Ερωτήσεις

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από aposal »

Πίστη στον Θεό = αγάπη!
Οτιδήποτε άλλο λέμε είναι άσχετο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

sverkalo έγραψε:Αυτό που εννοώ είναι πως η πίστη μπορεί να σου επιβληθεί με τον φόβο, η αγάπη δεν μπορεί. Εγώ δεν ξέρω καλά την Αγία Γραφή (μόνο μια φορά την διάβασα) αλλά κάπου λέει πως αν δεν έχεις αγάπη ακόμη και αν "νομίζεις" πως μιλάς όλες τις γλώσσες του κόσμου είσαι άδειος. Δεν λέω ότι η πίστη δεν είναι σημαντική αλλά η αγάπη σημαντικότερη
Αν αυτό σε καλύπτει, σου λέω ότι στην έσχατη ημέρα της Κρίσεως του Θεού, ο Θεός ρωτά τους σωσμένους και τους κολασμένους αντίστοιχα πως συμπεριφέρθηκαν στους συνανθρώπους τους, και όχι το τι πίστευαν.
Όμως πολλοί οδηγήθηκαν και μαθήτευσαν στην αγάπη, κάνοντας τα πρώτα βήματα της πίστεως και όχι χωρίς αυτήν ( θα σου έλεγα ότι χωρίς πίστη, θα ήταν άδειοι τελείως απο έργα αγάπης) Η πίστη σώζει πολλούς απο εμας και μας οδηγεί στην έμπρακτη αγάπη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

nikolaos-9 έγραψε:
vasilisalt έγραψε:Θα υπενθυμίσω την απάντηση του π. Κάλλιστου Γουέαρ όταν τον ρώτησε συνομιλητής του για το πως να απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις:
Η απάντηση είναι. Έλα μαζί μας και θα βρεις τις απαντήσεις.

Έτσι είναι!!

Τα ΠΑΝΤΑ έχουν τις απαντήσεις τους. Δε χρειάζεται στεναχώρια και άγχος εάν δεν έχουμε την απάντηση όταν εμείς θέλουμε, ούτε να θέτουμε υπό αμφισβήτηση το Θεό, εάν κάτι "δε μας κάθεται καλά" που λένε στην αντίληψή μας.

Οι απαντήσεις υπάρχουν μπροστά μας, αλλά πολλές φορές θέλουμε το χρόνο μας για να τις δούμε.
Συμφωνώ απόλυτα και ποτέ δεν αμφισβητώ την τριαδικότητα του Θεού, ούτε τους αγίους του, ούτε την Παναγία που είναι αγαπημένη μου, ούτε τίποτε άλλο. Η σκέψη δεν απαγορεύεται στον Χριστιανισμό ούτε στην δημοκρατία. Ο Χριστιανισμός για εμένα είναι ελευθερία όχι σκλαβιά.
nikolaos-9

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

sverkalo έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Και σου προτεινω να επανορθωσεις, ζητωντας μια συγνωμη, για οσους και οσες προσεβαλες, με την αναρμοστη σου αναφορα.
Για δεύτερη φορά ζητώ συγγνώμη αν κάποιους προσέβαλα.
Οι ερωτήσεις που έχεις θέσει αδελφέ μου, να ξέρεις πως έχουν όλες απάντηση. Μη σε στεναχωρεί που δε σε πείθουν οι απαντήσεις από εδώ μέσα.

Κάνε υπομονή, έχε εμπιστοσύνη στο Θεό και στην πορεία οι απαντήσεις θα ξετυλίγονται μια-μια.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

nikolaos-9 έγραψε:
sverkalo έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Και σου προτεινω να επανορθωσεις, ζητωντας μια συγνωμη, για οσους και οσες προσεβαλες, με την αναρμοστη σου αναφορα.
Για δεύτερη φορά ζητώ συγγνώμη αν κάποιους προσέβαλα.
Οι ερωτήσεις που έχεις θέσει αδελφέ μου, να ξέρεις πως έχουν όλες απάντηση. Μη σε στεναχωρεί που δε σε πείθουν οι απαντήσεις από εδώ μέσα.

Κάνε υπομονή, έχε εμπιστοσύνη στο Θεό και στην πορεία οι απαντήσεις θα ξετυλίγονται μια-μια.
Αυτό είναι κοντά στην Αγάπη αδερφέ, δεν πειράζει αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε, αλλά με συγκίνησε αυτό.
nikolaos-9

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

sverkalo έγραψε: Ο Χριστιανισμός για εμένα είναι ελευθερία όχι σκλαβιά.
Ελευθερία λέει;; ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Σπάρτακος έγραψε:
sverkalo έγραψε:Αυτό που εννοώ είναι πως η πίστη μπορεί να σου επιβληθεί με τον φόβο, η αγάπη δεν μπορεί. Εγώ δεν ξέρω καλά την Αγία Γραφή (μόνο μια φορά την διάβασα) αλλά κάπου λέει πως αν δεν έχεις αγάπη ακόμη και αν "νομίζεις" πως μιλάς όλες τις γλώσσες του κόσμου είσαι άδειος. Δεν λέω ότι η πίστη δεν είναι σημαντική αλλά η αγάπη σημαντικότερη
Αν αυτό σε καλύπτει, σου λέω ότι στην έσχατη ημέρα της Κρίσεως του Θεού, ο Θεός ρωτά τους σωσμένους και τους κολασμένους αντίστοιχα πως συμπεριφέρθηκαν στους συνανθρώπους τους, και όχι το τι πίστευαν.
Όμως πολλοί οδηγήθηκαν και μαθήτευσαν στην αγάπη, κάνοντας τα πρώτα βήματα της πίστεως και όχι χωρίς αυτήν ( θα σου έλεγα ότι χωρίς πίστη, θα ήταν άδειοι τελείως απο έργα αγάπης) Η πίστη σώζει πολλούς απο εμας και μας οδηγεί στην έμπρακτη αγάπη.
Δεν είναι θέμα να με καλύπτει, είναι να με αγγίζει (και έτσι θα αγγίξει και τους θεατές) όπως αυτό που λες. Δεν είπα ποτέ ότι δεν χρειάζεται η πίστη.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

sverkalo έγραψε:Ο Χριστιανισμός για εμένα είναι ελευθερία όχι σκλαβιά.
Αυτό που θερμαίνει και την δική μου ψυχή, ξέρεις ποιό είναι;
Ότι ο Κύριος θυσιάστηκε και για την δική μου σωτηρία = ελευθερία, και έδωσε και σε μας το κλειδί της ελευθερίας - στην κυριολεξία- ψάξε να το βρείς αδελφέ στα ζωοποιά λόγια του Κυρίου μας, μέσα στη Αγία Γραφή, και λιγώτερο στα διάφορα Φόρουμ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Αν θα δεις εκπομπές που γίνονται σε κάποια κανάλια, μικρότερα συνήθως, βάζουν κάποιον να μιλάει για πολλά λεπτά χωρίς να αλλάζουν πλάνο. Χρησιμοποιούν τίτλους σε μαύρο φόντο και άλλες τεχνικές και νομίζουν πως έτσι κάνουν την δουλειά τους σωστά. Εμένα δεν είναι αυτή η τεχνική μου. Δεν με καλύπτει το να με ακούνε μόνο αυτοί που θέλω (πράγμα που σημαίνει πως αν τους ενδιαφέρει αυτό που τους λέω θα το δούνε ούτως ή άλλως) γιατί έτσι είναι σαν να κοροϊδεύω τους θεατές. Με ενδιαφέρει αυτό που λέω να το ακούει όλος ο κόσμος, όποιας εθνικότητας ή θρησκείας και αν είναι. Δεν είναι μόνο τι θα ψάξω για εμένα αλλά πως θα το δώσω στους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Επιπλέον καλό είναι να θυμόμαστε, ότι δεν υπάρχω΄΄ εγώ μόνο΄΄ και οι άλλοι. Αλλά πρώτα ο Θεός , εγώ , και οι άλλοι. Επομένως μας απασχολεί το πως και τι εικόνα εμφανίζουμε πρώτα στον Θεό με τις διάφορες δράσεις μας, και δευτερευόντως με τους ΄΄άλλους΄΄.
Στους άλλους μπορεί να φαινόμαστε σωστοί, ή ότι λέμε να τους ΄΄αγγίζουν΄΄, τα ίδια πράγματα μπορεί να φαίνονται βδέλυγμα στον Θεό, αλλά ισχύει και το αντίστροφο.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”