Ενώπιον Χριστού!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από smarti »

Ακούγοντας εχθές κάποια λόγια ωραία και πνευματικά λόγια ενός αγίου ανθρώπου της εκκλησίας, άρχισα να σκέφτομαι και να κατανοώ την μεγάλη κατάντια της ψυχής μου.
Τα λόγια αυτά μιλούσαν για τον Χριστό μας..και εμάς, το πως μπορούμε εμείς όταν στεκόμαστε ενώπιον την εικόνα του Χριστού το πρωί και το βράδυ που πρέπει να προσευχόμαστε..όταν δηλαδή ξεκινάει η μέρα μας και όταν τελειώνει...και αν εμείς σαν άνθρωποι μπορούμε να κοιτάξουμε την εικόνα του με καθαρή ψυχή. Εσείς τι λέτε όταν κοιτάμε και προσευχόμαστε στην Παναγία μας και στο Χριστό μας με τι ψυχή προσευχόμαστε?
Ο Χριστός βλέπει την ψυχή μας...τίποτα δεν μπορούμε να κρύψουμε, και για να την καθαρίσουμε πρέπει να δεχτούμε και την παιδαγωγία του Χριστού...όταν όμως μας στέλνει την παιδαγωγία του γιατί ακριβώς ξέρει που μπορεί να μας παιδαγωγήσει...εμείς την δεχόμαστε αγόγγυστα?
Γιατί σε κάθε δυσκολία αντί να έχουμε πίστη και ξέροντας ότι όλα αυτά γίνονται για το καλό μας..γιατί απογοητευόμαστε και στεναχωριόμαστε? Έχουμε μέσα μας τόσο μεγάλη υπερηφάνεια και εγωισμό? Πως μπορούμε να πολεμήσουμε αυτή την υπερηφάνεια και τους κακούς λογισμούς?
Η ευχή του Χριστού ,
το να την λέμε την ώρα εκείνη που μας μπαίνουν διάφοροι άσχημα αισθήματα και λογισμοί διάφοροι , είναι σωστά να λέμε αυτά τα ιερά λόγια τα λόγια του Χριστού μας? Το έχω ρωτήσει αυτό και μου απάντησαν ναι...για όλα πρέπει να λέμε την ευχή και με τον καιρό θα καθαρίσει και η ψυχή μας..με την ευχή.
Εγώ γιατί αισθάνομαι τύψεις λέγοντας την ευχή εκείνες τις ωρες που με προσβάλουν οι λογισμοί?
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?
Ξέχασα να σας πω ότι μου έχετε λείψει πολύ, πολύ! Νίκο σε ευχαριστούμε για το σαίτ σου και την ευκαιρία που μας δίνεις να ωφεληθούμε πνευματικά και να ρωτήσουμε όλα αυτά που μας βασανίζουν.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

smarti έγραψε:Ακούγοντας εχθές κάποια λόγια ωραία και πνευματικά λόγια ενός αγίου ανθρώπου της εκκλησίας, άρχισα να σκέφτομαι και να κατανοώ την μεγάλη κατάντια της ψυχής μου.
Τα λόγια αυτά μιλούσαν για τον Χριστό μας..και εμάς, το πως μπορούμε εμείς όταν στεκόμαστε ενώπιον την εικόνα του Χριστού το πρωί και το βράδυ που πρέπει να προσευχόμαστε..όταν δηλαδή ξεκινάει η μέρα μας και όταν τελειώνει...και αν εμείς σαν άνθρωποι μπορούμε να κοιτάξουμε την εικόνα του με καθαρή ψυχή. Εσείς τι λέτε όταν κοιτάμε και προσευχόμαστε στην Παναγία μας και στο Χριστό μας με τι ψυχή προσευχόμαστε?
Ο Χριστός βλέπει την ψυχή μας...τίποτα δεν μπορούμε να κρύψουμε, και για να την καθαρίσουμε πρέπει να δεχτούμε και την παιδαγωγία του Χριστού...όταν όμως μας στέλνει την παιδαγωγία του γιατί ακριβώς ξέρει που μπορεί να μας παιδαγωγήσει...εμείς την δεχόμαστε αγόγγυστα?
Γιατί σε κάθε δυσκολία αντί να έχουμε πίστη και ξέροντας ότι όλα αυτά γίνονται για το καλό μας..γιατί απογοητευόμαστε και στεναχωριόμαστε? Έχουμε μέσα μας τόσο μεγάλη υπερηφάνεια και εγωισμό? Πως μπορούμε να πολεμήσουμε αυτή την υπερηφάνεια και τους κακούς λογισμούς?
Η ευχή του Χριστού ,
το να την λέμε την ώρα εκείνη που μας μπαίνουν διάφοροι άσχημα αισθήματα και λογισμοί διάφοροι , είναι σωστά να λέμε αυτά τα ιερά λόγια τα λόγια του Χριστού μας? Το έχω ρωτήσει αυτό και μου απάντησαν ναι...για όλα πρέπει να λέμε την ευχή και με τον καιρό θα καθαρίσει και η ψυχή μας..με την ευχή.
Εγώ γιατί αισθάνομαι τύψεις λέγοντας την ευχή εκείνες τις ωρες που με προσβάλουν οι λογισμοί?
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας?
Ξέχασα να σας πω ότι μου έχετε λείψει πολύ, πολύ! Νίκο σε ευχαριστούμε για το σαίτ σου και την ευκαιρία που μας δίνεις να ωφεληθούμε πνευματικά και να ρωτήσουμε όλα αυτά που μας βασανίζουν.
Ο πατερ παισιος ελεγε την ωρα τον λογισμων να λες την ευχη και ασε το ταγκαλακι να Γαβγιζη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από smarti »

Άγιος γέροντας. Την ευχή του να έχουμε!
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για αυτά τα ωραία λόγια. θα προσπαθήσω να το εφαρμώσω στην πράξη και να θυμάμαι τα λόγια του γέροντα γιατί..
λέω πολλές φρές στον εαυτό μου...τόσα βιβλία έχω διαβάσει..και συνέχεια ξεχνάω...και πάλι τίποτα δεν κάνω. Διαβάζω διαβάζω διαβάζω.......αλλά ενώ θα ήταν τοσο ωραία να εφαρμόζω αυτά όλα που διαβάζω και αυτά όλα που ακούω η με συμβουλεύουν...αλλά τίποτα..κάπου κάπου θυμάμαι κάπου κάπου ξεχνάω...είναι πολύ δύσκολος ο πνευματικός αγώνας...και αντί να γίνεται όλο πιο εύκολος όλο και δυσκολεύει...και άλλο τόσο αρχίζουν και εμφανίζονται τόσα πολλά κρυμμένα στην ψυχή μας...οι πτώσεις γίνονται ακόμα πιο πολλές..ή μάλλον τώρα γίνονται εμφανές...οι λογισμοί δεν έχουν τελειωμό.....πως να σταθούμε ενώπιον του Χριστού με όλα αυτά??
Συγχωρέστε με για την πολυλογία μου...σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε: Εγώ γιατί αισθάνομαι τύψεις λέγοντας την ευχή εκείνες τις ωρες που με προσβάλουν οι λογισμοί?
Είναι το γνωστό παιχνίδι του πονηρού που το παίζει για να μην λες την ευχή, την οποία δεν μπορεί να ανεχτεί. Το ίδιο μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις να την πεις, ή να κάνεις κάποια άλλη προσευχή : Θα προσπαθήσει να σου βάλει λογισμούς, για να σε διακόψει από τη συγκέντρωσή σου προς τον Κύριο, από την ταπείνωσή σου, από την επικοινωνία σου, γενικά, μαζί Του, γιατί ΔΕΝ μπορεί να την ανεχτεί με τίποτε!
Μην ενδώσεις!
Αυτός κάνει τη δουλειά του κι εμείς πρέπει να κάνουμε την δική μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από smarti »

Απόστολε σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!!!
Τα λόγια αυτά που είπες τα έχω διαβάσει τελευταία και στο βιβλίο ,, ο γέροντας μου Ιωσήφ,, για τη ευχή.
λεει σε κάποιο σημείο ότι πήγε στον γέροντα Ιωσήφ να γίνει κάποιος υποτακτικός που είχε δαιμόνιο μεσα του. Και αυτός προσπαθούσε φωνάζοντας δυνατά την ευχή να απαλλαγή από αυτό το δαιμόνιο..εκείνη τη στιγμή το δαιμόνιο έπαιρνε γυναικεία φωνη και ουρλιαζε...με καις με αυτά τα λόγια του Χριστου που, με καις σταμάτα τα λόγια αυτά. Πόσο δύναμη έχουν αυτά τα λόγια...Σε ευχαριστώ πολύ Απόστολε .....!!
Εσείς όταν έχετε λογισμούς τα καταφέρνετε με τη Βοήθεια του Χριστού και την ευχή να απαλλαγείτε? Η σας βασανιζουν για αρκετό καιρό και συνεχίζει αυτός ο ετελείωτος αγώνας? Οι λογισμοί όταν λέτε την ευχή, σταματούν αμέσως?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από aposal »

Οι λογισμοί, όπως και ο αγώνας, δεν σταματούν ποτέ!
(Ευτυχώς)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
nikolaos-9

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Η ευχή του Ιησού είναι ένα πανίσχυρο όπλο κατά των λογισμών, δεν είναι όμως μιά αυτοματοποιημένη μέθοδος, που μας απαλλάσει ακαριαία από τους λογισμούς. Θα μιλούσαμε τότε γιά μαγεία! Ζητάμε το έλεος του Κυρίου με την ευχή, δε μπορούμε όμως να έχουμε την απαίτηση να βοηθηθούμε αυτόματα, από τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι έχουμε δώσει το δικαίωμα στον πονηρό να μας πειράζει!

Με την ευχή, την πίστη μας στο Θεό, την αγάπη μας στο συνάνθρωπο (με το συνολικό μας αγώνα δηλαδή), οχυρώνουμε την καρδιά μας από τους λογισμούς και τους πειρασμούς. Ο πονηρός θα είναι συνέχεια απέναντί μας (αυτό το ρόλο του παραχώρησε ο Κύριος, μέσα στο σχέδιό Του), εμείς δε θα απογοητευόμαστε, θα συνεχίζουμε να ζητάμε το Θείο Έλεος και να είμαστε σίγουροι πως ο Θεός ακούει!
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από XRHSTOS »

αυτό που είχε πει ο Κύριος μας στον Άγιο Σιλουανό δηλαδή έχε τον νου σου στο Άδη κ μην απελπίζει βοηθά πολύ πιστεύω.. αν σκεφτούμε πως αν πεθαίναμε τωρα θα πηγαίναμε στην κόλαση όσοι σκληροί κ να μαστε θα μαλακώσει η καρδιά κάποια στιγμή κ θα καλιεργούμε εύκολα την ευχή.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από smarti »

nikolaos-9 έγραψε:Η ευχή του Ιησού είναι ένα πανίσχυρο όπλο κατά των λογισμών, δεν είναι όμως μιά αυτοματοποιημένη μέθοδος, που μας απαλλάσει ακαριαία από τους λογισμούς. Θα μιλούσαμε τότε γιά μαγεία! Ζητάμε το έλεος του Κυρίου με την ευχή, δε μπορούμε όμως να έχουμε την απαίτηση να βοηθηθούμε αυτόματα, από τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι έχουμε δώσει το δικαίωμα στον πονηρό να μας πειράζει!

Με την ευχή, την πίστη μας στο Θεό, την αγάπη μας στο συνάνθρωπο (με το συνολικό μας αγώνα δηλαδή), οχυρώνουμε την καρδιά μας από τους λογισμούς και τους πειρασμούς. Ο πονηρός θα είναι συνέχεια απέναντί μας (αυτό το ρόλο του παραχώρησε ο Κύριος, μέσα στο σχέδιό Του), εμείς δε θα απογοητευόμαστε, θα συνεχίζουμε να ζητάμε το Θείο Έλεος και να είμαστε σίγουροι πως ο Θεός ακούει!
Aυτός ο αγώνας Νίκο και Απόστολε κάποιοες φορές γίνεται τόσο δυσκολος........αααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!
Με την ευχή και την αγάπη μας στον συνάνθρωπο....οχυρώνουμε τους λογισμούς..γράφεις. Πόσο δίκαιο έχεις, να όμως που πολλές φορές ο εγωισμός μας και η υπερηφάνεια μας μας εμποδίζουν να δουμε όλους τους ανθρώπους το ίδιο....με την ευχή κάποια στιγμη και το όνομα του Χριστού κάποια στιγμή θα μπορέσουμε να αγαπησουμε όλους τους ανθρώπους το ίδιο...η καρδιά μας θα γεμίσει τόσο αγάπη που θα χωράει τους πάντες..(τα λόγια αυτά είναι ενός πολύ καλού ανθρώπου).
Πόσο μεγάλο αγωνα έχουμε μπροστά μας..κάποιες φορές με πιάνει μεγάλος φόβος και κάποιες άλλες νοιώθω ότι ειναι όλα ευκολα...μάλλον αρχισα να τα χάνω.. :? :?
Να μην απογοητευόμαστε...ναι Νίκο...θα το έχω στο μυαλό μου...και θα συνεχίσω...ελπίζω να δείξει το έλεος του ο Χριστός μας . Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου Νίκο.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ενώπιον Χριστού!

Δημοσίευση από smarti »

XRHSTOS έγραψε:αυτό που είχε πει ο Κύριος μας στον Άγιο Σιλουανό δηλαδή έχε τον νου σου στο Άδη κ μην απελπίζει βοηθά πολύ πιστεύω.. αν σκεφτούμε πως αν πεθαίναμε τωρα θα πηγαίναμε στην κόλαση όσοι σκληροί κ να μαστε θα μαλακώσει η καρδιά κάποια στιγμή κ θα καλιεργούμε εύκολα την ευχή.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χρηστο για την απάντηση σου...όπως και άλλες απαντήσεις που έχεις δώσει σε ερωτήσεις μου και δεν σε εχω ευχαριστήσει ακόμα....όλα αυτά που γράφεται ειναι τόσο ωφέλιμα..........και γι αυτό σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Σε ευχαριστώ πολύ Χρηστο..
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”