Η δύναμη του Σταυρού

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Η δύναμη του Σταυρού

Δημοσίευση από Evi_J »

irida έγραψε:Ο αγιος Ιωαννης της Κροστανδης γραφει " Ο Σταυρος ειναι εικονα του εσταυρωμενου Χριστου, του Υιου του Θεου. Γι αυτο και το σημειο του, και η σκια του μονη ακομα, προκαλουν τρομο στους δαιμονες, γιτι ειναι το σημειο του Χριστου, γιατι ειναι η σκεπη του εσταυρωμενου.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι κάθε φορά που κάνω τον σταυρό μου. Είχα δει ένα βιντεάκι στο youtube που ένας δημοσιογράφος της τηλεόρασης είχε πάει σε κάποιον γέροντα μαζί με όλη την συνοδεία από το κανάλι (τον καμεραμαν, κ.τ.λ...) . Ο γέροντας τους υποδέχτηκε, τους κέρασε, κ.τ.λ... και μετά πιάσανε την κουβέντα. Σε κάποια φάση ο γέροντας είπε: να... και έδειξε με ένα νεύμα του κεφαλιού του... εκεί, είναι ένας δαίμονας που έρχεται να μας δει και ίσως και να μας πειράξει... τα παίξαν όλοι και ο δημοσιογράφος αυτός σκέφτηκε..."τι λέει τώρα αυτός? Είναι δυνατόν να σοβαρολογεί". Ε, εγώ με το που το άκουσα αυτό σκέφτηκα... κοίτα να δεις... αυτός δεν μπορεί να το πιστέψει ενώ εγώ αυτό το βλέπω σχεδόν κάθε μέρα με την φαντασία μου.. ότι δηλαδή πόσοι δαίμονες μπορεί να είναι εδώ γύρω μου και εγώ να μην τους βλέπω... Ίσως ο δαίμονας της μνησικακίας, του θυμού... και κάθε φορά που σκέφτομαι ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο, κάνω τον σταυρό μου και ησυχάζω...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Η δύναμη του Σταυρού

Δημοσίευση από angieholi »

Στάρετς Σάββας - Θαυμαστή υπέρβαση τού Τσερνομπίλ

Την ημέρα της εορτής του κοιμηθέντος πνευματικού μας πατέρα Σάββα, ήρθε από το Οβρούτς στο Πετσόρι η πνευματική του θυγατέρα Μ. Τ. Και να τι μας διηγήθηκε:

Περίπου δέκα μέρες πριν την τραγωδία του Τσερνομπίλ, εμφανίστηκε στον ύπνο της ο πνευματικός μας πατέρας και της είπε:

- Μαρία, σε λίγο όλα ότι έχετε θα είναι δηλητηριασμένα. Εσύ όλα θα τα σταυρώνεις ως εξής:
«Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Αμήν». Θα κάμεις το σημείο του Σταυρού. Μετά θα πεις:
«Κύριε, Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ευλόγησον». Πάλι θα κάμεις το σημείο του Σταυρού.
Και πάλι θα πεις:
«Μητέρα του Θεού, ευλόγησον, πάντες οι ’γιοι ευλογείτε». Πάλι το σημείο του Σταυρού. Μετά:
«Δι' ευχών του πνευματικού μας πατρός Σάββα, Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού, ευλόγησον» και θα κάνεις πάλι το σημείο του Σταυρού.

Όλα αυτά τα διηγήθηκα στη δίδυμη αδελφή μου, η οποία εργάζεται σε κουζίνα. Όταν επαληθεύτηκε η προφητεία του π. Σάββα, τους έφεραν στην κουζίνα κρέας. Όταν το έλεγξαν, αποδείχθηκε τελείως ακατάλληλο για τροφή. Τότε εκείνη θυμήθηκε αυτά πού της είχα διηγηθεί για την εμφάνιση του Γέροντος. Πήρε λοιπόν εκείνο το κρέας, πήγε στο σπίτι της και έκαμε ότι είχε πει ό Γέροντας.
Έπειτα το έφερε πίσω στην κουζίνα και, χωρίς να πει τίποτε, τα έδωσε για έλεγχο. Το έλεγξαν και τη ρώτησαν:
- Από που το πήρες τέτοιο καλό κρέας;
Τώρα εμείς ζούμε στο Οβρούτς - είναι κοντά στο Τσέρνομπιλ - χρησιμοποιούμε τη συμβουλή του πατρός Σάββα. Και όχι μόνο εγώ κι η αδελφή μου, αλλά και όλες οι πνευματικές μας αδελφές, με το έλεος του Θεού, είμαστε ζωντανές και υγιείς.

Το παραπάνω είναι απόσπασμα από το βιβλίο: «Στάρετς Σάββας ο παρηγορητής», εκδόσεις Άθως, Αθήνα 2009. Μετάφραση από τη Ρωσική: Πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Φωτόπουλος.

Η δύναμη του Σταυρού και της προσευχής αποδεικνύεται η μόνη ικανή να βοηθήσει αποτελεσματικά τον άνθρωπο, προλαμβάνοντας το κακό, και αυτό τονίστηκε και στα πνευματικά παιδιά του γέροντος Σάββα. Η προσευχή και ο Σταυρός δρουν πλέον πολύ φανερά προστατεύοντας τον κόσμο του Θεού και στο υλικό πεδίο. Δεν φαίνεται να έχει μεγάλη διαφορά ποια προσευχή θα πει κάποιος, διότι και η Κυριακή προσευχή που ακολουθείται από το «Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός ελέησον ημάς», περιλαμβάνει όσα είπε ο άγιος Σάββας. Απλώς μπορεί κανείς να επικαλείται συγκεκριμένους Αγίους και τον πνευματικό του για να δώσουν μια ιδιαίτερη ευλογία (και το φαγητό να γίνει καλύτερο κι από τη φυσικά υγιεινή του κατάσταση)!

Το σίγουρο είναι ότι μόνο οι αληθινά πιστοί Χριστιανοί θα ξεπεράσουν τις δοκιμασίες, που άρχισαν, χωρίς να το πολυκαταλάβουν. Οι άλλοι αν παραμένουν έστω και σαν καλοπροαίρετοι παρατηρητές, μακριά από τις ευλογίες της Εκκλησίας, θα υποφέρουν η και θα πεθάνουν. Από τις δοκιμασίες υλικού τύπου όπως το Τσερνομπίλ οι επιπτώσεις είναι σωματικές, αλλά από την ερχόμενη πληγή της Αποκάλυψης, αυτή των δαιμονικών ακρίδων, θα είναι οδυνηρότατες ψυχικές: Θα ζητάνε το θάνατο για να ανακουφιστούν, αλλά αυτός θα φεύγει μακριά τους.

Αναδημοσίευση από:
http://anavaseis.blogspot.com/2010/02/b ... .html#more
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”