Ερωτήσεις

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητε, δεν τα εχεις ιεραρχησει καλα μεσα σου.

Δικαιολογειται αυτο εν μερει, απο την διαφαινομενη αγνοια σου, στα περι Θεου, θεωρητικα θεματα αλλα και πρακτικα ζητηματα, εφοσον ομολογεις και ο ιδιος οτι δεν ακολουθεις την Εκκλησιαστικη οδο, ενθερμα, που ειναι και η μονη αληθινη προς την θεολογια τοσο στην θεωρια, οσο και στην πραξη, για τον Χριστιανο.

Αλλα αυτο διορθωνεται με τον καιρο και την υπομονη, και την προσευχη. Μπορει καλλιστα να γινεις στο μελλον, εφοσον εργαστεις με την θεληση σου, και την Χαρη του Χριστου, γιατι οχι, ενας μικρος θεολογος και ενας ζηλωτης της Πιστης, και να δινεις την καλη μαρτυρια με τον βιο και το παραδειγμα σου. Στο ευχομαι απο καρδιας.

Ομως να ξερεις οτι απαιτειται, πρωτα η Πιστη στον Χριστο μας, και μετα ολα τα αλλα επονται.

Χωρις την Πιστη και την τηρηση των εντολων του Χριστου, οχι αγαπη, αλλα και, καμμια εκ των αρετων δεν ειναι δυνατο να αποκτησουμε.

Η οντολογικη, η, εν πνευματι και αληθεια παν-Αγαπη, υπερ παντων των κτισματων εμψυχων και μη, (και οχι η μεταπτωτικη, συναισθηματικη-συμφεροντολογικη-συγγενικη, αγαπη του κοσμου, που την εχουν ακομα και οι χειροτεροι των κακουργων), ειναι μονον αποτελεσμα της αταλαντευτης και Ορθοδοξου Πιστεως εις Χριστον, και η μεχρις αιματος τηρησεως των εντολων και της μαρτυριας του Ονοματος Του.

Κανεις δεν μπορει να αγαπησει με την αληθινη εννοια του ορου, την θεολογικη, εαν δεν εκκεντρισθει εις Χριστον, δεν γινει κοινωνος του αχραντου Σωματος και Αιματος Του, και πιστος δουλος των εντολων και του Ευαγγελιου Του.

Απλα πραγματα, σταρατα και ξεκαθαρα. Η συντασσομεθα με τον Χριστον, και συσταυρωνομαστε για να συναναστηθουμε μαζι Του, νεκρωνοντας τον παλαιο ανθρωπο, και ανακαινιζομενοι εν Χριστω, η μενουμε στα του κοσμου, και αμπελοφιλοσοφουμε χωρις τελος και νοημα.

Η Πιστη, οδηγος, πυξιδα και ασφαλεια της νοητης μας, πλοηγησης μεσα στο πελαγος της σκοτεινης κοσμικης θαλασσας των παθων και των μπερδεμενων εννοιων και φιλοσοφιων.

Φως Χριστου, φαινει πασι. Ο Χριστος φωτιζει, αναπαυει, παρηγορει, διδει σοφια και αρετη, νοημα στα παντα, και σκοπο υπαρξεως.

Χωρις Χριστο και συμμετοχη στην Εκκλησια Του, την οποια αποτελουμε ΟΛΟΙ, εαν το θελουμε βεβαια εν συνειδησει και οχι εν υποχρεωσει, απο φιλοτιμο και οχι απο φοβο και υστεροβουλια η μεταφυσικο συμφερον,
ΔΕΝ υπαρχει, ουτε νοημα ζωης, ουτε σκοπος τελειωσεως και ακομα ακομα υπαρξεως.

Προσωπικες αποψεις, φιλοσοφιες και κοσμοθεωριες, δεν ειναι συμβατες με την αληθινη εν Χριστω ζωη. Η κανουμε αυτα που επιτασσει η Εκκλησια Του, η ακολουθουμε τον δικο μας, δρομο και οπου μας βγαλει. Τοσο απλο ειναι.

Ας στρεψουμε λοιπον την πορεια μας, προς τον Σταυρο του Χριστου, τις αγιες μερες που διανυουμε, και ας Του ζητουμε συνεχως ταπεινα και αληθινα, να μας φωτιζει το σκοτος, και να μας διδει το Φως, την Αληθεια και την Οδο, που ειναι ο Ιδιος, ωστε να μην χαθουμε μεσα στην ομιχλη της καταρρεουσας οικουμενης.

Πρωτα λοιπον Πιστη, και μετα ολα θα ερθουν εν καιρω, Χαριτι και Ευδοκια Θεου, παντοτε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από toula »

Ο Διονύσης μας επέστρεψε δριμύτερος.
Σ΄ευχαριστούμε πολύ.
Λυπήθηκα ειλικρινά που δεν γνωριστήκαμε το Σάββατο στην συνάντηση των Αθηνών.
Προσβλέπω στην επόμενη συνάντηση (πρώτα ο Θεός !). Ως τότε θα μας επιτρέψεις να απολαμβάνουμε τον εξαιρετικό γραπτό σου λόγο !
Να είσαι καλά !
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από ψυχουλα »

sverkalo έγραψε:Έχω αρκετές ερωτήσεις με τις οποίες σκέφτομαι να κάνω μια ταινία. Κάποτε που είχα στείλει ένα γράμμα στον π. Μωυσή μου είχε πει πως θα μου απαντούσε σε ότι ήθελα ευχαρίστως.

Όπως:

Γατί ο Θεός επέτρεψε την σφαγή τόσων Εβραίων με τόσο άθλιο τρόπο από τον Χίτλερ και τους Γερμανούς αλλά και πολλών άλλων εθνοτήτων αλλά και μειονοτήτων;
Αυτό δεν σημαίνει ότι τον "κατηγορώ" με κάποιον τρόπο αλλά μου φαίνεται σαν να μην εμπλέκεται κάποιες φορές ενώ κάποιες άλλες να βοηθάει τους ανθρώπους και μάλιστα κάθε θρησκείας.

O Θεός δεν υποσχεθηκε οτι θα εμπλεκεται. Καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να πραττει καλο ή κακό. Το αν βοήθησε ο Θεός καποια ατομα δεν το ξερουμε και δε θα το μαθουμε. Γιατί τόσα παιδιά πεθαίνουν από πείνα, απο εκτρωσεις, απο κακοποιησεις καθημερινά;Φταίει ο Θεός; Μήπως φταίμε εμεις; Υπαρχει το αυτεξουσιο και δεν παραβιαζεται αν δεν ζητησουμε βοηθεια και αν δεν κρινει Εκεινος οτι πρεπει να βοηθησει. Μη λυπασαι εκεινους που φευγουν αδικα γιατι αυτοι ειναι ηδη στην αγκαλια του Θεου, να λυπασαι τους θυτες δηλαδη εμας.Τι γίνεται με τους ανθρώπους άλλων θρησκειών, τους ακούει;

Μια καθαρη ψυχη παντα την ακουει ο Θεός και της δινει φωτιση. Ο Θεός ειναι Αγαπη και αυτο τα λεει ολα.
Γιατί πρέπει κάποια πράγματα να θεωρούνται αμαρτίες αν δεν αισθανόμαστε ότι είναι και μας κάνουν να νοιώθουμε καλά;

γιατι αν το ψαξεις βαθια θα δεις οτι πραγματα που μας κανουν να νιωθουμε καλα στην πραγματικοτητα είτε τελικα βλαπτουν τους γυρω μας, ειτε εμας σωμα και ψυχη που σωμα και ψυχη ειναι θεια δωρα και ποσο μεγαλη προσβολη να κακοποιεις τα δωρα του Θεου; αν γινοσουν ομως λιγο πιο συγκεκριμενος ως προς αυτο θα ειχες και πιο καλες απαντησεις!


Ξεκίνησαν όλα με την έκρηξη στο σύμπαν; Γιατί το ότι ξεκίνησαν από 2 ανθρώπους -όσο και να πιέζω τον εαυτό μου- στο τέλος μου αφήνει πολλά κενά.

Αν ο κόσμος ξεκίνησε πριν 7000-8000 χρόνια τότε τι γίνεται με τα ευρήματα ανθρώπων πριν από χιλιάδες χρόνια και μάλιστα οστά ζώων πριν από εκατομμύρια χρόνια;

δε νομιζω οτι ισχυριζεται κανεις οτι αρχισαν ολα πριν 7000 χρονια, οι μερες της δημιουργιας ειναι μερες Θεού, για εμας μπορει να αντιστοιχουν σε εκατομμυρια χρονια! αλλα μετρα τα ανθρωπινα αλλα τα θεϊκά. Η Αγια Γραφη απευθυνεται σε ανθρωπους του τοτε και του τωρα για αυτο καποια πραγματα τα λεει ας πουμε απλοποιημενα για να ειναι κατανοητα.Και δεν ειναι τοσο αδυνατο να ξεκινησε η ανθρωποτητα απο 2!

Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

Εγώ για παράδειγμα την φαντάζομαι σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο με αγαπημένους μου ανθρώπους και ενώ μπορώ να τους μιλήσω και να τους ακούσω, δεν μπορώ όμως να τους δω και να τους αγγίξω ποτέ...

νομιζω οτι ο Χριστος ηταν πολυ σαφης ως προς αυτο....και ελπιζω να μη το μαθουμε ποτε!

Δεν ξέρω τελικά αν έχουν σημασία οι απαντήσεις ή οι ερωτήσεις περισσότερο.

αυτο ειναι δικο σου θεμα! ερωτησεις θα υπαρχουν παντα! αυτες ειναι ευκολες, ειναι οι αρχικες.... που να δεις στην πορεια ποσες θα σου ερχονται!!

Πάντως αυτό που αισθάνομαι είναι πως τέτοια ερωτήματα και άλλα παρόμοια, υψώνουν τείχη ανάμεσα στον άνθρωπο και το Θεό.

ο ζητων ευρησει, αν ρωτησεις εκει που πρεπει θα παρεις παντα την απαντηση που πρεπει. Ενα φορουμ δεν ειναι και το καταλληλοτερο μερος, εδω μοιραζομαστε ερωτησεις και καμια φορα πετυχαινουμε και καμια απαντηση σωστη :wink:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από ψυχουλα »

sverkalo έγραψε:Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται από 2 ανθρώπους να προήλθαν όλοι οι άλλοι και μάλιστα σε διαφορετικά χρώματα και χαρακτηριστικά. Σαν κάποιος να έπαιζε με το DNA μου φαίνεται.Αλλά αυτή είναι μια ερώτηση εκατομμυρίων ανθρώπων φαντάζομαι. Θέλω και εγώ να καταλάβω αλλά δεν είμαι μόνο εγώ το θέμα γιατί εγώ έχω θετική προδιάθεση. Εσύ δεν έχεις καμιά ερώτηση Φώτη; Κάποιος άλλος;
με την αναπαραγωγη διασταυρωνονται συνεχως τα χαρακτηριστικα και γεννουν παμπολλους συνδυασμους. οσο αφορα χρωματα και φυλες, ξερω οτι οταν ο ανθρωπος ζει για εκατομμυρια χρονια ή χιλιάδες (το ποσο δεν το ξερω) σε ενα μερος σιγα σιγα αλλαζει το dna του προσαρμοζομενο στο μερος που ζει. ενας ανθρωπος πχ που ζει στην αφρικη σε πολυ ψηλες θερμοκρασιες μεσα στους αιωνες αναπτυσσει περισσοτερη μελανινη για να επιβιωσει. οταν οι συνθηκες απαιτουν να παλευεις για διαβιωση μεσα στην αγρια φυση αναπτυσσεις ενα πιο μυωδη σωματοτυπο κτλ. αν δεις τα νεογεννητα και μεχρι καποιους μηνες μετα, λυγιζουν σα για να γατζωσουν τα δαχτυλα των ποδιων τους, καταλοιπο ισως μιας εποχης που....πεταγαμε απο δεντρο σε δεντρο σαν τον Ταρζαν!!!

τελος, στην αρχη ο Θεος επετρεψε την αιμομιξια προς χαριν της αναπαραγωγης μας. Οταν μιλαμε για Αδαμ, Ευα, Καιν, ο καθενας εζησε δεν ξερω κι εγω ποσους αιωνες! Οποτε δεν ειναι περιεργο να συναντησε καπου αλλους ανθρωπους ο Καιν, αν η Ευα μεσα στους αιωνες γεννοβολουσε, καθως και τα παιδια της και εφευγαν και εβρισκαν αλλου την τυχη τους καταλαβαινεις τι γινοταν.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από aposal »

sverkalo έγραψε:Έχω αρκετές ερωτήσεις με τις οποίες σκέφτομαι να κάνω μια ταινία. Κάποτε που είχα στείλει ένα γράμμα στον π. Μωυσή μου είχε πει πως θα μου απαντούσε σε ότι ήθελα ευχαρίστως.

Όπως:

Γατί ο Θεός επέτρεψε την σφαγή τόσων Εβραίων με τόσο άθλιο τρόπο από τον Χίτλερ και τους Γερμανούς αλλά και πολλών άλλων εθνοτήτων αλλά και μειονοτήτων;
Αυτό δεν σημαίνει ότι τον "κατηγορώ" με κάποιον τρόπο αλλά μου φαίνεται σαν να μην εμπλέκεται κάποιες φορές ενώ κάποιες άλλες να βοηθάει τους ανθρώπους και μάλιστα κάθε θρησκείας.

Τι γίνεται με τους ανθρώπους άλλων θρησκειών, τους ακούει;

Γιατί πρέπει κάποια πράγματα να θεωρούνται αμαρτίες αν δεν αισθανόμαστε ότι είναι και μας κάνουν να νοιώθουμε καλά;

Ξεκίνησαν όλα με την έκρηξη στο σύμπαν; Γιατί το ότι ξεκίνησαν από 2 ανθρώπους -όσο και να πιέζω τον εαυτό μου- στο τέλος μου αφήνει πολλά κενά.

Αν ο κόσμος ξεκίνησε πριν 7000-8000 χρόνια τότε τι γίνεται με τα ευρήματα ανθρώπων πριν από χιλιάδες χρόνια και μάλιστα οστά ζώων πριν από εκατομμύρια χρόνια;

Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

Εγώ για παράδειγμα την φαντάζομαι σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο με αγαπημένους μου ανθρώπους και ενώ μπορώ να τους μιλήσω και να τους ακούσω, δεν μπορώ όμως να τους δω και να τους αγγίξω ποτέ...

Δεν ξέρω τελικά αν έχουν σημασία οι απαντήσεις ή οι ερωτήσεις περισσότερο.

Πάντως αυτό που αισθάνομαι είναι πως τέτοια ερωτήματα και άλλα παρόμοια, υψώνουν τείχη ανάμεσα στον άνθρωπο και το Θεό.
Ο καθένας από εμάς μπορεί να σου δώσει κάποια απάντηση μου νομίζει ως σωστή. Φρόντισε να είσαι μαζί μας σε κάποια επόμενη συνάντηση, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με κάποιον καλόν ιερέα για να ακούσεις και την απάντηση ενός κληρικού. Αν ήσουν μαζί μας, στη σύνάντηση των Αθηνών προχθές θα είχες πάρει τις απαντήσεις.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από aposal »

sverkalo έγραψε:
cloaca έγραψε:Δεν νομίζω να τα γνωρίζει όλα ο άνθρωπος ώστε να πάρεις κάποια απάντηση σε κάποια.
Ο άνθρωπος έχει αυτήν την γνώση που χρειάζεται ώστε να σώσει την ψυχή του.
Ναι αλλά ο ίδιος ο δημιουργός του έδωσε το πνεύμα για να σκέφτεται και να αναρωτιέται. Αν δεν το ήθελε αυτό ο Θεός δεν θα του το έδινε. Εγώ νοιώθω ότι ο Θεός χαίρεται όταν οι άνθρωποι αναρωτιούνται για αυτόν και δεν έχουν το μυαλό τους μόνο για να μην είναι άδειο το κεφάλι τους.
Ναι, έτσι, είναι αλλά σιγά - σιγά αρχίζουμε και κατανονούμε τα της πίστης μας. Δεν μπορείς σε ένα παιδί του Δημοτικού να δώσεις να διαβάζει διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό.
Η ευφυία πάντως δεν είναι προϋπόθεση αγιοσύνης, γιατί τότε δεν θα είχαμε όλοι τη δυνατότητα αγιοποίησης κι αυτό εξ αιτίας του Θεού.
Η προϋπόθεση να προχωρήσει κάποιος πνευματικά είναι η ταπείνωση. Αν φτάσει κάποιος να αποκτήσει την ταπείνωση, τότε ο Θεός τον ενισχύει και τον βοηθάει να αποκτήσει και άλλες γνώσεις. Η κατανόηση πχ των Θείων πραγμάτων δεν μπορεί να γίνει από τον πεπερασμένη ανθρώπινη λογική. Ποιος μπορεί να κατανοήσει ότι Τριαδικός Θεός έχει μεν τρεις μορφές, αλλά την ίδια ουσία;
Αυτές οι επιπλέον γνώσεις αποκτώνται βαθμιαία, με τη Χάρη του Θεού και είναι ανάλογες με τον αγώνα που έχει κανει ο πιστός. Ο μακαριστός Γέρων Πορφύριος πχ είχε φθάσει μέχρι την πρώτη τάξη του Δημοτικού, αλλά ήταν σε θέση να δίνει συμβουλές σε γιατρούς για την ίαση του καρκίνου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

ψυχουλα έγραψε:τελος, στην αρχη ο Θεος επετρεψε την αιμομιξια προς χαριν της αναπαραγωγης μας.
Άρα ο Θεός αλλάζει δεν είναι πάντα ο ίδιος όπως πολλοί άνθρωποι πιστεύουν.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

aposal έγραψε:Ναι, έτσι, είναι αλλά σιγά - σιγά αρχίζουμε και κατανονούμε τα της πίστης μας. Δεν μπορείς σε ένα παιδί του Δημοτικού να δώσεις να διαβάζει διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό.
Παρ΄όλα αυτά φαίνεται πως κάποιοι άνθρωποι που νομίζουν ότι κατανοούν τα της πίστης έχουν ακόμη την σκέψη του παιδιού του Δημοτικού.Σκέφτομαι πόσα απ΄ αυτά που είπε ο Χριστός μπορεί οι άνθρωποι να μην κατανόησαν μέχρι σήμερα και να βάσισαν την πίστη τους σε παρεξηγήσεις. Εδώ ακόμη υποστηρίζετε ότι η
πίστη είναι ανώτερη από την αγάπη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από aposal »

sverkalo έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:τελος, στην αρχη ο Θεος επετρεψε την αιμομιξια προς χαριν της αναπαραγωγης μας.
Άρα ο Θεός αλλάζει δεν είναι πάντα ο ίδιος όπως πολλοί άνθρωποι πιστεύουν.
Όχι δεν αλλάζει ο Θεός. Μόνον οι συνθήκες. Επετράπη στους πρώτους ανθρώπους να αναπαράγονται μεταξύ τους γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πληθύνουν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από aposal »

sverkalo έγραψε:
aposal έγραψε:Ναι, έτσι, είναι αλλά σιγά - σιγά αρχίζουμε και κατανονούμε τα της πίστης μας. Δεν μπορείς σε ένα παιδί του Δημοτικού να δώσεις να διαβάζει διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό.
Παρ΄όλα αυτά φαίνεται πως κάποιοι άνθρωποι που νομίζουν ότι κατανοούν τα της πίστης έχουν ακόμη την σκέψη του παιδιού του Δημοτικού.Σκέφτομαι πόσα απ΄ αυτά που είπε ο Χριστός μπορεί οι άνθρωποι να μην κατανόησαν μέχρι σήμερα και να βάσισαν την πίστη τους σε παρεξηγήσεις. Εδώ ακόμη υποστηρίζετε ότι η
πίστη είναι ανώτερη από την αγάπη.
Η αγάπη είναι μέσα στην πίστη γιατί η αγάπη είναι ο Ίδιος ο Δημιουργός. Μιλάμε βέβαια για την τέλεια αγάπη που δεν φθείρεται από τον χρόνο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”