Η Ζώνη της Παναγίας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Η Ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Καλημέρα και καλή εβδομαδα.Μήπως γνωρίζετε πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί η Ζώνη από κοπέλα που δεν μπορεί να κάνει παιδί;
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36555
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: η ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από toula »

Από ότι γνωρίζω η Αγία Ζώνη της Παναγίας μας βρίσκεται στο Άγιον 'Ορος. Νομίζω ότι μπορεί κάποιος οικείος (σύζυγος ή αδελφός) της κοπέλας που ενδιαφέρεται και βέβαια πιστεύει να φέρει με κατάνυξη και προσευχή μία ζώνη της ενδιαφερόμενης και να την σταυρώσει πάνω από την ζώνη της Θεοτόκου. Κατόπιν η κοπέλα την φοράει και με νηστεία και προσευχή είναι πιθανόν να συλλάβει. Έτσι έχω ακούσει ότι γίνεται, χωρίς να είμαι και απόλυτα σύγουρη.
Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: η ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι έτσι όπως τα λέει η Τούλα.

Η ζώνη της Παναγίας βρίσκεται στο Βατοπαίδι.
Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα, κάποιος που πάει εκεί, να πάρει κάποιες απλές λευκές κορδελλίτσες που διαβάζονται στην Τίμια ζώνη και τις φορούν αντί ζώνης οι γυναίκες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: η ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Η Ζώνη που έχω είναι σταυρωμένη πάνω στην Αγ.Ζώνη από τους ίδιους τους μοναχούς .Μας τις είχαν δώσει σε μια προσκυνηματική εκδρομή που κάναμε το γύρο του Όρους οι ίδιοι οι μοναχοί Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο παρακαλώ να το συμπληρώσει.Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Η Ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από costisk »

Καλημέρα.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα πάει στο Άγιο Όρος και είχα επισκεφτεί με έναν φίλο μου το Βατοπαίδι. Εκεί ο μοναχός Ειρηναίος μας πήγε στο Καθολικό και μας έδειξε και την Ζώνη της Παναγίας.
Σύνολο ήμασταν πέντε άτομα εκ των οποίων ένας Ρώσος μοναχός με έναν Ρώσο προσκυνητή. Όταν βγήκε έξω η Ζώνη ο Ρώσος μοναχός έγινε ένα με το πάτωμα. Η σκηνή ομολογώ ότι ήταν συγκλονιστική. Τότε μας έδωσε και στον καθένα κορδονάκια και μας είπε ότι όταν τα διαβάζουν λένε ειδικές προσευχές και τα έχουν - αν θυμάμαι καλά - επάνω στην Ζώνη για να την ακουμπούν. Μας έδωσε και λαδάκι σε μπουκαλάκια από την εικόνα της Παντάνασσας, όπου είπε επίσης ότι είναι τώρα μία από τις πιο θαυματουργές εικόνες στο Άγιο Όρος, αναφέροντάς μας μάλιστα δύο με τρία πρόσφατα θαύματα.
Ελπίζω να βοήθησα με αυτές τις λίγες πληροφορίες :smile:
Καλή εβδομάδα να έχουμε
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Η Ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από aggelosmin »

εγω παιδια εχω κανει διακονημα στο Βατοπαιδι και εκοβα μικρες κορδελιτσες τις εβαζα μεσα σε ναυλακι..αυτες οι κορδελιτσες ειναι διαβασμενες και αγιασμενες απο την Τιμια Ζωνη της Παναγιας μας που κομματι της βρισκεται εκει..Η αληθινη Ζωνη ειναι φτιαγμενη απο τριχες καμηλας και την ειχαν δωσει στην Παναγια μας..)))Με προσευχη και νηστεια αν την φορεσει μια κοπελα και παρακαλεσει την Παναγιτσα μας σιγουρα θα την βοηθησει..
Εμενα παντως η αδελφη μου απο οτι θυμαμαι εκανε ενα ταμα στην Ι.Μ.Εσοδιων της Θεοτοκου στον Ωρωπο και σημερα εχει ενα τριχρονο υγιεστατο κοριτσακι..
Αυτα παιδια..αν ενδιαφερεστε πρεπει να εχω κρατησει κορδελιτσα απο το Α.Ο.και λαδακι και θα χαρω να το δωσω στην κοπελα που επιθυμει να τεκνοποησει..
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Η Ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Γεια χαρά και από εμένα. Μια πολύ καλή μου φίλη ένωσε αυτό το κορδελάκι το οποίο είναι αγιασμένο πάνω στη ζώνη της Παναγίας με ένα πιο μεγάλο κορδόνι κ το έδενε στην κοιλιά. Αλλά καλύτερα ρώτα και τον πνευματικό σου αν επιτρέπεται κ η σεξουαλική επαφή όταν φοράς τη ζώνη. Αν και νομίζω πως επιτρέπεται επειδή είναι για λόγους τεκνοποίησης
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Η Ζώνη της Παναγίας

Δημοσίευση από andreastsa »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”