Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Τι ναοί σας γεμίζουν πιο πολύ ?

Μικροί ναοί χωρίς βαβούρα
18
51%
Μικροί ναοί με βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
1
3%
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν μου φταίνε οι ναοί αν εγώ δεν είμαι ήρεμος μέσα μου
16
46%
 
Σύνολο ψήφων: 35

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

raxil έγραψε:H Mεταμόρφωση του Σωτήρος ( Παναγία του Κοττάκη ) στην Κυδαθηναίων .
Παρόλο ότι έχει και αρμόνιο , η λειτουργία είναι πολύ ιεροπρεπής .
Moυ αρέσει ΠΟΛΥ ΕΚΕΙ και τιμούν και τον ΑΓΙΟ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ κάθε χρόνο και έχουν και όπως μπαίνεις δεξιά μια εικόνα του Αγίου με ένα καντήλι
Πολύ όμορφα
Και εκεί νομίζω είναι και ψάλτης ? βοηθός ιερέα ? ιερέας β ? δεν ξέρω , ένα παιδί που πηγαίναμε μαζί στη σχολή υποψηφίων κατηχητών της Αρχιεπισκοπής
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!!!!!
Ναι ........... πήγαινα στη σχολή υποψηφίων κατηχητών της Αρχιεπισκοπής
Αλλά προς το παρών κατηχώ τον εαυτό μου :roll:
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Εγώ πηγαίνω η στους Αγίους Θεοδώρους (πλ. Κλαθμώνος) η Άγιο Φίλιππο
(Θησείο) η στην εκκλησία που είναι δίπλα στο σταθμό στο Θησείο
Άν και έχω 50 μ από το σπίτι μου εκκλησία στο Περιστέρι. Επειδή εκει ευχαριστιέμαι λειτουργία ,τώρα το γιατί ευχαριστιέμαι εκεί δεν ξέρω απλά συμβαίνει.
katerina71 έγραψε:Ανάλογα με την ενορία που είμαστε, θα είναι και ο ναός. Αν λόγου χάρη είμαστε στο κέντρο της Αθήνας με τόσους χιλιάδες κατοίκους ο ναός θα είναι μεγάλος, ο κόσμος πολύς με φασαρία, με ταλαντούχους ψάλτες.
Αντίθετα σε μία μικρή ενορία, θα έχει πολύ λιγότερο κόσμο κια φυσικά λιγότερη φασαρία.
Επίσης, δεν μου αρέσει να πηγαίνω σε άλλη ενορία, επειδή είναι ο ναός της πιο γραφικός. Ψηφίζω το τελευταίο, δηλαδή ότι δεν μου φταίει το απέξω, σημασία έχει σε τι κατάσταση είμαι.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

Εάν πάω σε άλλη ενορία νιώθω ότι κάνω απιστία, ότι προδίδω. Κάτι σαν "αλλού τρως αλλού πίνεις και αλλού ... κ.τ.λ." Αυτή είναι η ενορία μας, αυτόν τον ναό έχει και αυτόν τον ιερέα. Έτσι νιώθω.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

δεν ξερω παιδια αλλα εγω εριξα την ψηφο μου στο Δεν μου φταίνε οι ναοί αν εγώ δεν είμαι ήρεμος μέσα μου

οταν διαβαζω την απιστευτη κατασταση των μεγαλων Ναων που λειτουργουσε
ο Αγ Ιωαννης της Κροστανδης και πως ηταν εσωτερικα....τι να πω;
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Μάνο, διόρθωσε το ερωτηματολόγιο. Έχεις δύο ίδιες ερωτήσεις και μας μπερδεύεις.... :lol: (ναι αυτό φταίει...)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

123 έγραψε:Μάνο, διόρθωσε το ερωτηματολόγιο. Έχεις δύο ίδιες ερωτήσεις και μας μπερδεύεις.... :lol: (ναι αυτό φταίει...)
ΩΧ Δεν διορθώνετε :((((((((((((((
Κανονικά είναι ΜΕ Βαβούρα και το άλλο ΧΩΡΙΣ Βαβούρα
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

NIKOSZ έγραψε:Βασικα ομως αισθανομαι παντα ομορφα στον Αγ Νικολαο Καλλιθεας που ειναι το "σπιτι" μου...
Νίκο μοιραζόμαστε το ίδιο,υπέροχο,σπίτι.
Να πούμε και στους φίλους μας,ότι ο ιερός Ναός του Αγ. Νικολάου κάθε Κυριακή τελεί και δεύτερη Θεία Λειτουργία 10:30-11:30.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

taje έγραψε:
NIKOSZ έγραψε:Βασικα ομως αισθανομαι παντα ομορφα στον Αγ Νικολαο Καλλιθεας που ειναι το "σπιτι" μου...
Νίκο μοιραζόμαστε το ίδιο,υπέροχο,σπίτι.
Να πούμε και στους φίλους μας,ότι ο ιερός Ναός του Αγ. Νικολάου κάθε Κυριακή τελεί και δεύτερη Θεία Λειτουργία 10:30-11:30.
ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟ !!!!!!
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Όντως Μάνο, η τέλεση δεύτερης Θείας Λειτουργίας είναι μια πολύ καλή πρωτοβουλία,που έχει φέρει πολύ κόσμο,ίδίως νέους,κοντά στην εκκλησία.
Γενικότερα ο ναός του Αγ.Νικολάου παρουσιάζει πλούσιο έργο,καθώς έχει σχολή γονέων(κάθε Δευτέρα απόγευμα),συνάξεις φοιτητών και αποφοίτων(κάθε Πέμπτη Βράδυ),στέγη πρόνοιας γερόντων,κέντρο ενοριακής αγάπης(όπου καθημερινά συτίζονται 180
συνάνθρωποι μας),τμήμα παραδοσιακών χορών,τμήματα κεντητικής τέχνης και δανειστική βιβλιοθήκη.
Είναι εύκολο να έρθει οποισδήποτε στο ναό,καθώς απέχει 5 λεπτά απο τον ηλ.σταθμό της Καλλιθέας.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Γενικώς δεν με πειραζει πως θα είναι οι ναοί, αλλα με πειραζουν ιδιίτερα κάποια πράγματα όπως:
1) όταν έχει πολυκοσμία και δεν αερίζονται καλά. 2-3 φορές σε ναό κόντεψα να λυποθημήσω! (Απαραδεκτο)
2) Όταν υπάρχουν κάποια άτομα που μιλάνε μεταξύ τους και σεν βρίσκεται ένας Επίτροπος να τους πει πως ενοχλούν. Ή όταν οι ίδιοι οι επίτροποι μιλάνε μεταξύ τους και λένε "καλημέρα" σε όποιον ενορίτη πάει να παρει κερί. 50 καλημέρες να πουν πάει σου την "εσπασε".
3) Όταν κάνει κρύο και τα καλοριφέρ υπολειτουργούν.
4) Όταν υπάρχουν κάποιοι σούπερ Ορθόδοξοι (επίτροποι κλπ) οι οποίοι θεωρούν εκκοσμίκευση το κλιματιστικό το καλοκαίρι μη λαμβάνοντας υπόψιν ανθρώπους που έχουν προβλήματα υγείας και τους πειραζει ή είναι επικίνδυνη γι' αυτούς η υψηλή θερμοκρασία (λες και οι καρδιακοί π.χ. δεν δικαιούνται να παρακολουθήσουν μια παρακληση τον 15αυγουστο)
5) Με ενοχλεί όταν κατα την διάρκεια του κοινωνικού ακούς τα "γκλιν-γκλαν" από το μέτρημα των κερμάτων του δίσκου.
6) Με ενοχλεί όταν ο ιερέας επαναλαμβάνεται στα κηρύγματά του, η σκέψη του δεν έχει ειρμό, το θέμα του δεν έχει θεματική πρόταση και καλά οργανωμένους επί μέρους στόχους που θα εμπλουτίζουν το θένα και επί ένα 10λεπτο με 15λεπτο ταλαιπωρείται αφάντασταα η ακοή μου.
7) Με ενοχλούν οι μεγάλες εντάσεις στα μικρόφωνα λες και μιλάει ο Καραμαλής στην πλατεία Αριστοτέλους.
8) Με ενοχλεί, τελος, ο ίδιος μου ο εαυτός που δεν πηγαίνει προετοιμασμένα και δεν προσεύχεται σωστά εν ώρα θ.Λειτουργίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”