Άγιος Γεράσιμος

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Άγιος Γεράσιμος

Δημοσίευση από theodore »

Αδέλφια μου ελπίζω να με αξιώσει ο Θεός να ξεκινήσω αύριο το πρωί για Κεφαλλονιά.Θα μείνω στο μοναστήρι στον Άγιο Γεράσιμο.Το Σάββατο το πρωί ανήμερα της ονομαστικής εορτής μου θα κοινωνήσω.
Έχει τόσα για μένα και την οικογένεια μου και χάριν Αυτού "γνώρισα" τον Θεό πριν τρία χρόνια...
Να είστε όλοι καλά.
Ευχαριστώ.
Θοδωρής
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από eleimon »

Βοηθεια σου Θοδωρη μου με το καλο ν αξιωθεις να πας στον Αγιο και με την ευλογια του Κυριου μας να λαβεις το αχραντο του Σωμα και Αιμα.
Αναψε κι ενα κερακι για μας αν εχεις τη καλοσυνη να μας φωτιζει και να μας δυναμωνει στον αγωνα μας που τοσο πολυ το εχουμε αναγκη!!!!

Με αγαπη Ελπιδα
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από theodore »

eleimon σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.Είναι δύσκολος ο δρόμος.Πρέπει να συνεχίσουμε όμως όσες φορές και να πέφτουμε...Θα ανάψω κερί για όλους τους αδελφούς μου που "βλέπω και ακούω" στο athos.edo.gr
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από NIKI »

Καλη σου ημερα.Έχω ακουσει πολυ ομορφα λογια για το μοναστηρι του Αγ.Γερασίμου και για την χάρη του.Ευχομαι η Χάρις του Κυρίου να σε οδηγήσει στο μοναστηρι του και να κοινωνησεις .Επισης σου ευχομαι προκατοβολικά Χρονια Πολλά Και παντα να ειναι ευλογημένα απο Τον Κύριο.Καλό δρόμο και την προσευχη σου και το κεράκι σου για εμας τα αδέλφια σου.Ευχαριστώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Katerina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Μοντρεαλ-Καναδας

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από Katerina »

Καλό προσκύνημα.Πόσο νοσταλγώ να βρεθώ στη Χάρη Του,η ηγουμένη Κασσιανή είναι εξαιρετική καθώς
και όλη η αδελφότητα.Έίστε αδελφοί και αδελφές προνομιούχοι που ζείτε στην Αγιοτόκο Πατρίδα μας,οι
δυσκολίες θα περάσουν,οι ¨Αγιοι πρεσβεύουν για σας και προστατεύουν την Πατρίδα μας.Μου κέντρισες
τη νοσταλγία αδελφέ μου απόψε,ο'Αγιος Γεράσιμος σκέπη και βοηθός όλων.
Katerina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Μοντρεαλ-Καναδας

Re: ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Δημοσίευση από Katerina »

Αμέλησα να σου ευχηθώ Χρόνια Πολλά κι ευλογημένα.Θα σου πρότεινα να προσκυνήσεις και στη Μονή του
Αγίου Ανδρέα το πέλμα του Αγίου Αποστόλου.Υπάρχει στή Μονή και Βυζαντινό Μουσείο και η ηγουμένη Ανδριανή είναι πάρα πολύ ταπεινή.Γράψε μας τις εντυπώσεις σου.Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”