Χαιρετισμοί

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, τι είδους συναισθήματα πρέπει να μας διακατέχουν όταν λέμε τους Χαιρετισμούς της Παναγίας ή άλλων Αγίων. Πρέπει να τους λέμε παρακλητικά ή να τους λέμε ευχαστιστιακά? Να νιώουμε ότι παρακαλάμε και ζητάμε κάτι απο την Παναγία ή απλά ότι Την ευχαριστούμε Την εκθειάζουμε?
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από NIKI »

Αγαπητε εν Χριστώ αδελφέ μου καλησπέρα.Εγω προσωπικα το μονο που εχω να πώ για αυτο που λες ειναι οποτε ψαλλω τους χαιρετισμους κλαιω για το μεγαλειο της Παναγίας.Ειναι τοσα ΑΞΙΑ τα επιθετα που ψαλλονται για την Υπεραγία Θεοτοκε που το καθε ενα ειναι μεγαλειωδες και ακοτονόμαστο .Με γεμίζουν δεος και πολλες φορες πολυ "φτωχη" να αντιμετωπισω τους ψαλμους χωρις να ειμαι γονατιστη.Νιωθω πολυ "μικρή" στα τόσα που εκανε και που κανει η Παναγία για εμας που νιωθω πολυ αναξια ιδαιτερα με αυτους τους Υπεροχους χαιρετισμους .ΧΑΙΡΕ ΝΥΜΦΗ ΑΝΥΜΦΕΥΤΕ.ΑΜΗΝ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Αδερφέ μου γιατί δεν ρωτάς την ίδια η κάποιον από τους αγίους μας να σου πούνε;;;;
Γιατί ποιος η ποιά απο τους αδερφούς σου θα σου δώσει την απάντηση που σου πρέπει;;;
Επειδή ρωτάς με αγαθή προέρεση από πάνω θα έρθει η απάντηση σου.
Επέμενε και εσύ λιγουλάκι.....
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Οι αλήθειες των Χριστιανών είναι εξ αποκαλύξεως από άνωθεν.....
:wink:
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευχαριστώ πολύ Νικι και Αντώνη. Πάρα πολύ ωραία τα όσα μου είπατε! Επαναφέρω λοιπόν το θέμα γιατί θέλω να ακούσω και άλλες τοποθετίσεις! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από angieholi »

Θεοδοση να σου πω και εγω το λογισμο μου;
Αν εχουμε κατι στο μυαλο μας και θελουμε να πραγματοποιηθει ας λεμε του Χαιρετισμους παρακλητικα. Αν ομως δεν εχουμε καποιο λογο να πουμε τους Χαιρετισμους παρα μονο για να τους "απολαυσουμε" και να ευχαριστησουμε την Παναγια μας, ε! τοτε τους λεμε ευχαριστασιακα!!!! (υπαρχει τετοια λεξη;)
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”