Τι είναι η ζωή?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από smarti »

θα μπορούσατε να με παραθέσετε τις αποψεις σας..πάνω σε αυτό το ερώτημα...απο την δική σας πείρα της ζωής σας. Οποιος θέλει βέβαια και έχει την καλή διάθεση.Τι είναι για σας η ζωή? Αν μπορουσατε σας παρακαλώ οχι απο πατερικα βιβλία( τα οποία μας λένε ακριβως για ποιο λόγο ζούμε)..αλλά από αυτά που ζείτε και νοιώθετε προσωπικά! Και πως την αντιμετωπίζετε? Θα είχατε την καλή διάθεση, να ανοίξετε την καρδιά σας...?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από avvas »

Ζωή είναι ο Χριστός.
«Εγώ ειμί η οδός και η αλήθεια και η ζωή». Ιωάννη 14, 6
Δεν σου αρκεί αυτό;
Εμένα μου υπεραρκεί. Άλλη ζωή δεν θέλω.
Και άλλη ζωή εκτός απ τον Χριστό δεν υπάρχει.
Μακρυά απ τον Χριστό υπάρχει μόνο θάνατος.

Καλή Παναγία!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από smarti »

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
θα ηθελα ομως να σε ρωτήσω....ότι αποφάσεις έχεις πάρει στη ζωή σου, ησουν πάντα σιγουρος ότι θα έιναι αρεστες στον Χριστό μας? Πάντα είχες στα μάτια σου μπροστά τον Χριστό και ότι δεν θα τον λυπήσεις με αυτό που κάνεις? Τι έιναι η ζωή για σένα? Πήγες διακοπές? Εγώ πήγα γιατί πηγα ομως(ενα παραδειγμα φαιρνω)? Αυτοί που αφιερωνουν τη ζωή τους στο Χριστό γιατι προσπαθούν να αποκοπούν απο όλα τα γηινα? Εμείς γιατί ζούμε μέσα στο άγχος της καθημερινότητας..με τις καλοπαιρασεις μας, με τα φαγητα μας, με το ομορφο σπιτικο μας, τις απολαυσεις μας. Για αυτούς η ζωή ειναι διαφορετικη απο οτι την ζούμε εμείς? Η ζωη μια δεν ειναι? Σε παρακαλω μην το παρεις οτι μιλαω επιθετικα προσωπικα σε σενα..αλλα αυτή η ζωή ....αλλο πάντα τη λεμε και ξερουμε οτι η ζωη ειναι πάντα με το Χριστό και με τους αγίους πατέρες μας, την Παναγία μας...και εμεις τελικα πως ζούμε..Δεν ειναι περιεργο..το πως προσαρμοζουμε τη ζωη μας και το σκοπο της στα μετρα της. Τηρούμε όλες τις εντολές? Υπάρχει άνθρωπος που να τηρει σε καθημερινή βάση όλες τις εντολες. υπάρχει άνθρωπος εκτός τους μοναχούς που να προσευχεται συνέχεια. Μην μου θυμωσεις σε παρακαλω...αλλα αυτη τη στιγμη η ερωτησεις κατακλιζουν την ψυχή μου και θέλω μια βόηθεια..
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από avvas »

smarti έγραψε: ..αυτά που ζείτε και νοιώθετε προσωπικά!
Τα έγραψα.
smarti έγραψε:Και πως την αντιμετωπίζετε?
Δεν αντιμετωπίζουμε την ζωή επειδή δεν θέλουμε να αντιμετωπίζουμε τον Χριστό.
«Κούτσουρα είμαστε και ο Χριστός μας πελεκάει με το τσεκούρι
να μας ισιώσει ώστε να μπορεί να βολευτεί να κάτσει επάνω μας» έλεγε ο γέρο Παΐσιος.
Απλά υπομένουμε καρτερικά το πελέκημα.
Και όταν δεν αντέχουμε άλλο λέμε «κάνε λίγο κράτει Χριστέ μου!»
smarti έγραψε:Θα είχατε την καλή διάθεση, να ανοίξετε την καρδιά σας...?
Και αυτήν την καλοσύνη να ανοίξουμε την καρδιά μας την είχαμε :)

Καλή Παναγία!

Υγ.
Ρωτάς πολλά στο επόμενο πόστ που παρέθεσες. Δεν θα απαντήσω σε αυτά. Συγγνώμη.
Μέχρι εδώ είναι η απάντησή μου. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω,
Σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες την ευκαιρία να γράψω κάτι. Καλό σου βράδυ.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από smarti »

«Κούτσουρα είμαστε και ο Χριστός μας πελεκάει με το τσεκούρι
να μας ισιώσει ώστε να μπορεί να βολευτεί να κάτσει επάνω μας» έλεγε ο γέρο Παΐσιος.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτή την απάντηση σου....(αυτη μου δίνει δύναμη να συνεχίσω)

νομίζω ομως οτι σε στενχωρεσα λιγο με τη δικια μου απάντηση. Μην την παίρνεις προσωπικα...δεν ηταν αυτός ο σκοπός μου. Απλώς είμαι λίγο μπερδεμένη.....και όλα αυτά που γράφω....ηταν η δικιά μου ζωή και οι ερωτήσεις πάνω στη ζωη που κάνουμε και αν ειναι η ζωή αυτή που θα ήταν αρεστη στο Χριστό μας. Μην μου θυμώσεις, να ξερεις οτι με την απαντηση σου με βοηθησες παρα πολύ. Για αυτο και ρωτησα, γιατι ημουν σιγουρη οτι θα λαβω μια απαντηση που θα με βοηθήσει....αυτή τη στιγμή. Σε ευχαριστω για ολα!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από avvas »

smarti έγραψε:νομίζω ομως οτι σε στενχωρεσα λιγο με τη δικια μου απάντηση.
Καθόλου δεν με στενοχώρησες. Ειλικρινά.
Απλά η πρόθεσή μου όταν μπήκα στο φόρουμ ήταν να γράψω μόνο μία «Καλή Παναγία».
Δεν ήξερα όμως σε ποιό θέμα να το γράψω και βρήκα το δικό σου πρόχειρο.
Και εκτός απ το «Καλή Παναγία» μου προέκυψαν και τα υπόλοιπα.
smarti έγραψε:Μην μου θυμώσεις,
Δεν πρόκειται. Μείνει ήσυχη.
smarti έγραψε:Σε ευχαριστω για ολα!
Τον Θεό Ευχαριστούμε, Τον Θεό Υμνούμε, Τον Θεό Ευλογούμε.
Πάντα και δια πάντα.

Καλή Παναγία!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από smarti »

Για αυτο και ρωτησα, γιατι ημουν σιγουρη οτι θα λαβω μια απαντηση που θα με βοηθήσει....αυτή τη στιγμή
Μπορεί να φαινεται εγωιστικο στα μάτια σας..αλλα για μενα αυτο εδω το σαιτ με εχει βοηθησει πολύ στη ζωή μου...γιατί υπαρχει πάντα κάποιος που εχει κάποιο λόγο να πει..που ωφελεί τους άλλους. σας ευχαριστω πάρα πολύ για όλα!Και που μου επιτρεπεται να ρωταω...Σας ευχαριστω για την ανοχη σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από fotios »

Γεια σας φίλοι μου!
Καλή μου Σμαρώ! Πολύ ωραίο θέμα..μεγάλο θέμα.( Διακοπές ε..τι έχουμε να πάθουμε και πρώτος εγώ .. :wink:
Βλέπεις ο πονηρός δεν πάει διακοπές...)

Προσωπικά νιώθω πως μόνο αν αγαπήσουμε αληθινά τον Θεό, μόνο αν αγαπάμε αληθινά ζούμε!!!
Όχι εγκεφαλικά, ούτε συναισθηματικά, αλλά να αγαπάμε εν Χριστώ, ως καρπός της πνευματική ζωής...
Αυτό όμως δεν γίνεται γρήγορα αλλά με πολύ κόπο, με πολύ προσευχή, με πολύ προσπάθεια θα μας δοθεί
κάθε τι το αληθινό και αιώνιο. Σιγά σιγά θα βιώσουμε την αληθινή ζωή, την σχέση αγάπης με τον Χριστό και τους ανθρώπους...αν τηρούμε τις εντολές του Χριστού μας, από αγάπη και όχι καταναγκαστικά.
Πόσο χαίρομαι που είστε καλά!
Η Παναγία να σας ευλογεί όλους!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από filotas »

Ζωή είναι ο χρόνος που μας χάρισε ο Θεός για να κερδίσουμε τη ΖΩΗ. Όσο ζούμε μπορούμε ν' αγωνιζόμαστε με τη βοήθειά Του να Τον γνωρίσουμε και να Τον αγαπήσουμε τόσο, ώστε να βρεθούμε κοντά Του, όταν φύγουμε αυτή τη ζωή, επειδή Αυτός είναι η ΖΩΗ. Την Αγάπη μας μας είπε να την εκφράζουμε τηρώντας το θέλημά Του, δηλαδή δείχνοντας την Αγάπη μας έμπρακτα στους συνανθρώπους μας. Από το πόσο ειλικρινά Αγαπήσαμε θα κριθεί αν αξίζει να Ζήσουμε ή να πεθάνουμε.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Τι είναι η ζωή?

Δημοσίευση από panosgreece »

Φανταστείτε ότι γνωρίζετε με βεβαιότητα πως σε μια βδομάδα θα πεθάνετε. Το αποδέχεστε, δεν αρχίζετε τα «γιατί εγώ» και τα «ο Θεός είναι άδικος» και συμφιλιώνεστε με την ιδέα αυτή. Βρισκόμενοι στην κατάσταση αυτή πως θα αξιοποιούσατε τις τελευταίες ημέρες σας στην Γη; Το καλύτερο θα ήταν να ιεραρχήσει κανείς τις προτεραιότητες. Η ιεράρχηση αυτή δεν μπορεί να γίνει όταν δεν υπάρχει η πίεση του θανάτου γιατί νομίζουμε ότι έχουμε χρόνο για τα πάντα. Ξεκινάμε από αυτά που μας βολεύουν και είναι ασήμαντα, αφήνοντας για κάποιο αόριστο μέλλον τα σημαντικά. Όταν όμως υπάρχει μόνο μια βδομάδα οι ανοησίες παραμερίζονται. Αφήνουμε στην άκρη τις ανόητες διασκεδάσεις, τους καυγάδες, τα συμφέροντα και τις μικροπρέπειες. Ζητούμε συγνώμη από αυτούς που βλάψαμε, ευχαριστούμε αυτούς που μας βοήθησαν, συμφιλιωνόμαστε με τους εχθρούς μας, ξεπληρώνουμε τα χρέη μας, λέμε στους δικούς μας ότι τους αγαπάμε (δεν τους αφήνουμε να το αντιληφθούν με τηλεπάθεια). Όσον αφορά τις «μεταφυσικές» μας έρευνες τι γίνεται με αυτές; Θα αρχίσουμε να διαβάζουμε βιβλία, να προσπαθούμε να καταλάβουμε την διάταξη των ανωτέρων επιπέδων, τις ιεραρχίες, την αριθμοσοφία, ή τα ανώτερα σώματα του ανθρώπου; Δεν το νομίζω. Θα εστιαστούμε σε αυτό που έχει πραγματικά σημασία παραμερίζοντας όλα τα δευτερεύοντα, στα οποία ενθέρμως αναλώσαμε τον πολύτιμο χρόνο της ζωής μας προσπαθώντας στην ουσία να μην αλλάξουμε, να μην θίξουμε το εγώ μας. Θα προσευχηθούμε στον Θεό για συγχώρεση, θα ζητήσουμε το καλό όλων των ανθρώπων που βλάψαμε, όλου του κόσμου και όλων των ζωντανών πλασμάτων και θα ζητήσουμε επιτέλους έστω στο παραπέντε, την εξάλειψη του εγώ μας, ώστε ο Θεός να κατοικήσει μέσα μας.

AYTO EINAI ΣΜΑΡΩ ΖΩΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΜΑΡΩ
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”