ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από theodore »

Καλημέρα σε όλους. Εύχομαι να είστε όλοι καλά.
Σας παρακαλώ πολύ, αδέρφια μου εν Χριστώ, την προσευχή σας για την πολυαγαπημένη μου μητέρα Βασιλική που "έφυγε" πριν 14 μέρες,την 1η Φεβρουαρίου στον ύπνο της από καρδιακή ανακοπή.
Τώρα είμαι μόνος αφού ήταν η τελευταία ρίζα που μου είχε απομείνει.Τώρα έχω τα παιδιά μου κ την σύζυγο μου.
Αισθάνομαι μια απέραντη μοναξιά, μου λείπει η αγκαλιά της...Ελπίζω να τα καταφέρω και να συνεχίσω την ζωή μου.
Παραπάνω δεν μπορώ να γράψω επειδή θολώνουν τα μάτια μου και πονάει η καρδιά...
Τουλάχιστον ξέρω ότι στην άλλη ζωή θα την ξαναγκαλιάσω και θα την έχω για πάντα μαζί μου

Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου
Θοδωρής
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από stathisekp »

Κουράγιο και υπομονή αδελφέ...
Η μάννα, μητέρα, μαμά πάντα λείπει όσα χρόνια κι αν περάσουν...
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από nickzark »

Καλό παράδεισο . Ο θεός μαζί της
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1028
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από stam-mag »

Καλό παράδεισο
Σταμάτης
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

O Θεός να την σκεπάσει με το μέγα Του έλεος αδελφέ. Κουράγιο.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από aposal »

Η μάνα σου πήγε εκεί που θα πάμε όλοι μας κάποια στιγμή. Σου λείπει, αλλά μην ξεχνάς ότι μπορεί να σε βλέπει και να στενοχωριέται επειδή κι εσύ στενοχωριέσαι.
Η μάνα σου μπορεί να πήγε σε άλλο κόσμο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να την κάνεις να νιώσει καλύτερα: Με τον δικό σου αγώνα πρωτίστως, με την προσευχή σου, με το όνομά της που θα δίνεις στην Εκκλησία να διαβάζεται, με τα μνημόσυνα και τα τρισάγια.
Μην σε πάρει από κάτω η απουσία της, αντίθετα, θα την νιώθεις πιο κοντά σου όταν κάνεις τα ανωτέρω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΣΥΝΕΧΙΖΩ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ

Δημοσίευση από theodore »

Έχουν περάσει οχτώ μήνες από τότε που "έφυγε" η πολυαγαπημένη μου μητέρα.Με το χέρι του πνευματικού μου που με κρατά, προχωρώ.Μαζί μου είναι και ο Χριστός, αν και δεν το αξίζω.Με έχει πάρει στους ώμους του και με κουβαλάει.Δεν είχα καμιά μα καμιά διάθεση να συνεχίσω την ζωή μου.Τι νόημα να έχει η ζωή όταν "φεύγουν" τα αγαπημένα σου πρόσωπα; Όταν δεν μπορείς να τα αγκαλιάσεις ξανά; Όταν δεν μπορείς να ακουμπήσεις την ψυχή σου στην καρδιά τους;
Δική μου είναι η ζωή ; Μάλλον όχι.Ενοικιαστές είμαστε στην ζωή αυτή.
Ο Θεός ήξερε και μου χάρισε την οικογένεια μου και τα τρία μου παιδιά παρότι δεν το επιθυμούσα και πολύ.Το "εγώ" θέλει την ελευθερία του και να τριγυρίζει εδω κι εκεί στις πρόσκαιρες γηίνες απολάσεις και να μην έχει ευθύνες.
Άργησα να Τον γνωρίσω.Τώρα όμως που Τον ξέρω και με ξέρει, δεν μπορώ να Τον αφήσω.Είναι η ανάσα μου.Είναι μια αγάπη παντοτεινή.Ότι και να Του κάνω, ότι και να Του πω, ότι και να πράξω και να Τον στενοχωρήσω, Εκείνος είναι εδώ.Νιώθω ότι είναι πάντα δίπλα μου.Αρκεί να Τον ακολουθώ, να Του δώσω την καρδιά μου.Θεέ μου γιατί είσαι ακόμη μαζί μου, μονολογώ...Δεν το αξίζω.
Όταν σκεφτόμουν κάποια στιγμή ότι θα φύγει η μητέρα μου από την ζωή, με έπιανε κρύος ιδρώτας, ταχυκαρδία, ζάλη, λιποθυμία, κατάθλιψη...
Έγινε όμως όπως...ακολουθώντας τους φυσικούς νόμους.Προσπάθω να δώ τι έκανα λάθος.Mήπως φταίω για κάτι, μήπως δεν πρόβλεψα κάτι, μήπως έπρεπε να την πάω σε Νοσοκομείο πρώτα, παρότι δεν υπήρχαν κλίνες όπως μου είπε ο γιατρός της λόγω κορονοιού όταν του το ζήτησα;
Διαβάζω ότι ο Θεός αποφασίζει πότε θα φύγουμε από αυτήν την ζωή.Έτσι είναι όμως; Μήπως τα τυχαία γεγονότα , όπως φυσικά αίτια , όπως φυσικές καταστροφές, ατυχήματα από λάθη τρίτων καθορίζουν τον θάνατό μας; Ασχολείται ο Θεός ή μας αφήνει μέσα στην ελευθερία μας και δεν παρεμβαίνει πουθενά; Όυτως ή άλλως για τον Θεό δεν υπάρχει ζωή και θάνατος.Ο χρόνος είναι διαφορετικός για Εκείνον.
Τι προσπαθώ να μάθω, να κάνω, να εξετάσω τις βουλές του Κυρίου ; Μάλλον λάθος μου.Είναι σαν ένα παιδάκι 3 χρονών να ρωτά τον Πατέρα του, γιατί;
Δεν ξέρει ο Πατέρας που αγαπάει το παιδί του ποιό είναι το καλό για το παιδί του ;
Είναι δυνατόν να μην ξέρει ο Κύριος μου και ο Θεός μου ποιό είναι το καλό για μένα στην αιωνιότητα ;
Είναι αλήθεια, εαν το καταλάβατε, ότι κάποιες στιγμές με συντροφεύει η κατάθλιψη.Δεν το κρύβω.Βέβαια είμαι καλύτερα.Προσπαθώ να είμαι καλά , ξεχνόντας αυτό το συμβάν, άλλες φορές ,και θέλημα Θεού, πιστεύοντας, κάποιες άλλες φορές.Και κάποιες άλλες φορές, ενοχοποιηώ τον ευατό μου.
Ήθελα να μιλήσω και να μοιράστώ τις σκέψεις μου και τα συναισθήματα μου στον δικό μας κόσμο μακριά από τον άλλο κόσμο που όλα είναι προσωρινά.

Ακολουθώ αυτό που μου είπε ο aposal, να μην με πάρει από κάτω.Το προσπαθώ.Τις περισσότερες φορές το καταφέρνω, άλλες όχι.Τότε βυθίζομαι...
Πάντα είμαι ανοικτός να ακούσω πράγματα...και πάντα ακούω εσάς τα αδέρφια μου εν Χριστώ.
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από stathisekp »

theodore έγραψε: Δευ Φεβ 14, 2022 10:24 am ...
Τώρα είμαι μόνος αφού ήταν η τελευταία ρίζα που μου είχε απομείνει.Τώρα έχω τα παιδιά μου κ την σύζυγο μου.
Αισθάνομαι μια απέραντη μοναξιά, μου λείπει η αγκαλιά της...
Όλοι έτσι νοιώθουμε φίλε μου όταν χάνουμε ένα οικείο μας πρόσωπο, πολλώ δε μάλλον τη μητέρα μας.
Αυτό που δε πρέπει να ξεχνάς είναι ότι τώρα εσύ είσαι η ρίζα για τη δική σου οικογένεια, για αυτούς πρέπει να κάνεις κουράγιο και υπομονή. Να σε παρηγορεί ότι η μητέρα σου είδε μεγάλα τα παιδιά της κι εγγόνια, δεν την έχασες σε μικρή ηλικία...(αν αυτό είναι παρηγοριά).
Υπομονή.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από aposal »

Η Υπερβολική λύπη δεν είναι Χριστιανική. Σε πειράζει ο πονηρός, να το γνωρίζεις αυτό. Κι όσο ενδίδεις τόσο θα σε πολεμάει, για να κουραστείς κάποια μέρα, να παρατήσεις τον αγώνα σου και να γίνεις πελάτης του.
Όσο στενοχωριέσαι πολύ, απελπίζεσαι, χάνεις το κουράγιο και τη δύναμή σου, τόσο χαμογελάει αυτός.
Και τόσο απομακρύνεσαι από Εκείνον, τον ζωοδότη. την πηγή της χαράς, της ελπίδας, της ανακούφισης.
Και αυτό δεν έχει επίπτωση μόνο σ' εσένα, αλλά και στην υπόλοιπη οικογένειά σου που περιμένεις από σένα να την συμβουλέψεις και να την στηρίξεις να βρει τον δρόμο προς τον Θεό.
Ποιος σου είπε ότι η μητέρα δεν περνάει καλά εκεί που βρίσκεται;
Αν εσύ δίνεις τον καλόν αγώνα, εξομολογείσαι ειλικρινά και Κοινωνείς τον Κύριο (πάντα με την έγκριση του πνευματικού σου) τότε και η μητέρα σου θα νιώθει απέραντη ανακούφιση και θα ευχαριστεί τον Θεό που σου έδωσε την ευκαιρία να Τον πλησιάσεις κι έτσι να δει καλοσύνη και εκείνη.

Ο Θεός ξέρει πότε παίρνει έναν άνθρωπο κοντά Του. Φυσιολογικά, χωρίς καμία παρέμβαση δηλαδή αποδημεί κάποιος μόνον όταν δεν προσεύχεται κανείς για εκείνον.
Αν εσύ προσεύχεσαι για κάποιον, δίνεις το δικαίωμα στον Κύριο να τον παρέμβει και να τον πάρει μόνον όταν η στιγμή εκείνη είναι η πιο κατάλληλη.

Μεγάλη η δύναμη της προσευχής. Και όσο πιο πολύ αγώνα κάνεις τόσο πιο δυνατή είναι. Τότε την φοβάται και ο διάβολος.
Με τον πνευματικό αγώνα που θα κάνεις μπορείς να βελτιώσεις κατά πολύ και την κατάσταση της μητέρας σου εκεί που βρίσκεται τώρα. Άσχετα αν ήταν καλή ή όχι, όσο ζούσε. Ο άγιος Παΐσιος έλεγε ότι μπορείς έναν κεκοιμημένο από το μπουντρούμι που βρίσκεται να τον μεταφέρεις σε σαλόνι. Τόσο μεγάλη δύναμη έχει ο αγώνας μας.
Σ' αυτόν τον αγώνα να επικεντρωθείς, ώστε το χαμόγελο της μητέρας σου να είναι μόνιμο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ...

Δημοσίευση από theodore »

Σας ευχαριστώ.Μεγάλη δύναμη μου δώσατε.Ναι, πρέπει να συνεχίσω παρότι νοιώθω κάποιες φορές "παραίτηση" από όλα...
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”