Καλός πνευματικός Κρήτη???

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Καλησπέρα.......έχει υπ όψιν κανείς κάποιον γέροντα μοναχό ή πάτερ ...στο νομό Ηρακλείου στη Κρήτη..?
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αρχιμανδρίτη ιερομόναχο π. Ιωαννίκιο
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από aposal »

Ο πνευματικός της ενορίας σου Δημήτρη! Ο Θεός του έδωσε το δικαίωμα να είναι ιερέας και ο Μητροπολίτης το δικαίωμα να είναι είναι πνευματικός. Ας μην απορρίψουμε και τους δύο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Δεν ρωτάω για μένα...για ένα φίλο. Δεν είναι πάντα ο πνευματικός της ενορίας σου ο κατάλληλος για να σε οδηγήσει...ο πνευματικός πρέπει να σου ταιριάζει !
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από aposal »

Ποιος κρίνει την καταλληλότητα, ή το ταίριασμα; Αυτός που είναι στραβάδι και βαδίζει σαν τυφλός, προσπαθώντας να βρει τον δρόμο του;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Η εκκλησία μας προτείνει τον πνευματικό της ενορίας μας αλλά μας λέει επίσης πως αν δεν μας κάνει...για οποιοδήποτε λόγο...δεν πειράζει να ψάξουμε για κάποιον άλλο που μας αναπαύει τη ψυχή μας περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από ntinos »

dimitris_79 έγραψε:Η εκκλησία μας προτείνει τον πνευματικό της ενορίας μας αλλά μας λέει επίσης πως αν δεν μας κάνει...για οποιοδήποτε λόγο...δεν πειράζει να ψάξουμε για κάποιον άλλο που μας αναπαύει τη ψυχή μας περισσότερο.
Έχει ΠΜ.
Οι Πατέρες το έχουν πει πολλάκις: ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΠΑΥΕΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ, ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΕ ΑΝΑΠΑΥΕΙ (όχι το λογισμό σου, αλλά την καρδιά σου).
Ο γέροντας Εφραίμ Βατοπαιδίου είναι πολύ σαφής σε αυτό: https://youtu.be/8te5L7LASaU?t=59m2s
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από aposal »

Πάσο.
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι πως μεγαλύτερη σημασία παίζουν η ταπείνωση του πιστού, που θα τον οδηγήσει σε πλήρη αναφορά των αμαρτιών του χωρίς καμιά υποψία δικαιολογίας και η διάθεσή του να κάνει υπακοή σε ό,τι του πει ο πνευματικό του. Ενδεχομένως αυτά τα δύο να μην τα βγάζει ο αμαρτωλός πιστός σε οποιονδήποτε ιερέα, αλλά μόνον σε κάποιον που, κατά την κρίση του, φαίνεται σεβάσμιος.
Ας είναι έτσι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από ntinos »

aposal έγραψε:Πάσο.
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι πως μεγαλύτερη σημασία παίζουν η ταπείνωση του πιστού, που θα τον οδηγήσει σε πλήρη αναφορά των αμαρτιών του χωρίς καμιά υποψία δικαιολογίας και η διάθεσή του να κάνει υπακοή σε ό,τι του πει ο πνευματικό του. Ενδεχομένως αυτά τα δύο να μην τα βγάζει ο αμαρτωλός πιστός σε οποιονδήποτε ιερέα, αλλά μόνον σε κάποιον που, κατά την κρίση του, φαίνεται σεβάσμιος.
Ας είναι έτσι.
Σεβαστά και σωστά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν διαλέγεις ένα τυχαίο πνευματικό, για να τα κάνεις αυτα...πας σε αυτόν που σου ταιριάζει, σε αναπαύει (πως αλλιώς να το πω!)...και αυτός θα σου δείξει τον δρόμο για να τα ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ!...ταπείνωση, μετάνοια, υπακοή, κλπ. δεν είναι κάτι που έχουμε και απλά πάμε να 'σκληραγωγηθούμε' για να το εφαρμοσουμε μέσω κάποιου τυχαίου πνευματικό...ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!...μέσω του πνευματικού όμως προσπαθούμε να τα αποκτήσουμε....προσπαθούμε.
Επίσης, το θέμα της υπακοής είναι διφορούμενο...πολλοί κρύβονται πίσω από τον πνευματικό γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη της ζωής τους στα χέρια τους και πετάνε το μπαλάκι στον πνευματικό για να είναι καλυμμένοι στο τι θα κάνουν (τα λόγια αυτά δεν είναι δικά μου, αλλά του π. Βαρνάβα Γιάγκου από ομιλία του, θα παραθέσω το λινκ κάποια στιγμή).

Τεσπά, ξεφύγαμε νομίζω, εγώ παρέθεσα ένα λινκ που είναι πολύ σαφες και ιν του δε ποιντ.

Επίσης, μην ξεχνάμε και τι έλεγε ο Άγιος Παίσιος: " Να βρείτε έναν ΚΑΛΟ πνευματικό, να προσεύχεστε και να κοινωνάτε. (δεν είπε να πάτε σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πνευματικό).” Όπως επίσης: “όπως κοιτάζουμε να βρούμε ένα καλό γιατρό για την υγεία μας, έτσι πρέπει να βρούμε και ένα καλό πνευματικό”

Είναι γνωστό ότι άλλο πνευματικός, άλλος εξομολόγος: να άλλο ένα παράδειγμα: " ...Χρειάζεται, όμως, υποβοήθηση ο μετανοών, συνήθως, για να μπορέσει να διακρίνει στα προβλήματά του την συμφέρουσα (πνευματικά) λύση. Από αυτό συνεπάγεται ότι πρέπει να βρει ένα ΚΑΛΟ πνευματικό οδηγό, όχι απλά ένα εξομολόγο." (Λεόντιος Μοναχός ∆ιονυσιάτης)
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες παραθέτοντας αποσπάσματα, ομιλίες κοκ, από Πατέρες που τονίζουν την εύρεση ΚΑΛΟΥ (και όχι τυχαίου) πνευματικού... Το τι σημαίνει καλός, είναι ξεχωριστό για τον καθένα, και πρέπει να ψαχτεί για να μην πέσει σε πλάνη….
Τεσπά, ο γέροντας Εφραιμ ήταν πολύ σαφής στο τι σημαίνει καλός πνευματικός.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο…έστειλα και πμ στο φίλο με κάποιες προτάσεις.
Αυτά.
Χαίρεσθε και αγαλλιάσθε!
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Καλός πνευματικός Κρήτη???

Δημοσίευση από nickzark »

Κ πως ορίζεται ένας καλός πνευματικός βρε παιδιά??? Έχω ακούσει πχ να λένε δεν θέλω να είναι αυστηρός. Άλλος να λέει θέλω να δίνει συμβουλές. Άλλος ότι πχ δεν δίνει συμβουλές αλλά ακούει χωρίς να κρίνει κ δεν είναι αυστηρός. Τελικά εκτός φυσικά από το τι βολευει τον καθένα πως είναι ένας καλός πνευματικός??? Άλλος θέλει διορατικό σαν τον όσιο Πορφύριο ας πούμε να στα βρίσκει δηλαδή πριν ακόμα μιλήσει...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”