Η Τιμία Κάρα του Οσίου Δαυίδ στην Αθήνα

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Η Τιμία Κάρα του Οσίου Δαυίδ στην Αθήνα

Δημοσίευση από aposal »

Σήμερα το πρωί, περνώντας από ένα εκκλησάκι της Πειραιώς, έπεσε το μάτι μου σε μια αφίσα, της Ιεράς Μητροπόλεως Νικαίας, που έγραφε ότι η Τιμία Κάρα του Οσίου Δαυίδ έρχεται από την Εύβοια στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου, στον Κορυδαλλό, αύριο (Τετάρτη) το απόγευμα και θα παραμείνει μέχρι και την Δευτέρα 24 Νοεμβρίου.
Το τηλέφωνο του Ιερού Ναού, αν θυμάμαι καλά, είναι το 210 - 49 51 396 και η αστική συγκοινωνία που εξυπηρετεί την περιοχή είναι το Α17 και το Β18.
Μετά την δις ατυχή έκβαση της προσκυνηματικής μας εκδρομής στην Εύβοια, ο Άγιος μας λυπήθηκε και ήρθε ο ίδιος στον τόπο μας (νιώθω ντροπή).
Όσοι πιστοί ας προστρέξουμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από theodore »

Ευτυχώς με αξίωσε ο Θεός και πήγα στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου στον Κορυδαλλό την προηγούμενη Πέμπτη.Είχα μάθει στην ιστοσελίδα μας για αυτό το γεγονός.Λέω ευτυχώς επειδή ο κακός ευατός μου τώρα τελευταία με πολεμάει και δεν με αφήνει να κάνω πάντα αυτό που λέει η καρδιά μου.Δύσκολος ο αγώνας...
Στον Ιερό Ναό είχε αρκετό κόσμο.Η Λειτουργία ξεκίνησε στις 6.45 το απόγευμα.Προσκύνησα την Τίμια Κάρα του Οσίου και είπα να κάτσω λίγο ακόμη στην εκκλησία.Ο Όσιος Δαυίδ μου επιφύλαξε μεγάλη ανταμοιβή.Μαζί με την λιτάνευση την Κάρας του Οσίου θα γινόταν και λιτάνευση την Παναγίας της ΠαμμαΚάριστου.
Η χαρά μου μεγάλη.Στην λιτανία της εικόνας της Παναγιάς πήρα την εικόνα στον ώμο μου δυο-τρεις φορές μέχρι να επιστρέψουμε πίσω στον Ιερό Ναό.Ένοιωθα τόση ευτυχία, τόση απέραντη Αγάπη και μονολογούσα ,πόσες φορές με κουβάλησες και με σήκωσες Παναγιά μου που είχα πέσει κατάχαμα -άσε με τώρα να κάνω και εγώ κάτι...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”