O ληστής στο σταυρό

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

`Εχω ένα ερώτημα:O ληστής πάνω στο σταυρό δεν είχε κάνει έργα αλλά μόνο φόνους και ληστείες.Παρ`όλ`αυτά και χωρίς να έχει κοινωνήσει ποτέ,πήγε στον παράδεισο.Αν κάποιος φύγει από αυτόν τον κόσμο χωρίς να κοινωνήσει και χωρίς να έχει κάνει σπουδαία έργα,μπορεί να πάει στον παράδεισο;
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από calendula »

Ναι εαν ειναι μαστιγωμενος βαυνασα, καρφωμενος χειροποδαρα και δηλωνει οτι καλως πληρωνει ετσι τα λαθη του χωρις να οργιζεται.
Νομιζω ναι...ετσι παει στον παραδεισο και χωρις θεια κοινωνια.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

calendula έγραψε:Ναι εαν ειναι μαστιγωμενος βαυνασα, καρφωμενος χειροποδαρα και δηλωνει οτι καλως πληρωνει ετσι τα λαθη του χωρις να οργιζεται.
Νομιζω ναι...ετσι παει στον παραδεισο και χωρις θεια κοινωνια.

+1!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Τι ωραία που θα κοιμηθούμε (τον ύπνο του δικαίου, εμείς οι τόσο δίκαιοι - τρομάρα μας!!!), μια ώρα παραπάνω!! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλά γιατί τόσβυσες Συνταξιδιώτη?
Ηταν πολύ καλό!! :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Πάντα στο συν ένα θα είναι για τους άλλους,όμως ο ίδιος οφείλει ν`αγωνίζεται.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από aposal »

Ο ληστής πάνω στον Σταυρό ΜΕΤΑΝΟΗΣΕ ειλικρινά, γι' αυτό σώθηκε! Θεία Ευχαριστία δεν υπήρχε τότε, αφού ξεκίνησε μετά την Σταυρική θυσία του Χριστού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από filotas »

Συμφωνώ με τον Απόστολο, το κλειδί βρίσκεται στο "μετανόησε".

Βεβαίως κανείς δεν μπορεί να εφησυχάζει, ότι θα προλάβει να μετανοήσει πριν την αναχώρησή του απ' αυτό τον κόσμο και προπαντός να μετανοήσει εκ βάθους καρδίας.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από vivika »

1. «Άξια ων επράξαμεν απολαμβάνομεν», ομολογεί ο ληστής προσυπογράφοντας έτσι χωρίς ελαφρυντικά την καταδίκη του (Λουκ. κγ΄ 41).
2. Μόνο ο συγκεκριμένος ληστής όταν επιτιμά τον άλλο ληστή για την ειρωνική του στάση, ομολογεί ότι «ούτος – ο Χριστός δηλαδή – ουδέν άτοπον έπραξε» (Λουκ. κγ΄ 41).
3. «Μνήσθητί μου, Κύριε, ὅταν ἔλθῃς ἐν τῇ βασιλείᾳ σου» λέει απευθυνόμενος στον Ιησού (Λουκ. κγ΄ 42).
Δηλαδή έχουμε την παραδοχή των αποτελεσμάτων των πράξεών του δηλαδή την ποινή του σταυρού για τον ληστή, την αποδοχή της αθωότητας του Ιησού και τέλος το 'μνήσθητί μου" δεν είναι απλώς ένα συμφεροντολογικό και απέλπιδο, μαζί του είναι και η ομολογία «Κύριε» και η πίστη της Βασιλείας Του.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: O ληστής στο σταυρό

Δημοσίευση από XRHSTOS »

δεν κοινωνησε:
1. γιατι δεν είχε θυσιαστεί ακόμα ο Χριστός
2. σωθηκε γιατι μετανοιωσε κ εξομολογηθηκε στον ιδιο τον Χριστό!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”