Σώμα και αίμα

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Σώμα και αίμα

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΣΕΒΑΣΜΙΟΣ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ. ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΩΣ ΟΜΑΔΑ) ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ - ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ - ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΕΝΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΑΤΟΣ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ. Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΗΣ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΡΓΟ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΡΙΞΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟ ΚΛΗΡΟ (ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ), ΡΩΤΑΩ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ? ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ, ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ?
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Σώμα και αίμα

Δημοσίευση από angieholi »

Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια....
Και για μας τους Χριστιανους η ελπιδα μας ειναι ο Θεος, αρα η ελπιδα μας δεν θα πεθανει ποτε!!!!
Οντως μας στεναχωρει το γεγονος οτι πολλα πραγματα μεσα στην Εκκλησια εχουν χασει το νοημα τους, και γι'αυτο φταιμε εμεις, διοτι οι περισοτεροι απο εμας ειμαστε χλιαροι και δεν δινουμε την πρεπουσα σημασια.
Οντως επικρατει ο ατομικισμος, ο εγωισμος και η υπερηφανεια στους περισσοτερους τομεις της ζωης μας.
Ομως δεν πρεπει να απογοητευομαστε, εχει ο Θεος. Εξαλλου ο Θεος αγαπαει τον ανθρωπο και ολοκληρο κοσμο δημιουργησε για εκεινον, και ολη η δημιουργια του ειναι για να υπηρετει τον ανθρωπο. Να εκανε λοιπον τοσο κοπο αδικα;
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σώμα και αίμα

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΘΩ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΤΙΚΟ, ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΄΄ΣΥΣΤΗΜΑ΄΄. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΤΕΠΛΗΞΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑΚΑ ΄΄ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ΄΄ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ, ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ...., ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΕ .... ΔΗΛ. ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑΚΕΣ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ, ΒΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑΚΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ (ΤΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!) ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΑΞΗ... ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΞΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ (ΜΕ ΛΟΓΙΑ, ΦΥΣΙΚΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ). ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΟΥ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”