Μια ερώτηση (η ευχή στην ανθρωπότητα)

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Μια ερώτηση (η ευχή στην ανθρωπότητα)

Δημοσίευση από XRHSTOS »

καλησπέρα μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Όταν λέμε Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με αυτό το με διάβασα ότι αναφέρετε σε όλους τους ορθοδόξους μιας κ όλο είμαστε μέλη του ίδιου σώματος.. αλλα θέλω να ρωτήσω είναι δύνατόν να αναφέρεται μόνο στους ορθοδόξους ή κ γενικά σε όλη την ανθρωπότητα? όλοι οι άνθρωποι έχουμε κοινή ουσία το κατ εικόνα μήπως αυτό το με τελικά αναφέρεται σε όλη την ανθρωπότητα ανεξαρτήτως θρησκεύματος?
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: μια ερώτηση

Δημοσίευση από Ermite »

"Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ και Λόγε του Θεού του Ζώντος, ελέησόν με, τον αμαρτωλόν"..

Ευχή αφάνταστα περιεκτική, που φανερώνει και ομολογεί την πίστη μας στον Μοναδικό Λυτρωτή της Ανθρωπότητος, τον Θεάνθρωπο Κύριο Ιησού Χριστό.

Στόχο της ικεσίας έχει το "με".

"Εμένα τον ταλαίπωρο και αμαρτωλό. Ελέησέ με. Λυπήσου με. Ιατρέ και θεραπευτά των ψυχών και των σωμάτων ημών, ο αίρων την αμαρτίαν του κόσμου..

Είμαι αμαρτωλός. Διαποτισμένος από αδυναμία και εγωϊστικό, εναγές φρόνημα. Κάθε τι που πράττω ή λέω ή σκέφτομαι στο βάθος του έχει μολυσμό.. Ελέησέ με. Λυπήσου με. Κατάκλυσέ με με τη Χάρη Σου, γιά να καθαρθώ και εξαγνισθώ, γιά να εξαγιασθώ και ευαρεστήσω ενώπιόν Σου.

Είμαι αμαρτωλός. Και εκπέμπω στο περιβάλλον μου πνευματικούς ρύπους. Είμαι συνυπεύθυνος γιά ό,τι καό γίνεται γύρω μου. Είτε άμεσα, είτε έμμεσα.. Ελέησόν με. Λυπήσου με. Ανακαίνισέ με. Σώσε τον κόσμο Σου, που ένας-ένας οι άνθρωποι τον έχουμε μολύνει, και μάλιστα οι πιστοί έχουμε την βαρύτερη ευθύνη"..

Όσο πιό άγιος και καλλιεργημένος είναι κάποιος (Γέροντες), τόσο αισθάνεται την προσφορά της ικεσίας του εκ μέρους της ανθρωπότητος και γιά χάρη όλων των ανθρώπων. Σίγουρα ισχύει γιά όλους τους ανθρώπους, που είναι πλάσματα Θεού και είκόνες Θεού, καλεσμένες γιά αιώνια σωτηρία.

Εμείς, οι απλοί άνθρωποι, που πασχίζουμε γιά την προσωπική ανόρθωσή μας, καλλίτερα είναι να είμαστε απορροφημένοι από .."τα χάλια μας"..
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: μια ερώτηση

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο : “ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΤΟΥ” (έκδοση Ιερά Μονή Χρυσοπηγής, Χανιά, 2003).

Να προσεύχεστε στον Θεό με λαχτάρα και αγάπη, μέσα σε ηρεμία, με πραότητα, μαλακά, χωρίς εκβιασμό. Κι όταν λέτε την ευχή : «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με», να την λέτε αργά, ταπεινά, απαλά, με Θείο έρωτα.
Κάποιες φορές καλό είναι να λέτε δυνατά το «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με» για να το ακούνε και οι αισθήσεις, να ακούει και το αυτί! Είμαστε ψυχή και σώμα και υπάρχει αλληλεπίδραση.
Όταν όμως ερωτευθείς τον Χριστό, προτιμάς τη σιωπή και τη νοερά προσευχή. Τότε παύουν τα λόγια.
Έλεγα το «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με» και νέοι ορίζοντες άνοιγαν. Δάκρυα χαράς και ευφροσύνης κυλούσαν από τα μάτια μου για την αγάπη και τη σταυρική θυσία του Χριστού. Λαχτάρα! Εδώ κρύβεται το μεγαλείο, ο Παράδεισος.
Όλα τα προβλήματά μας, τα υλικά, τα σωματικά, τα πάντα, να τα αναθέτομε στον Θεό. Όπως λέμε στη Θεία Λειτουργία «…και πάσαν την ζωήν ημών Χριστώ τω Θεώ παραθώμεθα». Όλη μας τη ζωή σ’ Εσένα Κύριε αφήνουμε. Ό,τι θέλεις εσύ. «Γενηθήτω το θέλημά Σου, ως εν ουρανώ και επί της γης.
Ο άνθρωπος του Χριστού όλα τα κάνει προσευχή. Και τη δυσκολία και τη θλίψη, τις κάνει προσευχή. Ό, τι και να του τύχει αμέσως αρχίζει : «Κύριε Ιησού Χριστέ…». Η προσευχή ωφελεί σε όλα και στα πιο απλά. Για παράδειγμα, πάσχεις από αϋπνία : να μην σκέπτεσαι τον ύπνο. Να σηκώνεσαι να βγαίνεις έξω και να έρχεσαι πάλι μέσα στο δωμάτιο, να πέφτεις στο κρεβάτι σαν για πρώτη φορά, χωρίς να σκέπτεσαι αν θα κοιμηθείς ή όχι. Να συγκεντρώνεσαι, να λες την δοξολογία, και μετά τρεις φορές το «Κύριε Ιησού Χριστέ…» κι έτσι θα έρχεται ο ύπνος.
Όλα με την προσευχή τακτοποιούνται. Αλλά πρέπει να έχεις αγάπη, φλόγα στην προσευχή. Να μην έχεις άγχος, αλλά εμπιστοσύνη στην αγάπη και στην πρόνοια του Θεού.
Όταν είσαι εν προσευχή, όλα γίνονται όπως πρέπει. Παραδείγματος χάριν, πλένεις πιάτα και δεν σπάζεις κανένα, δεν κάνεις ζημιές. Έρχεται μέσα σου η χάρις του Θεού. Όταν έχεις την χάρη, όλα γίνονται με χαρά, χωρίς κόπο. Όταν κάνουμε συνέχεια προσευχή, θα μας φωτίζει ο Θεός τι να κάνουμε κάθε φορά και στις πιο δύσκολες καταστάσεις. Θα το λέει ο Θεός μέσα μας. Θα βρίσκει τρόπους ο Θεός. Μπορούμε βέβαια να συνδυάζουμε την προσευχή και με νηστεία. Δηλαδή, όταν έχουμε ένα σοβαρό πρόβλημα, ή δίλημμα, να προηγείται πολλή προσευχή και νηστεία. Κι εγώ έτσι έκανα πολλές φορές.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: μια ερώτηση

Δημοσίευση από XRHSTOS »

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά στην ερώτηση δεν απαντήσατε αν περικλείει όλη την ανθρωπότητα ή μόνο τους ορθοδόξους... ευχαριστώ
nikolaos-9

Re: μια ερώτηση

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Να συμπληρώσω στη δημοσίευση του Απόστολου για το γέροντα Πορφύριο, πως ο γέροντας επαναλάμβανε συχνά την παρακάτω ευχή:


"Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησε τον κόσμο Σου"

Αναφερόταν φυσικά σε όλα τα ανθρώπινα πλάσματα στη γή.

Αυτή ωστόσο την προσευχή μπορεί να την κάνει ένας κεκαθαρμένος άγιος άνθρωπος, που βιώνει τη θέαση του Ακτίστου φωτός, να προσεύχεται δηλαδή για όλο τον κόσμο.

Εμείς καλό θα είναι να ζητάμε το έλεος του Κυρίου για εμάς τους ίδιους πρώτα, γιατί έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε, προκειμένου να εισακούγεται η προσευχή μας γιά τον κόσμο ολόκληρο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”