Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από nickzark »

Απο μικρη ηλικια πηγαινα στο μοναστηρι του Αγ. Μηνα που ειναι στον Νομο Δραμας , συνορα με νομο Σερρων διπλα στο χωριο περιχωρα.Οχι γνωστο αλλα ενα υπεροχο μοναστηρι και απλα οποιος επιθυμει το προτεινω
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από max1 »

nickzark έγραψε:Απο μικρη ηλικια πηγαινα στο μοναστηρι του Αγ. Μηνα που ειναι στον Νομο Δραμας , συνορα με νομο Σερρων διπλα στο χωριο περιχωρα.Οχι γνωστο αλλα ενα υπεροχο μοναστηρι και απλα οποιος επιθυμει το προτεινω
Είναι αντρική ή γυναικεία η αδελφότητα; Είναι πολλοί μοναχοί -ές;
Άβαταρ μέλους
akylina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Αιτωλοακαρνανία

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από akylina »

Δεν κοίταξα τις παλαιότερες αναρτήσεις αν έχει προταθεί απο άλλον αδελφό, για προσκύνημα στους Αγίους Τόπους... Ταξίδι στα μέρη που έζησε & περπάτησε ο Κύριος μας.. Επίσκεψη στις Ιερές Μονές της πόλης των Ιεροσολύμων μα & εκτός αυτής. :smile:
Είναι ένα τάμα ζωής για πολλούς ανθρώπους. Είναι τόσο συγκινητικό να βλέπεις ηλικιωμένους & νεόυς να μαζεύουν με κόπο, στερήσεις, ολόκληρο το έτος χρήματα για να κατέβουν έστω μια φορά Ιεροσόλυμα.. :105 Είναι μάθημα ζωής να βλέπεις τους Αγιοταφίτες Πατέρες να ''φυλούν Θερμοπύλες".. Να ζήσεις & να αισθανθείς μαζί τους τον κόπο, :cry: τον μόχθο, την υπομονή, την αγάπη.. Μια αγάπη που δίνει, χωρίς να παίρνει & να ζητά τίποτε.. Είναι μάθημα ζωής λοιπόν, ιδιαίτερα για τους νέους ανθρώπους που ακόμη διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους, ένα τέτοιο ταξίδι.
Άς το βάλουμε στόχο, ας το κάνουμε τάμα ζωής το προσκύνημα στους Αγίους Τόπους.. Σίγουρα τα ωφέλη & η αλλαγή της ψυχής μας θα είναι τεράστια. :25
Ήθελα να ευχηθώ καλό ταξίδι σε πολλούς αδελφούς που γνωρίζω οτι θα κατέβουν Πάσχα στα Ιεροσόλυμα. Να είναι άξιο το προσκύνημά τους & επίσης να τους αξιώσει ο Κύριος να δούν το Άγιο Φώς.
-Αινείτε τον Κύριον εκ των ουρανών,αινείτε αυτών εν τοις υψίστοις..
-Ευφράνθην επι τοις ειρηκόσι μοι εις οίκον Κυρίου πορευσόμεθα. Εστώτες ήσαν οι πόδες ημών εν ταις αυλαίς σου, Ιερουσαλήμ..
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από stathisekp »

KIXE35 έγραψε:θα ήθελα να προτεινω πραγματικα να επισκεφτειτε το Ιερο Μετόχιο του Αγίου Παντελεημονος Πεντέλης.
.....
Πραγματικά εξαιρετικό μοναστήρι, μια ανάσα από την Αθήνα. Το επισκεπτόμουν από μικρός (πρόλαβα και τον π. Σίμωνα) και αργότερα με την οικογένειά μου και ειδικά με τον πρώτο μου γιό όταν ήταν ακόμη 5-6 χρονών, πολλές φορές, ακόμη και τα βράδυα του χειμώνα με χιόνι, ότι ώρα και να ήταν, οι γέροντες Ισαάκ και Ιωσήφ μας καλοδεχόντουσαν και δίπλα στο τζάκι στο παλιό αρχονταρίκι, συζητούσαμε ατελείωτες ώρες!!!! :105 :105
Είχα αρκετούς μήνες να το επισκεφτώ και το επισκέφτηκα πάλι πριν από κανένα μήνα. Ο πάτερ Ισαάκ δεν ήταν πλέον εκεί, (αντ΄ αυτού είδα δύο νέους μοναχούς, ρώτησα που βρίσκεται και μου απάντησαν αόριστα κάπου στην Πελοπόνησσο). Πράγματι έχει καλωπισθεί αρκετά, πλέον όμως έχει "ωράριο", νομίζω στις 6,30μ.μ. κλείνουν οι πόρτες, και δεν μπορείς να το επισκεφτείς όπως παλιά :( :(
Νομίζω πιό παλιά, όταν ήταν πιό άγνωστο ήταν καλύτερα, πιό "άμεσο" πιο εύκολα προσβάσιμο.
Θα ξαναπάω, ίσως να ήταν η πρώτη μου εντύπωση μετά την αλλαγή που με ξένισε.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από paulina »

nickzark έγραψε:Απο μικρη ηλικια πηγαινα στο μοναστηρι του Αγ. Μηνα που ειναι στον Νομο Δραμας , συνορα με νομο Σερρων διπλα στο χωριο περιχωρα.Οχι γνωστο αλλα ενα υπεροχο μοναστηρι και απλα οποιος επιθυμει το προτεινω
Είχα πάει πριν 15 χρόνια και δεν θυμάμαι πολλά, μόνο ότι μου άρεσε!

Είναι γυναικείο.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από stathisekp »

Για τον Άγιο Παντελεήμονα Πεντέλης. Έμαθα σήμερα τις ώρες που είναι ανοικτή η μονή, από τις 7 το πρωί έως τις 1μ.μ και το απόγευμα για μεν το χειμώνα από τις 4 έως τις 6,30 για δε το καλοκαίρι από τις 5 έως τις 7,30. Το καλοκαιρινό ωράριο θα ισχύει από την Τρίτη 29/3/2011. Κάθε Δευτέρα η Μονή είναι κλειστή. Ο π. Ονούφριος είναι κάθε Τετάρτη ενώ ο π.Ιωσήφ κάθε Παρασκευή, τις ώρες λειτουργίας της Μονής.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από nickzark »

max1 έγραψε:
nickzark έγραψε:Απο μικρη ηλικια πηγαινα στο μοναστηρι του Αγ. Μηνα που ειναι στον Νομο Δραμας , συνορα με νομο Σερρων διπλα στο χωριο περιχωρα.Οχι γνωστο αλλα ενα υπεροχο μοναστηρι και απλα οποιος επιθυμει το προτεινω
Είναι αντρική ή γυναικεία η αδελφότητα; Είναι πολλοί μοναχοί -ές;
Γυναικειο ειναι.Με λιγες μοναχες.Μικρο μοναστηρι αλλα μεσα στην φυση.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re:

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Misha έγραψε:Φιλε Μαξιμε για το μοναστηρι στο Ακριτοχωρι εχω πολλες -πολλες -πολλες επιφυλαξεις (εχει συμβει να ειμαι αυτηκοος και αυτοπτης μαρτυρας στο χωρο,δες το πμ)

για την περιοχη των Σερρων αξιζει να παει κανεις (ειδικα οι γυναικες) στον Τ.Προδρομο εξω απο την Πολη των Σερρων.

ειναι το ομορφοτερο μοναστηρι εκτος Αγιου Ορους!!!

για τις γυναικες ειναι σα να πηγαινουν σε αγιορειτικο μοναστηρι!δεν διαφερει σε τιποτα.τωρα μαλιστα ανακαινιζεται και γινεται ακομη πιο ομορφο.

μοναδικη εμπειρια!
εκει πηγε ο πατριαρχης Γενναδιος μετα την απομακρυνση του απο τον θρονο λιγο μετα την Αλωση.


για τα εσωτερικα της μονης γνωριζω πως η γεροντισσα εχει πνευματικο συνδεσμο με τον π.Εφραιμ τον Φιλοθείτη.τα υπολοιπα τα μαθαινει κανεις συζητωντας,ρωτωντας κι εχοντας τα ματια του ανοιχτα.


κοντα στη Σαλονικη ειναι το Πανοραμα ,που ειναι ουσιαστικα το γυναικειο μετοχι της Ι.Μ.Γρηγοριου και φυσικα το μοναστηρι του αγιου Ιωαννη του θεολογου στη Σουρωτη που χτιστηκε με τις οδηγιες του π.Παισιου ,(οπου και αναπαυεται ο π.Παίσιος) και ακολουθει τα χναρια του.
Αδελφε Misha οχι επειδης ειμαι και ζω σε αυτα τα μερη αλλα αν ειθελες στειλε μου και εμενα το Π.Μ να σου εξηγησω μερικα τα οποια δεν ειναι αυτα που νομιζεις καταλαβα περι τηνος προκειτο κριμα να σκεφτετε κανεις ετσι

οσο για το αλλο που ειπες ναι και εγω δεν εχω δει ομορφοτερο μοναστηρη εκτος αγιου ορους

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από Dimitris39 »

nickzark έγραψε:
max1 έγραψε:
nickzark έγραψε:Απο μικρη ηλικια πηγαινα στο μοναστηρι του Αγ. Μηνα που ειναι στον Νομο Δραμας , συνορα με νομο Σερρων διπλα στο χωριο περιχωρα.Οχι γνωστο αλλα ενα υπεροχο μοναστηρι και απλα οποιος επιθυμει το προτεινω
Είναι αντρική ή γυναικεία η αδελφότητα; Είναι πολλοί μοναχοί -ές;
Γυναικειο ειναι.Με λιγες μοναχες.Μικρο μοναστηρι αλλα μεσα στην φυση.
Αξιζει να επισκεφτη κανεις και την Ιερα μονη Αγιας Κυριακης ειναι λιγο πιο περα αν πατε εκει παρτε τηλεφωνο να ερθω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από Dimitris39 »

επισης αλλο ενα καταπληκτικο γυναικειο μοναστηρη
Οσιου Γεωργιου Ομολογητου Δραμα

http://osiosgeorgios.pblogs.gr/
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”