Η Σιωπή

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Η Σιωπή

Δημοσίευση από cloaca »

Να σας ρωτήσω όλους κάτι?
Όταν είναι κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα τα οποία εκφράζουν τις απόψεις τους όχι κακοπροαίρετα αλλά με απιστία σχετικά με την θρησκεία μας και λένε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν τότε προσπαθώ να πω ότι γνωρίζω για να τους βοηθήσω και τότε κατακλύζομαι με πάρα πολλές ερωτήσεις ταυτόχρονα που για να απαντηθεί η κάθε μία θέλει ώρες συζήτησης και από κάποιον καλό γνώστη.Στο τέλος μπερδεύονται τα πράγματα και μπορεί να φτάσουμε στο σημείο να πούνε ,πως μπορούμε να πιστέψουμε αν δεν έχουμε δει κάτι με τα μάτια μας?
Τότε σταμάτάω να μιλάω αλλά νιώθω ότι δεν βγήκε τίποτα από την συζήτηση και σκέφτομαι ότι μήπως είναι καλύτερα να μην μιλάω αφού δεν έχω διάκριση ούτε γνώσεις και μπορεί να κάνω κάποιο κακό.
Έιναι καλύτερα να μην μιλάει όποιος δεν έχει διάκριση ,γνώσεις και ήπιο τόνο ομιλίας?
Ή είναι αμαρτία αν δεν υποστηρίξουμε την πίστη μας?
Ευχαριστώ.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η Σιωπή

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφέ το αντιμετωπίζω και εγώ αυτό που περιγράφεις, μερικές φορές.
Κατά τη γνώμη μου, να τους λες πάντα την αλήθεια της ψυχής σου, με όσες γνώσεις διαθέτεις. Αλλά να προσπαθείς να μην έχεις έπαρση όσο μπορείς. Να έχεις ήπια διάθεση, χαμηλούς τόνους, αλλά αποφασιστικότητα. Να δίνεις να καταλάβουν, ότι πιστεύεις αυτά που λες και τα εφαρμόζεις. Και όταν δέχεσαι επίθεση, απλά να αμύνεσαι. Να μην αντεπιτίθεσαι.
Και εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις βέβαια. Απλά σου λέω την άποψή μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Η Σιωπή

Δημοσίευση από angieholi »

Οταν ξεκιναει κανεις τον πνευματικο αγωνα τις περισσοτερες φορες εχει ως μονο εφοδιο την καλη του θεληση, λιγη πιστη και λιγες γνωσεις. Στην πορεια ομως τις πνευματικης του ζωης θα του δωθουν οι ευκαιριες ολα αυτα να αυξηθουν. Και η θεληση και η πιστη και η γνωση. Ιδιαιτερα βεβαια η γνωση αυξανεται με το διαβασμα, διαβασμα φυσικα πνευματικων βιβλιων.

Ολα αυτα τα λεω για να καταληξω στα εξης: με την ανοδικη μας πορεια στην πνευματικη μας ζωη αποκτουμε την πιστη και τη γνωση και μπορουμε ετσι, πολυ πιο ευκολα να απαντησουμε σε ερωτησεις που μας θετουν. Και δεν ειναι μονο το γεγονος οτι διαβαζουμε πραγματα τα οποια μετα μπορουμε να εξηγησουμε αλλα μαθαινουμε και μπαινουμε στο νοημα του τι σημαινει Ορθοδοξια και Ορθοπραξια και ετσι μετα ειναι φυσικο να μπορουμε να εξηγησουμε αυτο που βιωνουμε.

Γι αυτο λοιπον ας μην φοβομαστε την σιωπη, γιατι ευκολα μπορουμε να κανουμε τα πραγματα χειροτερα αν μιλησουμε. Να παμε δηλαδη να κανουμε το καλο, αλλα να πουμε κατι στραβο και να υπαρξει μεγαλυτερη αντιδραση απο τους αλλους και να τους σκανδαλισουμε περισσοτερο.

Το κακο ειναι η αγνοια μας ως Χριστιανοι γιατι πολλες φορες αν εχετε παρατηρησει αυτα που μας ρωτανε ή μας κατηγορουν ειναι τετριμμενα.

Ας σιωπουμε λοιπον μεχρι να ερθει η στιγμη που θα νιωσουμε και θα ξερουμε με βεβαιοτητα οτι αυτο που θα πουμε ειναι το σωστο, και θα ειναι το σωστο γιατι θα βγαινει απο την καρδια μας. Οταν λεμε την αληθεια με την καρδια μας και πιστευουμε οτι οντως ειναι ετσι, τοτε και οι γυρω μας πειθονται.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Η Σιωπή

Δημοσίευση από theodosis79 »

Το κακό είναι οτι τις περισσότερες φορές αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν απλά να ενημερωθούν ή να φωτισθούν για κάτι γιατί αν όντως ήθελαν κάτι τέτοια θα έψαχναν σίγουρα να διαβάσουν τους Αγίους Πατέρες. Λέγοντας διάφορες ερωτήσεις εκ του πονηρού οι οποίες προέρχονται απο εγωιστικό φρόνημα "γαρνιρισμένες" όμως με μια υποτυπώδη ευλογοφάνεια του τύπου "Είναι πιο ωραίο να μην νηστεύω και να εκκλησιάζομαι αλλά να κάνω αγαθοεργίες και καλές πράξεις παρά σαν κάτι...άλλους που νηστεύουν και εκκλησιάζονται.. αλλά μισούν όλο τον κόσμο" ή "σε τι χρειάζεται η εξομολόγηση αν μετανοιώσεις αληθινά για κάτι κακό που έκανες"?
Και αυτά είναι μερικά απο τα πιο απλά που συνήθως λένε. Και αν τύχει και είναι και κανένας επιστήμονας στην παρέα που να και είναι άξιος χειριστής του λόγου και σε στριμώξει...τότε το έχασες το παιχνίδι. Πρέπει να έχεις μαζί σου πρόχειρο...τον π. Γεώργιο τον Μεταλληνό ή τον π. Θεόδωρο Ζήση για να τους δώσεις να καταλάβουν. Γι αυτό λοιπόν χρειάζεται ταπείνωση. Σκοπός δεν είναι τον άλλο να τον πείθεις με τα λόγια αλλά με το απόθεμα της ψυχής. Και φυσικά, ποτέ και καθόλου έπαρση.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Η Σιωπή

Δημοσίευση από cloaca »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Μετά από μια τέτοια συζήτηση σκέφτηκα ,πως μπορώ εγώ να μιλήσω για τον Θεό και με επιχειρήματα όταν με ρωτήσει που είναι ο Θεός και ότι δεν πιστεύει τρίτους γιατί μερικοί τα παραλένε ή τα σκαρφίζονται.
Μπορώ εγώ να μιλήσω για κάτι ασύληπτο από τον νου , για Αυτόν που εσύ μπορεί να μιλάς για ώρες και να μην υπάρξει αποτέλεσμα ενώ σε μια στιγμή χωρίς να ειπωθεί τίποτα να καταλάβει αυτός με τον οποίο μιλάς ότι υπάρχει Θεός ενώ πριν έλεγε άλλα.
Γιαυτό σκέφτηκα να προσπαθώ να ελέγχω το στόμα μου όσο γίνεται περισσότερο παρόλο που είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα για μένα.
Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό γιατί μετά έχω λογισμούς ότι δεν ομολογώ την πίστη μου.
Θα ρωτήσω και τον Πνευματικό μου.
Ευχαριστώ.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η Σιωπή

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Ας κάνούμε μια ακόμα προσπάθεια να αναπτύξουμε αυτό το πολύ σημαντικό θεμα...
Θα το βρίσκουμε μόνιμα μπροστά μας.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Σχετίζετε το θεμα αυτό με αλλά και ποιά;;;;
πιστεύω πως ναι
1 Καταδίκη της Ιταλίας για την ύπαρξη σταυρού σε σχολικές αιθ.....
2 Ελλάδα η Χριστιανικη χώρα.
και ϊσως και αλλά.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ.......(;;;;)

ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΙΛΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΣΚΕΨΗΣ;;;;
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΡΙΣΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΩΡΑ;;;;
ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;

Εδώ δεν είμαστε για να κακολογήσουμε θεσμους και μηχανισμους και ανθρώπους που δικαιωμά τους ειναι το να είναι ελευθεροι...απλά να καταλάβουμε τι γίνετε....για παραδειγμά δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε κάτι αυτονόητα απλό και μπλοκάρουμε.....γιατί;;;;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”