υπομονη....

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

υπομονη....

Δημοσίευση από grigoria-ka »

τι ειναι αργε η "υπομονη"?πολες φορες ολοι μας λεμε δεν εχω αλλο υπομονη
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
manosthess
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:10 am
Τοποθεσία: θεσ/νικη

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από manosthess »

ο γεροντας παΪσιος ελεγε για την υπομονη "η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες,ανοιγει και κλεινει ολες τις πορτες της ζωης"
"Τα αδύνατα παρ'ανθρώποις,δυνατά παρά το θεώ έστι"

"Ο γάρ ζυγός μου ο χριστός και το φορτίον μου ελαφρόν έστι"
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από inaf »

Δεν έχω υπομονή, δεν μπορώ να περιμένω άλλο την πραγματοποίηση των δικών μου σχεδίων, θέλω να γίνονται όλα κατά το δικό μου θέλημα. Δεν έχω υπομονή να περιμένω να δω το σχέδιο του Θεού για μένα, θέλω εδώ και τώρα να γίνουν και οι άλλοι άγιοι σαν και μένα, να μην με ενοχλούν, κουράζουν, δοκιμάζουν, πειράζουν. Δεν έχω υπομονή με όσους οδηγούν, μιλούν, απαντούν αργά και όχι όπως θέλω εγώ... μου μοιάζει να είναι έλλειψη αγάπης. Δεν έχω ούτε κατ' ελάχιστο την υπομονή που έχει για μένα ο Χριστός, την υπομονή που είχε το βράδυ που έπλυνε τα πόδια των μαθητών και παρακαλούσε διακριτικά τον Ιούδα μέχρι το τέλος. Ας παρακαλέσουμε να μας δώσει υπομονή Εκείνος που υπομένει τα πλάσματά του και εξακολούθεί να τα αγαπά με την άπειρη αγάπη Του.
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από angieholi »

Υπομονη θα ελεγα ειναι μια αρετη, ειναι η συγκρατηση του ευατου μας να μη θυμωσει, να μη νευριασει, να μην πει ασχημα λογια, να μη χειροδικησει, να μην αγανακτησει... Υπομονη ειναι το να περιμενεις χωρις να αντιδρας...

Ακουγα σε μια ομιλια του μακ. πατρος Αθανασιου Μυτιλιναιου που ελεγε, οτι ειχε παει μια μερα καποιος για εξομολογηση και αρχισε να του μιλαει, και να μιλαει και να μιλαει για ωρες και ο πατερας δεν του ειπε τιποτα και ας ειχε κουραστει, διοτι σκεφτοταν απο μεσα του οτι καποια στιγμη θα σταματησει. Θα περασουν 3 ωρες, 5, 10, 1 μερα? Θα ερθει ομως η στιγμη που θα σταματησει να μιλαει. Αυτο ειναι η "υπομονη"!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
nestor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 5:00 am

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από nestor »

Υπομονή....η ανθρώπινη αντίδραση στις δοκιμασίες της ζωής μας,η ένδειξη της ανθρώπινης ταπείνωσης στα μάτια του Θεού...μεγάλο θέμα αδέλφια,ατελείωτο,όσο και οι υπομονές μας μακάρι σε τούτη την ζωή.
''Γίνου πιστός άχρι θανάτου,και δώσω σοι τον στέφανον της ζωής'' ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ κεφ.β' 10
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από Teri »

Η Υπομονή νομίζω ότι κρύβει μέσα της την Αγάπη. Έτσι όσο πιο πολλή αγάπη έχουμε μέσα μας, τόσο περισσότερη υπομονή μπορούμε να κάνουμε.
Μια γνώμη λέω...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Teri έγραψε:Η Υπομονή νομίζω ότι κρύβει μέσα της την Αγάπη. Έτσι όσο πιο πολλή αγάπη έχουμε μέσα μας, τόσο περισσότερη υπομονή μπορούμε να κάνουμε.
Μια γνώμη λέω...
Συμφωνώ.
Ολα αρχίζουν και τελειώνουν από την αγάπη.
Αν έχεις ειλικρινή, εν Χριστώ αγάπη, τα έχεις όλα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από Dimitris39 »

panagiotisspy έγραψε:
Teri έγραψε:Η Υπομονή νομίζω ότι κρύβει μέσα της την Αγάπη. Έτσι όσο πιο πολλή αγάπη έχουμε μέσα μας, τόσο περισσότερη υπομονή μπορούμε να κάνουμε.
Μια γνώμη λέω...
Συμφωνώ.
Ολα αρχίζουν και τελειώνουν από την αγάπη.
Αν έχεις ειλικρινή, εν Χριστώ αγάπη, τα έχεις όλα.
Η εν Χριστω Αγαπη θεραπευη τα παντα :wink:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από aposal »

inaf έγραψε:Δεν έχω υπομονή, δεν μπορώ να περιμένω άλλο την πραγματοποίηση των δικών μου σχεδίων, θέλω να γίνονται όλα κατά το δικό μου θέλημα. Δεν έχω υπομονή να περιμένω να δω το σχέδιο του Θεού για μένα, θέλω εδώ και τώρα να γίνουν και οι άλλοι άγιοι σαν και μένα, να μην με ενοχλούν, κουράζουν, δοκιμάζουν, πειράζουν. Δεν έχω υπομονή με όσους οδηγούν, μιλούν, απαντούν αργά και όχι όπως θέλω εγώ... μου μοιάζει να είναι έλλειψη αγάπης. Δεν έχω ούτε κατ' ελάχιστο την υπομονή που έχει για μένα ο Χριστός, την υπομονή που είχε το βράδυ που έπλυνε τα πόδια των μαθητών και παρακαλούσε διακριτικά τον Ιούδα μέχρι το τέλος. Ας παρακαλέσουμε να μας δώσει υπομονή Εκείνος που υπομένει τα πλάσματά του και εξακολούθεί να τα αγαπά με την άπειρη αγάπη Του.
Σωτήρη, άψογος!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: υπομονη....

Δημοσίευση από smarti »

Όταν αγαπήσουμε από όλη μας την καρδιά το Χριστό, όχι ότι δεν τον αγαπάμε τώρα, αλλά νομίζω απέχουμε πολύ από την τέλεια αγάπη προς το πρόσωπο Του...τότε νομίζω θα υπομένουμε ακόμα και τα σκληρότερα βασανιστήρια στο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!! Και όλος ο αγώνας μας με θυσία τον εαυτό μας και τα θέλω μας, θα είναι σαν ένα αγγελικό φτερούγισμα μέσα στη καρδιά μας!! Νομίζω κάπως έτσι θα εξηγούσα την λέξη υπομονή... :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”