Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Τι ναοί σας γεμίζουν πιο πολύ ?

Μικροί ναοί χωρίς βαβούρα
18
51%
Μικροί ναοί με βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
1
3%
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν μου φταίνε οι ναοί αν εγώ δεν είμαι ήρεμος μέσα μου
16
46%
 
Σύνολο ψήφων: 35

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Δημοσίευση από lovethink »

Πήγα εκκλησία τη Κυριακή στον Αη Γιάννη Γαργαρέτας ?
Ναι καλά ακούσατε
Πολύ ξενέρωσα
Πήγα έχοντας στο μυαλό μου ότι θα ακούσω τη ψαλμωδία όπως την ακούμε πάντα
Με τον Παπά να ψέλνει με τους ψάλτες και το παιδάκι να βγαίνει να λέει το Πάτερ Ημών
Αντ'αυτού είδα ένα ιερέα μόνο του στο χώρο του Ιερού και πάνω δεξιά προς τη πόρτα κατά πίσω χορωδία
Και να πω ότι ψέλναν και όμορφα
Εχω πάει σε Ρώσικο ναό και ήταν ΥΠΕΡΟΧΑ
Και άκουγα σε ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ λόγια (δεν ξεχώριζες άρθρωση ) , σε νότες και συγχορδίες ΑΓΝΩΣΤΕΣ Για τα αυτιά μου και τις επιρροές μου ( ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΕΡΚΥΡΑ !!!!!! και υποτίθετε εκεί είμαστε επιρρεασμένοι από τη δύση )
Κάποια στιγμή ξεκινάνε το Πάτερ Ημών όλη η χορωδία τσούρμο με ένα στυλ δεύτερες φωνές τρίτες .....
Καθόλου δεν μου άρεσε
Σηκώθηκα και έφυγα
Ναι .... έφυγα πριν τελειώσει , δεν μπορούσα , βαριόμουν , δεν μου άρεσε , δεν μπορούσα να νιώσω , σπίτι μου ήξερα πως βάζοντας βυζαντινούς ύμνους αν ήθελα και να άναβα το καντήλι πιο πολύ αίσθηση Κυριακής θα είχα
Ξέρω ότι δεν είναι έτσι όλοι οι ναοί φυσικά
Αλλά ..... δεν μου αρέσει η χορωδία στους ναούς
Μου αρέσει να πάω σε μια εκδήλωση να την ακούσω , αλλά στην εκκλησία θέλω ΨΑΛΤΕΣ δεν θέλω χορωδία
Είμαι υπερβολικός ?
Εβλεπα όλα αυτά τα γκρίζα κεφάλια ( το 99, 99999999 % ηλικιωμένοι εντελώς ) και σκέφτομαι ότι θα τους είναι κάτι πρωτόγνωρο
Εδώ με ξενίζει εμένα που είμαι νέος άνθρωπος και είμαι και από Κέρκυρα και λατρεύω τη μουσική και δεν με χαλάει η Δύση και η Ευρωπαϊκή μουσική και ο Ευρωπαϊκός πολιτισμός
Αλλά δεν ξέρω ........ γιατί χαλάνε έτσι τη λειτουργία ?
Θα φέρει πιο πολύ κόσμο ?
*************************************************************
Βάση των παραπάνω σκέφτηκα ότι είναι καλό να κάνουμε μια μικρούλα έρευνα για το τι είδους κλίμα μας αρέσει να υπάρχει στην εκκλησία
και να προτείνουμε έναν ναό που έχουμε πάει και μας εκφράζει

*************************************************************
Εμένα μου αρέσουν οι μικρές εκκλησίες που δεν έχουν πολλά φώτα αναμέννα αλλά μόνο καντηλάκια και χαμηλό φωτισμό
Που δεν έχουν πολλά μικρόφωνα ντουντούκες σαν λαϊκή αγορά να ακούγετε απ'έξω στο προαύλιο αλλά να υπάρχει καθαρός ήχος και ξεκούραστος στα αυτιά
Μου αρέσει να μην τρέχουν σαν τρελλοί οι ψάλτες και να σέβονται ότι από κάτω υπάρχουν ακροατές που δεν έχουν χαρτιά μπροστά τους και δεν τους είναι εύκολο να αρπάζουν στο δευτερόλεπτο τη καθαρεύουσα και τα αρχαία
Μου αρέσει να ΜΗΝ υπάρχει χορωδία αλλά γλυκειές ψαλμωδίες
(Δεν μπορώ τα πολύ βαριά ισοκρατήματα και τα ατέλειωτα έψιλον )
Μου αρέσει να υπάρχει ησυχία στο χώρο των κεριών και να μην βλέπω δύο γιαγιάδες (που αν τις έβλεπα στον ύπνο μου θα τρόμαζα ) να κοιτάνε θυμωμένα όλο το κόσμο και να αρπάζουν τα κεριά 10 - 10 με τις χούφτες και να τα σβύνουν
Μου αρέσει η αίσθηση ότι όλοι προσεύχονται ταπεινά
και μου αρέσει ο ιερέας να είναι γλυκός και να μην κάνει από τον άμβωνα κυρήγματα ατέλειωτα πολιτικού περιεχομένου και ατέλειωτης κριτικής
Δεν μου αρέσει να ακούω πριν τη θεία κοινωνία ότι υπάρχει λαχειοφόρος αγορά με έπαθλο ένα αρνί
Δεν μου αρέσει να ακούω για κουπόνια και γκλίγκι γκλίγκι τα κέρματα πίσω μου
Δεν μου αρέσει κάποιοι να παίρνουν πρωτοβουλίες μέσα στο ναό και χωρίς να σε ξέρουν να σου λένε "νεαρέ .. εκεί πήγαινε ..εκεί κάτσε
Δεν μου άρεσε που με ξεμπρόστιασε παπάς επειδή πήγα να προσκυνήσω την ώρα που έκανε κύρηγμα και με πρόσβαλε μπροστά σε όλους φωνάζοντας να περιμένω να τελειώσει !!!!!!! (ασχετο αλλά το θυμήθηκα )
Δεν μου αρέσει που όλοι οι ναοί της Αθήνας είναι σαν φωτοτυπία οι τοίχοι
(Εχω συνηθίσει στη Κέρκυρα που είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ με ΥΠΕΡΟΧΑ χρώματα μπορντό μπλε χρυσό κτλπ )

Εδώ στην Αθήνα λοιπόν
Αγαπημένος μου ναός είναι του Αγίου Δημητρίου στη Πλάκα
Εκεί έψελνε νομίζω ο Αθανάσιος Διάκος
Είναι λίγο βαρύ ώρες ώρες το κλίμα, πχ τις μεγάλες γιορτές συνεχίζει να είναι πένθιμο το κλίμα και χαμηλών τόνων , αλλά νομίζω ότι είναι ένας ναός γεμάτος νεολαία και ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟΣ ΝΑΟΣ !!!!!!
Εχει πάει κανείς ?

**********************************************************
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ
==========

Είμαι εγώ υπερβολικός ; είναι λογικό ή δεν είναι λογικό να θες να βρεις ένα ναό που να μπορεί να σε εκφράζει και να σε γεμίζει ηρεμία και γαλήνη και χαρά ?
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

βρε Μανο γιατι δεν πας στο Ορος επιτελους; :lol:
εκει θα τα βρεις αυτα που ψαχνεις
Εικόνα
Yunan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα

Δημοσίευση από Yunan »

Καλημέρα!

Φίλε Lovethink σε καταλαβαίνω απόλυτα.

'Εχω φύγει και εγώ από Ναό όταν δεν άντεξα κάποτε τον ψάλτη, με την εξαιρετική κατά τα άλλα φωνή αλλά για τη Σκάλα του Μιλάνου και όχι για τον Ι.Ναό.

Εντάξει και εμείς είμαστε ανώριμοι πνευματικά, αλλά όλα έχουν σημασία. Και οι ψάλτες και ο Ναός και ο ιερέας και οι επίτροποι και πολλά άλλα.

Εάν ανέβεις Θεσσαλονίκη, προσπάθησε να πας και να λειτουργηθείς στον Άγιο Νικόλαο τον Ορφανό στην Άνω Πόλη.

Η αγαπημένη μου εκκλησία στη Θεσσαλονίκη.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Yunan έγραψε:Καλημέρα!

Φίλε Lovethink σε καταλαβαίνω απόλυτα.

'Εχω φύγει και εγώ από Ναό όταν δεν άντεξα κάποτε τον ψάλτη, με την εξαιρετική κατά τα άλλα φωνή αλλά για τη Σκάλα του Μιλάνου και όχι για τον Ι.Ναό.

Εντάξει και εμείς είμαστε ανώριμοι πνευματικά, αλλά όλα έχουν σημασία. Και οι ψάλτες και ο Ναός και ο ιερέας και οι επίτροποι και πολλά άλλα.

Εάν ανέβεις Θεσσαλονίκη, προσπάθησε να πας και να λειτουργηθείς στον Άγιο Νικόλαο τον Ορφανό στην Άνω Πόλη.

Η αγαπημένη μου εκκλησία στη Θεσσαλονίκη.
Αν ανέβω θεσσαλονίκη θα με βρεις στου Τερκενλή να τρώω τσουρέκια :lol: :lol: :lol:
Yunan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα

Δημοσίευση από Yunan »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Ο Αγιος Ιωάννης ο Κυνηγός, λεωφόρος Βουλιαγμένης, αντίθετα από τον Άγιο Ιωάννη Γαργαρέττας, είναι πολύ πιο παραδοσιακή ενορία.
Παραδοσιακή ενορία, το κατά δύναμη, είναι και η Μεταμόρφωση στην Καλλιθέα.
Αυτά για τις εκκλησίες εκτός κέντρου...
Για όσους είναι προς Πειραιά, αν θέλουν μικρό και ήσυχο ναό, θα συνέστηνα τον Άγιο Χαράλαμπο στην Καστέλλα.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

YiaVi έγραψε:Ο Αγιος Ιωάννης ο Κυνηγός, λεωφόρος Βουλιαγμένης, αντίθετα από τον Άγιο Ιωάννη Γαργαρέττας, είναι πολύ πιο παραδοσιακή ενορία.
Παραδοσιακή ενορία, το κατά δύναμη, είναι και η Μεταμόρφωση στην Καλλιθέα.
Αυτά για τις εκκλησίες εκτός κέντρου...
Για όσους είναι προς Πειραιά, αν θέλουν μικρό και ήσυχο ναό, θα συνέστηνα τον Άγιο Χαράλαμπο στην Καστέλλα.
Κοίτα κουφό
Για τον Αγιο Ιωάννη Γαργαρέττας λέω και εγώ ότι δεν μου αρέσει καθόλου
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Re: Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Δημοσίευση από spetzouras »

lovethink έγραψε:Αγαπημένος μου ναός είναι του Αγίου Δημητρίου στη Πλάκα

Εκεί έψελνε νομίζω ο Αθανάσιος Διάκος
Είναι λίγο βαρύ ώρες ώρες το κλίμα, πχ τις μεγάλες γιορτές συνεχίζει να είναι πένθιμο το κλίμα και χαμηλών τόνων , αλλά νομίζω ότι είναι ένας ναός γεμάτος νεολαία και ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟΣ ΝΑΟΣ !!!!!!
Εχει πάει κανείς ?

*********************************************************

Τι μου θύμισες τώρα...

Πραγματικά πολύ ωραίο κλίμα...κατανυκτικό και πολύ νεολαία στο εκκλησίασμα. Έβαλαν λάμπες στο εκκλησάκι ή ακόμα με τα κεριά είναι;

Πίνεις και το καφεδάκι σου στην αυλή στο τέλος.
Όλα επί των ημερών μας?! ;-)
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

stratos έγραψε:βρε Μανο γιατι δεν πας στο Ορος επιτελους; :lol:
εκει θα τα βρεις αυτα που ψαχνεις
Stratos για το Όρος έχει απόλυτο δίκιο. Μόνο εκεί μπορείς να βρεις την απόλυτη κατάνυξη.

Όμως εγώ για όσους βρίσκονται στην Κοζάνη έχω να προτείνω τον προσκηνυματικό ναό των Αγίων Αναργύρων. Δυστυχώς ο πατήρ Γεώργιος είναι άρρωστος τον τελευταίο καιρό, αλλά επλίπζω να γίνει γρήγηρα καλά, για να συνεχίσει το θεάρεστο έργο του.

Επίσης θα πω ότι όποιος θέλει πραγματικά να αισθανθεί κατάνυξη στη Θεία Λειτουργία πρέπει να πηγαίνει στο ναό απ΄την αρχή του Όρθου, που έχει λίγο κόσμο και τα τροπάρια του Όρθρου βοηθούν στην κατάνυξη.

Ρε Μάνο άμα ψηφίσω "μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα", μου λες που θα βρω ένα τέτοιο; :D :D :D :D
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

Ανάλογα με την ενορία που είμαστε, θα είναι και ο ναός. Αν λόγου χάρη είμαστε στο κέντρο της Αθήνας με τόσους χιλιάδες κατοίκους ο ναός θα είναι μεγάλος, ο κόσμος πολύς με φασαρία, με ταλαντούχους ψάλτες.
Αντίθετα σε μία μικρή ενορία, θα έχει πολύ λιγότερο κόσμο κια φυσικά λιγότερη φασαρία.
Επίσης, δεν μου αρέσει να πηγαίνω σε άλλη ενορία, επειδή είναι ο ναός της πιο γραφικός. Ψηφίζω το τελευταίο, δηλαδή ότι δεν μου φταίει το απέξω, σημασία έχει σε τι κατάσταση είμαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”