Αγίασμα Αγίου Χαραλάμπους

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά μήπως υπάρχει κάτι νεότερο για το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη? Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Εχω ρωτησει ,αν υπαρχει αγιασμα ,αλλα μου ειπαν οτι για το συγκεκριμενο δεν εχουν ακουσει τιποτα.Μια πρεσβυτερα και Θεολογος ομως μου ειπε οτι για δερματοπαθειες ειναι ο Αγιος Νικολαος Εν.Βουναινης στη Θεσσαλια καπου.Η καρα του ειναι στην Ανδρο Μονη Παναχραντου.Εχουν βοηθηθει ανθρωποι!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Υ.Σ Μου ειπε οτι και το λαδακι που θα παρεις απο εκει ,οτι με αυτο μπορεις να αλειφτεις.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά υπάρχει μήπως κάποιος που θα πάει στην Κωνσταντινούπολη το άμεσο μέλον? Αν ναι ας μου στείλει p.m. στο andreas_tsaknopoylos@hotmail.com
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά υπάρχει κανένα νεότερο για το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη που έχω γράψει? Ευχαριστώ
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά ψάχνοντας στο google για το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη είδα καταχώρηση στο forum των 4 τροχών κάποιος έγραψε για μια πίστα αγώνων και έδινε οδηγίες πως να πάει κάποιος λέγοντας στο Χορτιάτη από το χωριό Λιβάδι προς Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη στον νομό Θεσσαλονίκης πάνω στο δρόμο, να είστε καλά
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Δημοσίευση από andreastsa »

Το ξαναφέρνω στην ε3πιφάνεια μήπως το δει κάποιος επισκέπτης για το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη

Ευλογείτε, με λένε Ανδρέα, θέλω να σας ρωτήσω κάτι: μήπως γνωρίζετε που υπάρχει ΑΓΙΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ? Θα σας πω πως το είδα στον ύπνο μου (ελπίζω πως ήταν από τον Άγιο Χαράλαμπο κατά παραχώρηση Θεού)όταν είχα πάει να κάνω τάμα στο Άγιο στης Ιερά Μονή του Αγίου Στεφάνου των Αγίων Μετεώρων που έχουν και την Κάρα του Αγίου Χαραλάμπου. Λοιπόν η εικόνα που είδα στον ύπνο μου ήταν πως πήγα να πιω από το Αγίασμα του Αγίου, το Αγίασμα ήταν πετρόκτιστο με τσιμέντο (ένα κτίσμα και για τις δύο βρύσες) όπως στις πλατείες των χωριών, είχε δυο βρύσες, από αριστερά ήταν με σωλήνα που έτρεχε συνέχεια και από αυτή πήγα να πιω και δεξιά ήταν άλλη μια με κόκκινη βάνα(χειροκίνητη) που ήταν κλειστή και από πάνω από αυτές τις δύο βρύσες υπήρχε οριζόντια πινακίδα που έγραφε ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ. Αν γνωρίζετε κάτι για αυτό, αν το έχετε δει σας παρακαλώ πείτε μου γιατί έχω μια λοιμώδη ασθένεια και ζήτησα βοήθεια από τον Άγιο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Διάβασα σε ένα βιβλίο για κάποια Αγιάσματα και δεν ανέφερε τον Άγιο ή την Αγία έχω διαβάσει πως υπάρχουν στο 1)Βελεστίνο Μαγνησίας,, 3)στο χωριό Αγία Παρασκεύη Αξιούπολης(Κιλκίς), 4)στο χωριό Μαντήλι Σερρών, 5)στην Πρώτη Σερρών μέσα στο χωριό, 6)στο χωριό Μικρό Σούλι Παγγαίου Σερρών, 7)στην Προσοτσάνη Σερρών, 7)σε ένα άλσος 2,5 khm πριν την Ξάνθη, 8)στα Μογλενά(Αλμωπία) Πέλλας, 9)στη Μονή Βλατάδων Θεσσαλονίκη, 10)στην Αγία Παρασκεύη μετά τις Ταγαράδες στη Θεσσαλονίκη, 11)στην Περιστέρα στον Χορτιάτη 1,5 khm νοτιοδυτικά 12)στη Νέα Μόδυτο Λαγκαδά, 13) στο Εξωκκλήσι του Αγίου χαραλάμπη στην Ίππειο Λέσβου, 14)στην Αναταλοκή Θράκη στο Χαραλαγκιονέν(Ηράκλεια) και στο Μικρό Τσεκμετζέ, 15)στη Μικρά Ασία στο Αιβανόζ έχει Εκκλησάκι του Αγίου Χαραλάμπη, 16) στο χωριό Κατσιδόνι στην Κρήτη. Μπορείτε να με βοηθήσετε αν είστε σε ένα μέρος κοντά σε κάποιο από αυτά? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Δημοσίευση από andreastsa »

Κανένας επισκέπτης που ίσως γνωρίζει για το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπη, σε προηγούμενα topic υπάρχει και η περιγραφή, ευχαριστώ
ANDA
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am

Re: ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Δημοσίευση από ANDA »

Σχετικά με το Αγίασμα του Αγίου Χαραλάμπους διάβαζα σήμερα ένα βιβλίο "Θεραπευτικά Αγιάσματα στην Ελλάδα" απο την Σοφία Α. Σουλή. Δεν βρήκα αγίασμα που να τιτλοφορείται ακριβώς έτσι. Βέβαια δεν είναι πλήρης η λίστα οπότε μην απογοητεύεσαι.

Αλλά μήπως να δοκίμαζες να πας ή στην Ιερά Μονή Αγάθωνος στην Υπάτη Φθιώτιδος ή στην Μονή της Κοιμήσεως Θεοτόκου στη Θάσο και εξηγώ γιατί.

Ιερά Μονή Αγάθωνος: Υπάρχει βυζαντινό παρεκκλήσι αφιερωμένο στον Άγιο Χαράλαμπο και η μονή πανηγυρίζει στις 6/8 που βρέθηκε η εικόνα της Παναγίας, στις 15/8 Κοιμήσεως της Θεοτόκου, 7/8 του Οσίου Αγάθωνος και 10/2 του Αγίου Χαραλάμπους. Το Αγίασμα βρίσκεται στον περίβολο του ναού και ρέει σε λεκάνη από πορόλιθο. Είναι θαυματουργό για τεκνογονία.

Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Θάσου: Εκτός από την Κοίμηση της Θεοτόκου τιμά τη μνήμη και του Αγίου Χαραλάμπους. Μέσα στο ναό υπάρχει αγίασμα αριστερά πριν το ιερό. Βοσκοί είχαν βρει την εικόνα της Παναγίας απο όπου και ανέβλυσε και το αγίασμα. Έχει θαυματουργή δύναμη που βοηθάει στην υγεία και στην ευημερία του σπιτιού.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΑΓΙΑΣΜΑ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά είναι κανείς από τα Κύθηρα για να τον ρωτήσω κάτι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”