Επιστήμη και θρησκεία

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Αυτό που οι επιστήμονες ονομάζουν ψύχωση είναι το ίδιο μ`αυτό που οι Πατέρες ονομάζουν εμπάθεια?Μπορούμε την εμμονή μας προς ένα πρόσωπο που το βλέπουμε με ερωτική συμπάθεια να τη θεωρήσουμε ψυχική ασθένεια και να βάλουμε αυτό το δώρο του Θεού υπό λογικές προυποθέσεις;Να πούμε δηλαδή ερωτεύτηκα παράφορα αλλά μου λέει ο κόσμος ότι είμαι παράλογος...και έτσι να αναβάλλω αυτό το συναίσθημα για αργότερα;
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Οι επιστήμονες δεν ορίζουν ακριβώς την ψύχωση (((αναλογα τις σχολες)) η αυτό εγώ κατάλαβα......)
απλά βλέπυν ιδιότητες και χαρακτηρίζουν ψυχωτικά άτομα (ανάλογα με καποιες μετρίσείς...οχι σταθερές)
Οι πατέρες ορίζουν σαφός την εμπάθεια.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Η εμονή μπορεί να κρύβη πολά........αυτο στην επιστήμη
Οι πατέρες θα ((έλενχαν)) για παθος.... και πιθανόν να ζήταγαν βοήθεια από την επιστήμη αν διέκριναν κάτι περισσότερο απο το πάθος.
έτσι γενικα που το λες...γενική απάντηση θα λάβεις. αλλά οκ :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Ένας σκεπτώμενος μπορεί να βάλει(και δικαιώμα του είναι αυτό του να είναι ελεύθερος :8 ) στο δώρο λογικές προ'υ' ποθέσεις.
πχ Δαναών δώρα φόβου.
Ορισμένες φορές ο Θεός δεν είναι σωστο να βρεθεί κάτω από λογικές προυποθέσεις...όμως υπερισχειη το δικέωμα σου να είσαι ελεύθερος......αυτη αν το θέλεις είναι και η ουσία της ελευθερίας μας.
:8 :8 :8 παεί και πιο βαθειά.......οκ :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Που να ξέρουμε τι είναι και τι οχι παράλογο........(;;;;;;;;;;;)
Εκει χρειάζονται πολυ ειδικοί....και του πνευματος (Πνευματικοί) και θεος να φυλάει Ιατροί
Τώρα το να ελένξεις συνεσθήματα αδερφέ μου.........άλλο βέβαια το να νομίζείς....
προσοχή στην Παθολογία της σκέψεις και μόνο.....
αλλα :8 :8 :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Ώπος φάνερο είναι.....δεν μπορώ να σου απαντήσω....θα δείς τούς ειδικούς(....)
Ο καλός Θεός να είναι μαζύ σου αδερφέ μου :8 :8 :8
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Δεν έχω τα χρήματα(γιατί πιστεύω ότι ο άντρας πρέπει να έχει καλύτερη οικονομική κατάσταση αν θέλει να κάνει οικογένεια) για να αποκαλύψω το πάθος μου προς ένα πρόσωπο.Το πνίγω,το διώχνω με οποιοδήποτε τρόπο...και όταν σε 3 χρόνια μαζέψω κάποια χρήματα,ίσως φανερώσω το πάθος μου που λογικά θα "ξαναχτυπήσει" κάποτε,σε άλλη κοπέλα.Αποτυχαίνω στο γάμο και μετά με πιάνουν μνήμες παλαιών ανεκπλήρωτων σχέσεων.Μπορεί να συμβεί αυτό;Mήπως είναι και μια από τις αιτίες διαζυγίων στη σύγχρονη εποχή;To θεωρώ τραγικό αυτό το θέμα για την προσωπικότητα του ατόμου.Δυστυχώς ή ευτυχώς δε δόθηκε σε όλους η μοναχική κλήση και κάποιοι από εμάς θα κάνουν οικογένεια με ένα πρόσωπο που πρέπει να το συμπαθούν.`Αλλοι βέβαια θα μείνουν στον κόσμο χωρίς να κάνουν οικογένεια.Να με συγχωρείτε που έριξα τόσα πολλά θέματα σε 5 γραμμές.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Το ότι πρέπει να δεις ειδικούς το είπαμε......
Σκεύτκες ποτε ότι πρέπει να δουλέψεις τον εαυτό σου;;;;
ότι τα χρήματα δεν είναι ο σκοπός της ζωής αλλά μέσον....;;;;;
................................................................................................................................Αυτά όμως είναι λεπτά θέματα έκτος από προσωπικά......άρα χρείαζονται και λεπτούς χειρισμούς ειδικον
Δεν είναι οτι είμαι ψυχρος και αδιάφορος απεναντί σου απλά σε σεβομαι τόσο πολυ που αρνούμαι να γίνω πνευματικός καποιου.. απλά επειδη δεν είμαι αυτός.
Ενας καλός Παπάς...χρειάζετε...και την αγάπη όλων μας την έχεις.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Επιστήμη και θρησκεία

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Τα χάπια που δίνουν οι ψυχίατροι είναι η εύκολη κοσμική λύση και άμεσα αποτελεσματική.`Ομως ο χριστιανός πιστεύω και όπως λέει και ο γέροντας Παίσιος οφείλει να λύνει κάθε πρόβλημα καταφεύγοντας σε χριστιανικές μεθόδους.Ο ίδιος ο Χριστός μας είπε ότι όποιον τον αγαπάει τον παιδεύει.Η πατερική ερμηνεία της συγκεκριμένης φράσης είναι ότι τους πειρασμούς πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με υπομονή.Είναι γνωστό επίσης ότι οι `Αγιοι της εκκλησίας μας όταν είχαν πειρασμό δεν παρακαλούσαν το Θεό να τους τον πάρει αλλά ζητούσαν βοήθεια με προσευχή να τους δίνει δύναμη να τον υπομένουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”