είδα, πως δεν τον είδα, αφού πρέπει να πέρασα δίπλα απο την σκάλα 1,5 μέτρο περίπου απόσταση. Τον καλησπέρισα και εκείνον, ρώτησα τι κάνει η οικογένεια του, έφυγα, βγήκα έξω από τον Ναό. Λέω μόνος του είναι ο άνθρωπος δεν τον ρωτάω για τον Εξομολόγο να δω τι θα μου πει; Και τον ρώτησα. Ακόμα θυμάμαι τον γεμάτο έκπληξη τρόπο που με κοίταξε. Νομίζω περίμενε οποιαδήποτε άλλη ερώτηση, οικονομικής, πολιτικής, κοινωνικής θεματολογίας και φύσεως παρά αυτήν που του ΄κανα. Ίσως να τον έβαλα και σε λογισμό τον καημένο τον άνθρωπο και ποτέ δεν του ζήτησα «συγγνώμη» για αυτό… εκκλησία του Αγίου, του Πολιούχου μας και να μην έχει Εξομολόγο;… αφού το αναρωτήθηκα και εγώ η ίδια, δεν μου ΄κοψε και μένα απλά να τον ρωτήσω κάθε πότε έρχεται ο Εξομολόγος. Μου ΄πε ποιος είναι και κάθε πότε έρχεται. Τον καληνύχτισα και έφυγα. Όλο το υπόλοιπο του Γενάρη και τον Φλεβάρη πήγαινα στον Εσπερινό έβλεπα ότι η πόρτα από το εξομολογητήριο είναι κλειστή και έφευγα. Αν με παρατηρούσε κάποιος είμαι πεπεισμένη ότι θα αναρωτιόταν τι κάνει αυτή τώρα; Ή σίγουρα θα σκεφτότανε ότι μάλλον παρακολουθώ αν ο Πατέρας έρχεται στην ώρα του, αν είναι εντάξει στα Πνευματικά του καθήκοντα, στα Πνευματικοπαίδια του, αλλιώς δεν εξηγείται να φτάνω δίπλα στο πρέκι (είναι τα δοκάρια) της πόρτας και να φεύγω. Επί 6 μήνες διαιώνιζα το αίσθημα της αμαρτωλότητας μου, πραγματικά ήταν κόλαση 6 μήνες.. Ήθελα να μιλήσω με έναν άνθρωπο. (και αυτό το έχω παράπονο, καημό, αλλά καλύτερα να το πω αλλιώς και με ερώτηση, το έχω μέσα μου, γιατι ποτέ κανένας μας δεν ρωτά κάποιον που είναι στην Εκκλησία και τον βλέπει να κλαίει ή να είναι κάπως λυπημένος δεν τον ρωτά τι έχεις; Θέλεις κάτι; Είσαι καλά; Κανένας ποτέ δεν με ρώτησε. Μόνο μια φορά με ρώτησε ένας Ιερέας που με είδε στον Τάφο του Αγίου τι έχω και κλαίω, αν θέλω κάτι και ήταν τώρα πρόσφατα. Του πα ότι προσεύχομαι, και αυτή ήταν η αλήθεια, πήγε στο Ιερό του Αγίου Αθανασίου, φόρεσε το πετραχήλι, ήρθε στον Τάφο του Αγίου με ρώτησε πως με λένε και διάβασε μια ευχή και έλεγε το όνομα μου, δεν ξέρω ποια ευχή δεν συγκράτησα ούτε μια λέξη γιατι σκεφτόμουν μα τι κάνει τώρα αυτός;, αλλά αυτός ο Ιερέας μου έβγαλε τον καημό που είχα για όλους τους υπόλοιπους, να ΄ναι τον έχει ο Θεός καλά, δεν τον ξέρω δυστυχώς, πρέπει να είναι ένας από τους Ιερείς του Μητροπολιτικού Ναού).

Ήξερα ότι υπάρχει μοναξιά, όταν είμαστε μόνοι μας σε ένα χώρο, στο σπίτι, γενικά μοναξιά που όλοι ίσως κάποτε νιώσαμε ηθελημένα και μη, δεν είχα βιώσει όμως την Πνευματική μοναξιά. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει Πνευματική μοναξιά. Επί 6 μήνες παρόλο που προσπαθούσα δεν μπορούσα να προσεγγίσω κανέναν. Φυσικά και δεν φταίγαν οι Ιερείς ή ο Πατέρας. Αλλά δύσκολα παιδιά πολύ δύσκολα η μετάβαση μου έγινε απο την μια ζωή στην άλλη. Ήταν μαρτύριο. Όλο αυτό τον καιρό από τον Αύγουστο μέχρι τον Μάρτιο διάβασα δεν φαντάζεσαι πόσα βιβλία, που φυσικά δεν θυμάμαι τίποτα τώρα. Μου λύσανε όμως πάρα πολλές απορίες. Ήθελα να μάθω όσα μου στερήσανε όλα αυτά τα 15 χρόνια.

1η του μήνα Μάρτη είπα θα μπω στο εξομολογητήριο και ότι γίνει. Δεν με ξέρει δεν τον ξέρω σκεφτόμουν για τον Πατέρα, το πολύ πολύ να γίνω ρεζίλι και να τον κάνω να γελάει μαζί μου, δεν είναι η πρώτη φορά μήδε η τελευταία που ρεζιλεύομαι. Και πώς να αρχίσω, τι να του πω; Θα μου κάνει ερωτήσεις; Τα Γιάννενα μικρή πόλη, κορνάρεις στην Πλατεία Πάργης και σε ακούνε στο Νησάκι, θα του τα πω σήμερα θα τα ξέρουν όλοι σε 3 ώρες. Να ναι μεγάλος, ναι μικρός; Και τα προσωπικά πως τα λες; Δεν φαντάζεσαι τι σκεφτόμουν. Αφού άφησα τους πάντες να μπουν, έμεινα τελευταία, είχα πάει στις 4 και μπήκα στις 9 κ 30 το βράδυ.

Άνοιξε η πόρτα από το Εξομολογητήριο, και στεκόμουν στην πόρτα από τον Ναό, 10 μέτρα περίπου η απόσταση. Είχε έρθει η ώρα μου, δεν υπήρχε κανείς άλλος. Τον κοίταξα προς στιγμήν, έπειτα γύρισα το κεφάλι μου αριστερά στην πλατεία και σκεφτόμουν να φύγω. Τον ματακοιτάζω ήταν στην θέση του και με κοιτούσε. Φυσικά παρακαλούσα να είχε φύγει, ...καλά μα τι κάνει ακόμα δεν έφυγε.... Τότε έκανα δειλά τα βήματα μου προς το μέρος του. Μπήκα στο εξομολογητήριο, τον χαιρέτισα, φυσικά και δεν του ασπάστηκα την Ιεροσύνη του και κάθισα στην καρέκλα. Παύση, σιγή για μερικά δευτερόλεπτα. Ξαφνικά του λέω δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ. Και δεν ξέρω τι να πω. Μου λέει ότι σε βαραίνει. Τον κοιτάζω και κουνάω το κεφάλι καταφατικά κ πάλι παύση, πάλι, μεγάλη παύση όμως τώρα. Λεπτά ολόκληρα. Μια κοιτούσα αυτόν, μια κοιτούσα μια εικόνα του Άγιου Γεώργιου, μια το πόμολο της εξώπορτας, μια το παράθυρο της πόρτας (που εκεί του είπα το κορυφαίο …ωραίο κουρτινάκι έχετε… υπάρχει ένα κουρτινάκι λευτκό στο παράθυρο) ήθελα να φύγω, μια του ψέλλιζα κάτι, άντε πάλι παύση και όλα αυτά από λίγο πάλι από την αρχή, αυτό πρέπει να κράτησε 30 λεπτά. Εντέλει εξομολογήθηκα 2 ώρες. Το αίσθημα της ανάπαυσης που το έζησα εκείνη την μέρα για πρώτη φορά ήταν απερίγραπτο. Η ελευθερία μου;

Έτσι εξομολογήθηκα πρώτη φορά Αθανάσιε. Ο Θεός ξέρει πότε είναι η ώρα του καθενός μας να Τον γνωρίσουμε. Και Αυτός κρίνει με ποιόν άνθρωπο θα Τον γνωρίσουμε, πως θα Τον γνωρίσουμε, και το πότε θα Τον γνωρίσουμε.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από faviola »

Καλή στερέωση στον αγώνα σου. Και γω που άρχισα να εξομολογούμαι από 5 χρονών όλο αμαρτίες είμαι. Άσε που από την α' λυκείου μέχρι σήμερα που είμαι 2ο έτος τις ίδιες αμαρτίες έχω... Μετάνοια 0!
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

panagiotisspy έγραψε:Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ κι' εγώ Μαρίνα και να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που κάνεις με τις συνεχείς αναρτήσεις, που δείχνει την Αγάπη σου για τον Άγιό σου.. Και επίσης για τις από ψυχής καταθέσεις σου..

Είναι πανέμορφος ο ναός όντως..

Όσο αφορά το παρακάτω που έγραψες:
δεν ήξερα πως γράφεται η λέξη "Βατοπαίδι". Την έγραψα κάπου και την έγραψα και με (ε) δηλαδή Βατοπέδι αλλά και με (αι) δηλαδή Βατοπαίδι. Την έχω δει την λέξη σε κείμενα και με τα δύο γράμματα αλλά το επίσημο site της Μονής είναι με (αι). Άρα το σωστό πρέπει να είναι Βατοπαίδι.
η παράδοση λέει, ότι ναυάγησε ο μικρός γιός του αυτοκράτορα Θεοδοσίου και θαυματουργικά διεσώθη και μετεφέρθη..
Και βρέθηκε κάτω από μία βάτο στην περιοχή που βρίσκεται σήμερα το Βατοπαίδι..
Βρέθηκε λοιπόν το παιδί στη βάτο, εξ' ου και το Βατο-παίδι..

Νάσαι καλά αδελφή μου....
Παναγιωτάκη μου, να σαι καλά. Δεν είναι κόπος. Πως θα μπορούσε να ναι κόπος; Αυτές οι κατεθέσεις ψυχής όπως τις λες, πέρα ότι μάλλον σας κουραζω (εμένα με σώσανε οι δικές σας καταθέσεις) το κάνω μόνο και μόνο να δείτε ότι ο Θεός παρουσιάζεται εκεί που δεν Τον περιμένουμε και σε εκείνους (σε μας τους αμαρτωλούς) που δεν Τον περιμένουνε/ με. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω κάποιον που είναι στην θέση μου και νιώθει όπως εγώ εκείνο το 6μηνο.

Και επίσης να σας πω, ότι σήμερα πήρα το πρόγραμμα με τις ομιλίες της Ιεράς μου Μητρόπολης, που θα αναρτήσω αυριο γιατι κοιμάμαι όρθια τώρα :mrgreen: :mrgreen:

Τελος για να σας πω καληνύχτα, είπα στον υπεύθυνο Ιερέα του Ναού, τον πατήρ Ευάγγελο ότι θέλω να κάνω ένα site για τον Αγιο. Για την ακρίβεια, γιατι δεν ήξερα τι θα μου απαντήσει ο άνθρωπος, και μόνο το ΝΑΙ ήθελα για απάντηση, του πα να το έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του, ότι πρέπει να κάνουμε ένα site και μεχρι του χρόνου τέτοια εποχή να είναι έτοιμο. Και θα το κάνω εγώ. Πρέπει να πάρει μάλλον κάποια σχετική άδεια, να δούμε τι θα περιέχει μου πε. Τον άκουσα θετικό, και πολύ χάρηκα για αυτό. Γιατι σκεφτόμουν ότι θα απαντούσε ΟΧΙ. Είναι ακόμα πολλά αλλά τουλάχιστον του το πα, να το χει στο μυαλό του ο άνθρωπος και εν καιρό, σιγά σιγά θα το κάνουμε. Πρώτα ο Θεός.

Για το Βατοπαίδι, δεν το γνώριζα αυτό που έγραψες για το παιδί και την βάτο. Σε ευχαριστώ που μου το πες. Νομίζω τώρα δεν θα το ξεχάσω ποτέ το πως γράφεται η λέξη.

Καλό βράδυ. Η Παναγια και ο Αγιος Γεώργιος στο προσκεφάλι μας να είναι. Καλό ξημέρωμα σε όλο τον κόσμο. Καληνύχτα!
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

faviola έγραψε:Καλή στερέωση στον αγώνα σου. Και γω που άρχισα να εξομολογούμαι από 5 χρονών όλο αμαρτίες είμαι. Άσε που από την α' λυκείου μέχρι σήμερα που είμαι 2ο έτος τις ίδιες αμαρτίες έχω... Μετάνοια 0!

Τώρα το δα Άννα μου, σχώραμε. Σε ευχαριστώ, και εσύ καλό αγώνα, όλος ο κόσμος μάλλον καλό αγώνα να έχει. "Ο καθένας κάνει τον αγώνα του" λόγια του Πατρός μου, ότι πει ο Θεός καλή μου. Νομίζω όταν είσαι από μικρός στην Εκκλησία, στην Εξομολόγηση, αρχίζεις τον αγώνα σου απο την αρχή απο το μηδέν, σου βάζουν μια βάση και ξεκινάς και πορευεσαι εν Χριστώ. Εμένα έπρεπε να γκρεμιστεί το παρελθον, να κάνω νεα βάση, και να επαπροσδιορίσω "τα θέλω" μου, να έρθουν τα πάνω κάτω. Μακάρι να μπορούσα να έχω στο νου μου το ...Kύριε ποίησον με οίον θέλεις, ως θέλεις, καν θέλω καν μη θέλω... αυτό το "καν μη θέλω" μεγάλη κουβέντα τελικά!
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Ο τάφος του Αγίου μου. Είναι στον μικρό Ναό, αριστερά του Μητροπολιτικού Ναού, του Αγίου Αθανασίου. Για αυτό και τον Άγιο μας τον εορτάζουμε 17 Ιανουαρίου.

_______________
Σύντομη Ιστορική Επισκόπηση
της Μητροπόλεως Ιωαννίνων


Ο χρόνος της ίδρυσης της επισκοπής Ιωαννίνων δεν είναι εξακριβωμένος. Βεβαίως ο Ιωαννίτης Ζαχαρίας παρίστατο και υπέγραψε τα πρακτικά της (υπέρ του Πατριάρχου Φωτίου) συνόδου του 879, αλλά δεν είναι δυνατόν να ταυτίσουμε την Ιωαννίνη με τα Ιωάννινα. Μόνη εξακριβωμένη ιστορική μαρτυρία για την ύπαρξη της επισκοπής Ιωαννίνων είναι η αναγραφή σε αυτοκρατορικό έγγραφο του 1020 (επί Βασιλείου Β΄ του Βουλγαροκτόνου) ότι η επισκοπή Ιωαννίνων, υπάγεται, όπως μνημονεύτηκε και παραπάνω, στη νεοσύστατη αυτοκέφαλη Αρχιεπισκοπή Αχρίδας.

Η προαγωγή της επισκοπής Ιωαννίνων σε μητρόπολη έγινε στα 1318/9, τότε δηλ. που τα Ιωάννινα αποκόπηκαν από το δεσποτάτο της Ηπείρου και επανασυνδέθηκαν με την αυτοκρατορία της Κωνσταντινουπόλεως, επί αυτοκράτορα Ανδρονίκου Β΄ Παλαιολόγου, ο οποίος ''τετίμηκε και τον αρχιερατικώς αυτής προστησόμενον της του μητροπολίτου και υπερτίμου κλήσεως και τιμής απολαύειν αεί''.

Η Μητρόπολη Ιωαννίνων κατείχε την 53η θέση στην τάξη πρωτοκαθεδρίας, αργότερα την 15η, το 1842 ανήλθε στην 13η ''.δια το είναι εις αυτήν καθέδραν υπερτάτης ηγεμονίας και κέντρον πολιτικής κυβερνήσεως της Ελλάδος απάσης''. Από του 1913 κ.ε. κατέχει την 12η θέση.

Ο μητροπολίτης Ιωαννίνων φημίζεται ως ''υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας''. Έξαρχος πάσης Ηπείρου τιτλοφορήθηκε το 1806, ενώ είναι άγνωστο πότε τιμήθηκε με τον τίτλο του εξάρχου Κερκύρας. Πάντως σε πατριαρχικό και συνοδικό σιγγίλιο του έτους 1634 με το οποίο ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις παρεχώρησε την επωνυμία ''μέγας'' στους κληρικούς της πρώτης πεντάδας της μητροπόλεως Ιωαννίνων, ο τότε μητροπολίτης (και μετέπειτα οικουμενικός Πατριάρχης) Παρθένιος φημίζεται ως ''υπέρτιμος και έξαρχος Κερκύρας''.

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΝΑΟΣ
Ως πρώτος μητροπολιτικός ναός Ιωαννίνων φέρεται ο ναός ο σεμνυνόμενος στο όνομα του αρχαγγέλου Μιχαήλ, ο οποίος είχε αναγερθεί μετά το 1204 από τον ''πολιστή'' της πόλεως Μιχαήλ Άγγελο Κομνηνό.

Ο αρχάγγελος Μιχαήλ θεωρούνταν προστάτης της πόλεως και της περιοχής Ιωαννίνων, ήταν δε προνόμιο της Μητροπόλεως Ιωαννίνων να τελεί κάθε χρόνο 15νθήμερη πανήγυρη προς τιμήν του αρχαγγέλου Μιχαήλ (26 Οκτωβρίου μέχρι 8 Νοεμβρίου), της οποίας καρπωνόταν το εισόδημα.

Σήμερα η Μητρόπολις Ιωαννίνων έχει την πνευματική-ποιμαντική ευθύνη της διακονίας δύο επαρχιών του Νομού Ιωαννίνων (επαρχία Δωδώνης και Μετσόβου). Για την καλύτερη διακονία του πληρώματος της Εκκλησίας διαιρείται σε δεκατρείς Αρχιερατικές Περιφέρειες και διακονούν 250 κληρικοί. Η Μητρόπολις Ιωαννίνων είναι υπό την πνευματική δικαιοδοσία του Μητροπολίτου Ιωαννίνων κ.κ. Θεοκλήτο.


ΚΑΜΠΕΡΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ
χάρτης
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Στην Ιερά Μονή Βελλάς

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε λίγο καιρό, δεν γνωρίζω πόσο γιατι δεν εξαρτάται απο μένα, οι ομιλίες του Συνεδρίου για τα 100 χρόνια απο την ίδρυση της Σχολής μας, της Βελλάς, θα δημοσιευθούν. Ίσως μπορέσω, το υπόσχομαι ότι θα προσπαθήσω να τις βρω σε ηλεκτρονική μορφή, για να μπορέσω να σας αναρτήσώ κάτι απο αυτό το σημαντικό γεγονός. Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι είχα το δικαίωμα να το παρακολουθήσω και εγώ, θεωρούσα ότι είναι μόνο για Ιερείς. Όταν το έμαθα ήταν λίγο αργά :20 :20 :20 .

ΠΗΓΗ
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Από τις τοιχογραφίες του καθολικού της μονής Αγ. Τριάδας Παλιοχωρίου Λάιστας.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Ο Άγιος Σπυρίδων, ο Άγιος Γεώργιος και ο Άγιος Αντώνιος από τη Μονή Δουραχάνης Ιωαννίνων. Πρέπει να σας πω κάποτε για την Μονή αυτή που πέρασε Τούρκικος στρατος πάνω στην παγωμένη λίμνη και δεν το γνώριζαν, θεωρούσαν ότι είναι παγωμένη πεδιάδα, και περπάτησαν απο την μια πλευρά στην άλλη της λίμνης. Όταν φτάσανε απέναντι, οι κάτοικοι απόρρησαν απο που ήρθαν. Οι Τούρκοι απάντησαν απο την πεδιάδα. Φυσικά τους εξήγησαν ότι πεδιάδα δεν υπάρχει, αυτό που υπάρχει σε εκείνο το σημείο είναι λίμνη. Και απο το γεγονός αυτό, το Θαύμα αυτό, ορθότερα, ο Τούρκος αξιωματούχος έχτισε την Μονή αφιερωμένη στην Γέννηση της Θεοτόκου μας που τους έσωσε.

Παιδιά δεν είμαι Πνευματικός άνθρωπος, προσπαθώ όμως. Οι Τούρκοι δεν χρειάζεται να πω και να αναλύσω τι κάναν στην Ελλάδα. Σκέφτομαι :45 :45 (σπανίως γίνεται αυτό :mrgreen: :mrgreen: ) ότι αν εκείνη την στιγμή που περνούσαν απέναντι, έσπαγε ο πάγος της λίμνης θα ήταν πανωλεθρία, χιλιάδες ζωές χαμένες. Ο Θεός όμως τους προφύλαξε αν και ήταν Μουσουλμάνοι δεν πιστεύουν σε Αυτόν, αν και κάναν τόσο κακό, σφάξανε ανθρώπους, αιχμαλώτους, δούλους κτλ, τους έσωσε, πραγματικά είναι απο τα περίεργα αυτό το γεγονός. Έχω την εντύπωση ότι ο Θεός αφήνει να συμβεί (και στον καθέναν μας αλλά και γενικά, σε μεγάλα γεγονότα καθοριστικά για λαούς όπως ένας πολέμος) γιατι ξέρει καλύτερα Αυτός απο μας. Έχει Τους λόγους Του.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”