θεία δικαιοσύνη;;;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από smarti »

Πως αντιλαμβάνεστε εσείς τι Θεία δικαιοσύνη στη ζωή σας? Τι είναι για σας η Θεία δικαιοσύνη?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

πολυ καλη η ερωτηση σου!τη χρησημοποιουμε συχνα ,αλλα ξερουμε το νοημα της?δε ξερω κατα την αποψη μου εγω αν κανω κατι που δεν ειναι σωστο κ μετα "τημωρηθω"λεω οριστε η θεια δικαιωσυνη,τιμωρηθηκα.επησεις αν με πειραξει εμενα καποιος κ δω την αδικια,παλι λεω δε πειραζει υπαρχει η θεια δικαιωσυνη.τι ειναι στην ουσια? :7 :7 :7
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΪΣΙΟΣ» του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Μια μέρα πήγα στον Γέροντα και τον ρώτησα :
-Τι είναι Γέροντα η Θεία δικαιοσύνη;
Κι εκείνος μου απάντησε με χαριτωμένα παραδείγματα ως εξής :
-Να, πες πως κάθονται δύο άνθρωποι σ’ ένα τραπέζι κι έχουν μπροστά τους δέκα βερίκοκα. Αν λοιπόν, ο ένας φάει από λαιμαργία τα επτά και αφήσει τρία στον άλλον, τότε αυτός αδικεί τον άλλον. Αυτό λοιπόν είναι το άδικο. Αν όμως φάει τα πέντε και αφήσει στον άλλον τα άλλα πέντε, τότε εφαρμόζει το ανθρώπινο δίκαιο και έχει την ανθρώπινη δικαιοσύνη. Γι’ αυτό το ανθρώπινο δίκαιο τρέχουμε πολλές φορές στα δικαστήρια για να το βρούμε. Αν όμως δει, ότι στον άλλον αδελφό του, αρέσουν τα βερίκοκα και προσποιηθεί ότι σ’ αυτόν δεν αρέσουν και φάει μόνο ένα και πει στον άλλον : «αδελφέ, φάε εσύ τα άλλα βερίκοκα, γιατί εμένα δεν μου πολυαρέσουν, αλλά με πειράζουν και λίγο, γι’ αυτό καλύτερα να μην φάω άλλο», τότε αυτός έχει τη Θεία δικαιοσύνη, με την οποία προτιμά, ανθρωπίνως να αδικηθεί. Με τη Θεία χάρη όμως, αμείβεται και με το παραπάνω η θυσία του. Αυτός παίρνει τη Θεία χάρη με το τσουβάλι!
Ο αληθινός Χριστιανός όμως δεν πρέπει ούτε να δικάζει, ούτε να υποκινεί δίκη εναντίον κάποιου, έστω και αν ακόμη του αφαιρέσει κανείς τα ρούχα του. Μόνο μία διαφορά υπάρχει ανάμεσα στους Χριστιανούς και σ’ αυτούς που δεν πιστεύουν στο Χριστό. Οι Χριστιανοί έχουν σαν νόμο τη Θεία δικαιοσύνη, ενώ οι άπιστοι έχουν το ανθρώπινο δίκαιο.
Η δικαιοσύνη των ανθρώπων είναι μηδέν μπροστά στη δικαιοσύνη του Θεού.
Για το λόγο αυτό πρέπει να υπομένουμε τη βία εκείνων που θέλουν να μας αδικούν και να προσευχόμαστε γι’ αυτούς, ώστε να απαλλαγούν από το παράπτωμα της πλεονεξίας με τη μετάνοια και όχι με το να δώσουν πίσω αυτά που μας άρπαξαν. Αυτό είναι και το μόνο που θέλει η δικαιοσύνη του Θεού, το να ξαναπάρουμε κάποτε τον πλεονέκτη, όχι τα «πλεονεκτηθέντα» πράγματα, ελεύθερο από την αμαρτία, δια της μετανοίας.
Αυτός που εμπιστεύεται τα πάντα στη Θεία δικαιοσύνη δεν ταράσσεται όταν αδικείται, ούτε ζητά να δικαιωθεί, αλλά δέχεται ως αληθινές τις ψευδείς συκοφαντίες και δεν φροντίζει να πείσει τους ανθρώπους ότι συκοφαντήθηκε, αλλά ζητάει συγχώρεση.


Αν κανείς είναι μοναχός, πρέπει να εφαρμόζει τη θεία δικαιοσύνη. Και το κελί του μπορεί να αφήσει να του το πάρουν και τα πάντα. Αν όμως είναι οικογενειάρχης, τότε εμένα δεν με αναπαύει να εφαρμόζει τη Θεία δικαιοσύνη, όταν αυτό γίνεται αιτία να θλίβονται τα άλλα μέλη της οικογένειας. Μόνον όταν συμφωνούν όλα τα μέλη της, μπορούν να την εφαρμόσουν όλοι μαζί. Γιατί αν είσαι μοναχός, μπορείς και το σπίτι σου να δώσεις και να γυρνάς με το ζωστικό μόνος σου από αγκορτσιά σε αγκορτσιά και γενικά μπορείς να δεχθείς και να υπομένεις κάθε στέρηση και αδικία. Όταν όμως εξαρτώνται και άλλοι από σένα, τότε δεν είναι σωστό να εφαρμόζει ένας τη Θεία δικαιοσύνη και οι άλλοι να γογγύζουν, να υποφέρουν και να δυσανασχετούν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από smarti »

smarti έγραψε:Πως αντιλαμβάνεστε εσείς τι Θεία δικαιοσύνη στη ζωή σας? Τι είναι για σας η Θεία δικαιοσύνη?
Απόστολε για κοίτα λίγο..... :7 :7 :7 :7 :7 :7
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από aposal »

Τι να κοιτάξω; Η απάντηση που δίνει ο μακαριστός Γέροντας τα λέει όλα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από smarti »

Να είναι ευλογημένο Απόστολε. Ευχαριστώ.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από smarti »

grigoria-ka έγραψε:πολυ καλη η ερωτηση σου!τη χρησημοποιουμε συχνα ,αλλα ξερουμε το νοημα της?δε ξερω κατα την αποψη μου εγω αν κανω κατι που δεν ειναι σωστο κ μετα "τημωρηθω"λεω οριστε η θεια δικαιωσυνη,τιμωρηθηκα.επησεις αν με πειραξει εμενα καποιος κ δω την αδικια,παλι λεω δε πειραζει υπαρχει η θεια δικαιωσυνη.τι ειναι στην ουσια? :7 :7 :7

Σε ευχαριστώ πολύ Γεωργία για τις σκέψεις σου!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Να είναι ευλογημένο Απόστολε. Ευχαριστώ.
Τώρα μίλησες σαν τον Καπετάνιο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από cloaca »

Εγώ μερικές φορές(σπάνιες) καταλαβαίνω την Θεία δικαιοσύνη εκ του αποτελέσματος.
Ενώ δηλαδή προλαβαίνω χωρίς να χάσω ούτε δευτερόλεπτο να κρίνω μια κατάσταση ή καποιο πρόσωπο ως ο πλέον ειδικός στις αναλύσεις και στις κρίσεις ,εκ του αποτελέσματος βλέπω ότι τελικά(σχεδόν πάντα) είχα κάνει λάθος στην κρίση μου και ότι έτσι που ήρθε η κατάσταση βγήκε κάτι πολύ καλό και ωφέλιμο στο πρόσωπο που έκρινα.Και μετά κάθομαι και θαυμάζω το μεγαλείο του Θεού και την ανοησία την δική μου.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: θεία δικαιοσύνη;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δίκαιος δεν είναι αυτός, ο οποίος ακολουθεί τους νόμους (ανθρώπινους ή Θείους), μόνο και μόνο επειδή αν τους παραβεί, θα υπομείνει την ανθρώπινη δικαιοσύνη, ή θα χάσει την Θεία Χάρη.
Δίκαιος είναι αυτός που τηρεί τα παραπάνω, επειδή πιστεύει ακράδαντα ότι είναι και τα σωστά, χωρίς να το κάνει για να κερδίσει, ή επειδή φοβάται μήπως χάσει. Αυτό βέβαια είναι εξαιρετικά δύσκολο για όλους τους ανθρώπους.
Αρα λοιπόν κατά τη γνώμη μου, Θεία δικαιοσύνη είναι η οποιασδήποτε μορφής ανταπόδοση από τον Θεό της δίκαιης ή της άδικης πράξης, με τρόπο που ενδεχομένως ίσως καμμιά φορά να φανεί αντιφατικός (πχ κάποιος κάνει καλό, αλλά δεν του ανταποδίδεται). Ο πραγματικά δίκαιος, όπως περιγράφηκε νωρίτερα, θα φανεί από το πως θα αντιμετωπίσει τις δύο εκδοχές αυτής της ανταπόδοσης.
Σε τελική ανάλυση Θεία Δικαιοσύνη, είναι ό,τιδήποτε συμβαίνει γύρω μας, και σε εμάς εναπόκειται η ικανότητα να διακρίνουμε το δίκαιον των παραμέτρων του, συνεχίζοντας την εν Χριστώ δίκαιη συμπεριφορά μας, με υπομονή και πίστη.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”