Δεν πιστεύω στο Θεό...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δεν πιστεύω στο Θεό...

Δημοσίευση από aposal »

Ακριβώς.
Οτιδήποτε έχει σχέση με τον Θεό δεν μπορεί να νοηθεί από το - πεπερασμένων δυνατοτήτων - ανθρώπινο μυαλό. Τι να καταλάβει το πλάσμα του Θεού; Πώς να νοήσει το ανθρώπινο μυαλό την ανάσταση του νεκρού;
Πώς να νοήσει την ίαση από μια ανίατη ασθένεια;
Τι να πει η επιστήμη για τον εξορκισμό; Άντε πες σε κάποιον επιστήμονα ότι την ώρα που ο ιερέας διάβαζε μιαν ευχή για έναν άνθρωπο αυτός τεντωνόταν σαν να τον χτυπούσε ηλεκτρικό ρεύμα, έβριζε και άφριζε. Δεν θα το πιστέψει. Μόνο αν το δει.
Γι αυτό και δεν κακοέχω όλους αυτούς που αδυνατούν να ερμηνεύσουν το ότι μέσω της Θείας Μετάληψης δεν μεταδίδεται αρρώστια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Δεν πιστεύω στο Θεό...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

nickzark έγραψε: Δευ Μάιος 18, 2020 8:26 am Θυμάμαι που με ρωτησε ένας μια φορά απέδειξε ότι υπάρχει ο θεός . Είπα την πιο σύντομη απάντηση που μου ήρθε . Ο θεός βιώνεται δεν εξηγείται με αποδείξεις . Και κάπου εκεί έλαβε τέλος η συζήτηση
this is so very true indeed
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”