Καλή δύναμη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Καλή δύναμη

Δημοσίευση από smarti »

Τι θα απαντούσατε σε ένα παιδάκι 6 χρονών, αν σας ρωτούσε τι σημαίνει ,,καλή δύναμη,,?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Οτι είναι μια ευχή για : κουράγιο, προσπάθεια, υπομονή.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη...εγώ κόμπλαρα εκείνη τη στιγμή.....γιατί ο μικρούλης μου όπως και όλα τα ζουζουνάκια μας δεν ξέρουν τι θα πει προβλήματα..και δεν ήξερα τι ακριβώς να του απαντήσω...ώστε να το καταλάβει.. :oops: :oops: .θα του πω την απάντηση σου ... :105 :105 Σε ευχαριστώ πολύ!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από aposal »

Ουσιαστικά αναφερόμαστε στην ψυχική δύναμη, που χρειαζόμαστε στον καθημερινό μας αγώνα, για να μην απογοητευτούμε και απελπιστούμε (από τις επιθέσεις του πονηρού) και λυγίσουμε. Είναι η απαραίτητη δύναμη που θα μας κρατήσει στο δρόμο του Θεού κι Εκείνος, που θα δει τη διάθεσή μας να αντισταθούμε σε οτιδήποτε μας απομακρύνει από το δρόμο Του, θα μας βοηθήσει και με το παραπάνω!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από smarti »

aposal έγραψε:Ουσιαστικά αναφερόμαστε στην ψυχική δύναμη, που χρειαζόμαστε στον καθημερινό μας αγώνα, για να μην απογοητευτούμε και απελπιστούμε (από τις επιθέσεις του πονηρού) και λυγίσουμε. Είναι η απαραίτητη δύναμη που θα μας κρατήσει στο δρόμο του Θεού κι Εκείνος, που θα δει τη διάθεσή μας να αντισταθούμε σε οτιδήποτε μας απομακρύνει από το δρόμο Του, θα μας βοηθήσει και με το παραπάνω!
Απόστολε :45 :45 :45 :45 αν δώσω αυτή την απάντηση σε ένα 6 χρονο...θα με κοιτάει μόνο με κάτι ορθάνοιχτα μάτια, και με ανοιχτό στόμα :shock: :shock: . Βρε ξέρω τι θα πει καλή δύναμη..πως να το μεταφέρω σε ένα μικρο παιδί δεν ήξερα!! :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από Domna »

:24 :24 :24
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

smarti έγραψε::45 :45 :45 :45 :shock: :shock: :oops: :oops:
Domna έγραψε::24 :24 :24

Ψάχνουμε τόση ώρα για ερμηνείες!

Σμαρώ και Δόμνα στο ίδιο topic σε διαδοχικές δημοσιεύσεις (νοηματικού τύπου, δι'εικονιδίων διατυπωμένου!!!!!)

Αυτό θα πει καλή δύναμη!!!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλή δύναμη

Δημοσίευση από aposal »

[quote="smarti]Απόστολε :45 :45 :45 :45 αν δώσω αυτή την απάντηση σε ένα 6 χρονο...θα με κοιτάει μόνο με κάτι ορθάνοιχτα μάτια, και με ανοιχτό στόμα :shock: :shock: . Βρε ξέρω τι θα πει καλή δύναμη..πως να το μεταφέρω σε ένα μικρο παιδί δεν ήξερα!! :oops: :oops:[/quote]
Έχω την άποψη πως το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μας καταλαβαίνουν τα παιδιά, αλλά ότι ΕΜΕΙΣ δεν καταλαβαίνουμε τα παιδιά. Μην ανησυχείς τα παιδιά θα καταλάβουν κι αν δεν καταλάβουν θα ρωτήσουν.
Εσύ, άλλωστε, πώς το κατάλαβες;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”