Μοναστήρι Αγίου Ιεροθέου

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Μοναστήρι Αγίου Ιεροθέου

Δημοσίευση από δημητρης »

Φίλοι μου επισκέφτηκα το μοναστηρι του Αγίου Ιεροθεου στα Μεγαρα την περασμένη κυριακη.Εχω ένα προσωπικό μου πρόβλημα και μου είπαν γιαυτο το μοναστήρι.Με την συζυγό μου εχουμε ενα παιδάκι 4 ετων,και πριν απο ενα χρόνο είχαμε μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη.Μετά το διαστημα ενος έτους και απο μεγάλη ψυχολογικη σωματικη και οικονομικη κουραση με πληθωρια εξετασεων καταλάβαμε ότι περάσαμε από χέρια εκμεταλευτών γιατρών χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Τωρα προσπαθούμε να αποκτήσουμε το δευτερο παιδακι μας με την βοήθεια του θεού και του αγίου ιεροθεου.Εκεί λοιπον λέγετε στο μοναστήρι όπου έχει ταφεί κιόλας ο Αγιος φυτρώνει μία ροδια με πολύ μικρους καρπους ευλογημένους ,οι οποίοι βοηθουν στην συλληψη.Κατα την επισκεψει μου χαρηκα παρα πολύ γιατι οι μοναχες ήταν πολυ φιλόξενες και ιδιαίτερα η γερόντισα που με τα λόγια της μας βοήθησε και μας ανέβασε ψυχολογικα.Την ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιάς μου.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΓΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ

Δημοσίευση από Evi_J »

Να σου ζήσει το παιδί Δημήτρη! Ότι ποθήσεις να το δεις! (Κατά προτίμηση άγιο βέβαια!! :105 ) Και σου εύχομαι να γίνεις πατέρας πολλών παιδιών ακόμα!

Έχω στο μυαλό μου μια κοπέλα γυναικολόγο που αν και δεν είναι άνθρωπος της εκκλησίας τουλάχιστον είναι τίμια. (Από όσο την γνωρίζω εγώ τουλάχιστον)... Ξέρω ότι κατοικεί κάπου στα βόρεια προάστια γιατί είναι κόρη μιας φίλης της μητέρας μου αλλά δεν ξέρω που ακριβώς... Θα την ρωτήσω και θα σου πω. Αναμείνατε στο ακουστικό σας παρακαλώ μέχρι να λάβουμε περισσότερες πληροφορίες εκ της μητρός μας! :lol:
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Re: ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΓΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ

Δημοσίευση από δημητρης »

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και σε εσένα ευχομαι ότι καλύτερο.μετά απο έναν χρόνο ταλαιπωρίας
έχουμε έναν γιατρο που πιστέυουμε ότι μας αξίζει και ότι πάνω απολα είναι ανθρωπος. :)
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΓΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε φιλε , σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα .

[ στη σουρωτη [ ταφος γ.παισιου ] υπαρχουν τα οστα του αγιου αρσενιου

αν αποφασισεις να πας πες μου να σου πω .....................................

νασαι καλα .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΑΓΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ

Δημοσίευση από panosgreece »

ΑΓΙΟΣ ΑΡΣΕΝΙΟΣ

Ἀναρίθμητα εἶναι τὰ θαύματα ποὺ ἐπετέλεσε ὁ Ἅγιος μὲ τὴ Χάρη τοῦ Θεοῦ. Στεῖρες γυναῖκες τεκνοποιοῦσαν, ἀφοῦ τὶς διάβαζε εὐχὴ ἢ ἔδιδε "φυλακτό" ποὺ ἦταν ἕνα κομμάτι χαρτὶ γραμμένο μὲ κάποιες εὐχὲς ποὺ τὶς ἔγραψε ὁ ἴδιος. Διάβαζε τὸ Ἅγιο Εὐαγγέλιο σὲ σοβαρὲς περιπτώσεις, ὅπως στοὺς τυφλούς, βουβούς, χωλοὺς παραλυτικούς, δαιμονιζομένους καὶ γινόντουσαν καλά,
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”