Είναι αμαρτία ......

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από fosterer »

Tελικά μήπως είναι αμαρτία να ψάχνουμε παντού να βρούμε αμαρτίες? :roll:
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από cloaca »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
Αν νευριάσουμε ξαφνικά για μια κατάσταση ή με κάποιον και στα νεύρα μας πούμε Χριστέ μου ή Παναγία μου αλλά με νεύρο είναι ασέβεια ή είναι βοήθεια για να αποφύγουμε την οργή?
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από aposal »

Όταν νευριάζουμε καλόν είναι να μην μνημονεύουμε τον Τριαδικό Θεό, ή τους αγίους μας, γιατί καλό δεν θα βγει...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Φιλοτα, θέλεις να απαντήσεις και εσύ στην απορία . Θα ήθελα και την δική σου γνώμη .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από filotas »

Νά με κι εγώ. Πολύ συζήτηση έγινε για μένα και δεν την αξίζω.

Δόμνα μου η εντολή λέει να μην χρησιμοποιούμε το όνομα του Κυρίου χωρίς λόγο (επί ματαίω), δε λέει ποτέ. Το ποτέ είναι παρερμηνεία των Εβραίων και κάποιων Χριστιανικών δογμάτων, είναι πάντως λάθος.

Το γλυκύτατο όνομα του Χριστού μας, όταν το προφέρουμε με πίστη και ευλάβεια μας γεμίζει δύναμη και μας προστατεύει από τις επιθέσεις των δαιμόνων. Επομένως πως είναι δυνατόν να μην το προφέρουμε.

Όσο για το "Oh my God", προτείνω να το αντικαταστήσεις με το "Χριστέ μου", αρκεί όταν το λες, να το κάνεις με πίστη και ευλάβεια, ακόμη και για ν' αντιμετωπίσεις κάτι που σε δυσκολεύει ή σου προκαλεί έκπληξη στην καθημερινή σου ζωή.

Την τελευταία λέξη φυσικά για το πότε και πως την έχει ο Πνευματικός σου.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Domna »

Λεβέντη μου, σε ευχαριστώ θερμά που έγραψες και την δική σου απάντηση !!! Να σαι καλά !!! :6 :6 :6
Περίμενα με αγωνία να απαντήσεις και εσύ σε αυτό το θέμα . Σε ευχαριστώ για την διαφώτηση !!!
Οσον αφορά το oh my God .... αυτό το προσφέρω συνήθως όταν ακούω κάτι αρνητικό ή δυσάρεστο .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Είναι αμαρτία ......

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Κάποτε οι Ισραηλίτες, τα πολύ παλιά χρόνια, είχαν τη συνήθεια να λένε, αναφερόμενοι μάλλον στις δυσκολίες της ζωής: Ποιό είναι το βάρος ( φορτίο) του Κυρίου σήμερα;
Το γεγονός απαντήθηκε απο τον Κύριο ( δια μέσου των προφητών ) ως εξής:
Ωστε Εγώ είμαι φορτίο σε εσάς; ή εσείς είστε φορτίο σε Εμένα;

Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιό προσεκτικοί σε ορισμένες εκφράσεις μας που αφρούν Τον Παντοκράτωρα, όπως π.χ.

θεόστραβος, θεόκουφος κ.λ.π. Τι θέλουμε να πούμε με αυτά; Οτι ο Θεός δεν βλέπει,ή δεν ακούει; Γιατί μάλλον αυτή είναι η έννοια αυτών των συνθετικών λέξεων.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”