Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Τι ναοί σας γεμίζουν πιο πολύ ?

Μικροί ναοί χωρίς βαβούρα
18
51%
Μικροί ναοί με βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
1
3%
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν μου φταίνε οι ναοί αν εγώ δεν είμαι ήρεμος μέσα μου
16
46%
 
Σύνολο ψήφων: 35

yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από yparxei »

βρε ηρεμηστε
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

taje έγραψε:
YiaVi έγραψε:Καλά και στον Άγιο Νικόλαο, βέβαια πολύ μεγάλη ενορία με πάρα πολύ κόσμο.
Και εξαρτάται από το ποιος λειτουργεί. Γιατί τα τελευταία 2 χρόνια έχει χαλάσει λίγο η κατάσταση εκεί...
Μέχρι και τον Μεγάλο Κανόνα του Αγίου Ανδρέα Κρήτης πέρυσι Μικρό τον κάνανε. Έφαγε άγριο πετσόκομμα :cry: (επειδή εφημέριος ήταν ο συγκεκριμένος...). Ενώ στη Μεταμόρφωση Καλλιθέας κρατούν πολύ καλύτερα την τάξη. Και τελευταία έχει και καλό δεξιό ψάλτη.
Ε είμαι λίγο καρφί.... :lol:
Χωρίς να διατηρώ προσωπικές σχέσεις με κανέναν από τους ιερείς ή τους επιτρόπους του ναού του Αγ. Νικολάου,οφείλω να απαντήσω σε ορισμένες ανακρίβειες που ο φίλος YiaVi,άθελα του παρέθεσε.
Καταρχήν, το ότι μια ενορία έχει πάρα πολύ κόσμο δείχνει πολλά για την δραστηριότητα που έχει αναπτύξει στην τοπική κοινωνία.
Το ότι έχει πολύ κόσμο δεν σημαίνει ότι την ώρα που τελείται η Θ.Λειτουργία επικρατεί οχλαγωγία.
Τα τελευταία δύο χρόνια εκκλησιάζομαι στον ναό αυτόν και δεν έχω διακρίνει κανένα σημάδι παρακμής.Μπορεί όντως να συνέβη το περιστατικό στο οποίο αναφέρεσαι,αλλά και οι ιερείς είναι άνθρωποι και ίσως κάποια αδιαθεσία τους αναγκάζει κάποιες φορές να "συντομεύουν" την τέλεση των ακολουθιών.
Γνωρίζεις άλλη ενορία στην Καλλιθέα που να τελεί 2 Θείες Λειτουργίες την Κυριακή,ώστε να προσελκύσει και τους νέους στον χώρο του Χριστού?
Γνωρίζεις άλλη ενορία στην Καλλιθέα που παραμονές Πρωτοχρονιάς να τελεί κάθε χρόνο αγρυπνία?
Γνωρίζεις άλλη ενορία στην Καλλιθέα που να διαθέτει δανειστική βιβλιοθήκη,τμήμα διδασκαλίας παραδοσιακων σχολών,τμήμα κεντητικής τέχνης,σχολή γονέων,σύναξη φοιτητών και αποφοίτων,στέγη γερόντων και κέντρο ενοριακής αγάπης(με 180 μερίδες σίτισης ημερησίως).
Έλεος! Είπα εγώ ή υπαινίχθηκα οχλαγωγία στον Άγιο Νικόλαο; Το ότι μαζεύει πολύ κόσμο είναι ευνόητο, από τον Ιλισσό μέχρι τη Συγγρού εκτείνεται η ενορία. Ή ότι δεν έχει φιλανθρωπικό έργο; Τεράστιο και σε αντίξοες συνθήκες. Είπα ότι η ενορία δεν έχει δραστηριότητες; Τόση εμπάθεια πια και παρερμηνεία; Είπα ότι δεν υπάρχουν καλοί ιερείς στην ενορία; Για κάποιους από αυτούς βάζω το χέρι μου στη φωτιά, πραγματικοί άνθρωποι του Θεού. Για συγκεκριμένο πράγμα μίλησα.
Και για να είμαι πιο σαφής (και μιλάω πάλι για τον Άγιο Νικόλαο): Δεν μου αρέσει η πάγια τακτική της Αρχιεπισκοπής να παραμερίζονται διαρκώς οι έγγαμοι ιερείς, με χρόνια ευσυνείδητης υπερεσίας του θυσιαστηρίου ή με ποιμαντικό έργο ή και τα δύο μαζί, προς χάριν νεαρών αρχιμανδριτών, οι οποίοι ούτε πνευματικό έργο διαθέτουν (ούτε καν με τη "λάντζα" του φιλοπτώχου δεν ασχολούνται), ούτε καν τις ακολουθίες με τάξη και ευλάβεια τελούν. Ο νοών νοείτω.
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

creative256 έγραψε:Sχετικά με τη δεύτερη λειτουργία.. Πιστεύω ότι αν είναι να ξενυχτήσεις και μετά να πας στη δεύτερη λειτουργία καλύτερα να μην πας καθόλου... Να ξέρεις τουλάχιστον οτι είσαι αμαρτωλός.Είμαι κάθετα αντίθετος με τις δεύτερες λειτουργίες..

(μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε )
Και υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν την νύχτα
(νυχτοφύλακες, οδηγοί ταξι, σερβιτόροι,κλπ)
Ας μην είμαστε τόσο τυπολάτρες.
Υπάρχουν και γονείς με μικρά παιδιά. Υπάρχουν και περιπτώσεις που το αντρόγυνο θα χρειαστεί να πάει στην εκκλησία με βάρδιες (ναι! συμβαίνει). Υπάρχουν και υποχρεώσεις. Υπάρχουν και ενορίες πολυπληθείς που δεν χωράνε τον κόσμο οι ναοί.
Ας μην είμαστε απόλυτοι.
kwn1
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από kwn1 »

εαν θελετε ηρεμια κ κατανυξη να πηγαινεται σε μικρους μη ενοριακους ναους..παρεκκλησια,ιδρυματικους ναους,προσκυνηματικους ναους..εαν καποιο θελει ενα τετοιο ειδος ναου ακουω καλα λογια για εννα εκκλησακι,αγιος δημητριος ο λουμπαδιαρης-λουμβαδιαρης- διπλα απο την ακροπολη , μετα το εστιατοριο διονυσος..καλο ειναι να μην φευγουμε απο την ενορια μας και καλο ειναι να συμμετεχουμε στις διαφορες δραστηριοτητες της ενοριας μας.
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Μοναστήρι του Παντοκράτορα στον Αγρό της Κέρκυρας απλά τέλειο-υπόψην ότι είχε την καθοδήγηση του Γέροντα Παίσιου.
Μοναστήρι της Παναγίας της Κασσιωπήτρας στο Κανόνι με τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας-ο ηγούμενος αν και μόνος του έχει καταφέρει με τη χάρη του Θεού να κάνει κάτι πραγματικά υπέροχο.
Και τα δύο μοναστήρια είναι δώρο Θεού για την Κέρκυρα. >:D<
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Καλημέρα σε όλους.Να σας πω και εγώ την άποψη μου,σαν μάνα 3 παιδιών.Όταν τα παιδιά είναι ήσυχα από μικρά ,πας στον ναό και πάλι όχι από την αρχή,γιατί κουράζονται,κλαίνε και στεναχωριέσαι και σε αγριοκοιτάνε σχεδόν όλοι,οπότε πας όταν λέει το Πιστεύω.Αν είναι ζωηρά,τολμώ να πω στο πάτερ ημών και συγχωρέστε με,αλλά δεν γίνεται αλλιώς.Οπότε δεν ψάχνεις κατανυκτικούς ναούς(που μου αρέσουν πάρα πολύ),αλλά ναούς που υπάρχει κατανόηση από ιερείς και δόξα τον Καλό Θεό υπάρχουν εκκλησίες που πηγαίνεις αριστερά ή δεξιά και είναι μόνο για γονείς και μικρά παιδιά.Έχω δώσει μάχες εγώ με κάτι κοκόνες που τους σκανδαλίζουν ντεμέκ τα παιδάκια!Δεν λέω να σηκώνουν τον τόπο με τις φωνές τους,αλλά ούτε σούζα μπορείς να τα'χεις.Όσοι έχουν τέκνα θα με καταλάβουν!Ευελπιστώ να μου χαρίσει χρόνια ο Καλός Θεός και κάποτε να πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας,να πηγαίνω σε κατανυκτικούς και εγώ ναούς,που το έχω καημό.Ότι θέλει το θέλημα Του.Ελπίζω να μην σκανδάλισα και να μην κούρασα κανέναν. :)
plou73
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

plou73 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.Να σας πω και εγώ την άποψη μου,σαν μάνα 3 παιδιών.Όταν τα παιδιά είναι ήσυχα από μικρά ,πας στον ναό και πάλι όχι από την αρχή,γιατί κουράζονται,κλαίνε και στεναχωριέσαι και σε αγριοκοιτάνε σχεδόν όλοι,οπότε πας όταν λέει το Πιστεύω.Αν είναι ζωηρά,τολμώ να πω στο πάτερ ημών και συγχωρέστε με,αλλά δεν γίνεται αλλιώς.Οπότε δεν ψάχνεις κατανυκτικούς ναούς(που μου αρέσουν πάρα πολύ),αλλά ναούς που υπάρχει κατανόηση από ιερείς και δόξα τον Καλό Θεό υπάρχουν εκκλησίες που πηγαίνεις αριστερά ή δεξιά και είναι μόνο για γονείς και μικρά παιδιά.Έχω δώσει μάχες εγώ με κάτι κοκόνες που τους σκανδαλίζουν ντεμέκ τα παιδάκια!Δεν λέω να σηκώνουν τον τόπο με τις φωνές τους,αλλά ούτε σούζα μπορείς να τα'χεις.Όσοι έχουν τέκνα θα με καταλάβουν!Ευελπιστώ να μου χαρίσει χρόνια ο Καλός Θεός και κάποτε να πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας,να πηγαίνω σε κατανυκτικούς και εγώ ναούς,που το έχω καημό.Ότι θέλει το θέλημα Του.Ελπίζω να μην σκανδάλισα και να μην κούρασα κανέναν. :)
Καλημέρα αδελφοί μου και ο Θεός μαζί μας!

Στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμωνος Γλυφάδας, υπάρχει ειδικό δωμάτιο μέσα στην εκκλησία όπου είναι μόνο για τους γονείς με μικρά παιδιά, έτσι ώστε να μην ενοχλούν το υπόλοιπο εκκλησίασμα (για αυτούς που ενοχλούντε). Το ίδιο επίσης συμβαίνει και στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνα Ιλισσίων, όπου εκεί ο χώρος αυτός είναι ο κάτω ναός που υπάρχει.

Δεν λέω ότι είμαι υπέρ, αλλά πιστεύω ότι σε μεγάλες ενορίες λόγω του ότι έχει πολύ κόσμο ίσως να είναι μια καλή λύση...

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε κ εμένα...
Όλα επί των ημερών μας?! ;-)
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

Yunan έγραψε:
'Εχω φύγει και εγώ από Ναό όταν δεν άντεξα κάποτε τον ψάλτη, με την εξαιρετική κατά τα άλλα φωνή αλλά για τη Σκάλα του Μιλάνου και όχι για τον Ι.Ναό.
Εγώ μια φορά τα έψαλλα στον ψάλτη γιατί με είχε εκνευρίσει τόσο πολύ που δεν άντεχα άλλο χώρια που είχε και κάτι μηχανήματα μαζί του για να κάνει αυξομειώσεις στην φωνή του και έβγαζαν ένα βουητό που αισθανόσουν μελίσσια να βρίσκονται μέσα λαβύρινθο του αυτιού σου. Ε δεν άντεξα και με το τέλος της λειτουργίας του τα ΄ψάλλα και εγώ.
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

katia έγραψε:".....αλλά νομίζω ότι είναι ένας ναός γεμάτος νεολαία......"

Υπάρχουν ναοί γεμάτοι νεολαία και μάλιστα στην Αθήνα??? Αν συμβαίνει αυτό, είναι αισιόδοξο.

Τώρα αναφορικά με το θέμα δεν πιστεύω ότι πάμε για όλα αυτά σε ένα ναό. Δε θα φανώ απόλυτη και να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να προτιμάει έναν ναό και να νιώθει καλύτερα σ' αυτόν, αλλά το θέμα είναι ο εαυτός μας. Αν καταφέρουμε να κοιτάζουμε αυτόν, δε θα βλέπουμε τίποτα άλλο από το ναό. Κι αυτό βέβαια δεν το λέω ως δικό μου επίτευγμα. Αυτό είναι δεδομένο.
Κι εγώ τώρα τελευταία παρατηρώ νέους ανθρώπους στην εκκλησία, είτε εδώ (Αθήνα Κορυδαλλός)) είτε στο χωριό μου (Ν.Πρεβέζης).Και σε συζήτηση που είχα με μια γνωστή μου στο Περιστέρι μου είπε το ίδιο πράγμα. Όντως είναι πολύ αισιόδοξο για όλους μας, και προσωπικά με βοηθάει και με στηρίζει προσωπικά.
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Κατερίνα είναι σίγουρα αισιόδοξο. Απλά νομίζω είναι φαινόμενο να δεις νεολαία στην Εκκλησία τουλάχιστον για την περιοχή μου. Θεωρούσα ότι σε μεγαλύτερα ακόμη αστικά κέντρα τα πράγματα θα ήταν χειρότερα.
Για να σου μεταφέρω κάπως την κατάσταση, θα σου πω ότι κάθε Κυριακή πρωί, δε θα δεις ίσως και κανένα νέο από 20-30 χρονών. Ελάχιστοι είναι οι νέοι άνω των 30. Εκτός του ότι βέβαια, οι νέοι που συνήθως βλέπεις στην Εκκλησία, διακατέχονται από ένα πνεύμα κοσμοκαλογερισμού (π.χ. πρέπει οπωσδήποτε οι κοπέλες να ντύνονται σαν μοναχές).
Όπως και να χει όμως, το να βλέπεις όλο και περισσότερους νέους στην Εκκλησία, είναι σίγουρα μια κατάσταση που θα στήριζε τη νεολαία εντός Εκκλησίας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”