Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως:
1. η ψυχή δεν έχει φύλο... φύλο έχει μόνο το σώμα κ αυτό είναι που δημιουργεί την συμπεριφορά συμφωνα με τα κοινωνικά στερεότυπα <οι άντρες δεν φοράνε φουστες για παράδειγμα>
2. έχω διαβάσει πως μετά την ανάσταση τα σώματα δεν θα έχουν φύλο. βέβαια αυτό δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στην Αγιά Γραφή παρά μόνο ότι δεν υπάρχει ο γάμος κ ότι η ζώη θα είναι ισάγγελη. πράγματι η Βαιλεία των Ουρανούν είναι η Θέα του ακτίστου φωτός οπότε είτε έχουμε φύλο είτε όχι δεν θα έχει καμία σημασιά μιας κ η ζωή θα είναι παρθενικη.
ελπίζω να βοήθησα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από lovethink »

Αχχχχχχχχχ ας πάω στον παράδεισο κι ας είμαι ένα λουλουδάκι μικρό σε μια άκρη
Δεν με νοιάζει αν θα'μαι άντρας, γυναίκα , μεγάλος , γέρος , παιδί
Αρκεί να είμαι στον παράδεισο μαζί με όλους τους ανθρώπους
Τα υπόλοιπα είναι για να ζαλίζω το μυαλό μου
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από aposal »

melos έγραψε:Η Εκκλησία μας δέχετε ότι ο άνθρωπος αποτελεί ενιαία ψυχοσωματική οντότητα. ΟΚ;

Με βάση την παραδοχή αυτή δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι το σώμα δέχεται αλλοιώσεις από τη ψυχή και αντίστροφο; Δηλάδη η ίδιας αξίας ψυχή, ή και ιδιοτήτων ακόμη, του άνδρα και της γυναίκας μέσα από την συνύπαξη με το σώμα δεν δέχεται αλοιώσεις; Εμπαθείς αλλοιώσεις τις οποίες ο Χριστιανός προσπαθεί κατά τη διάρκεια του βίου να εξουδετερώσει αλλά και φυσικές αλλοιώσεις... ευαισθησία για τις γυναίκες, συμπεριφορά μητρότητας, ανδρεία - γεναιότητα για τους άνδρες, συμπεριφορά δηλαδή πατρότητας.

Γιατί στην Εκκλησία μας έχουμε τον διαχωρισμό σε Πατέρες και Μητέρες αν δεν υπάρχει διαχωρισμός των φύλων;

Και το άλλο. Ο διαχωρισμός και η διαφορετικότητα των φύλων είναι προπτωτική κατάσταση. Ο Αδάμ και η Εύα (ως βοηθός του άνδρα και όχι σεξουαλικός του σύντροφος του Αδάμ) υπάρχει προ της πτώσεως.

Λοιπόν;

Υ.Γ: Ο όλος προβληματισμός μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι ίσως κρύβει εμπαθείς καταστάσεις της ψυχής μου...π.χ. γιατί να μην έχω την δυνατότητα να φλερτάρω και στον παράδεισω έστω σαν μία ανδρική ψυχή... :P
Η ψυχή και το σώμα είναι δυνδεδεμένα μεταξύ τους, γι' αυτό και το ένα επηρεάζει το άλλο, αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στην επίγεια ζωή. Στην μετά θάνατον ζωή, το σώμα θα είναι άφθαρτο, χωρίς φύλο και χωρίς ανάγκες.
Ο διαχωρισμός σε αγίους και αγίες γίνεται γιατί οι άγιοι απευθύνονται στους εν ζωή Χριστιανούς, για τους οποίους αποτελούν πρότυπα. Τι πρότυπο θα αποτελούσε για τον άνδρα ένας άγιος (ή για τη γυναίκα μια αγία) αν δεν αποτυπωνόταν η μορφή του όπως έζησε στη γη, με το φθαρτό του σώμα, που του δημιούργησε όλα αυτά τα πάθη, τα οποία επειδή νίκησε έγινε άγιος;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από filotas »

Οι ψυχές είναι όλες ίδιες και δεν φέρουν χαρακτηριστικά φύλου. Όμως οι άνθρωποι, ως ψυχοσωματικά σύνολα φέρουν τα χαρακτηριστικά του φύλου που έχει το σώμα τους. Οι ψυχές δεν είναι αυθύπαρκτες, γεννώνται μαζί με το σώμα και υπάρχουν μόνο σαν σύνολο με το σώμα, επομένως δεν έχει νόημα να τις βλέπουμε ξεκομμένα. Με το θάνατο του σώματος μόνο αποχωρίζονται από αυτό προσωρινά, μέχρι τη Δευτέρα Παραουσία.

Στην άλλη ζωή οι άνθρωποι θα ζήσουν προσωρινά ως ψυχές, προγευόμενοι τη Δόξα του Θεού ή την τιμωρία, αλλά αιώνια μετά τη Δευτέρα Παρουσία και την ανάσταση των σωμάτων θα ζήσουν μαζί με τα σώματά τους, τα δικά τους σώματα. Τα αναστημένα σώματα θα φέρουν όλα τα χαρακτηριστικά του θνητού σώματος χωρίς όμως τη θνητότητά του. Θα είναι δηλαδή όπως το σώμα του Χριστού μετά την Ανάστασή Του.

Ο ρόλος του φύλου στον άνθρωπο είναι σωτηριολογικός. Δηλαδή ο άνδρας ή η γυναίκα έλαβαν από το Θεό δια του φύλου αποστολή, την οποία αν φέρουν σε πέρας, θα κερδίσουν τη Βασιλεία των Ουρανών. Επομένως για όσους βρίσκονται στη Βασιλεία των Ουρανών έχει εκπληρωθεί ο ρόλος του φύλου τους και δεν έχει σημασία, χωρίς όμως να καταργείται.

Για το Γάμο τα έχουμε πει πολλές φορές. Ο Γάμος είναι μια πράξη στην πορεία της σωτηρίας μας και είναι ενταγμένος απόλυτα σ΄αυτή. Δια του Γάμου τα δύο φύλα μπορούν να εκπληρώσουν το ρόλο τους και να οδηγηθούν μαζί στη σωτηρία. Αυτό φυσικά δεν μπορεί να γίνει, παρά μόνο αν ο Γάμος είναι κατά το θέλημα του Θεού, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση μάλλον πνευματική καταστροφή προκαλεί παρά σωτηρία. Σ' όσους έχει δοθεί το χάρισμα από το Θεό, μπορούν να επιδιώξουν τη σωτηρία τους μέσα από το μοναχισμό, αυτό όμως δεν είναι για όλους. Η πορεία προς τη σωτηρία μέσω του μοναχισμού ή του Γάμου είναι κατά τους Πατέρες της Εκκλησίας μας ισάξια και εξ ίσου αποδεκτή από το Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”