Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από smarti »

Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Μήπως θα μπορούσε, αν έχει την καλή διάθεση, κάποιος να μου εξηγήσει τα παραπάνω λόγια?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
irida
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 1:32 pm

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από irida »

Ο Θεος αγαπαει ολα τα παιδια ολου του κοσμου οπου κι αν ειναι, οπως κι αν ειναι. Πολλοι γονεις θα ηθελαν, απο εγωισμο και μονο, να εχουν τα παιδια τους μια θεση στην κοινωνια αξια θαυμασμου απο ολους. οταν για καποιο λογο τα παιδια τους δεν ακολουθουν αυτην την οδο τοτε αρχιζουν οι καυγαδεσ και οι πιεσεις κι αλιμονο στα κακομοιρα τα παιδακια που δεν θα θελησουν να ειναι αυτο που θελουν να ειναι οι γονεις τους, αλλα θα θελουν να ειναι οι εαυτοι τους! τα παιδια μας τα αγαπαμε γιατι ειναι παιδια μας οπως κι αν ειναι, οτι κι αν ειναι, και να τα στηριζουμε στις ΔΙΚΕΣ τους επιλογες οποιες ασχετα αν συμφωνουμε η οχι! Ειναι το δωρο του Θεου προς εμας!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστώ πολύ irida για την απάντηση σου.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από angieholi »

Σμάρω μου να σου πω και εγώ το δικό μου λογισμό, πως δηλαδή εγώ αντιλαμβάνομαι αυτά τα λόγια.
Όπως θα μας άρεσε ο Θεός-Πατέρας ,να φροντίζει εμάς τα παιδιά του, να μας αγαπάει, να μας ακούει και να μας δίνει ότι θέλουμε (με την έννοια ότι είναι προς το συμφέρον μας φυσικά), έτσι θα πρέπει και εμείς με τη σειρά μας να αγαπάμε τα παιδιά μας, να τα φροντίζουμε, να τα ακούμε, να τα συμβουλεύουμε και να τους δίνουμε πράγματα (υλικά αλλά και πνευματικές αρχές) που θα τα βοηθούν να μεγαλώσουν υγιή, σωματικά και πνευματικά.
Ο Θεός θα ήθελε να καλλιεργούμε στα παιδιά μας, την αγάπη για Εκείνον, και έτσι πρέπει να κάνουμε, όχι να τα αποτρέπουμε ή να τους φέρνουμε εμπόδια.
Ο Θεός θα ήθελε να τα στολίζουμε με αρετές και να είμαστε εμείς το καλό παράδειγμα ώστε να μας μιμηθούν.
Να αγαπάμε λοιπόν τα παιδιά μας, όπως αρέσει στο Θεό με λόγια, πράξεις και συμπεριφορές όπως αρμόζουν σε ένα σωστό Χριστιανό που θέλει να ζήσει πνευματικά, έχοντας φόβο Θεού, μεγάλη πίστη και αγάπη προς τον Εκείνον! :8 :8 :8
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από Teri »

Να προχωρήσω λίγο το συλλογισμό σου Αγγελική και να πω ότι κάποια στιγμή, όταν θα βρεθούμε ενώπιον Του θα μας ρωτήσει τι κάναμε για τα παιδιά Του, που μας εμπιστεύτηκε να τα μεγαλώσουμε. Τι θα θέλαμε να απαντήσουμε τότε; Ε, αυτό να κάνουμε τώρα....
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από smarti »

Αγγελική, Κατερίνα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από aposal »

Πολύ καλές οι απαντήσεις που δόθηκαν.
Η αλήθεια είναι ότι στη σημερινή εποχή φροντίζουμε τα παιδιά να έχουν σωματική και υλική άνεση, αντί να τα παρέχουμε τα συναισθήματα της αγάπης προς τους συνανθρώπους μας και της λατρείας προς τον Δημιουργό μας, που κατ' ουσίαν είναι Αυτός (ο μόνος) που τα προστατεύει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από filotas »

Δύσκολο, πολύ δύσκολο θα έλεγα Σμαρώ, όχι αυτό που ρωτάς - η απάντηση είναι εύκολη - αλλά η εφαρμογή της.

Ν' αγαπούμε τα παιδιά μας όπως αρέσει στο Θεό, σημαίνει:

1. Να τ' αγαπούμε γι αυτά κι όχι για να καλύψουμε τις δικές μας ανάγκες.
2. Να τ' αγαπούμε και να μην τα ειδωλοποιούμε.
3. Να τ' αγαπούμε μ' όλη μας την καρδιά και να τους το δείχνουμε έτσι ώστε να νοιώθουν τη ζεστασιά της αγάπης μας να τα συνοδεύει σε κάθε στιγμή της ζωής τους, καλή ή κακή, κι όχι απλά να συμβιώνουμε μαζί τους.
4. Να τ' αγαπούμε και να φροντίζουμε γι αυτά με την προοπτική της Αιώνιας Ζωής κι όχι μόνο της παρούσας εφήμερης ζωής.
5. Να τ' αγαπάμε τόσο ώστε η ζωή μας ν' αποτελεί παράδειγμα γι αυτά.

Η θεωρία είναι εύκολη, στην εφαρμογή σκοντάφτουμε. Προσωπικά μέχρι τώρα τα έχω κάνει ...μούσκεμα. Ο Θεός να με ελεήσει και τα παιδιά μου μου να με συγχωρήσουν για τα λάθη μου.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Να αγαπάμε τα παιδιά μας, όπως αρέσει στον Θεό..

Δημοσίευση από grigoria-ka »

η ερωτηση ειναι απλη οντος αλλα τι κανουμε εμεις?εχουμε φθασει σε σημειο να κοιταμε τις δικες μας αναγκες κ να τα φερνουμε ετσι ωστε να βαλουμε τα παιδια μας συμφωνα με τους δικους μας ρυθμους.να σκεφθουμε κ εμεις οταν ειμασταν παιδια τι θελαμε,πως θελαμε να μας ειχαν οι γονεις μας κ να πραξουμε
filotas έγραψε: Ο Θεός να με ελεήσει και τα παιδιά μου μου να με συγχωρήσουν για τα λάθη μου.
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”