Mοναστήρι Αγίου Κυπριανού, Χασιά

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Mοναστήρι Αγίου Κυπριανού, Χασιά

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Μετά απο διάφορες απόψεις στο ποστάκι για τον 'πολεμο που δέχομαι" κάνω νέο για το μοναστήρι του Αγ.Κυπριανού διότι έχω πολλά ερωτήματα .\


- Ο Αγ.Κυπριανός δεν ειναι αναγνωρισμένος απο την Ορθοδοξη Εκκλησία ;

- Οι ευχες που διαβάζονται κάθε τετάρτη ειναι εξορκιστικές με αρκετά περιστατικά δηλαδή όλα αυτά ειναι άκυρα ;

- Τα παλαιοημερολογήτικα μοναστήρια δεν έχουν πνευματικές δυνάμεις με τα μυστήρια που τελούν ; δηλαδή αν κάποιο μοναστήρι Ορθοδοξο είναι εκτός πχ Πατριαρχείου αυτο τι σημαίνει ; οτι το αγνοούμε;

- Οι εξομολογήσεις σε αυτά τα μοναστήρια όπως στην μονή εσφιγμένου είναι άκυρες; όπως και οι πνευματικές οδηγίες;

- Πολλοί λένε το αντίθετο οτι η γνήσια αλήθειας της Ορθοδοξίας ειναι στα παλαιοημερολογήτικα μοναστήρια ενώ τα υπόλοιπα προωθούν το οικουμενισμό και την πανθρησκεία διαμαμέσου του Πατριαρχείου και με τις πρακτικές που ακολουθεί (το έχω ακούσει αυτο )

- Αν κάποιος ιερέας πάει σε παλαιοημερολογήτικο μοναστήρι το μυστήριο δεν έχει δύναμη ειναι άκυρο ; δηλαδή δεν μπορεί κανεις να παντρευτει εκει η να κάνει βάφτισμα;


Πήγα μια φορά για εξομολόγηση εγω και η οικογένεια μου αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το εξής: Σε όλους (μανα, πατερα, αδερφο) τους διάβασε στο τέλος με το πετραχείλι όπως και στην αρχή που λέει μια ευχή και του λές και το όνομα σου. Σε μένα αντίθετα πηγα έκατσα στην καρέκλα δεν με ρώτησε καν πως με λένε και στο τέλος δεν με διάβασε με το πετραχειλι απλά μου ειπε τι αμαρτίες έχεις κανει απο την τελευταία εξομολόγηση και μολις τα είπα μου ειπε εντάξει τελειώσαμε , και αναρωτιέμαι μήπως το έκανε ο πατερ επηδεί του είπα ότι έχω ήδη πνευματικό ...παντως μου φάνηκε πολυ περίεργο ποια ειναι η γνώμη σας περι αυτού;
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από max1 »

Το εν λόγω μοναστήρι δεν το γνωρίζω αλλά τον Αγ. Κυπριανό φυσικά και τον δέχεται η ορθόδοξη εκκλησία μας.
Ειδικά μετά από ένα θαύμα που έχει επιτελέσει σε μένα, τον ευλαβούμαι πάρα πολύ.
Όσο για τους παλαιοημερολογίτες, δε θέλω να αναφερθώ, τα έχουμε πει πολλές φορές.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Έχεις υπόψη σου , εάν τώρα που συζητάμε , είναι καλά ο άνθρωπος που είχες συναντήσει??
Το λέω αυτό για να δω αν μιλάμε για το ίδιο μοναστήρι.
Υπάρχουν διάφορα τόπικ σε πολλά από αυτά έχει παραθέσει την άποψη του για την Μ. Εσφιγμένου ο Εορτολόγιο (Αθωνίτης). Είμαι σίγουρος ότι κάποιος θα σε παραπέμψει εκεί , εγώ δεν ξέρω πως γίνεται η παραπομπή εκεί.

Από ότι ξέρω εκεί ( στην Μονή θέματος ) είναι/ήταν ένας Ιερέας ο οποίος ήταν στην Εκκλησία της Ελλάδος , και δεν είναι πλέον.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από Evi_J »

LOCKHEART εγώ ξέρω αυτά, και ελπίζω να σε βοηθήσω:

2 λόγια για τον άγιο Κυπριανό:
Ο Άγιος Κυπριανός ήταν κάποτε μάγος. Έκανε μαγγανείες, ξόρκια και τέτοια. Μέχρι που μια μέρα ένας νεαρός του ζήτησε να κάνει μάγια σε μια κοπέλα του την ήθελε για δικιά του. Όταν ο Κυπριανός, έκανε ότι μάγια ήξερε αλλά δεν πέτυχε τίποτα, άρχισε να αναρωτιέται το γιατί. Στο τέλος κατάλαβε, και από τότε έκαψε ο ίδιος όλα τα μαγικά του βιβλία. Η εκκλησία τον ανακύρηξε άγιο όταν μαρτύρησε -χάνοντας το κεφάλι από τους ώμους του- υπέρ του Χριστού το 304μ.Χ. Γιορτάζει στις 2 Οκτωβρίου. Άρα ναι, είναι αναγνωρισμέος από την Ορθόδοξη εκκλησία μας.

Έχω αγορασμένο τον βίο του αν σε ενδιαφέρει. Τον αγόρασα από την Ιερά Μονή Παντοκράτορος. Πήγα στην σελίδα να το βρω να στο δώσω, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Ίσως σταμάτησε να κυκλοφορεί. (Εκτός αν έτυχε και δεν το είδα εγώ). Ρίξε μια ματιά στην σελίδα με τα βιβλία: http://www.impantokratoros.gr/21E74AD2.el.aspx

Βρήκα όμως 2 άρθρα που μάλλον σε αφορούν:
1) http://www.impantokratoros.gr/5E7030DC.el.aspx
2) http://www.impantokratoros.gr/F3861B84.el.aspx

Αυτά για τον άγ. Κυπριανό. Τώρα σε ότι αφορά τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου. Εγώ είμαι αρχάρια ακόμη, σαν και εσένα, και έτσι μόνο φήμες ξέρω... Θαρρώ πως είναι καλύτερο να μην στις πω... Μόνο μία ξέρω, και αυτήν λίγο. ΔΕΝ ξέρω κατά πόσο είναι σωστά. Απλά αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει. Ας με διορθώσει κάποιος αν είναι λάθος ή ελλειπής τα λεγόμενα μου.....

Και αυτή η μία απάντηση είναι αυτή:
- Αν κάποιος ιερέας πάει σε παλαιοημερολογήτικο μοναστήρι το μυστήριο δεν έχει δύναμη ειναι άκυρο ; δηλαδή δεν μπορεί κανεις να παντρευτει εκει η να κάνει βάφτισμα;
Αυτό εξαρτάται από το τι σοϊ παλαιοημερολογήτικο μοναστήρι είναι. Υπάρχουν τα "καλά" και τα "κακά" παλαιοημερολογήτικα. Τα καλά είναι αυτά που έχουν ορθόδοξη ιδεολογία, είναι δηλ ορθόδοξα. Απλά επειδή ο Χριστός δεν είπε ποτέ "εγώ θα σώσω εσάς που θα πιστεύετε το τάδε ημερολόγιο" και επειδή αν το καλοσκεφτείς κιόλας, η λέξη "χρόνος" αποτελεί κοσμική έννοια (επειδή συνήθως τον χρησιμοποιούμε ως πρόγραμμα, τώρα π.χ θα κάνω το τάδε, μετά το άλλο ταδε κ.τ.λ... δηλ ρομποτάκια της καθημερινής ζωής που δεν έχει σχέση με τα πνευματικά) η οποία έννοια δεν πρέπει να μας αφορά (εδώ να έχουμε να σώσουμε την ψυχή μας και π.χ μας μάρανε η τηλεόραση;;;;) γι' αυτό πολλά μοναστήρια χρησιμοποιούνε το ημερολόγιο μόνο και μόνο για να έχουν μια κάποια αίσθηση του χρόνου, (για να ξέρουμε που βαδίζουμε βρε αδερφε!!) άσχετα αν τώρα είμαστε 13 μέρες πίσω η μπροστά.... Δηλ με 2 λόγια: ορθόδοξοι.

Τα κακά παλαιοημερολογήτικα είναι αυτά που δεν ξέρω πως τους ήρθε, αλλά με βάση -προφανώς- το ημερολόγιο άλλαξαν κάποιο πιστεύω στην θεολογία τους. Είναι δηλ ένα είδος αίρεσης. Σαν να λέμε Ιαχωβάδες, Πεντηκοστιανοί κ.τ.λ....

Δυστυχώς μόνο αυτά ξέρω.... Και επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω καλά. Δεν σημαίνει ότι αυτά που έγραψα για τα παλαιοημερολογήτικα είναι σωστά. Ο Φιλώτας και ο Διονύσης ξέρουν καλύτερα. Ελπίζω να απαντήσουν στο θέμα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από aposal »

Μέχρι να απαντήσουν κάποιοι άλλοι πειρισσότερο ενημερωμένοι από εμένα, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τι ωφελούν οι εξορκιστικές ευχές σε κάποιον που έχει πήρη συνείδηση και έλεγχο των πράξεών του;
Έχω την εντύπωση ότι εξορκισμοί γίνονται σε κάποιους που έχουν δαιμονιστεί και χρειάζονται εξωτερική βοήθεια για να διώξουν τους δαίμονες. Όμως το αν κάποιος είναι δαιμονισμένος ή όχι δεν είναι εύκολο να απαντηθεί και προϋποθέτει μεγάλη πνευματική εμπειρία από τον ιερέα που θα κάνει τη διάγνωση.
LOCKHEART έγραψε:Τα παλαιοημερολογήτικα μοναστήρια δεν έχουν πνευματικές δυνάμεις με τα μυστήρια που τελούν ; δηλαδή αν κάποιο μοναστήρι Ορθοδοξο είναι εκτός πχ Πατριαρχείου αυτο τι σημαίνει ; οτι το αγνοούμε;
Οι παλαιοημερολογίτες είναι όσοι ακολουθούν το παλαιό (Ιουλιανό) ημερολόγιο, που ακολουθούσε και η Εκκλησία μας μέχρι το 1923.
Από αυτούς, κάποιοι θεωρούν όλους εμάς που ακολουθούμε το Γρηγοριανό ημερολόγιο ως αιρετικούς, διότι ακολουθήσαμε ένα ημερολογιο που πρότεινε ο αιρετικός Πάπας. Επίσης θεωρούν ότι οι συζητήσεις και οι συμπροσευχές των προκαθημένων της Εκκλησίας μας με του Παπιστές μας έχουν επιβαρύνει (όλους) πνευματικά και ότι οδεύουμε προς τον όλεθρο. Αυτοαπκαλούνται ΓΟΧ (Γνήσιοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί), έχουν αποσχιστεί από την Εκκλησία της Ελλάδος, έχουν δικούς τους ιερείς και μητροπολίτες και δεν θέλουν να έχουν καμιά (επι)κοινωνία μαζί μας. Γι' αυτούς υπάρχει ένα ζήτημα σχετικά με την διαδοχή, αν δηλαδή οι ιερείς τους έχουν χειροτονηθεί κανονικά, ή όχι. Αν όχι, τότε τα μυστήριά τους είναι άκυρα.
Υπάρχουν όμως και οι άλλοι παλαιοημερολογίτες που δεν μας θεωρούν αιρετικούς και οι οποίοι έχουν κοινωνία με την Εκκλησία της Ελλάδος, όπως οι Αγιορείτες μοναχοί, με εξαίρεση κάποιους της Ιεράς Μονής Εσφιγμένου.
Αυτό που δεν μ' αρέσει σε κάποιους ΓΟΧ είναι ο φανατισμός τους εναντίον μας και το ότι δεν μας θεωρούν ως αδέλφια τους, αλλά μάλλον ως αιρετικά μιάσματα. Ευτυχώς δεν είναι όλοι. Και όπου υπάρχει τέτοιος φανατισμός, θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρξει πνευματική προκοπή, ασχέτως αν θέλουν να δείχνουν αυστηρή προσήλωση σε πνευματικά θέματα.
LOCKHEART έγραψε:Πολλοί λένε το αντίθετο οτι η γνήσια αλήθειας της Ορθοδοξίας ειναι στα παλαιοημερολογήτικα μοναστήρια ενώ τα υπόλοιπα προωθούν το οικουμενισμό και την πανθρησκεία διαμαμέσου του Πατριαρχείου και με τις πρακτικές που ακολουθεί (το έχω ακούσει αυτο )
Την πανθρησκεία δεν την προωθεί η Εκκλησία μας, αλλά ο Πάπας. Ο Πατριάρχης μας συζητεί μαζί τους, μάλλον για να βρούν έναν τρόπο να ξαναενωθούν οι δύο Εκκλησίες (υπό το ορθόδοξο δόγμα, προφανώς), αλλά η άποψή μου είναι ότι κακώς χάνει τον καιρό του και ότι ακροβατεί σε τεντωμένο σχοινί. Αν θέλουν να αλάξουν το δογμα τους και να ασπαστούν το δικόμας ας έλθουν. Το δόγμα όμως είναι αδιαπραγμάτευτο, οπότε κι εγώ δεν καταλαβάινω το΄νόημα των συζητήσεων. Οι συμπροσευχές, κατά την άοψή μου δεν πρ΄πεει να γίνονται, γιατί, όπως έλεγε και ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος "πως να προσευχηθούμε μαζί, αφού δεν πιστεύουμε στον Ίδιο Θεό";

Για το πετραχήλι δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί δεν σου το έθεσε επί κεφαλής και να σου διαβάσει την συγχωρητική ευχή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από preloude »

δυστυχως και ευτυχως,η εκδιωξη των δαιμονων ειναι η βαση της εκκλησιας μας,την οποιαν επιτελεσε ο κυριος ιησους χριστος, και δια μεσω των αγιων του οπως ο αγιος κυπριανος,και για να επιτεληθη σημερα χρειαζονται θεολογικως καταρτισμενοι ιερεις οι οποιοι γνωριζουν τους εξορκισμους.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: MONAΣΤΗΡΙ ΑΓ.ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΧΑΣΙΑ

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Eυχαριστώ πολλοί αδερφια με βοηθήσατε πολύ , ευχομαι όποιος/α έχει και κάποια εμπειρία απο την συγκεκριμένο μοναστήρι να την συζητήσει μαζι μας
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”