Φαγητό μετά το Απόδειπνο

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Φαγητό μετά το Απόδειπνο

Δημοσίευση από ser »

Αγαπητοί φίλοι, μετά το Απόδειπνο μπορεί κάποιος να φάει;

Ευχαριστώ.
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Φαγητό μετά το Απόδειπνο

Δημοσίευση από lathras »

Μια καλή ερώτηση που μπορείς να κάνεις στον πνευματικό σου........

Εγώ πάντως, επειδή δουλεύω απόγευμα και πολλές φορές γυρνάω σπίτι κατά τη 01:00 ή και 02:00 μετά τα μεσάνυχτα, και πέφτω στο κρεβάτι και "ξερένομαι", ο πνευματικός μου μου είπε να κάνω το απόδειπνο όποτε μπορώ......έτσι, το κάνω μετά το μεσημεριανό φαγητό....και φυσικά ξανατρώω στη δουλειά για βράδυ!!

Άντε...και καλές...... "μάσες"!!!!!!!
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: Φαγητό μετά το Απόδειπνο

Δημοσίευση από Merkourios »



Εξαρτάται από τό τί θά φάμε... πχ. τρώω λίγο ψωμί, πίνω λίγο νερό, τσιμπάω λίγο σταφύλι. Τό σωστό είναι να μή τρώμε τίποτα, αλλά αδελφέ δεν είμαστε καί μοναχοί, καί ότι μπορεί ο καθένας μας άς κάνει. Καλό είναι ακόμη να μάθουμε τό απόδειπνο απ΄ έξω καί όπως ταξιδεύουμε άς το λέμε μέσα μας, γιατί όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα οί συνθήκες τής ζωής μας σε εργασία καί μετακίνηση φθάνοντας στό σπίτι μας βράδυ καί ξελιγωμένοι, πολύ δύσκολα θα μπορέσουμε να σταθούμε καί όρθιοι για το απόδειπνο. Ο Κύριος βλέπει τήν διάθεση της ψυχής μας. Μάς βλέπει πώς συμπεριφερόμαστε κουρασμένοι καί πώς ξεκούραστοι...
Μιά σκέψη λέω...

Merkourios
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Φαγητό μετά το Απόδειπνο

Δημοσίευση από Andreasmas »

Το φαγητο και ειδικα οταν αυτο ειναι πολυ και βαρυ ,ειναι ενα πνευματικο μολυβι.
Αντε μετα να ανεβεις στον ουρανο.Υπαρχουν και καποια επικινδυνα , υπουλα και καταμαυρα αντιεροπορικα
που σε ριχνουν κατω χωρις να το καταλαβεις.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”